Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

1
Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης







Ανησυχίες της Ιεραρχίας, ενόψει των αλλαγών που έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση για την φορολογία της εκκλησιαστικής περιουσίας, το μεγαλύτερο μέρος της οποίας ποτέ δεν έχει καταγραφεί, και δε φορολογείται. Οι Μητροπόλεις έως τώρα πληρώνουν μόνο το ΕΤΑΚ.Ο Αρχιεπίσκοπος θέλοντας να ...



...προλάβει κυβερνητικούς αιφνιδιασμούς, αλλά και τους εξοργισμένους ιεράρχες, ετοιμάζει μία πρόταση τις επόμενες ημέρες για την εκμετάλλευση της εκκλησιαστικής περιουσίας προς όφελος των αδυνάτων.


troktiko.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

4
Παιδια ,μην τα βλέπετε ετσι..δεν ειναι τόσο απλα τα πράγματα
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

5
και αυτο το περιμενουμε οταν θα βαλουν χερι στην περιουσια της εκκλησιας τοτε κοντα ειναι ο καιρος..........και τοτε οχι τα παπαδακια αλλα ολη η ανθρωποτητα να δειτε τι θα παθει.....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

6
Βέβαια, εγώ δε θα έλεγα όχι στην αξιοποίηση της περιουσίας της Εκκλησίας προς όφελος του λαού ! Έχει ξαναγίνει άλλωστε ! :cooll

Απλά μου προκαλεί αποτροπιασμό το να απλώσουν τα χέρια τους στην περιουσία της Εκκλησίας, λιγδιάρηδες πλιατσικολόγοι !!!

Αηδία... :help
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

7
KostasL έγραψε:Βέβαια, εγώ δε θα έλεγα όχι στην αξιοποίηση της περιουσίας της Εκκλησίας προς όφελος του λαού ! Έχει ξαναγίνει άλλωστε ! :cooll

Απλά μου προκαλεί αποτροπιασμό το να απλώσουν τα χέρια τους στην περιουσία της Εκκλησίας, λιγδιάρηδες πλιατσικολόγοι !!!

Αηδία... :help
Ας υπήρχε τουλάχιστον στην κεφαλή της Εκκλησίας, ένας Χριστόδουλος !!!

Κρίμα...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

8
Kai μένα μου φαίνεται πονηρό ετσι που το απαιτούν ΝΑΙ να πληρώσει και η εκκλησία αυτά που πληρώνουν οι φορολογούμενοι ,όχι όμως να αρπάξουν εκβιαστικά.Είδα στις ειδήσεις στη βουλιαγμένη συγκεκριμένα 20 πολυτελή διαμερίσματα που ενοικιαζόταν και ήταν στην κατοχή της εκκλησίας.Γιατί νομίζεται εχουν συστρατευτεί οι μεγαλοκαρχαρίες κοντά στην εκκλησία?? ΣΥΓΝΏΜΗ ΟΙ μαγαλοδωρητές ,μεγαλοευεργέτες εννοούσα.ΦΡΑΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Re: Ανησυχεί η Ιεραρχία για τις εξαγγελίες της κυβέρνησης

9
Παιδια ,μην τα βλέπετε ετσι..δεν ειναι τόσο απλα τα πράγματα


Δηλ? ήρθε η καταστροφη και δεν το καταλάβα :blue


και αυτο το περιμενουμε οταν θα βαλουν χερι στην περιουσια της εκκλησιας τοτε κοντα ειναι ο καιρος

Καινούργια προφητεία είναι αυτη?



και τοτε οχι τα παπαδακια αλλα ολη η ανθρωποτητα να δειτε τι θα παθει

:hmmm :hmmm :hmmm



Βέβαια, εγώ δε θα έλεγα όχι στην αξιοποίηση της περιουσίας της Εκκλησίας προς όφελος του λαού !
Συμφωνώ απόλυτα!!!



Απλά μου προκαλεί αποτροπιασμό το να απλώσουν τα χέρια τους στην περιουσία της Εκκλησίας, λιγδιάρηδες πλιατσικολόγοι !!!

Εδώ τα απλώνουν σε εμάς στην εκκλησία κόλλησες?
Που στο κάτω κάτω δικιά μας περισουσία είναι και εκείνη. :cooll


Ας υπήρχε τουλάχιστον στην κεφαλή της Εκκλησίας, ένας Χριστόδουλος !!!
Μπα δεν θα το λέγα.......μακριά και αγαπημένη :flag


Kai μένα μου φαίνεται πονηρό ετσι που το απαιτούν
Πως δηλ?

Είδα στις ειδήσεις στη βουλιαγμένη συγκεκριμένα 20 πολυτελή διαμερίσματα που ενοικιαζόταν και ήταν στην κατοχή της εκκλησίας.Γιατί νομίζεται εχουν συστρατευτεί οι μεγαλοκαρχαρίες κοντά στην εκκλησία??

Γιατί οι μεγαλοκαρχαρίες ταιριάζουν με τους μεγαλοκαρχαριες :flag


................................................................................................................................................................................................................................................................................



Είναι φυσικό και πάρα πολύ σωστό να φορολογείται η εκκλησία όπως όλοι μας!

Δεν γίνεται ο απλός κόσμος των 500ευρώ να πληρώνει φόρους και η εκκλησία που έχει τρις να μην πληρώνει τίποτα.

Δηλ τι γίνεται εδω ρε παιδια??

Εκκλησια,μεγαλοεπιχειρηματίες,πολιτικοί,τραγουδιστες,γιατροί, κτλ κτλ όλοι στην φοροδιαφυγή και στην εντέλει ποιος θα πληρώσει τα δικά τους τα ελλειματα?εγώ και εσείς?


Καλά θα κάνει λοιπόν η Εκκλήσια να πληρώνει φόρους ή όπως είπε ακόμα καλύτερα ο Αρχιεπίσκοπος να κάνει κάτι προς όφελος των αδυνάτων.
:073
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron