Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

46
sarotos έγραψε:
Επομένως η ιδέα ότι ο άνθρωπος γίνεται ένας μοναδικός (ισόβιος) αριθμός με το ΑΜΚΑ ξεκίνησε από εδώ : http://thriskeftika.blogspot.gr/2009/07 ... _8677.html
για την ακριβεια του λογου, δεν ξεκινησε απο εκει. ο π.σαραντης καταλαβε το θεολογικο προβλημα της αριθμοποιησης και συνεβαλε στον αγωνα αντιμετωπισης του.


σε σχεση με τα αλλα που λες οσον αφορα την παγκοσμιοτητα του ο σαραντης εκανε λαθος προφανως σε αυτο.
αλλα, τι σχεση εχει το αν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος φιλε μου η οχι?

απολυτως καμια σημασια δεν εχει αν ειναι παγκοσμιος η απλα εθνικος ο αριθμος.
σημασια εχει οτι αριθμοποιει το προσωπο..

αυτο ειναι το προβλημα και οχι αν ειναι εθνικος ο αριθμος η παγκοσμιος
Σαρωτός μου έδωσες 2 πηγές.

Η μία ήταν μία μερίδα βίντεο η οποία βασίζεται σε κείμενα που έχουν γραφτεί. Επομένως πάμε στα κείμενα:

Η άλλη πηγή (η εκπονημένη μελέτη του κ.Σαράντη ) δεν αντιστοιχεί σε καμία περίπτωση με τη πραγματικότητα.

Σου ζητάω λοιπόν να μου παραθέσεις μία άλλη πηγή η οποία θεωρείς εσύ αξιόπιστη και που ενισχύει την θέση σου ότι το ΑΜΚΑ είναι κακό για θρησκευτικούς λόγους (όχι πολιτικούς) και ότι δεν πρέπει να το πάρουμε.

:0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

47
dominique έγραψε:Γιώργο εσυ αυτήν την κάρτα απο την πήρες ή στην έστειλαν;(γιατι εγω μόνο ενα χαρτι εχω)

Επίσης κάποιες απορίες παρακολουθώντας την συζήτηση.

Αριθμοποίηση προσώπου δεν είναι οταν π.χ. πας σε μια υπηρεσία και αντι να σου ζητήσουν το όνομα σου για να βρουν τα στοιχεία σου,σου ζητήσουν εναν αριθμό που αντιπροσωπεύει αποκλειστικά εσενα;
Ετσι δεν είσαι πλέον πρόσωπο,αλλά ένας αριθμός.

Γίνεται κάτι τέτοιο με τον ΑΜΚΑ;

Και αμα γίνεται,τι διαφορά έχει απο τον ΑΦΜ,τον Α.Μ. κ.τλ.;

Και αμα ο ΑΜΚΑ λειτουργεί με το 666,τι διαφορά έχει απο το να χρησιμοποιούμε προιόντα με το barcode?

Χωρίς να λέω οτι ο ΑΜΚΑ είναι κάτι καλό ή δεν τρέχει τίποτα,γιατί τώρα όπως είδαμε απαγορεύεται να μην έχεις ΑΜΚΑ Ή ΑΦΜ,γιατί ούτε σύνταξη,ούτε γιατρό,ούτε τίποτα,γιατί με προσχημα την κρίση θα μας φέρουν τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.

dominique, πριν απαντησω σε αυτα που ρωτας θα σε παρακαλεσω πρωτα να διαβασεις την συζητηση που εχει ηδη γινει, διοτι εχουν ηδη απαντηθει.

βεβαιως αναμενο το επομενο ποστ σου για να συζητησουμε οτι θελεις..

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

48
LAPTONAS έγραψε:
sarotos έγραψε:
Επομένως η ιδέα ότι ο άνθρωπος γίνεται ένας μοναδικός (ισόβιος) αριθμός με το ΑΜΚΑ ξεκίνησε από εδώ : http://thriskeftika.blogspot.gr/2009/07 ... _8677.html
για την ακριβεια του λογου, δεν ξεκινησε απο εκει. ο π.σαραντης καταλαβε το θεολογικο προβλημα της αριθμοποιησης και συνεβαλε στον αγωνα αντιμετωπισης του.


σε σχεση με τα αλλα που λες οσον αφορα την παγκοσμιοτητα του ο σαραντης εκανε λαθος προφανως σε αυτο.
αλλα, τι σχεση εχει το αν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος φιλε μου η οχι?

απολυτως καμια σημασια δεν εχει αν ειναι παγκοσμιος η απλα εθνικος ο αριθμος.
σημασια εχει οτι αριθμοποιει το προσωπο..

αυτο ειναι το προβλημα και οχι αν ειναι εθνικος ο αριθμος η παγκοσμιος
Σαρωτός μου έδωσες 2 πηγές.

Η μία ήταν μία μερίδα βίντεο η οποία βασίζεται σε κείμενα που έχουν γραφτεί. Επομένως πάμε στα κείμενα:

Η άλλη πηγή (η εκπονημένη μελέτη του κ.Σαράντη ) δεν αντιστοιχεί σε καμία περίπτωση με τη πραγματικότητα.

Σου ζητάω λοιπόν να μου παραθέσεις μία άλλη πηγή η οποία θεωρείς εσύ αξιόπιστη και που ενισχύει την θέση σου ότι το ΑΜΚΑ είναι κακό για θρησκευτικούς λόγους (όχι πολιτικούς) και ότι δεν πρέπει να το πάρουμε.

:0607
Σαρωτός μου έδωσες 2 πηγές.

Η μία ήταν μία μερίδα βίντεο η οποία βασίζεται σε κείμενα που έχουν γραφτεί. Επομένως πάμε στα κείμενα:
δεν βασιζονται σε καποια συγκεκριμενα κειμενα φιλε μου. ο καθε ομιλιτης εχει γραψει το δικο του κειμενο προφανως..

Η άλλη πηγή (η εκπονημένη μελέτη του κ.Σαράντη ) δεν αντιστοιχεί σε καμία περίπτωση με τη πραγματικότητα.

Σου ζητάω λοιπόν να μου παραθέσεις μία άλλη πηγή η οποία θεωρείς εσύ αξιόπιστη και που ενισχύει την θέση σου ότι το ΑΜΚΑ είναι κακό για θρησκευτικούς λόγους (όχι πολιτικούς) και ότι δεν πρέπει να το πάρουμε.
απο που και ως που το κειμενο του π.σαραντη δεν ανταποκρινεται με την πραγματικοτητα φιλε μου? επειδη εκανε λαθος λεγοντας οτι ο ΑΜΚΑ ειναι παγκοσμιος αριθμος και οχι εθνικος?
απο που και ως που αυτο το λαθος επηρεαζει την ουσια του προβληματος που ειναι η αριθμοποιηση?
καλο θα ηταν να μην λεμε οτι ναναι..

δεν χρειαζεται καποια αλλη πηγη.
αυτα που σου εδωσα ειναι Υπεραρκετα εαν πραγματι θελεις να κατανοησεις το θεολογικο-δογματικο προβλημα της αριθμοποιησης.

οποιαδηποτε αλλη πηγη εξαλου ακριβως τα ιδια θα λεει οπως και οι προιγουμενες. τι αλλο λοιπον θα ηθελες να δεις?

το προβλημα ειναι η αριθμοποιηση που υφισταται το προσωπο του ανθρωπου, με αποτελεσμα την καταπατηση των θεμελιων της πιστεως μας.
αυτο λενε ολες οι πηγες που σου εδωσα, ητε του νεου, ητε του Πατριου..

απο εκει και περα,
ο νοων νοειτω

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

49
sarotos έγραψε: για την ακριβεια του λογου, δεν ξεκινησε απο εκει. ο π.σαραντης καταλαβε το θεολογικο προβλημα της αριθμοποιησης και συνεβαλε στον αγωνα αντιμετωπισης του.
Εγώ το ξέρω ότι δεν ξεκίνησε από εκεί, εσύ έχεις την καλοσύνη να μας πεις από που ξεκίνησε ;
sarotos έγραψε: σε σχεση με τα αλλα που λες οσον αφορα την παγκοσμιοτητα του ο σαραντης εκανε λαθος προφανως σε αυτο.
αλλα, τι σχεση εχει το αν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος φιλε μου η οχι?
Δεν καταλαβαίνεις ότι λέει ψέμματα ;

Λέει ότι βάσει του 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο τοῦ ἀσφαλιστικοῦ Νόμου Ὁ κάθε ἄνθρωπος χάνει τό βαπτιστικό του ὄνομα (ΨΕΜΜΑΤΑ)ἀκόμα καί τό ἐπώνυμό του (ΨΕΜΜΑΤΑ)καί γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος (ΨΕΜΜΑΤΑ)μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή(ΨΕΜΜΑΤΑ).Καταντᾷ ἔτσι ὁ ἄνθρωπος ὡς ἕνας ἀριθμός(ΨΕΜΜΑΤΑ), οὐσιαστικά χωρίς ὄνομα(ΨΕΜΜΑΤΑ). Εἶναι ἕνας ἀριθμός μέσα στά ἑκατομμύρια τῶν ἀριθμῶν πού ἀντιστοιχοῦν σέ κάθε ἄνθρωπο(ΨΕΜΜΑΤΑ). Τό πρόσωπο τό μοναδικό καί ἀνεπανάληπτο κατά τή χριστιανική ἀντίληψη μεταβάλλεται σέ ἀριθμό(ΨΕΜΜΑΤΑ).


