Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

1
Εικόνα
Νέο επεισόδιο για τη Ροτόντα και την υπόθεση τοποθέτησης ή όχι σταυρού στο μνημείο!

Η συζήτηση αυτή τη φορά μεταφέρθηκε στη συνεδρίαση της δημοτικής ομάδας του κ. Μπουτάρη, με την πρόεδρο της 1ης Κοινότητας και αναπληρώτρια καθηγήτρια Φιλολογίας και Παιδαγωγικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Ελένη Χοντολίδου να αντιδρά στην τοποθέτηση σταυρού.

Βασικό θέμα στη συνεδρίαση ήταν η Ροτόντα. Κατά τη διάρκεια της το ποθέτησής του, ο δήμαρχος θεσσαλονίκης αναφέρθηκε στην άποψή του να δίνεται στον δήμο το μνημείο για σοβαρές εκδηλώσεις και έθεσε και νέο θέμα, αυτή τη φορά για το εσωτερικό του μνημείου.

Οι τουρίστες

«θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός, έτσι ώστε να μην ενοχλούνται οι τουρίστες» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μπουτάρης.

Η πλειονότητα της δημοτικής ομάδας Μπουτάρη συμφωνεί να μην τοποθετηθεί σταυρός στον θόλο του μνημείου, ενώ ξεχωριστή δράση για το θέμα έχει αναλάβει η κυρία Χοντολίδου, η οποία τοποθετήθηκε αναλυτικά στη συνεδρίαση.

Ανέφερε ότι η θεσσαλονίκη έχει ζήσει δύσκολες στιγμές εξαιτίας της διαμάχης που υπήρξε στο παρελθόν, σχετικά με το αν είναι εκκλησία ή όχι η Ροτόντα, και τόνισε ότι «είναι αδιανόητο να μπει σταυρός και ο Μητροπολίτης Άνθιμος να θεωρεί ότι είναι εκκλησία».

Η κυρία Χοντολίδου συγκεντρώνει υπογραφές για να μην μπει ο σταυρός, διευκρινίζοντας ωστόσο ότι δεν διαφωνεί με τη λειτουργία που θα τελείται κάθε μήνα.


Σχολιο:Ένας ανιστόρητος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης που τρέπετε που είναι Έλληνας που δεν τρέπετε που είναι μεθύστακας
Και άλλοι άθεοι θέλουν θρησκευτικό τουρισμό που και που θέλουν να κατέβουν σύμβολα του χριστιανισμού να μην σκανταλίζετε οι αλλόθρησκοι ούτε ξέρουν τη κάνουν οι προοδευτικοί του κώλου θολοκουλτουριαρηδες.
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

2
The prodigal έγραψε: Σχολιο:Ένας ανιστόρητος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης που τρέπετε που είναι Έλληνας που δεν τρέπετε που είναι μεθύστακας
Και άλλοι άθεοι θέλουν θρησκευτικό τουρισμό που και που θέλουν να κατέβουν σύμβολα του χριστιανισμού να μην σκανταλίζετε οι αλλόθρησκοι ούτε ξέρουν τη κάνουν οι προοδευτικοί του κώλου θολοκουλτουριαρηδες.
Υπήρξε παντρεμένος με την Αθηνά Μιχαήλ, με την οποία απέκτησε 3 παιδιά. Κάποια στιγμή χώρισαν, αλλά αργότερα αποφάσισαν να συζήσουν και πάλι, χωρίς όμως να ξαναπαντρευτούν. Όταν η Αθηνά Μιχαήλ πέθανε, ο Γιάννης Μπουτάρης εκπλήρωσε την επιθυμία της να μην ταφεί θρησκευτικά αλλά να αποτεφρωθεί, κάτι που έγινε στην Βουλγαρία καθώς στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αποτεφρωτήριο νεκρών.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%B7%CF%82

Σχόλιο: Όταν η αχαλίνωτη ξενομανία των Ελλήνων φέρνει τέτοιους πολιτικούς στο προσκήνειο τι άλλο να περιμένει κανείς...

