Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

40
λοιπον γιωργο,

οπως σου ειχα πει και την προιγουμενη φορα απο την περιγραφη που μου εκανες, ο ΑΜΚΑ σου ειναι δευτερης γεννιας και δεν λειτουργει με το barcode code-39, αλλα με το upc.

το upc ειναι ακριβως το συστημα που λειτουργει με το χαραγμα, το 666.

οπως καταλαβαινεις φιλε μου πρεπει να τον αρνηθεις καθοτι ο ΑΜΚΑ σου ειναι χαραγμα..

δηλαδη αναγνωριζεσαι πλεον ως ενας 666 αριθμος.

απο εκει και περα, πραξε οπως νομιζεις

σε ευχαριστω πολυ που τον ανεβασες

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

41
Επομένως η ιδέα ότι ο άνθρωπος γίνεται ένας μοναδικός (ισόβιος) αριθμός με το ΑΜΚΑ ξεκίνησε από εδώ : http://thriskeftika.blogspot.gr/2009/07 ... _8677.html

Για παράδειγμα λέει ο κ. Π.Σαράντης ότι
Ισόβιος προσωπικός αριθμός
1. Στό 153ο ἄρθρο καί στή 2η παράγραφο τοῦ ἀσφαλιστικοῦ Νόμου καθορίζεται ὁ ἀριθμός κάθε πολίτη τῆς χώρας πού θά εἶναι ἰσόβιος, ἐντελῶς προσωπικός καί θά ἔχει παγκόσμια ἰσχύ. Ἔτσι κάθε πολίτης ἐντάσσεται στό παγκόσμιο κράτος τῆς Νέας Ἐποχῆς.
Αριθμοποίηση του ανθρώπου
2. Ὁ κάθε ἄνθρωπος χάνει τό βαπτιστικό του ὄνομα ἀκόμα καί τό ἐπώνυμό του καί γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή. Καταντᾷ ἔτσι ὁ ἄνθρωπος ὡς ἕνας ἀριθμός, οὐσιαστικά χωρίς ὄνομα. Εἶναι ἕνας ἀριθμός μέσα στά ἑκατομμύρια τῶν ἀριθμῶν πού ἀντιστοιχοῦν σέ κάθε ἄνθρωπο. Τό πρόσωπο τό μοναδικό καί ἀνεπανάληπτο κατά τή χριστιανική ἀντίληψη μεταβάλλεται σέ ἀριθμό.
βλέπουμε ότι ο νόμος Ν. 3655/2008. ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
2. Από την ίδια ως άνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός ή ως αυτοαπασχολούμενος, να ασφαλισθεί ή να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να εκδώσει ή να ανανεώσει βιβλιάριο ασθενείας, να δικαιωθεί και να εισπράξει συντάξεις και γενικότερα πάσης φύσεως παροχές, επιδόματα και βοηθήματα, εάν δεν διαθέτει ΑΜΚΑ, ο οποίος αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των ως άνω αντίστοιχων παραστατικών
Και σε ερωτώ φίλε Σαρωτέ , από που βγάζεις εσύ από το νόμο του ΑΜΚΑ ότι ο αριθμός είναι παγκόσμιος; ή ότι "γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή" ή ότι "χάνει το βάπτισμα του" βάσει του Νόμου ;

Βάσει του νόμου όμως , όχι βάσει ότι λέει ο καθένας.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

42
Επομένως η ιδέα ότι ο άνθρωπος γίνεται ένας μοναδικός (ισόβιος) αριθμός με το ΑΜΚΑ ξεκίνησε από εδώ : http://thriskeftika.blogspot.gr/2009/07 ... _8677.html
για την ακριβεια του λογου, δεν ξεκινησε απο εκει. ο π.σαραντης καταλαβε το θεολογικο προβλημα της αριθμοποιησης και συνεβαλε στον αγωνα αντιμετωπισης του.


σε σχεση με τα αλλα που λες οσον αφορα την παγκοσμιοτητα του ο σαραντης εκανε λαθος προφανως σε αυτο.
αλλα, τι σχεση εχει το αν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος φιλε μου η οχι?

απολυτως καμια σημασια δεν εχει αν ειναι παγκοσμιος η απλα εθνικος ο αριθμος.
σημασια εχει οτι αριθμοποιει το προσωπο..