Όλα αυτά τα συμπεράσματα έβγαλε αυτός ο άνθρωπος διαβάζοντας το άρθρο 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο που λέει το εξής :
2. Από την ίδια ως άνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός ή ως αυτοαπασχολούμενος, να ασφαλισθεί ή να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να εκδώσει ή να ανανεώσει βιβλιάριο ασθενείας, να δικαιωθεί και να εισπράξει συντάξεις και γενικότερα πάσης φύσεως παροχές, επιδόματα και βοηθήματα, εάν δεν διαθέτει ΑΜΚΑ, ο οποίος αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των ως άνω αντίστοιχων παραστατικών
Προφανώς όχι. Άρα από που έβγαλε όλα τα συμπεράσματα του ;
sarotos έγραψε: απολυτως καμια σημασια δεν εχει αν ειναι παγκοσμιος η απλα εθνικος ο αριθμος.
σημασια εχει οτι αριθμοποιει το προσωπο..

αυτο ειναι το προβλημα και οχι αν ειναι εθνικος ο αριθμος η παγκοσμιος
Κάνεις λάθος, αν δεν είναι παγκόσμιος τότε όλα όσα λέτε που βασίζονται σε αυτή τη πηγή είναι ψέμματα. Αν είναι απλά ένας εθνικός αριθμός , και αν είναι απλά ένας αριθμός μητρώου κοινωνικής ασφάλισης, που επιτρέπει συναλλαγές , που επιτρέπει να έχεις και άλλους τέτοιους αριθμούς, που δεν έχει barcode, τότε όλα όσα λέτε είναι ψέμματα.
sarotos έγραψε: δεν βασιζονται σε καποια συγκεκριμενα κειμενα φιλε μου. ο καθε ομιλιτης εχει γραψει το δικο του κειμενο προφανως..
Δηλαδή ο καθένας έχει γράψει ότι θέλει...και αυτούς εσύ παρουσιάζεις ως αξιόπιστες πηγές στους οποίους βασίζεις ότι δεν πρέπει να πάρουμε το ΑΜΚΑ;
sarotos έγραψε: απο που και ως που το κειμενο του π.σαραντη δεν ανταποκρινεται με την πραγματικοτητα φιλε μου? επειδη εκανε λαθος λεγοντας οτι ο ΑΜΚΑ ειναι παγκοσμιος αριθμος και οχι εθνικος?
απο που και ως που αυτο το λαθος επηρεαζει την ουσια του προβληματος που ειναι η αριθμοποιηση?
καλο θα ηταν να μην λεμε οτι ναναι.
Αγαπητέ μου δεν έκανε κανένα λάθος, η εργασία εκπονήθηκε το 2009 και τώρα μετά από 4 χρόνια ακόμα δεν έχει διορθωθεί αυτό το "λάθος". Δεν ήταν λάθος , σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και δεν το ξέρετε.
sarotos έγραψε: δεν χρειαζεται καποια αλλη πηγη.
αυτα που σου εδωσα ειναι Υπεραρκετα εαν πραγματι θελεις να κατανοησεις το θεολογικο-δογματικο προβλημα της αριθμοποιησης.

οποιαδηποτε αλλη πηγη εξαλου ακριβως τα ιδια θα λεει οπως και οι προιγουμενες. τι αλλο λοιπον θα ηθελες να δεις?
Δηλαδή θα λέει ψέμματα ; και να είναι γεμάτη λάθη ; Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου.

Είναι φυσικό να μη θέλεις να μου δώσεις άλλες πηγές γιατί προφανώς φοβάσαι ότι θα αποκαλυφθούν τα υπόλοιπα ψέμματα.
sarotos έγραψε: το προβλημα ειναι η αριθμοποιηση που υφισταται το προσωπο του ανθρωπου, με αποτελεσμα την καταπατηση των θεμελιων της πιστεως μας.
αυτο λενε ολες οι πηγες που σου εδωσα, ητε του νεου, ητε του Πατριου..
ΚΑΝΕΝΑΣ του νέου δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, αυτό είναι άλλο ένα ψέμα σου, γιατί οι του νέου πάνε με την επίσημη δήλωση της εκκλησίας δηλαδή ότι το ΑΜΚΑ δεν αντιτίθεται στον πιστό .

Από εκεί και πέρα για πολιτικούς σκοπούς κάνει ο καθένας ότι νομίζει.

Ορίστε και η θέση του Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Αρχιμ. Γεωργίου (Καψάνη)http://www.impantokratoros.gr/B252B271.el.aspx (καλό είναι να την διαβάσεις όλη και να μου πεις που διαφωνείς )
Στο πλαίσιο αυτής της σαφέστατης τοποθετήσεως της Ιεράς Κοινότητος παρατηρούμε τα ακόλουθα:

Η διακήρυξις της Ιεράς Κοινότητος ισχύει και για τον ΑΜΚΑ. Εάν ο ΑΜΚΑ είχε τον αριθμό του Αντιχρίστου, δεν έπρεπε να τον δεχθή κανείς Ορθόδοξος Χριστιανός. Ο ΑΜΚΑ όμως είναι ένας αριθμός πού τυπώνεται στην κάρτα ασφαλίσεως με τον γραμμωτό κωδικό CODE 39, ο οποίος δεν σχετίζεται με τον αριθμό 666 και πολύ περισσότερο δεν είναι ο δυσώνυμος αυτός αριθμός. Τουλάχιστον στο σημείο αυτό η Πολιτεία σεβάσθηκε την ευαισθησία του ορθοδόξου λαού μας και δεν περιέλαβε στον ΑΜΚΑ τις προδιαγραφές του ΕΚΑΜ. Εάν συσχετίζουμε τον ΑΜΚΑ με τον αριθμό 666 και δημιουργούμε πανικό, επειδή δήθεν κάθε μορφή γραμμωτού κωδικού εμπεριέχει τον αριθμό του Αντιχρίστου, υπερβάλλουμε και δεν οικοδομούμε κανένα.
Τέλος φίλε μου να σου πω ότι αν αποδείξεις ότι αυτά που λες στέκουν τότε εγώ πρώτος θα σε υποστηρίξω και θα αρνηθώ και το ΑΜΚΑ ...αλλά πως θα γίνει αυτό όταν βασίζεσαι σε ανακρίβειες;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

50
βρε laptona, λες τα ιδια και τα ιδια συνεχως

αντε παλι, παμε να τα δουμε ενα ενα
Εγώ το ξέρω ότι δεν ξεκίνησε από εκεί, εσύ έχεις την καλοσύνη να μας πεις από που ξεκίνησε ;
βεβαιως,

το ολο θεμα της αριθμοποιησης ξεκινησε απο τον περιβοητο ΕΚΑΜ απο το 1983.
Δεν καταλαβαίνεις ότι λέει ψέμματα ;

Λέει ότι βάσει του 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο τοῦ ἀσφαλιστικοῦ Νόμου Ὁ κάθε ἄνθρωπος χάνει τό βαπτιστικό του ὄνομα (ΨΕΜΜΑΤΑ)ἀκόμα καί τό ἐπώνυμό του (ΨΕΜΜΑΤΑ)καί γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος (ΨΕΜΜΑΤΑ)μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή(ΨΕΜΜΑΤΑ).Καταντᾷ ἔτσι ὁ ἄνθρωπος ὡς ἕνας ἀριθμός(ΨΕΜΜΑΤΑ), οὐσιαστικά χωρίς ὄνομα(ΨΕΜΜΑΤΑ). Εἶναι ἕνας ἀριθμός μέσα στά ἑκατομμύρια τῶν ἀριθμῶν πού ἀντιστοιχοῦν σέ κάθε ἄνθρωπο(ΨΕΜΜΑΤΑ). Τό πρόσωπο τό μοναδικό καί ἀνεπανάληπτο κατά τή χριστιανική ἀντίληψη μεταβάλλεται σέ ἀριθμό(ΨΕΜΜΑΤΑ).
λαπτονα, κατι μου λεει οτι δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτε, και δεν θελεις..
κατι μου λεει οτι τζαμπα καθομαι και σου απαντω..

ας τα δουμε λοιπον ενα ενα αυτα που εσυ λογιζεις ως ψεματα.

Λέει ότι βάσει του 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο τοῦ ἀσφαλιστικοῦ Νόμου Ὁ κάθε ἄνθρωπος χάνει τό βαπτιστικό του ὄνομα (ΨΕΜΜΑΤΑ)ἀκόμα καί τό ἐπώνυμό του (ΨΕΜΜΑΤΑ)

δεν ειναι ψεματα, καθοσον το κρατος πλεον δεν σε ταυτοποει με το ονομα σου και το επωνυμο σου οπως γινοταν μεχρι τοτε, αλλα μονο μεσω ενος αριθμου.
αληθεια ειναι λοιπον και οχι ψεματα.

καί γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος (ΨΕΜΜΑΤΑ)

η αληθεια ειναι πως ο αριθμος ειναι εθνικος και οχι παγκοσμιος. αλλη μια φορα ομως θα σου πω πως αυτο σε τιποτε δεν εχει να κανει, εαν ειναι δηλαδη παγκοσμιος η εθνικος αριθμος, με το θεμα μας οπου ουτως η αλλως , ητε παγκοσμιος ητε εθνικος, υφισταται.
και το προβλημα ειναι η αριθμοποιηση και οχι η παγκοσμιοτητα του αριθμου.

