Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

20
Ευλογημένο για αυτούς,αφού κοιτάνε το συμφέρον τους,για μας οχι, οχι πως τους ενδιαφέρει.
Αυτό δεν γίνεται τα τελευταια χρόνια,μάλλον δεκαετίες;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

21
dominique έγραψε:Ευλογημένο για αυτούς,αφού κοιτάνε το συμφέρον τους,για μας οχι, οχι πως τους ενδιαφέρει.
Αυτό δεν γίνεται τα τελευταια χρόνια,μάλλον δεκαετίες;
Γι' αυτό μας χρωστάνε όλο το χρέος μας και είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που ισοφαρίζει το χρέος, απο την ικανότητά τους να υπερασπίζονται το συμφέρον τους; Ή την ικανότητα να γράψουν μαύρη ιστορία-φαινόμενο;

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

22
ΝΕΜΕΣΙΣ έγραψε:Ολα γίνονται για να μην πάρει η Χ.Α μεγάλα ποσοστά.

Δυστυχώς εκεί φτάσαμε!
Να ψηφίζουμε χρυση αυγη για να πάμε ενάντια στο σύστημα.

Μέχρι τώρα ψήφιζα πάντα μικρά κόμματα αλλά τώρα θα αναγκαστώ να ψηφίσω χρυση αυγη.


Η επομενη κυβέρνηση θα είναι οικουμενική με αξιωματική αντιπολίτευση την χρυση αυγη και μόνο κόμμα απο πίσω το ΚΚΕ.

Ε,ρε γλέντια λέμε!
Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι :132

Mάλλον και εμένα προς τα εκεί με βλέπω :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

23
emman έγραψε:
ΝΕΜΕΣΙΣ έγραψε:Ολα γίνονται για να μην πάρει η Χ.Α μεγάλα ποσοστά.

Δυστυχώς εκεί φτάσαμε!
Να ψηφίζουμε χρυση αυγη για να πάμε ενάντια στο σύστημα.

Μέχρι τώρα ψήφιζα πάντα μικρά κόμματα αλλά τώρα θα αναγκαστώ να ψηφίσω χρυση αυγη.
Οποιο μικρό κόμμα κι άν ψηφίσουμε και το κάνουμε μεγάλο, θα μας πουλήσει!
Έτσι ανταμείβεται η πολιτική βούληση δυστυχώς.

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

24
Οσιος: Παΐσιος: Θα έχετε κυβέρνηση και θα είναι σα να μην έχετε
Εικόνα
«Θα σας δώσουν πολλά λεφτά και μετά θα σας βάλουν δυσβάσταχτους φόρους, αλλά δεν θα προλάβουν να τους πάρουν.

Ο κόσμος θα σιχαθεί τους πολιτικούς και θα τους πάρει με τις πέτρες. Θα γίνει κάτι και θα φανεί πως φταίει η Ελλάδα, τότε η Τουρκία θα το εκμεταλλευτεί…»

Διαβάστε τις συγκλονιστικές προφητείες του γέροντα Παΐσιου που γίνονται σήμερα πραγματικότητα…

Γέροντας Παΐσιος:

«…Θα έχετε κυβέρνηση και θα είναι σα να μην έχετε»

«…θα σας δώσουν πολλά λεφτά και μετά θα σας βάλουν δυσβάσταχτους φόρους, αλλά δεν θα προλάβουν να τους πάρουν»

«…ο κόσμος θα σιχαθεί τους πολιτικούς και θα τους πάρει με τις πέτρες»…

«…θα γίνει κάτι και θα φανεί πως φταίει η Ελλάδα, τότε η Τουρκία θα το εκμεταλλευτεί…»

Πραγματική μαρτυρία προσκυνητή (από βιβλίο «Μαρτυρίες Προσκυνητῶν»):

Ο Γέροντας το 1983 στη Σουρωτή είχε αναφέρει συγκεκριμένα: «Θα έρθει καιρός που θα ανεβαινοκατεβαίνουν κυβερνήσεις, θα εναλλάσσονται τα κόμματα, θα ανακαλούνται διατάγματα, θα ψηφίζονται νόμοι και θα καταργούνται άλλοι, και θα επικρατεί σύγχυση και ταραχή. Τότε, όμως, θα αντιδράσουν λίγοι πιστοί Χριστιανοί αλλά και το Κ.Κ.Ε..» (τον ΣΥΡΙΖΑ θα εννοούσε).