αυτο ειναι το προβλημα και οχι αν ειναι εθνικος ο αριθμος η παγκοσμιος

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

43
επισης,

το βαπτισμα οπως σου ξαναειπα σε προιγουμενο ποστ, δεν χανεται ποτε.
το βαπτισμα δεν χανεται, αλλα μπορει ο ανθρωπος να γινει αρνητης βαπτισματος με παρα πολλους τροπους.

οπως το να μπει σε καποια αιρεση, το να αρνηεθι ο ιδιος με την αθεια του την βαπτιση του, με την αριθμοποιηση κλπ.

με την αποδοχη λοιπον της αριθμοποιησης του προσωπου, εμπρακτως ο ανθρωπος αρνειται το βαπτισμα του εφοσον αποδεχεται να ταυτοποιειται ο ιδιος αντι του ονοματος μεσω ενος αριθμου.
ποσο πιο απλα να το πουμε..

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

44
Γιώργο εσυ αυτήν την κάρτα απο την πήρες ή στην έστειλαν;(γιατι εγω μόνο ενα χαρτι εχω)

Επίσης κάποιες απορίες παρακολουθώντας την συζήτηση.

Αριθμοποίηση προσώπου δεν είναι οταν π.χ. πας σε μια υπηρεσία και αντι να σου ζητήσουν το όνομα σου για να βρουν τα στοιχεία σου,σου ζητήσουν εναν αριθμό που αντιπροσωπεύει αποκλειστικά εσενα;
Ετσι δεν είσαι πλέον πρόσωπο,αλλά ένας αριθμός.

Γίνεται κάτι τέτοιο με τον ΑΜΚΑ;

Και αμα γίνεται,τι διαφορά έχει απο τον ΑΦΜ,τον Α.Μ. κ.τλ.;

Και αμα ο ΑΜΚΑ λειτουργεί με το 666,τι διαφορά έχει απο το να χρησιμοποιούμε προιόντα με το barcode?

Χωρίς να λέω οτι ο ΑΜΚΑ είναι κάτι καλό ή δεν τρέχει τίποτα,γιατί τώρα όπως είδαμε απαγορεύεται να μην έχεις ΑΜΚΑ Ή ΑΦΜ,γιατί ούτε σύνταξη,ούτε γιατρό,ούτε τίποτα,γιατί με προσχημα την κρίση θα μας φέρουν τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

45
dominique έγραψε:Γιώργο εσυ αυτήν την κάρτα απο την πήρες ή στην έστειλαν;(γιατι εγω μόνο ενα χαρτι εχω)

Επίσης κάποιες απορίες παρακολουθώντας την συζήτηση.

Αριθμοποίηση προσώπου δεν είναι οταν π.χ. πας σε μια υπηρεσία και αντι να σου ζητήσουν το όνομα σου για να βρουν τα στοιχεία σου,σου ζητήσουν εναν αριθμό που αντιπροσωπεύει αποκλειστικά εσενα;
Ετσι δεν είσαι πλέον πρόσωπο,αλλά ένας αριθμός.

Γίνεται κάτι τέτοιο με τον ΑΜΚΑ;

Και αμα γίνεται,τι διαφορά έχει απο τον ΑΦΜ,τον Α.Μ. κ.τλ.;

Και αμα ο ΑΜΚΑ λειτουργεί με το 666,τι διαφορά έχει απο το να χρησιμοποιούμε προιόντα με το barcode?

Χωρίς να λέω οτι ο ΑΜΚΑ είναι κάτι καλό ή δεν τρέχει τίποτα,γιατί τώρα όπως είδαμε απαγορεύεται να μην έχεις ΑΜΚΑ Ή ΑΦΜ,γιατί ούτε σύνταξη,ούτε γιατρό,ούτε τίποτα,γιατί με προσχημα την κρίση θα μας φέρουν τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.
Δεν έχω ιδέα πως βρέθηκε στα χέρια μου....Εγω πάντως θα ακολουθήσω την ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου στο θέμα αυτό,επειδή για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα,δεν μπορώ να αφεθω στις απόψεις κανενός ανθρώπου αλλα μόνο της ιεραρχίας μας...Αν υπήρχε ζήτημα για την σωτηρία των ψυχών μας,δεν θα ήταν αρνητικό το πόρισμα της Ιεράς Συνόδου...Ακολουθώ λοιπόν την Σύνοδο σε αυτό το θέμα..Ελπίζω μετα θάνατον να μην μου το καταλογίσει ο Θεός.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”