κοιταξε λαποτα, διαβαζε αυτα που σου γραφει ο αλλος διοτι ετσι δεν καρποφορει ο διαλογος οταν δεν διαβαζεις τι σου λεει ο αλλος αλλα θελεις μονο να μιλας χωρις να ακους.
εαν διαβαζες με προσοχη αυτα που σου γραφω, τοτε θα το ειχες δει, καθοσον στο εχω γραψει τοσες και τοσες φορες, και τωρα ακομη μια.

στο ξαναλεω λοιπον αλλη μια.

δεν ειναι το προβλημα η παγκοσμιοτητα του αριθμου, αλλα η αριθμοποιηση.

μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή(ΨΕΜΜΑΤΑ)

καλα βρε λαπτονα.. ειναι ψεματα οτι την αριθμοποιηση την κανει η νεα εποχη?
μηπως την κανει ο Χριστος και δεν το εχουμε καταλαβει?
μηπως και το 666 δεν ειναι της νεας εποχης και ειναι του Χριστου και μας παραπληροφορει η Αγια Γραφη?

βρε λαπτονα καταλαβαινεις τι γραφεις?

Καταντᾷ ἔτσι ὁ ἄνθρωπος ὡς ἕνας ἀριθμός(ΨΕΜΜΑΤΑ)

λαπτονα, δυστηχως η συητηση μαζι σου αποδυκνυεται ακαρπη εντελως, καθοτι ενω ο ιδιος ο νομος σου λεει οτι πλεον για το κρατος ταυτοποιεισαι ΜΟΝΟ μεσω του αριθμου, εσυ λες οτι λεει ψεματα.

σου ξαναβαζω τον νομο λοιπον:

Ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), καθιερώνεται υποχρεωτικά ως αριθμός εργασιακής και ασφαλιστικής ταυτοποίησης

εαν δεν καταλαβαινεις τα ελληνικα που διαβαζεις λαπτονα, πως μπορουμε να συνεχισουμε οποιαδηποτε συζητηση?

ο ιδιος ο νομος λεει οτι πλεον ο ανθρωπος αναγνωριζεται - ταυτοποιηται μεσω αριθμου.

ο πατερ λοιπον δεν λεει τιποτε αλλο απο αυτο που λεει το ιδιο το νομοσχεδιο.
γιατι εθελοτυφλεις?

Τό πρόσωπο τό μοναδικό καί ἀνεπανάληπτο κατά τή χριστιανική ἀντίληψη μεταβάλλεται σέ ἀριθμό(ΨΕΜΜΑΤΑ).

απολυτη αληθεια ειναι λαπτονα, ητε αρεσει ητε οχι.
αυτη ειναι η αληθεια. ο ανθρωπος πλεον απο προσωπο γινεται αριθμος.
Όλα αυτά τα συμπεράσματα έβγαλε αυτός ο άνθρωπος διαβάζοντας το άρθρο 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο που λέει το εξής :

Παράθεση:2. Από την ίδια ως άνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός ή ως αυτοαπασχολούμενος, να ασφαλισθεί ή να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να εκδώσει ή να ανανεώσει βιβλιάριο ασθενείας, να δικαιωθεί και να εισπράξει συντάξεις και γενικότερα πάσης φύσεως παροχές, επιδόματα και βοηθήματα, εάν δεν διαθέτει ΑΜΚΑ, ο οποίος αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των ως άνω αντίστοιχων παραστατικών

Προφανώς όχι. Άρα από που έβγαλε όλα τα συμπεράσματα του ;
ολα τα παρπανω συμπερασματα λαπτονα δεν τα εβγαλε απο την παραθεση του νομοσχεδιου που παρεθεσες, αλλα απο την κατωθι παραγραφο του νομοσχεδιου που σου παραθετω εκ νεου:

Νόμο 3655/2008 (άρθρο 153) - ΦΕΚ 58/Α/03.04.20081.

1. Ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), καθιερώνεται υποχρεωτικά ως αριθμός εργασιακής και ασφαλιστικής ταυτοποίησης όλων των πολιτών της Χώρας.
Κάνεις λάθος, αν δεν είναι παγκόσμιος τότε όλα όσα λέτε που βασίζονται σε αυτή τη πηγή είναι ψέμματα. Αν είναι απλά ένας εθνικός αριθμός , και αν είναι απλά ένας αριθμός μητρώου κοινωνικής ασφάλισης, που επιτρέπει συναλλαγές , που επιτρέπει να έχεις και άλλους τέτοιους αριθμούς, που δεν έχει barcode, τότε όλα όσα λέτε είναι ψέμματα.
λαπτονα, θα στο πω για πολλοστη φορα, λες και υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα κατανοησης?

πρωτον, ο σαραντης εγραψε το προβλημα που υφισταται στην αριθμοποιηση. δεν ειναι η πηγη ο σαραντης καθως το προβλημα υπαρχει εδω και 30 χρονια οπου πηγε να εφαρμοστει με τον ΕΚΑΜ.

και δευτερον, δεν ειναι το προβλημα η παγκοσμιοτητα του αριθμου αλλα η αριθμοποιηση του προσωπου.

παρακαλεισαι εαν πραγματι θελεις να κανεις διαλογο να μην λες συνεχως τα ιδια πραγματα που σου εχουν απαντηθει πολλακις.
η συζητηση καταυτον τον τροπο καθισταται σνουσια και φαβλη..
σε παρακαλω πολυ διαβασε προσεκτικα τι σου απανταει ο συνομιλιτης σου ωστε να μην τον αναγκαζεις να λεει 7 και 8 φορες τα ιδια πραγματα απο τις ιδιες ερωτησεις σου.
Δηλαδή ο καθένας έχει γράψει ότι θέλει...και αυτούς εσύ παρουσιάζεις ως αξιόπιστες πηγές στους οποίους βασίζεις ότι δεν πρέπει να πάρουμε το ΑΜΚΑ;
τωρα καποιος αλλος ψευδεται ομως..

δεν εχει γραψει ο καθε ενας οτι θελει. η ουσια ολων των ομιλιτων ειναι μια και περιστρεφεται γυρω απο το αυτο θεμα.

οτι ο ΑΜΚΑ ειναι αριθμοποιηση και καθιστα τον ανθρωπο απο βαπτισμενο προσωπο Χριστου, σε αριθμοποιημενο αντικειμενο του σατανα.


επισης, ενω σου εχω εξηγησει οτι ο ΑΜΚΑ βγαινει απο ενα συγκεκριμενο συστημα barcode, το code-39, συνεχιζεις να λες οτι δεν εχει barcode ο ΑΜΚΑ.
εκτος αυτου, φασκεις και αντιφασκεις με τον ιδιο σου τον εαυτο, καθως λιγο πιο κατω παραθετεις την μελετη της Ιερας μονης Γρηγοριου οπου λεει η ιδια η μελετη που εσυ ο ιδιος παραθετεις, οτι ο ΑΜΚΑ βγαινει απο ενα συκγκεκριμενο συστημα barcode, το code-39.

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με σενα..

συνεχως ρωτας τα ιδια και τα ιδια. ενω σου απαντω αρκετα αναλυτικα νομιζω, συνεχιζεις σαν να μην εχεις καν διαβασει αυτα που εχουν γραφτει και ξαναλες τα ιδια.
υστερα , στο ιδιο ποστ (να ελεγα οτι ηταν και σε διαφορετικο να πω παει στο καλο) λες κατι και απο κατω για το ιδιο θεμα λες κατι αλλο.
φασκεις και αντιφασκεις ο ιδιος με τον εαυτο σου..
ενω παρακαλεσα τον γιωργο και μας παρεθεσε τον δικο του ΑΜΚΑ οπου φαινεται ο τυπος του barcode στην καρτα του, συνεχιζεις να λες πως δεν εχει barcode.
τι να πω μετα..

λυπαμαι λαπτονα αλλα δεν μπορει να συνεχιστει ετσι συζητηση. καταντα ανουσια..

εξαλου εχουν γραφτει αρκετα αναλυτικα πιστευω.

όστις έχει ώτα ακούειν ακουέτω
και
ο νοων, νοειτω
Αγαπητέ μου δεν έκανε κανένα λάθος, η εργασία εκπονήθηκε το 2009 και τώρα μετά από 4 χρόνια ακόμα δεν έχει διορθωθεί αυτό το "λάθος". Δεν ήταν λάθος , σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και δεν το ξέρετε.
το ξαναλεω λοιπον για πολλοστη φορα..

δεν ειναι το προβλημα η παγκοσμιοτητα η οχι του αριθμου, αλλα η αριθμοποιηση του προσωπου.
Δηλαδή θα λέει ψέμματα ; και να είναι γεμάτη λάθη ; Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Είναι φυσικό να μη θέλεις να μου δώσεις άλλες πηγές γιατί προφανώς φοβάσαι ότι θα αποκαλυφθούν τα υπόλοιπα ψέμματα.
λαπτονα, ποσο χρονων εισαι?
πες μας σε παρακαλω.. την αληθεια.

εαν ηταν να φοβαμαι οτι θα αποκαλυφθουν "ψεματα" τοτε θα πρεπει να ειναι και πλαστο το νομοσχεδιο, διοτι το νομοσχεδιο ειναι αυτο που λεει οτι ο ανθρωπος απο εδω και περα θα ταυτοποιειται ως αριθμος.