Μας έκανε πολλή εντύπωση εκείνο που είπε για το Κ.Κ.Ε. και γελάσαμε, θυμάμαι. Είπε, επίσης, ότι εμείς θα τα βλέπαμε όλα αυτά ενώ εκείνος όχι. Και ακολουθούν τα γεγονότα. (βλ. βιβλίο «Μαρτυρίες Προσκυνητών», 5η Έκδοση, σελ.396-453, για τα εθνικά θέματα).

«…Κλείστηκα για βδομάδες ολόκληρες μέσα στην απεραντοσύνη της βιβλιοθήκης της Μονής Βατοπεδίου μελετώντας βυζαντινή λογοτεχνία και άλλα σπάνια αριστουργήματα. Κι εκεί, πρωτοάκουσα απο έναν άλλον παππούλη για έναν γέροντα με χαρακτηριστικά σύγχρονου Αγίου.

ου γέροντα Παΐσιου.
Οι περισσότεροι μοναχοί, όταν αναφέρονταν σε εκείνον, η μορφή τους άλλαζε απο την ευλάβεια και τον θαυμασμό που ένοιωθαν για κείνον.

Με τον πατέρα Ιωσήφ, η συναναστροφή είχε αρχίσει να γίνεται πραγματικά συναρπαστική. η θεματολογία των ατέρμονων συζητήσεών μας ήταν ασφαλώς η γαλήνια μορφή του Παισίου αφ ενός και τα …γραφόμενά του για τα μελλούμενα. Εκεί πρωτάκουσα για τις ρήσεις του περί Αντιχρίστου, για τις προφητείες του για τα ελληνοτουρκικά και – κυρίως – για τις συμφορές που περίμεναν την Ελλάδα!

Τα λόγια του ήταν σαν ήχος κεραυνού στο μυαλό μου, που κόντευε να εκραγεί κυριολεκτικά!
«Μα πως είναι δυνατόν παππούλη να γίνει μια παγκόσμια δικτατορία με τα σημερινά δεδομένα, όπως λές και όπως έλεγε κι ο Γέροντας Παΐσιος;» ρωτούσα με περισσή απορία, μιας και η στενομυαλιά μου δε με άφηνε να σκεφτώ πιο καθαρά, πιο ξάστερα.

Ο παππούλης χαμογελούσε, με ένα χαμόγελο όλο γαλήνη αλλά και συμπόνια απέναντι σε έναν νεαρό, που επειδή ήξερε πέντε γράμματα παραπάνω, νόμιζε πως μπορούσε και να διυλίσει και τον…κώνωπα.

«Μα δεν καταλαβαίνεις τις προθέσεις του; Δεν θα αναγκάσει ΚΑΝΕΝΑΝ να δεχτεί κανένα σφράγισμα παιδί μου! Τίποτε τρομαχτικό από αυτά που φαντάζεσαι. Θα το κάνει μέσω του ΧΡΗΜΑΤΟΣ. Το χρήμα θα εκλείψει απο τον κόσμο. Τα κράτη όλης της γής θα χρεοκοπήσουν και δεν θα έχουν χρήματα για να ταίσουν τους λαούς τους. Και τότε, οι τράπεζες που είναι όργανά του, θα δώσουν χρήματα στα κράτη και αυτά θα τον προσκυνήσουν ως μεγάλο ευεργέτη. Μέσω της τεχνολογίας θα σκλαβώσει τον κόσμο. Και δεν θα το κάνει με εξαναγκασμό. Εσύ μόνος σου θα πας να σκλαβωθείς. Θα πάρεις τις διάφορες τραπεζικές κάρτες για να κάνεις – υποτίθεται – τη δουλειά σου, ενώ θα κάνεις αυτό που θέλει αυτός. Θα σκλαβωθείς μόνος σου, για να εξακολουθείς να απολαμβάνεις τη ζωή που έχεις τώρα. Κατάλαβες;»