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

3
aetos64 έγραψε:
The prodigal έγραψε: Σχολιο:Ένας ανιστόρητος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης που τρέπετε που είναι Έλληνας που δεν τρέπετε που είναι μεθύστακας
Και άλλοι άθεοι θέλουν θρησκευτικό τουρισμό που και που θέλουν να κατέβουν σύμβολα του χριστιανισμού να μην σκανταλίζετε οι αλλόθρησκοι ούτε ξέρουν τη κάνουν οι προοδευτικοί του κώλου θολοκουλτουριαρηδες.
Υπήρξε παντρεμένος με την Αθηνά Μιχαήλ, με την οποία απέκτησε 3 παιδιά. Κάποια στιγμή χώρισαν, αλλά αργότερα αποφάσισαν να συζήσουν και πάλι, χωρίς όμως να ξαναπαντρευτούν. Όταν η Αθηνά Μιχαήλ πέθανε, ο Γιάννης Μπουτάρης εκπλήρωσε την επιθυμία της να μην ταφεί θρησκευτικά αλλά να αποτεφρωθεί, κάτι που έγινε στην Βουλγαρία καθώς στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αποτεφρωτήριο νεκρών.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%B7%CF%82

Σχόλιο: Όταν η αχαλίνωτη ξενομανία των Ελλήνων φέρνει τέτοιους πολιτικούς στο προσκήνειο τι άλλο να περιμένει κανείς...
Σχόλιο : Μας τους φέρνουν
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

4
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
The prodigal έγραψε: Σχολιο:Ένας ανιστόρητος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης που τρέπετε που είναι Έλληνας που δεν τρέπετε που είναι μεθύστακας
Και άλλοι άθεοι θέλουν θρησκευτικό τουρισμό που και που θέλουν να κατέβουν σύμβολα του χριστιανισμού να μην σκανταλίζετε οι αλλόθρησκοι ούτε ξέρουν τη κάνουν οι προοδευτικοί του κώλου θολοκουλτουριαρηδες.
Υπήρξε παντρεμένος με την Αθηνά Μιχαήλ, με την οποία απέκτησε 3 παιδιά. Κάποια στιγμή χώρισαν, αλλά αργότερα αποφάσισαν να συζήσουν και πάλι, χωρίς όμως να ξαναπαντρευτούν. Όταν η Αθηνά Μιχαήλ πέθανε, ο Γιάννης Μπουτάρης εκπλήρωσε την επιθυμία της να μην ταφεί θρησκευτικά αλλά να αποτεφρωθεί, κάτι που έγινε στην Βουλγαρία καθώς στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αποτεφρωτήριο νεκρών.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%B7%CF%82

Σχόλιο: Όταν η αχαλίνωτη ξενομανία των Ελλήνων φέρνει τέτοιους πολιτικούς στο προσκήνειο τι άλλο να περιμένει κανείς...
Σχόλιο : Μας τους φέρνουν
Αυτό λέω, αυτοί που τους φέρνουν είναι πλειοψηφία...

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

5
Εντάξει....εντάξει....είσαι και γραφικός είσαι και κάποιας ηλικίας πια....εντάξει....Αλλά για πες μου σε παρακαλώ....
Αλήθεια....μήπως θεωρείς τη Ροτόντα αμπελάκι του μπαμπά σου; Γιατί άραγε ανησυχείς τόσο γι'αυτούς που θα "ταραχτούν" με το Σταυρό και όχι γι'αυτούς που θα τον αναζητήσουν (αναφέρομαι στους Ρώσους τουρίστες που σαφώς είναι περισσότεροι από τους τούρκους);
Μη μου πεις ότι ασκείς την εξουσία που σου έδωσε η δύναμη του λαού διότι θα θυμίσω σε σένα και τη δημοτική σου ομάδα ότι καταλάβατε τις θώκους σας όχι επειδή εσείς υπήρξατε πολιτικοί γίγαντες αλλά περισσότερο λόγω πολιτικού νανισμού των αντιπάλων σας.
Και κάτι τελευταίο για την κυρία που συγκεντρώνει λέει υπογραφές.....
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΘΑ ΜΠΕΙ. ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ.
Αν όχι άμεσα όμως θα συμβεί.Και θα γίνει αυτό εξ αιτίας του ότι εσείς πρωτίστως το "σηκώσατε" το ζήτημα.Κι αν το "παιχνίδι" παίζεται με υπογραφές μάθετε ότι μπορούμε να γεμίσουμε υπερδιπλάσιο αριθμό σελίδων με τις υπογραφές μας.
Ένα τσικ είναι....ορίστε παρακαλώ....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