δεν ειναι δυσνοητο..

επισης εαν γνωριζα οπως λες οποιδηποτε "ψεμα" θα ειχα ΑΜΚΑ και δεν θα ημουν σε διαδικασια διογμου φιλε μου.

επισης, με την στοιχειωδη λογικη επιβιωσης που μπορει να εχουμε ως ανθρωποι, δεν θα επρεπε να λεμε για "ψεματα" εφοσον η αριθμοποιηση δεν βασιζεται σε καποια θεωρια καποιων ανθρωπων, αλλα σε ενα κρατικο νομοσχεδιο.

τι δεν καταλαβαινεις?
ΚΑΝΕΝΑΣ του νέου δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, αυτό είναι άλλο ένα ψέμα σου, γιατί οι του νέου πάνε με την επίσημη δήλωση της εκκλησίας δηλαδή ότι το ΑΜΚΑ δεν αντιτίθεται στον πιστό .
π π.σαραντης ειναι πρωτοπρεσβυτερος του νεου ημερολογιου.
επισης ο π.σαραντης εχει συνεργασια με πολλους ιερεις απο το νεο οπου δεν εχουν αμκα. προσωπικα γνωριζω πολλους λαικους απο το νεο που δεν εχουν ΑΜΚΑ.
ο δικηγορος του π.σραντη, και πνευματικοπαιδι του, δεν εχει ΑΜΚΑ, με αποτλεσμα να πειναει ο ιδιος, και τρεχει αφιλοκερδος μαζι με τον σαραντη για να βοηθησει στα προβληματα οσων επισης δεν εχουν ΑΜΚΑ λογο πιστεως.
καλο θα ηταν πριν μιλησεις, να εχεις γνωση του θεματος πρωτα.
ειδαλως εκτιθεσαι και φαινεσαι στα ματια ολων μας το λιγοτερο.. ανωριμος.

δεν υπαρχει μεγαλυτερο δειγμα ανωριμοτητας , να εχει καποιος γνωμη οταν δεν εχει γνωση.
Ορίστε και η θέση του Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Αρχιμ. Γεωργίου (Καψάνη)http://www.impantokratoros.gr/B252B271.el.aspx (καλό είναι να την διαβάσεις όλη και να μου πεις που διαφωνείς )
οριστε και η απαντηση του σαραντη προς την επιστολη αυτη..

http://thriskeftika.blogspot.gr/2009/09 ... t_391.html
Ο ΑΜΚΑ όμως είναι ένας αριθμός πού τυπώνεται στην κάρτα ασφαλίσεως με τον γραμμωτό κωδικό CODE 39, ο οποίος δεν σχετίζεται με τον αριθμό 666 και πολύ περισσότερο δεν είναι ο δυσώνυμος αυτός αριθμός.
ναι, ετσι βγηκε στην αρχη ο ΑΜΚΑ. με τον code 39. υστερα ομως, ο ΑΜΚΑ δεν εβγαινε με αυτο το συστημα , αλλα με το upc. και απολυτη αποδειξη περι τουτου ειναι η καρτα του ΑΜΚΑ του γιωργου οπου λειτουργει οχι με το code-39 αλλα με το upc οπου λειτουργει βεβαιως με το 666.

και εφοσον φιλε λαπτονα λειτουργει με το 666, τι λεει η Ιερα μονη Γρηγοριου, δηλαδη η πηγη που ο ιδιος επεικαλεισαι?

Εάν ο ΑΜΚΑ είχε τον αριθμό του Αντιχρίστου, δεν έπρεπε να τον δεχθή κανείς Ορθόδοξος Χριστιανός.


στην περιπτωση λοιπον του γιωργου που ο ΑΜΚΑ του εχει τον αριθμο του αντιχριστου τι πρεπει να κανει?
συμφωνα με την πηγη που ο ιδιος επικαλεστηκες δεν θα πρεπει να τον αποδεχτει!

εκτος αυτου, ακομα και οι αριθμοι ΑΜΚΑ που λειτουργουν με το barcode code-39 (που ειναι το κρατικο barcode της αμερικης), ειναι αρνηση Χριστου καθως ο ανθρωπος απο βαπτισμενο προσωπο - εικονα Χριστου, καθισταται αριθμοποιημενο αντικειμενο.
οσοι βεβαιως λειτουργουν με το 666, καθιστουν τον κατοχο χαραγμενο, δηλαδη ενα barcode 666 αριθμο. οτι δηλαδη και τα προιοντα στα σουπερ μαρκετ που λεμε οτι ειναι χαραγμενα.
δηλαδη αυτα ειναι χαραγμενα που αναγνωριζονται με ενα 666 barcode αριθμο,
ενω ο ανθρωπος δεν ειναι που και αυτος πλεον αναγνωριζεται ως ενας 666 barcode αριθμος...


ειναι απλα τα πραγματα. ολα τα αλλα ειναι προφασεις εν αμαρτιαις
Τέλος φίλε μου να σου πω ότι αν αποδείξεις ότι αυτά που λες στέκουν τότε εγώ πρώτος θα σε υποστηρίξω και θα αρνηθώ και το ΑΜΚΑ ...αλλά πως θα γίνει αυτό όταν βασίζεσαι σε ανακρίβειες;
τι να σου πω βρε λαπτονα..

ειναι σαν να μου λες οτι το νομοσχεδιο ειναι ανακριβες.

η πηγη μου ειναι το ιδιο το νομοσχεδιο, δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει.
το ιδιο το νομοσχεδιο λεει οτι πλεον αναγνωριζει τους πολιτες ως αριθμους.
εαν θεωρεις ανακριβες το ιδιο το νομοσχεδιο, πως υστερα μπορουμε να συζητησουμε και να πουμε τι?

...

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

51
sarotos έγραψε:
dominique έγραψε:Γιώργο εσυ αυτήν την κάρτα απο την πήρες ή στην έστειλαν;(γιατι εγω μόνο ενα χαρτι εχω)

Επίσης κάποιες απορίες παρακολουθώντας την συζήτηση.

Αριθμοποίηση προσώπου δεν είναι οταν π.χ. πας σε μια υπηρεσία και αντι να σου ζητήσουν το όνομα σου για να βρουν τα στοιχεία σου,σου ζητήσουν εναν αριθμό που αντιπροσωπεύει αποκλειστικά εσενα;
Ετσι δεν είσαι πλέον πρόσωπο,αλλά ένας αριθμός.

Γίνεται κάτι τέτοιο με τον ΑΜΚΑ;

Και αμα γίνεται,τι διαφορά έχει απο τον ΑΦΜ,τον Α.Μ. κ.τλ.;

Και αμα ο ΑΜΚΑ λειτουργεί με το 666,τι διαφορά έχει απο το να χρησιμοποιούμε προιόντα με το barcode?

Χωρίς να λέω οτι ο ΑΜΚΑ είναι κάτι καλό ή δεν τρέχει τίποτα,γιατί τώρα όπως είδαμε απαγορεύεται να μην έχεις ΑΜΚΑ Ή ΑΦΜ,γιατί ούτε σύνταξη,ούτε γιατρό,ούτε τίποτα,γιατί με προσχημα την κρίση θα μας φέρουν τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.

dominique, πριν απαντησω σε αυτα που ρωτας θα σε παρακαλεσω πρωτα να διαβασεις την συζητηση που εχει ηδη γινει, διοτι εχουν ηδη απαντηθει.

βεβαιως αναμενο το επομενο ποστ σου για να συζητησουμε οτι θελεις..
Ναι επειδη τα διάβασα για αυτο και ρώτησα.

Αριθμοποίηση =ταυτοποίηση προσώπου με αριθμό και ανέφερα ενα απλό παράδειγμα.
Λέμε οτι αυτό γίνεται με τον ΑΜΚΑ και είπες οτι απο το 99 αυτό γίνεται με τον ΑΦΜ,αποδοχή ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ=αποδοχή χαράγματος.

Ή αποδοχή του συστήματος Barcode,δηλαδή οποιαδήποτε αγορά προιόντων απο σουπερμαρκετ ή καταστήματα=αποδοχή χαράγματος.

Για να μην αναφέρουμε τις χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες.


Επομένως τι μας έπιασε μόνο με το ΑΜΚΑ,αφού είμαστε χαραγμενοι οπως λες απο παντού;

Και επίσης αν είμαστε ήδη χαραγμένοι και έχουμε αποδεχτεί τον Αντίχριστο,για ποιο λόγο να φέρουν την κάρτα πολίτη(πνευματικά ομιλώ)για να υπάρχει ενας και μοναδικός αριθμός για τον καθένα μας και για ποιο λόγο αναφέρεται στην Αποκάλυψη το υποχρεωτικό σφράγισμα σε δεξί χέρι ή μέτωπο,αλλιώς θάνατος(γιατι δεν ξερω αν το λέει μόνο συμβολικά οπως λες,αλλά και κυριολεκτικά).
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

52
Λέμε οτι αυτό γίνεται με τον ΑΜΚΑ και είπες οτι απο το 99 αυτό γίνεται με τον ΑΦΜ,αποδοχή ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ=αποδοχή χαράγματος.
το χαραγμα ειναι το 666.

ο ΑΜΚΑ και ο ΑΦΜ ειναι αριθμοποιηση.