Ολα αυτά μου φαινόταν τρομερά υπερβολικά. δηλαδή δεν μπορούσα να κατανοήσω ακόμη το πώς θα μπορούσε κάποιος να σκλαβωθεί με τη …θέλησή του!

«Να πως θα γίνει… Σήμερα μαρκάρει όλα τα τρόφιμα που βλέπεις με το γραμμωτό κώδικα. Αυτός ο γραμμωτός κώδικας, που έχει και τους αριθμούς το ονόματός του, χωράει πολλές πληροφορίες για τα προιόντα. Πού κατασκευάστηκαν, απο ποιόν, απο ποιό κράτος, ποια παρτίδα, όλα όσα αφορούν το προιόν. Το ίδιο θα κάνει και για τον άνθρωπο. Θα τον καταντήσει έναν αριθμό. Εναν μοναδικό αριθμό, που να τον αναγνωρίζουν όλα τα κομπιούτερ της γής. Η Αγία Γραφή μας λέει πως θα «αναγκάσει».

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Εσένα σε ανάγκασε κανείς να βγάλεις αυτή τη τραπεζική κάρτα που έχεις; Οχι βέβαια! Μόνος σου πήγες και την έβγαλες, επειδή σε διευκολύνει για να βγάζεις τα λεφτά σου απο τη τράπεζα! Απλό δεν είναι; Ε, αυριο-μεθάυριο, αυτό που σου φαίνεται εσένα ως απλοικό, θα είναι αναπόφευκτο. Δεν θα σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις, αλλά αν δεν το κάνεις, δεν θα μπορείς να πάρεις εύκολα τα λεφτά σου, θα χρειάζεσαι μια διαδικασία που μπορεί να κρατήσει και βδομάδες!

Γιατί όλα θα είναι αυτοματοποιημένα! Μέσω κομπιούτερ! Δεν θα υπάρχουν χαρτιά παρα μόνον αυτές οι κάρτες. εκεί μέσα θα σε έχουν μαρκάρει. Και μετά σιγά-σιγά, θα τις εξαφανίσουν τις κάρτες με τη δικαιολογία οτι μπορεί κάποιος να σου τις κλέψει και να σηκώσει τα λεφτά σου. Τότε, θα σου βάλουν το μαρκάρισμα στο χέρι σου ή στο μέτωπο. Το κεφάλι σου και το χέρι σου αποκλείεται να στο κλέψουν. Και αυτό θα είναι η ταυτότητά σου, ο αριθμός σου και ο λογαριασμός στην τράπεζά σου. Αυτό θα είναι όμως και το τέλος σου».

Ναί, ήταν ένα σενάριο που μπορούσα να το καταλάβω. Ενα σενάριο που «έστεκε». Αλλά και πάλι

μου φάνταζε πολύ μακρινό, πέρα δηλαδή κι απ τον ίδιο ίσως τον 21ο Αιώνα, μιας και προϋπόθετε αλλαγές και μεταρρυθμίσεις τέτοιες, που θα απαιτούσαν πολλά χρόνια για να αφομοιωθούν από τις κοινωνίες των κρατών. Ενα σενάριο, που δεν έμοιαζε και τόσο σαν επιστημονική ή μεταφυσική φαντασία.