6
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Εντάξει....εντάξει....είσαι και γραφικός είσαι και κάποιας ηλικίας πια....εντάξει....Αλλά για πες μου σε παρακαλώ....
Αλήθεια....μήπως θεωρείς τη Ροτόντα αμπελάκι του μπαμπά σου; Γιατί άραγε ανησυχείς τόσο γι'αυτούς που θα "ταραχτούν" με το Σταυρό και όχι γι'αυτούς που θα τον αναζητήσουν (αναφέρομαι στους Ρώσους τουρίστες που σαφώς είναι περισσότεροι από τους τούρκους);
Μη μου πεις ότι ασκείς την εξουσία που σου έδωσε η δύναμη του λαού διότι θα θυμίσω σε σένα και τη δημοτική σου ομάδα ότι καταλάβατε τις θώκους σας όχι επειδή εσείς υπήρξατε πολιτικοί γίγαντες αλλά περισσότερο λόγω πολιτικού νανισμού των αντιπάλων σας.
Και κάτι τελευταίο για την κυρία που συγκεντρώνει λέει υπογραφές.....
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΘΑ ΜΠΕΙ. ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ.
Αν όχι άμεσα όμως θα συμβεί.Και θα γίνει αυτό εξ αιτίας του ότι εσείς πρωτίστως το "σηκώσατε" το ζήτημα.Κι αν το "παιχνίδι" παίζεται με υπογραφές μάθετε ότι μπορούμε να γεμίσουμε υπερδιπλάσιο αριθμό σελίδων με τις υπογραφές μας.
Ένα τσικ είναι....ορίστε παρακαλώ....
Ένας απλός πολίτης της Θεσσαλονίκης είμαι .

δεν σε έχω προσβάλει και ξερής τον πατέρα μου και μιλάς και ζητά συγγνώμη .
και τη τη πρόβλημα έχεις με της ηλικίες 50ταρης είμαι.
Όσο για τους ρώσους ξέρουν ότι είναι Η Ροτόντα Ναός Αγίου Γεωργίου.
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

7
The prodigal......Δεν αναφέρομαι σε σένα στα γραφόμενά μου, προς Θεού !!!!....Γράφω σα να μιλάω προσωπικά στον Μπουτάρη.Δεν υπάρχει πρόθεση ούτε στο ελάχιστο να σε προσβάλλω.Το ξέρω ότι είσαι από εδώ,κι εγώ εδώ ζω κοντά στην περιοχή που είσαι εσύ.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

8
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
The prodigal έγραψε: Σχολιο:Ένας ανιστόρητος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης που τρέπετε που είναι Έλληνας που δεν τρέπετε που είναι μεθύστακας
Και άλλοι άθεοι θέλουν θρησκευτικό τουρισμό που και που θέλουν να κατέβουν σύμβολα του χριστιανισμού να μην σκανταλίζετε οι αλλόθρησκοι ούτε ξέρουν τη κάνουν οι προοδευτικοί του κώλου θολοκουλτουριαρηδες.
Υπήρξε παντρεμένος με την Αθηνά Μιχαήλ, με την οποία απέκτησε 3 παιδιά. Κάποια στιγμή χώρισαν, αλλά αργότερα αποφάσισαν να συζήσουν και πάλι, χωρίς όμως να ξαναπαντρευτούν. Όταν η Αθηνά Μιχαήλ πέθανε, ο Γιάννης Μπουτάρης εκπλήρωσε την επιθυμία της να μην ταφεί θρησκευτικά αλλά να αποτεφρωθεί, κάτι που έγινε στην Βουλγαρία καθώς στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αποτεφρωτήριο νεκρών.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%B7%CF%82

Σχόλιο: Όταν η αχαλίνωτη ξενομανία των Ελλήνων φέρνει τέτοιους πολιτικούς στο προσκήνειο τι άλλο να περιμένει κανείς...
Σχόλιο : Μας τους φέρνουν
Αυτό λέω, αυτοί που τους φέρνουν είναι πλειοψηφία...
Δεν νομίζω ότι οι Έλληνες είναι σε θέση να διαλέξουν πολιτικούς. Να πάρουν δηλαδή έναν από το πλήθος και να τον κάνουν αρχηγό επειδή είναι ικανός - όπως κάνουν οι μαιμούδες π.χ. Οι έλληνες στο πολιτικό θέμα είναι χειρότεροι από τις μαιμούδες, εκλέγουν αρχηγό όποιον λάχει όπως να χει. Μπασκεμπολίστες τραγουδιστές ότι ναναι ...

(μικρή παρένθεση ήταν - συνεχίστε)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μπουτάρης Θα ζητήσω να σκεπαστούν η τράπεζα και ο σταυρός

9
LAPTONAS έγραψε:
Δεν νομίζω ότι οι Έλληνες είναι σε θέση να διαλέξουν πολιτικούς. Να πάρουν δηλαδή έναν από το πλήθος και να τον κάνουν αρχηγό επειδή είναι ικανός - όπως κάνουν οι μαιμούδες π.χ. Οι έλληνες στο πολιτικό θέμα είναι χειρότεροι από τις μαιμούδες, εκλέγουν αρχηγό όποιον λάχει όπως να χει. Μπασκεμπολίστες τραγουδιστές ότι ναναι ...
Δεν είναι σε θέση οι Έλληνες γιατί βλέπουν με εμπάθεια τα πράγματα καί θεωρούν πως με το ένα ή το άλλο πρόσωπο θα ικανοποιήσουν τα μικροσυμφέροντά τους...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”