εαν ο ΑΜΚΑ η ο ΑΦΜ λειτουργουν με συστημα barcode οπου λειτουργει με το 666, δλαδη το χαραγμα, τοτε ναι, ο ανθρωπος γινεται χαραγμενος.
γινεται δηλαδη συμβολισμενος με το συμβολο του σατανα-666.
Ή αποδοχή του συστήματος Barcode,δηλαδή οποιαδήποτε αγορά προιόντων απο σουπερμαρκετ ή καταστήματα=αποδοχή χαράγματος.
εχω ηδη απαντησει. παραθετω ξανα απο προιγουμενο ποστ.

τωρα, οσον αφορα την αποδοχη του συμβολου αυτου πανω σε ενα μπουκαλι νερο ας πουμε που λαμβανουμε απο ενα περιπτερο, βεβαιως και ειναι μεμπτο. μπορει να μην κατατασει τον ανθρωπο χαραγμενο, αλλα βεβαιως και ειναι πτωση εφοσον αποδεχομαστε να χρησιμοποιησουμε κατι που ειναι συβολο του διαβολου.εαν ειχε επανω το μπουκαλι με το νερο αντι του 666 εναν αναποδο σταυρο, η μια βλασφημια στο ονομα του Χριστου θα το παιρναμε το μπουκαλακι με το νερο?βεβαιως και οχι..εαν το παιρναμε δεν θα ημασταν υπολογοι απεναντι στον Χριστο που αποδεχτηκαμε εστω και να χρησιμοποιησουμε κατι που ειναι συμβολο του σατανα?βεβαιως...ετσι λοιπον και με το χαραγμα, 666, επανω στα προιοντα..το Ορθο για εναν πραγματικο χριστιανο ειναι να μην λαμβανει τιποτε που να εχει το συμβολο του σατανα. οχι γιατι το προιον ειναι πλεον του σατανα. τιποτε δεν ανοικει στον σατανα! ουτε ο ιδιος δεν ανοικει στον εαυτο του. τα παντα ανοικουν στον Χριστο. "του Κυρίου γαρ η γη και πλήρωμα αυτής" Α' Κορ. 10:26 το Ορθο ειναι να μην το λαμβανει για να μην νομιμοποιει με την σταση του αυτην την κατασταση του χαραγματος-666. οπως και επισης να απεχει παντελως απο το συμβολο του σατανα.οικονομικως ομως εαν λαμβανουμε ως χριστιανοι χαραγμενα προιοντα να μην τα χρησιμοποιουμε ποτε με το συμβολο του σατανα αλλα να αφαιρουμε πρωτιστως το συμβολο του πριν το χρησιμοποιησουμε.βεβαιως ημαστε υπολογοι απεναντι στον Θεο και σε αυτο ασχετως αν δεν κατατασει εμας σε χαραγμενους.ειναι απλο..εαν ειχαν ολα τα προιοντα ενα logo επανω να λεει "ζητω ο σατανας" θα τα λαμβανε κανεις?τωρα που εχουν το 666 και ειναι ακριβως το ιδιο με το πανω γιατι τα λαμβανουμε ολοι?

Επομένως τι μας έπιασε μόνο με το ΑΜΚΑ,αφού είμαστε χαραγμενοι οπως λες απο παντού;
ορθως ομιλεις..
δεν ειναι το προβλημα ο ΑΜΚΑ και μονο.
οπως ανεφερες πιο πανω τις πιστωτικες. οι πιστωτικες λειτουργουν και αυτες με το ιδιο συστημα στον σαρωτη. ξεκινανε διαβαζοντας το χαραγμα, το 666.
ετσι λοιπον ενας κατοχος, υπογραφει με το ονομα του επανω στην πιστωτικη, αποδεχομενος το χαραγμα του αντιχριστου.
το 666 ειναι ενα συμβολο του σατανα. μας προιδοποιει η Αγια Γραφη οτι αυτο το συμβολο θα χρησιμοποιησει ο σατανας ωστε να σταμπαρει ολους τους ανθρωπους ως δικους του. εφοσον λοιπον εμεις γνωριζουμε οτι το 666 ειναι το συμβολο του, ειναι απαραδεκτο να υπογραφουμε επανω στο χαραγμα του.
ειναι σαν να υπογραφουμε επανω σε ενα χαρτι-καρτα οτι αρνουμαστε τον χριστο και συντασομαστε με τον σατανα.
εαν ειχε η καρτα επανω εναν αναποδο σταυρο, η αν ειχε καποια βλασφημια για τον Χριστο, η αν ελεγε "αποδεχομαι το συμβολο του σατανα" η "αποδεχομαι το χαραγμα του αντιχριστου" θα υπεγραφε κανενας?
δεν νομιζω..
τωρα ομως που εχει το χαραγμα επανω και το χαραγμα σημαινει ΟΛΑ τα παραπανω, υπογραφουμε ανενοχλητοι..
δεν καταλαβαινουμε τι κανουμε ?
Και επίσης αν είμαστε ήδη χαραγμένοι και έχουμε αποδεχτεί τον Αντίχριστο,για ποιο λόγο να φέρουν την κάρτα πολίτη(πνευματικά ομιλώ)για να υπάρχει ενας και μοναδικός αριθμός για τον καθένα μας και για ποιο λόγο αναφέρεται στην Αποκάλυψη το υποχρεωτικό σφράγισμα σε δεξί χέρι ή μέτωπο,αλλιώς θάνατος(γιατι δεν ξερω αν το λέει μόνο συμβολικά οπως λες,αλλά και κυριολεκτικά).
ο πραγματικος, απωτερος, σκοπος του αντιχριστου δεν ειναι η αποδοχη του συμβολου του, το 666, αυτο καθε αυτο, αλλα η προσκυνηση του απο την ανθρωποτητα ως θεο.
αυτος ειναι ο απωτερος σκοπος του και για αυτον τον σκοπο γινονται ολα.
το χαραγμα, το 666 δηλαδη, επιβοηθαει στον σκοπο του αυτον.
τωρα, για να μετανοησει καποιος ειναι σχετικα ευκολο. αρνειται τον ΑΜΚΑ και γενικως καθε αριθμοποιηση του και ολα καλα. ξεκιναει βεβαιως και υποκειται στον διογμο της νεας ταξης. ομως προς το παρων ειναι ευκολα τα πραγματα. ευκολη η μετανοια.
οταν θα φερουν την ταυτοτητα, τοτε η μετανοια γινεται ακομα πιο δυσκολη, καθως εκει δεν θα υπαρχεις καν για το κρατος, και θα συλλαμβανεσαι ως παρανομος με αποτελεσμα ενας απλος ελενχος στοιχειων να μας οδειγει σε αυτοφορες διαδικασιες.
ο επομενος τροπος που θα πλασαρουν το χαραγμα-666 θα ειναι οπως ολοι γνωριζουμε επανω στον ανθρωπο.
εκει η μετανοια για αυτον που εχει παρει το χαραγμα μεσω αυτου του τροπου ειναι ακομη πιο δυσκολη.
οπως ειπαμε, ο σκοπος του αντιχριστου ειναι η προσκυνηση του ως θεο. θα ερθει λοιπον η στιγμη που θα απαιτησει παγκοσμια προσκυνηση. οποιος δεν τον προσκυνησει θα συλλαμβανεται και θα υποκειται βεβαιως και τις συνεπειες της αρνησεως του. οποιοι εχουν το τσιπ και αρνηθουν, θα συλαμβανονται σε δευτερολεπτα καθοτι δεν θα μπορουν να κρυφτουν πουθενα.
εκεινοι για να μετανοησουν θα ερθουν αντιμετωποι με τεραστια διλληματα. η θα πρεπει να υπομεινουν τα βασανηστηρια της μη προσκυνησης, η να κοψουν το χερι τους ωστε να παρουν τα βουνα να μην τους βρουν.
και αν ειναι στο μετωπο? τοτε γινεται η μετανοια ακρως δυσκολοτερη.
σιγουρα θα υπαρξουν και τετοια παραδειγματα μετανοιας και θα ονομαστουν οι ανθρωποι Αγιοι των Αγιων, αλλα ποσοι θα ειναι αυτοι σε ολοκληρη την οικουμενη? μηπως μετρημενοι στα δαχτυλα?
ετσι λοιπον, η αποδοχη χαραγματος ειναι η ιδια, ητε το λαβω το χαραγμα τωρα ητε το λαβω μετα, η αρνηση Χριστου ειναι η ιδια.
αυτο που αλλαζει σταδιακα ειναι η δυσκολια μετανοιας.
οσο προχωραμε σταδιακα στην προωθηση του χαραγματος - 666 και της αποδοχης των ανθρωπων, τοσο πιο δυσκολη θα γινεται και η μετανοια. ωσπου θα φτασει σε σημειο οπου για να μετανοησει καποιος να πρεπει να γινει μαρτυρας ενωπιον του αντιχριστου.
και ποιοι θα βρουν αυτο το σθενος ?
αγνωστος ο αριθμος, αλλα σιγουρα θα ειναι ελαχιστοι ελαχιστων.

"Όμως ο Υιός του ανθρώπου όταν έλθει θα βρει άραγε την πίστη επί της γης;"

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

53
sarotos έγραψε:
Εγώ το ξέρω ότι δεν ξεκίνησε από εκεί, εσύ έχεις την καλοσύνη να μας πεις από που ξεκίνησε ;
βεβαιως,

το ολο θεμα της αριθμοποιησης ξεκινησε απο τον περιβοητο ΕΚΑΜ απο το 1983.
Όχι αγαπητέ μου όλο αυτό με τα barcode εννοώ. Το ξεκίνησε το 1971 ο George J. Laurer όταν δούλευε για την IBM και του ζητήθηκε να φτιάξει ένα κωδικό σύμβολο για να μπορούν να κάνουν αγορές/πωλήσεις οι άνθρωποι στα σούπερμάρκετ.

Πως ξεκίνησε
_______
πηγή : http://www.av1611.org/666/barcode.html
What does the inventor of the UPC barcode say about the number "666" in the UPC barcode?

The inventor of the UPC barcode is George J. Laurer. In 1971, while Mr. Laurer was an employee with IBM, he was assigned the task "to design the best code and symbol suitable for the grocery industry". In 1973, Mr. Laurer's UPC barcode entered the world, and the rest is history.

On Mr. Laurer's web site, he has a "Questions" page, where he answers various questions about the UPC barcode. On the "Questions" page, Mr. Laurer answers the "666" question, as follows:

Question #8 - Rumor has it that the lines (left, middle, and right) that protrude below the U.P.C. code are the numbers 6,6,6... and that this is the international money code. I typed a code with all sixes and this seems to be true. At least they all resemble sixes. What's up with that?

Answer- Yes, they do RESEMBLE the code for a six. An even parity 6 is:

1 module wide black bar 1 module wide white space 1 module wide black bar 4 module wide white space

There is nothing sinister about this nor does it have anything to do with the Bible's "mark of the beast" (The New Testament, The Revelation, Chapter 13, paragraph 18). It is simply a coincidence like the fact that my first, middle, and last name all have 6 letters. There is no connection with an international money code either. (From website)
Το ΕΚΑΜ δεν έχει καμία σχέση με το ΑΜΚΑ. Το ΕΚΑΜ ήταν ένας ενιαίος κωδικός πολυ-ταυτότητα. Και τότε η εκκλησία της Ελλάδος εναντιώθηκε και κέρδισε τον αγώνα , και το ΕΚΑΜ απορρίφθηκε. Αυτή η εκκλησιά στην οποία εσύ δεν έχεις εμπιστοσύνη.

Λόγῳ τῶν ἀντιδράσεων τοῦ Ὀρθοδόξου λαοῦ μας, ἦταν ἑπόμενο καί ἡ διοικοῦσα Μητέρα Ἐκκλησία, ἡ Ἱερά Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος νά τοποθετηθεῖ ἀρνητικά, ἀναγνωρίζουσα τή σοβαρότητα τῆς φωνῆς τοῦ λαοῦ.

όσο αναφορά το εκαμ

ΕΚΑΜ
____________
πηγή.http://norfid.wordpress.com/2010/11/08/ ... %B1%CF%85/
Καθιερώνεται Ένιαίος Κωδικός Άριθμος Μητρώου (Ε.Κ.Α.Μ.) γία κάθε Έλληνα Πολίτη. (άρθρο 2.1). ‘Ο ΕΚΑΜ θά είναι 13ψήφιος καί ισόβιος αφού τά ψηφία πού θά τόν ’αποτελόυν δέν ‘αλλάζουν. (‘αρθρο 2.3). ‘Ο ΕΚΑΜ θά ‘αποτελεί μία πολυ-ταυτότητα, άφού θά περιέχονται σέ αυτόν καί θά ένοποιηθούν : 1. τό δελτίο άστυνομικής ταυτότητας, 2. τό έκλογικό βιβλιαριο (Ε.Ε.Α – ειδικός έκλογικός άριθμός πλέον), 3. τό διαβατήριο, 4. τό άσφαλιστικό βιβλιάριο (Α.Μ.Κ.Α – άριθμός μητρώου κοινωνικής άσφάλισης πλέον), 5. τό φορολογικό μητρώο (Α.Φ.Μ – άριθμός φορολογικού μητρώου πλέον), 6. άδεια ίκανότητας όδηγού (δίπλωμα όδήγησης). (άρθρο 2.4)
sarotos έγραψε: ας τα δουμε λοιπον ενα ενα αυτα που εσυ λογιζεις ως ψεματα.

Λέει ότι βάσει του 153ο ἄρθρου καί στή 2η παράγραφο τοῦ ἀσφαλιστικοῦ Νόμου Ὁ κάθε ἄνθρωπος χάνει τό βαπτιστικό του ὄνομα (ΨΕΜΜΑΤΑ)ἀκόμα καί τό ἐπώνυμό του (ΨΕΜΜΑΤΑ)

δεν ειναι ψεματα, καθοσον το κρατος πλεον δεν σε ταυτοποει με το ονομα σου και το επωνυμο σου οπως γινοταν μεχρι τοτε, αλλα μονο μεσω ενος αριθμου.
αληθεια ειναι λοιπον και οχι ψεματα.
Αυτό έγινε και με το ΑΦΜ, ξύπνα... εσύ το είπες από την αρχή ότι το ΑΦΜ είναι Αρ. προσώπου και όχι Αρ. δελτίου
sarotos έγραψε: καί γίνεται γνωστός στό παγκόσμιο κράτος (ΨΕΜΜΑΤΑ)

η αληθεια ειναι πως ο αριθμος ειναι εθνικος και οχι παγκοσμιος. αλλη μια φορα ομως θα σου πω πως αυτο σε τιποτε δεν εχει να κανει, εαν ειναι δηλαδη παγκοσμιος η εθνικος αριθμος, με το θεμα μας οπου ουτως η αλλως , ητε παγκοσμιος ητε εθνικος, υφισταται.
και το προβλημα ειναι η αριθμοποιηση και οχι η παγκοσμιοτητα του αριθμου.
Το πρόβλημα δεν είναι η αριθμοποίηση γιατί και το ΑΦΜ αριθμοποίηση ήταν. Το ότι είναι εθνικός έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί ουσιαστικά δεν υπάγεται σε έναν "παγκόσμιο υπολογιστή" . Δεν είναι ένας"παγκόσμιος αριθμός" που κλειδώνει ισόβια έναν άνθρωπο και όλα αυτά που λες. Είναι ένας εθνικός ηλεκτρονικός αριθμός που σχετίζεται μόνο με το κοινωνικό σύστημα γιαυτό και οι συναλλαγές που δεν επιτρέπει αφορούν μόνο το κοινωνικό σύστημα. Αν δηλαδή πας στο περίπτερο και πάρεις ένα μπουκάλι νερό δεν τρέχει τίποτα (=κάνεις συναλλαγή). Όταν θα καθιερωθεί όμως το "ηλεκτρονικό χρήμα" αυτό θα είναι αδύνατο. ΔΕΝ θα μπορείς να κάνεις ΚΑΜΙΑ συναλλαγή. Το έπιασες ;

ΑΜΚΑ (-> επιτρέπει συναλλαγές)
Ηλεκτρονικό χρήμα (->Δεν επιτρέπει συναλλαγές)

Το ΑΜΚΑ δεν είναι τίποτα αυτή τη στιγμή. την άλλη μέρα θα αντικατασταθεί από έναν Ευρωπαϊκό,αργότερα από ένα παγκόσμιο , και όταν πλέον γίνει αυτό τότε ->ΘΑ ήμαστε όλοι αναγνωρισμένοι από το παγκόσμιο σύστημα.

Μέχρι τότε "εσείς" ή θα έχετε εξαντληθεί και δεν θα μπορείτε να συνεχίσετε τον αγώνα σας όταν θα έρθει πραγματικά το ηλεκτρονικό σύστημα χάραγμα ή θα έχετε βρει τρόπους να βοηθήσετε και τους υπόλοιπους. Σας εύχομαι ολόψυχα το 2ρο.
sarotos έγραψε: κοιταξε λαποτα, διαβαζε αυτα που σου γραφει ο αλλος διοτι ετσι δεν καρποφορει ο διαλογος οταν δεν διαβαζεις τι σου λεει ο αλλος αλλα θελεις μονο να μιλας χωρις να ακους.
εαν διαβαζες με προσοχη αυτα που σου γραφω, τοτε θα το ειχες δει, καθοσον στο εχω γραψει τοσες και τοσες φορες, και τωρα ακομη μια.

στο ξαναλεω λοιπον αλλη μια.

δεν ειναι το προβλημα η παγκοσμιοτητα του αριθμου, αλλα η αριθμοποιηση.
Σου επαναλαμβάνω/ βγάλε τις παρωπίδες / η αριθμοποίηση δεν είναι το πρόβλημα γιατί αυτή ξεκίνησε από το ΑΦΜ. Το πρόβλημα είναι η παγκοσμιότητα -> Η οποία εγγυάται ότι ανήκουμε στο Παγκόσμιο σύστημα Ηλεκτρονικής διακυβέρνησης , το εθνικό σύστημα είναι άλλη μία πατάτα ελληνική.
sarotos έγραψε: μέ τόν ἀριθμό πού τοῦ δίνει πλέον ἡ Νέα Ἐποχή(ΨΕΜΜΑΤΑ)

καλα βρε λαπτονα.. ειναι ψεματα οτι την αριθμοποιηση την κανει η νεα εποχη?
μηπως την κανει ο Χριστος και δεν το εχουμε καταλαβει?
μηπως και το 666 δεν ειναι της νεας εποχης και ειναι του Χριστου και μας παραπληροφορει η Αγια Γραφη?

βρε λαπτονα καταλαβαινεις τι γραφεις?
Την αριθμοποίηση την κάνει Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ. Δεν γίνεται να κατοχυρώσεις τόσα εκατομμύρια ανθρώπους με το αρχικό όνομα και επώνυμο τους . και σε αγγελικό κόσμο να ζούσαμε θα ήταν απαραίτητο για λόγους εκσυγχρονισμού , η αριθμοποίηση είναι πολιτικό πρόβλημα και όχι θρησκευτικό.

Διαφωνούμε τέλος.
sarotos έγραψε: Καταντᾷ ἔτσι ὁ ἄνθρωπος ὡς ἕνας ἀριθμός(ΨΕΜΜΑΤΑ)

λαπτονα, δυστηχως η συητηση μαζι σου αποδυκνυεται ακαρπη εντελως, καθοτι ενω ο ιδιος ο νομος σου λεει οτι πλεον για το κρατος ταυτοποιεισαι ΜΟΝΟ μεσω του αριθμου, εσυ λες οτι λεει ψεματα.
Και το ΑΦΜ αγαπητέ μου είπαμε το ίδιο ήταν.
sarotos έγραψε: σου ξαναβαζω τον νομο λοιπον:

Ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), καθιερώνεται υποχρεωτικά ως αριθμός εργασιακής και ασφαλιστικής ταυτοποίησης

εαν δεν καταλαβαινεις τα ελληνικα που διαβαζεις λαπτονα, πως μπορουμε να συνεχισουμε οποιαδηποτε συζητηση?
Μάθε ορθογραφία και μετά μιλάς και για καρπούς και για ελληνικά σε εμένα. Ο νόμος αφοράει την ασφαλιστική ταυτοποίηση. Όπως είπαμε εξ αρχής το ΑΦΜ είναι για το φορολογικό, το έπιασες ;

ΑΦΜ-> φορολογικός αριθμός προσώπου όχι δελτίου
ΑΜΚΑ-> Κοινωνικής ασφάλισης αριθμός προσώπου όχι δελτίου
sarotos έγραψε:
ο ιδιος ο νομος λεει οτι πλεον ο ανθρωπος αναγνωριζεται - ταυτοποιηται μεσω αριθμου.
Όχι δεν λέει αυτό, σου εξήγησα ,από εκεί και πέρα πήγαινε σε ένα δικηγόρο να στο εξηγήσει. Αυτό το έχετε συμπεράνει εσείς από άλλες πηγές...όχι από τον ίδιο το νόμο.
sarotos έγραψε: ο πατερ λοιπον δεν λεει τιποτε αλλο απο αυτο που λεει το ιδιο το νομοσχεδιο.
γιατι εθελοτυφλεις?

Τό πρόσωπο τό μοναδικό καί ἀνεπανάληπτο κατά τή χριστιανική ἀντίληψη μεταβάλλεται σέ ἀριθμό(ΨΕΜΜΑΤΑ).

απολυτη αληθεια ειναι λαπτονα, ητε αρεσει ητε οχι.
αυτη ειναι η αληθεια. ο ανθρωπος πλεον απο προσωπο γινεται αριθμος
Δεν εθελοτυφλώ, προσπαθώ να σε καταλάβω όσο το δυνατόν ποιο καλά μπορώ , να καταλάβω που την έχεις πατήσει ή που κάνω λάθος εγώ γιατί είτε εσύ την πατήσεις είτε εγώ κακό θα είναι. Επομένως ή μαζί θα την πατήσουμε ή κανείς δεν θα τη πατήσει. Γιαυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε.
sarotos έγραψε: λαπτονα, θα στο πω για πολλοστη φορα, λες και υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα κατανοησης?

πρωτον, ο σαραντης εγραψε το προβλημα που υφισταται στην αριθμοποιηση. δεν ειναι η πηγη ο σαραντης καθως το προβλημα υπαρχει εδω και 30 χρονια οπου πηγε να εφαρμοστει με τον ΕΚΑΜ.
Είπαμε άλλο το ΕΚΑΜ, άλλο το ΑΜΚΑ. Το ΑΜΚΑ είναι πρόβλημα αριθμοποίησης όπως ήταν το ΑΦΜ. Αλλά για το ΑΦΜ δε τρέχει κάστανο. Για το ΑΜΚΑ -> σάλος και πανικός;
sarotos έγραψε: και δευτερον, δεν ειναι το προβλημα η παγκοσμιοτητα του αριθμου αλλα η αριθμοποιηση του προσωπου.

παρακαλεισαι εαν πραγματι θελεις να κανεις διαλογο να μην λες συνεχως τα ιδια πραγματα που σου εχουν απαντηθει πολλακις.
η συζητηση καταυτον τον τροπο καθισταται σνουσια και φαβλη..
σε παρακαλω πολυ διαβασε προσεκτικα τι σου απανταει ο συνομιλιτης σου ωστε να μην τον αναγκαζεις να λεει 7 και 8 φορες τα ιδια πραγματα απο τις ιδιες ερωτησεις σου.
Τα ίδια ισχύουν και για σένα
sarotos έγραψε: οτι ο ΑΜΚΑ ειναι αριθμοποιηση και καθιστα τον ανθρωπο απο βαπτισμενο προσωπο Χριστου, σε αριθμοποιημενο αντικειμενο του σατανα.
.........
sarotos έγραψε: επισης, ενω σου εχω εξηγησει οτι ο ΑΜΚΑ βγαινει απο ενα συγκεκριμενο συστημα barcode, το code-39, συνεχιζεις να λες οτι δεν εχει barcode ο ΑΜΚΑ.
το code 39 http://en.wikipedia.org/wiki/Code_39 είναι barcode
to UPC είναι επίσης barcode http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Product_Code

ΤΟ ΑΜΚΑ είναι ένας αριθμός χωρίς barcode.
Το ΑΜΚΑ τυπώνεται πάνω στη ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ με barcode .

Νιώθεις τις διαφορές;
sarotos έγραψε: εκτος αυτου, φασκεις και αντιφασκεις με τον ιδιο σου τον εαυτο, καθως λιγο πιο κατω παραθετεις την μελετη της Ιερας μονης Γρηγοριου οπου λεει η ιδια η μελετη που εσυ ο ιδιος παραθετεις, οτι ο ΑΜΚΑ βγαινει απο ενα συκγκεκριμενο συστημα barcode, το code-39.
Άρα δεν φάσκω & αντιφάσκω με το εαυτό μου λοιπόν αλλά με την Ι.Μ :χουχου
sarotos έγραψε: δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με σενα..

συνεχως ρωτας τα ιδια και τα ιδια. ενω σου απαντω αρκετα αναλυτικα νομιζω, συνεχιζεις σαν να μην εχεις καν διαβασει αυτα που εχουν γραφτει και ξαναλες τα ιδια.
υστερα , στο ιδιο ποστ (να ελεγα οτι ηταν και σε διαφορετικο να πω παει στο καλο) λες κατι και απο κατω για το ιδιο θεμα λες κατι αλλο.
φασκεις και αντιφασκεις ο ιδιος με τον εαυτο σου..
ενω παρακαλεσα τον γιωργο και μας παρεθεσε τον δικο του ΑΜΚΑ οπου φαινεται ο τυπος του barcode στην καρτα του, συνεχιζεις να λες πως δεν εχει barcode.
τι να πω μετα..
Πολλοί αναρωτιούνται κι εγώ ακόμα..τι να πω άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου
sarotos έγραψε: λαπτονα, ποσο χρονων εισαι?
πες μας σε παρακαλω.. την αληθεια.
Επτά χρονών είμαι τελείωσα πέρυσι το παιδικό

Μτθ 18:3
3 ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐὰν μὴ στραφῆτε καὶ γένησθε ὡς τὰ παιδία, οὐ μὴ εἰσέλθητε εἰς τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν.