Και για την Ελλάδα;

«Την Ελλάδα παιδί μου την περιμένουν πολλά. Καλά και άσχημα. Οπως έλεγε κι ο μακαριστός γέροντας Παίσιος, η πατρίδα θα πεινάσει… Θα πέσει πείνα στην Ελλάδα, θα την εκβιάζουν για να προσκυνήσει… Εκείνες τις μέρες, θα της βάλουν φόρους τόσο δυσβάχταχτους, που δεν θα μπορεί να τους πληρώσει ο κόσμος… Ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός μας λέει οτι θα βάλουν φόρους και στα παράθυρα!

Αλλά δε θα προλάβουν να τους πάρουν…

Και μετά, το κεφάλαιο θα αποσυρθεί και θα πέσει πείνα στον κόσμο, χειρότερη απο αυτή που ζήσαμε στη Κατοχή…

Ο γέροντας Παίσιος μας λέει πως για όλα θα φταίνε οι πολιτικοί και η ασέβεια που έχουν σε όλα (ανατριχιαστικό)…

Ο κόσμος θα τους πάρει με τις πέτρες… Θα τους κυνηγάει κι αυτοί θα κρύβονται, γιατί αυτοί θα παραδώσουν τη πατρίδα μας στον Αντίχριστο…

Ο κόσμος θα υποφέρει πολλά, αλλά δε θα κρατήσει για πολύ αυτό… Κάποιους μήνες… Μετά θα ξεκινήσει ο πόλεμος με τη Τουρκία που θα γίνει Παγκόσμιος… Και η Ελλάδα θα μεγαλουργήσει!

Ολα αυτά θα γίνουν γρήγορα… Θα τα δεί η δική σου γενιά… Γι αυτό να προσεύχεσαι και να ζείς όπως πρέπει, ενάρετα…»

Τον άκουγα αμίλητος, συγκλονισμένος. Μα το μυαλό μου δεν μπορούσε να δεχτεί οτι όλα αυτά που μου έλεγε, θα μπορούσαν να γίνουν γρήγορα, τόσο γρήγορα που η δική μου γενιά θα τα ζούσε κιόλας! Η Ελλάδα ήταν μέλος της Ε.Ε., με ισχυρή οικονομία, παρ όλο που οι – όντως διεφθαρμένοι – πολιτικοί την απομυζούσαν! Πώς ήταν δυνατόν να ζήσει τέτοιες εφιαλτικές στιγμές στα καλά καθούμενα; Θα έπρεπε να μεσολαβήσουν κατακλυσμιαία γεγονότα, ανατροπές που θα θύμιζαν τη ρήση «Θα κατέβει ο ουρανός κάτω και η γή θα ανέβει επάνω»! Μπορούσαν να γίνουν τέτοια πράγματα;

Έφυγα απο το Άγιο Όρος, γεμάτος ερωτηματικά. Μάζεψα ό,τι βιβλίο βρήκα για τον γέροντα Παίσιο και τα ξεσκόνισα στη κυριολεξία! (και το απίστευτο του πράγματος, είναι και το οτι δεν ήμουν ο μόνος που το… έκανε! Ακολούθησε μετά από πολλά χρόνια και η ίδια η CIA την ίδια μέθοδο!)».

