Εκκληση της μητέρας του Αλέξη να γίνει η δίκη στην Αθήνα

1
Εκκληση της μητέρας του Αλέξη να γίνει η δίκη στην Αθήνα






«Με τη μεταφορά της έδρας (της δίκης) αποδυναμώνεται το δικαίωμά μου να υπερασπίσω τη μνήμη του αθώου 15χρονου νεκρού γιου μου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, ο οποίος υπήρξε και θύμα μιας πρωτοφανούς εκστρατείας κατασυκοφάντησής...

του από τους δράστες, το οικογενειακό τους περιβάλλον και τον κ. Κούγια», υπογραμμίζει η μητέρα του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου που έπεσε νεκρός τον περασμένο Δεκέμβριο από τις σφαίρες του ειδικού φρουρού Επ. Κορκονέα.

Η μητέρα του 15χρονου, Τζίνα Τσαλικιάν, διαμαρτύρεται για την απόφαση να διεξαχθεί η δίκη στην Αμφισσα και απευθύνει έκκληση στην πολιτεία να γίνει στην Αθήνα.

Σήμερα οι συνήγοροι της οικογένειας του Αλέξη Γρηγορόπουλου καταθέτουν στην ηγεσία του Αρείου Πάγου αίτημα για τη διεξαγωγή της δίκης στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα των φυλακών Κορυδαλλού και όχι στην Αμφισσα. «Ως συνήγορος της οικογένειας Γρηγορόπουλου διαμαρτύρομαι έντονα και ζητώ την άμεση επανεξέταση του θέματος, ώστε η δίκη να γίνει στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα των φυλακών του Κορυδαλλού» (σ.σ. όπου είχε γίνει η δίκη των κατηγορουμένων της 17 Νοέμβρη και του ΕΛΑ), δήλωσε χθες ο εκ των συνηγόρων της οικογενείας, Δημ. Τσοβόλας.

Την ίδια ώρα η απόφαση να εκδικαστεί η υπόθεση στην Αμφισσα έχει προκαλέσει την αντίδραση της τοπικής κοινωνίας, όπως είχε γίνει ακριβώς και κατά τον πρώτο ορισμό της δίκης στο Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Χαλκίδας, από τους φορείς της περιοχής.

Μετά την κατάθεση του αιτήματος των συνηγόρων της οικογένειας, η ηγεσία του Αρείου Πάγου αναμένεται να αποφασίσει εκ νέου ώστε να δοθεί ένα τέλος στο σίριαλ διεξαγωγής της δίκης.

Ακολουθεί η δήλωση της μητέρας του 15χρονου:

«Με έκπληξη και πικρία πληροφορούμαι ότι η Δικαιοσύνη έκανε δεκτό το αίτημα του συνηγόρου των δολοφόνων του παιδιού μου να διεξαχθεί η δίκη εκτός Αθηνών, αρχικά στη Χαλκίδα και μετέπειτα στην Αμφισσα.


Με τη μεταφορά της έδρας αποδυναμώνεται το δικαίωμά μου να υπερασπίσω τη μνήμη του αθώου 15χρονου νεκρού γιου μου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, ο οποίος υπήρξε και θύμα μιας πρωτοφανούς εκστρατείας κατασυκοφάντησής του από τους δράστες, το οικογενειακό τους περιβάλλον και τον κ. Κούγια, διότι:


1. Παρακωλύεται ουσιαστικά η ομαλή διεξαγωγή της δίκης με το να παρεμποδίζεται η προσέλευση μαρτύρων (μεταξύ των οποίων υπάρχουν και μαθητές), οι οποίοι καλούνται να διανύσουν μεγάλη απόσταση ως το δικαστήριο της Αμφισσας.


2. Αντικαθίστανται ένορκοι οι οποίοι τελούν σε άμεση τοπική σχέση με τα περιστατικά με άλλους που δεν έχουν αυτό το προσόν.


3. Περιορίζεται κατά πολύ η αρχή της δημοσιότητας της δίκης. Κάνω λοιπόν έκκληση στη συντεταγμένη πολιτεία να αποκαταστήσει αυτή την αδικία και να διεξαχθεί η δίκη στην Αθήνα.


Τζίνα Τσαλικιάν»




troktiko.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”