Μτθ 18:6
῝Ος δ᾿ ἂν σκανδαλίσῃ ἕνα τῶν μικρῶν τούτων τῶν πιστευόντων εἰς ἐμέ, συμφέρει αὐτῷ ἵνα κρεμασθῇ μύλος ὀνικὸς εἰς τὸν τράχηλον αὐτοῦ καὶ καταποντισθῇ ἐν τῷ πελάγει τῆς θαλάσσης.
sarotos έγραψε:π π.σαραντης ειναι πρωτοπρεσβυτερος του νεου ημερολογιου.
Από τη στιγμή που η εκκλησία έχει άλλη άποψη και αυτός άλλη άποψη τότε αυτός δεν ανήκει εκεί που ανήκει η εκκλησία. Βγαίνει από σώμα της εκκλησίας και γίνεται αντιρρησίας συνείδησης. Το ίδιο ισχύει για όλους όσους δεν έλαβαν ΑΜΚΑ για τον ίδιο λόγο. Εσύ δηλαδή, ο Σαράντης , όλοι όσοι μιλούσαν στα βίντεο και οι λοιποί πλέον είστε μια άλλη εκκλησία... Αυτή είναι η αλήθεια.
sarotos έγραψε: επισης ο π.σαραντης εχει συνεργασια με πολλους ιερεις απο το νεο οπου δεν εχουν αμκα. προσωπικα γνωριζω πολλους λαικους απο το νεο που δεν εχουν ΑΜΚΑ.
ο δικηγορος του π.σραντη, και πνευματικοπαιδι του, δεν εχει ΑΜΚΑ, με αποτλεσμα να πειναει ο ιδιος, και τρεχει αφιλοκερδος μαζι με τον σαραντη για να βοηθησει στα προβληματα οσων επισης δεν εχουν ΑΜΚΑ λογο πιστεως.
καλο θα ηταν πριν μιλησεις, να εχεις γνωση του θεματος πρωτα.
ειδαλως εκτιθεσαι και φαινεσαι στα ματια ολων μας το λιγοτερο.. ανωριμος.
Όπως έχω ξαναπεί δεν με απασχολεί να φαίνομαι "ώριμος" σε κανέναν. Ο Κύριος θα κρίνει
sarotos έγραψε: δεν υπαρχει μεγαλυτερο δειγμα ανωριμοτητας , να εχει καποιος γνωμη οταν δεν εχει γνωση.
Αυτά τα κηρύγματα είναι αρλούμπες. Όλοι πρέπει να έχουν γνώμη, ακόμα και ο μικρότερος πρέπει να ακούγεται και να έχει το θάρρος της γνώμης του. Επίσης εγώ δε παριστάνω τον ειδήμονα λέγοντας τη γνώμη μου, ούτε παροτρύνω κανένα να μη πάρει ή να πάρει το ΑΜΚΑ. Ο καθένας θα κρίνει και είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις του.
sarotos έγραψε: ναι, ετσι βγηκε στην αρχη ο ΑΜΚΑ. με τον code 39. υστερα ομως, ο ΑΜΚΑ δεν εβγαινε με αυτο το συστημα , αλλα με το upc. και απολυτη αποδειξη περι τουτου ειναι η καρτα του ΑΜΚΑ του γιωργου οπου λειτουργει οχι με το code-39 αλλα με το upc οπου λειτουργει βεβαιως με το 666.
Είπαμε άλλο το ένα και άλλο το άλλο. ΤΟ ΑΜΚΑ δεν έχει barcode. TO AMKA τυπώνεται με BARCODE πάνω στη Κάρτα.

Εγώ αν και έχω για παράδειγμα 2 ΑΜΚΑ (ελλάδα και εξωτειρκό) παρόλα αυτά δεν έχω καμία ΚΑΡΤΑ :on_the_quiet:

Όπως και η Dominique, μόνο δελτίο
sarotos έγραψε: και εφοσον φιλε λαπτονα λειτουργει με το 666, τι λεει η Ιερα μονη Γρηγοριου, δηλαδη η πηγη που ο ιδιος επεικαλεισαι?

Εάν ο ΑΜΚΑ είχε τον αριθμό του Αντιχρίστου, δεν έπρεπε να τον δεχθή κανείς Ορθόδοξος Χριστιανός.


στην περιπτωση λοιπον του γιωργου που ο ΑΜΚΑ του εχει τον αριθμο του αντιχριστου τι πρεπει να κανει?
συμφωνα με την πηγη που ο ιδιος επικαλεστηκες δεν θα πρεπει να τον αποδεχτει!

Αυτή είναι η βασική διαφορά μας.
Ακόμα και το UPC να έχει όπως όλα τα προϊόντα στα καταστήματα , από τη στιγμή που δεν την έχει χαράξει πάνω του όπως θα συμβεί με το RFID τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε αυτός ούτε κανένας. Δηλαδή με άλλα λόγια , αν πάει ο Γιώργος στο βουνό και αφήσει τη κάρτα σπίτι, και τον βρουν χωρίς κανένα στοιχείο πάνω του -> τότε ο Γιώργος θα πρέπει να πάει στην αστυνομική αρχή για εξακρίβωση γιατί τίποτα δεν θα βεβαιώνει ότι είναι αυτός που είναι.

Αν όμως φορούσε το RFID στο χέρι του ή αλλού τότε η εξακρίβωση θα ήταν επί τόπου. Ή αν του είχαν περάσει με UFC πάνω του έναν γραμμωτό κώδικα ανεξίτηλο θα ήταν το ίδιο. Επομένως το πρόβλημα - ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΧΑΡΑΓΜΑ θα είναι κυριολεκτικά χάραγμα στο σώμα. Το ξέρω ότι διαφωνείς αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.
sarotos έγραψε: εκτος αυτου, ακομα και οι αριθμοι ΑΜΚΑ που λειτουργουν με το barcode code-39 (που ειναι το κρατικο barcode της αμερικης), ειναι αρνηση Χριστου καθως ο ανθρωπος απο βαπτισμενο προσωπο - εικονα Χριστου, καθισταται αριθμοποιημενο αντικειμενο.
οσοι βεβαιως λειτουργουν με το 666, καθιστουν τον κατοχο χαραγμενο, δηλαδη ενα barcode 666 αριθμο. οτι δηλαδη και τα προιοντα στα σουπερ μαρκετ που λεμε οτι ειναι χαραγμενα.
δηλαδη αυτα ειναι χαραγμενα που αναγνωριζονται με ενα 666 barcode αριθμο,
ενω ο ανθρωπος δεν ειναι που και αυτος πλεον αναγνωριζεται ως ενας 666 barcode αριθμος...
Με το ΑΦΜ δεν έχανες το βάπτισμα σου; Είπαμε ότι Το ΑΜΚΑ δεν είναι barcode, τυπώνεται ΠΑΝΩ στη κάρτα με BARCODE.
sarotos έγραψε: ειναι απλα τα πραγματα. ολα τα αλλα ειναι προφασεις εν αμαρτιαις
Τέλος φίλε μου να σου πω ότι αν αποδείξεις ότι αυτά που λες στέκουν τότε εγώ πρώτος θα σε υποστηρίξω και θα αρνηθώ και το ΑΜΚΑ ...αλλά πως θα γίνει αυτό όταν βασίζεσαι σε ανακρίβειες;
τι να σου πω βρε λαπτονα..

ειναι σαν να μου λες οτι το νομοσχεδιο ειναι ανακριβες.

η πηγη μου ειναι το ιδιο το νομοσχεδιο, δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει.
το ιδιο το νομοσχεδιο λεει οτι πλεον αναγνωριζει τους πολιτες ως αριθμους.
εαν θεωρεις ανακριβες το ιδιο το νομοσχεδιο, πως υστερα μπορουμε να συζητησουμε και να πουμε τι?
...
Το νομοσχέδιο δεν είναι νομοσχέδιο αλλά νόμος αφού ψηφίστηκε. Ο νόμος είναι ακριβέστατος, εσείς τον έχετε παρερμηνεύσει όμως, δεν φταίτε εσείς , άλλοι έχουν φροντίσει για αυτό. Και δεν είναι ο πρώτος Νόμος που αναγνωρίζει τους πολίτες ως αριθμούς , είπαμε και το ΑΦΜ το ίδιο ήταν. ΤΟ ΑΜΚΑ αφορά το κοινωνικό μητρώο . Επίσης ακόμα και ΑΜΚΑ να μην πάρεις αδελφέ ... συναλλαγές θα μπορείς να κάνεις , γιατί πολύ απλά το χρήμα δεν έχει ακόμα γίνει ψηφιακό. Αν πας στο μπακάλικο χωρίς ΑΜΚΑ θα σου δώσει τσιγάρα, θα σου δώσει νερό , θα σου δώσει γκοφρέτες.

Η αποκάλυψη είναι σαφής : κανείς δεν θα μπορεί να πωλήσει ή να αγοράσει αν δεν έχει το χάραγμα πάνω του.

Αυτή είναι λοιπόν η γνώμη μου, μέχρι να μου παραθέσεις νέα στοιχεία. Τις ευχές μου.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

54
Ναι παιδιά και εγω ενα χαρτί εχω με τα στοιχεία μου πάνω και γράφει και τον ΑΜΚΑ,δεν χρησιμοποιώ καμία κάρτα,παλιότερα ειχαν στείλει τέτοια κάρτα στην μητέρα μου,αλλά δεν είχε κάποιο barcode πάνω,ουδέποτε την χρησιμοποίησε,όταν μου ζητάνε τον ΑΜΚΑ,τους δίνω το χαρτί,όπως κάνω και με την ταυτότητα.

Αδελφέ sarotos,φυσικά δεν διάβασα το βιβλίο,δεν θα μπορούσα άλλωστε,είναι 300 σελίδες,αν περίμενα να το παραθέσω μέχρι να το τελειώσω θα αργούσα πολύ και θα ήταν σε βάρος των υπολοίπων.
οικονομικως ομως εαν λαμβανουμε ως χριστιανοι χαραγμενα προιοντα να μην τα χρησιμοποιουμε ποτε με το συμβολο του σατανα αλλα να αφαιρουμε πρωτιστως το συμβολο του πριν το χρησιμοποιησουμε.
Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς,δηλαδή χρησιμοποιούμε το αντίχριστο σύστημα για τα τα αγοράσουμε,περνάνε απο το σκάνερ,το δεχόμαστε,αλλά δεν πειράζει,αρκει να μην τα καταναλώνουμε με το Barcode πάνω.



Εύχομαι πάντως μη γνωρίζοντας αν οντως ο ΑΜΚΑ είναι χάραγμα ή οχι,όταν έρθει η ώρα της κάρτας πολίτη ή του σφραγίσματος(εφόσον ζούμε),να μην είμαστε δειλοί και να μας δώσει ο Θεός πνεύμα ανδρείας και πίστης,για να ανταπεξέλθουμε στις δυσκολίες και όσον αφορά την διαβίωση, και όσον αφορά τις ψυχολογικές πιέσεις απο γνωστούς και οικογένεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”