http://www.agioritikovima.gr/didaches/g ... F%84%CE%B5

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

25
<<προσέξετε γιατί σας λέω καί τούτο, όχι ώς είδηση αλλά ως πληροφορία: Δεν έχουμε μέρες! Να το ξέρετε σας το λέω υπεύθυνα! Εντός ολίγου θα 'ρθουν πολλά δεινά! Είμαστε στο δρόμο της συντέλειας! Προσέξετε να φροντίσετε τις σχέσεις σας με το Θεό.. Θα πεθάνουμε αύριο κι η ψυχή θα πάει στο δικαστήριο.. Όσο είναι τα μάτια ανοιχτά, ο άνθρωπος μπορεί να αισθάνεται ότι είναι κύριος! Όταν κλείσουν τα μάτια τότε η ψυχή δένετε χειροπόδαρα για να πάει στο δικαστήριο ν' απολογηθεί... πού έβαλε τη ζωή της; Έζησε ηθικά, χριστιανικά, σωστά, αξιοπρεπή; Για αυτό προσέξετε δεν έχουμε μέρες, άλλωστε εμείς είμαστε απόγονοι των προγόνων μας, δεν είμεθα κινέζοι καί ινδιάνοι και ξέρω 'γω άλλες φυλές! Είμεθα Έλληνες! Είμεθα η φυλή εκείνη την οποίαν ευλόγησεν ο Χριστός μας! Όταν ο Χριστός μας ήτο με τους Εβραίους, εκεί.. ξεχείλισε πλέον.. δεν παίρναν πλέον τίποτα πλέον, διεστράφησαν! Τότε τους λέει ο Χριστός μας με λύπη, "Παιδιά του πατρός του διαβόλου είσθε! Καί ότι σας λέει ο πατέρα σας κάνετε! Αφήσετε απο εσας την βασιλεία καί δώστε την σε έθνος που ποιεί του καρπούς αυτής. Αυτό λοιπόν το Έθνος είναι ο Ελληνισμός! Όταν καήργησε ο Χριστός μας την Παλιά Διαθήκη, τότε ευλόγησε τον Ελληνισμόν ως ικανόν να αναδειχθεί την Θείαν Αποκάλυψην της παρουσίας του Θεού Λόγου καί τον τρόπον της σωτηρίας του ανθρώπου! Γι ' αυτό καί έχουμε μέσα εις την ιστορία μας μυριάδες Πατέρων καί Προγόνων! Φύλαξαν τα ιδανικά καί τα ήθη! Γι ' αυτό είμεθα απόγονοι, να μην γίνουμε προδότες! Εκατομμύρια απο την φυλή μας πέρασαν το δρόμο του μαρτυρίου! Καί δεν πρόδωσαν! Όχι μόνο άνδρες καί κορούλες! Καί μικρά παιδιά! Καί δεν φώναξαν να πούν, ώπα πονάω τώρα δεν μπορώ άλλο! Υπέμεναν τα μαρτύρια για να αποδείξουν ότι είναι απόγονοι των προγόνων καί δεν πρόδωσαν! Καί φύλαξαν την παράδωση μέχρι σήμερα! Τώρα θαρθούν τέτοια τώρα, θάρθουν δεινά! Να προσέξουμε να είμαστε οχυρούμενοι στα ιδανικά μας! Δεν θα κωλώσουμε, είμαστε Έλληνες Ορθόδοξοι Χριστιανοί! Δεν προδίδουμε δεν υποχωρούμε, δεν δεχόμαστε αιρέσεις καί κακίες καί σατανικά ιδανικά! Είμεθα απόγονοί των προγόνων μας! Λοιπόν τούτο καί πάλι σας υπενθυμίζω, να είστε έτοιμοι γιατί εντός ολίγου θα δοκιμάσετε πολύ σκληρά, παγκόσμια δεινά. Είμαστε στο δρόμο της συντελείας! Θα καταστραφεί το παρόν, όλο το παρόν θα σαρωθεί! Καί ανοίγει η πόρτα τού μέλλοντος! Έ, αλλά όποιος όμως έχει ζήσει κατά Χριστό θα πάει εκεί! Λοιπόν να φροντίσουμε, εδώ πού είμεθα, με όση έχουμε δύναμη καί προσοχή, να φανούμε αντάξιοι των προγόνων μας! Να κρατήσουμε τα ιδανικά μας! Την πίστη μας! Τα ήθη μας! Οτως ώστε να δικαιούμεθα την Ευλογία! Όσοι πίστεψαν στο Χριστό, έδωσε αυτούς εξουσία Τέκνα Θεού γενέσθε! Τόσο πολύ συγκατάβηκε η πατρική στοργή τού Θεού που όχι μόνο τις αμαρτίες μας συγχωρά όταν μετανοούμε αλλά μας χαρίζει καί την υιοθεσία! Καί γινόμαστε υιοί του Θεού καί μας υπηρετούν άγγελοι! Αυτός είναι ο προορισμός μας! Αδελφοί μου, μην πλανάσθε, ότι υπάρχει κάτω απο τον ουρανόν να το φτύνετε! Ψευτιά καί ματαιότητα! Νά, ο θάνατος, αύριο θα πεθάνουμε! Εσείς σαν αξιοπρεπεί κύριοι, πέστε μου, τι κρίνατε μέχρι τώρα άξιο απο τον κόσμο αυτόν που αγωνίζεστε; Προσέξτε λοιπόν να σώσουμε την ψυχή μας, να πάμε να βρούμε του Αγίους, να μας υπηρετούν οι Άγγελοι! Εκεί είναι ο προορισμός μας! Καί εμείς εδώ οι μοναχοί, δεν είμαστε αποτυχημένοι στην κοινωνία, δεν είχαμε που να πάμε καί κατά ανάγκη κατευθύναμε στα μοναστήρια! Αυτό μην το σκέφτεστε ποτέ! Όχι! Είχαμε πλήρη οικονομία κοινωνική και ανθρωπιστική αλλά μετρήσαμε την έκταση της Θείας αποκαλύψεως! Καί του ανθρωπίνου προορισμού καί είπαμε τί θα καταλάβουμε αν καθίσουμε εδώ καί κερδίσω λεφτά καί κερδίσω αξίες καί απολαύσεις καί ξέρω γώ, αύριο θα πεθάνω. Θα πεθάνω αλλά η ψυχή δεν πεθαίνει, πεθαίνει το σώμα αλλά η ψυχή δεν πεθαίνει! Η ψυχή θα πάει στο δικαστήριο, να απολογηθεί! Γιατί ήρθε ο ίδιος ο Θεός Προσωπικά καί μας έδειξε τον δρόμο! Καί ακόμα τα εκατομμύρια των Αγίων που μαρτυρούν! Να προσέξουμε λοιπόν να μην αποτύχουμε! Σας το λέω απο τώρα, να είστε έτοιμοι, θα δοκιμάσουμε σκληρές δοκιμασίες! Είμεθα στο δρόμο της συντέλειας! ΕΝΤΟΣ ΟΛΙΓΟΥ ΈΡΧΕΤΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ! Καί τελειώνει η ιστορία του παρόντος κόσμου καί θα ανοίξει η πόρτα της βασιλείας του Ουρανού! Για όσους είναι άξιοι! Όσοι λοιπόν πίστεψαν και αγάπησαν τον Θεό καί εποίησαν το Θέλημά του! Αυτοί θα πάνε μετά παρρησία Έτσι η ευλογία σας, η επίσκεψή σας εδώ στον Άθωνα να σας γίνει ένα καινούργιο θεμέλιο, μιά καινούρια γενεά απόφασης καί απο 'δώ καί μπρός δεν θα μας απασχολήσει τίποτα άλλο.. έ, λίγη τροφή καί μιά ενδυμασία. Ο νους μας θα είναι στον Ουρανό! Εκεί είναι ο Πατέρας μας, εκεί είναι η Πατρίδα μας Εκεί είναι το αιώνιο μέλλον, δεν έχει τέλος! Λοιπόν αυτό εύχομαι, η επίσκεψή σας να σας γίνει αφορμή γενναίας αποφάσεως!>>

phpBB [video]

Re: Ας μου εξηγήσει κάποιος...

26
aetos64 έγραψε:Οσιος: Παΐσιος:

«…ο κόσμος θα σιχαθεί τους πολιτικούς και θα τους πάρει με τις πέτρες»… http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 574#p79574
Άλλη μία προφητεία του Όσιου Παισίου εκπληρώθηκε:

Επίθεση με πέτρες στην πολυκατοικία της Όλγας Γεροβασίλη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron