Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

1
"Εχω συγγενή (θείος μου για την ακρίβεια) ο οποίος εργάζεται στα ΚΤΕΛ στο δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Λόγω της κατολίσθησης όπως όλοι γνωρίζουμε τα Τέμπη είναι κλειστά.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο θείος μου να είναι σε άδεια και για να τα βγάλει πέρα να δουλεύει νταλίκα με τον αδερφό του.
Τα Τέμπη ανακοινώθηκε ότι θα δωθούν στην κυκλοφορία τον Σεπτέμβριο!!!(Αν και αρχικές εκτιμήσεις έφεραν ως πιθανό...
σενάριο τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο).
Η αιτία της τόσο μεγάλης καθυστέρησης;
Σε όλο το βουνό βρέθηκαν μεγάλα κοιτάσματα γρανίτη. Τα οποία σύμφωνα με Άγγλους συναδέλφους νταλικέρηδες μεταφέρονται εκτός Ελλάδας χωρίς να το ξέρει κανένας!!! Όπως πληροφορήθηκα αν δεν εξορύξουν και δεν πάρουν όλο το γρανίτη από το βουνό τα Τέμπη δεν θα δωθούν στην κυκλοφορία.
Το ερώτημα που θέτω ως πολίτης αυτής της χώρας είναι όμως το εξής...
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΡΑΝΙΤΗ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ;
Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας πει γιατί η υπόθεση "βρωμάει" και μάλιστα πολύ άσχημα κατα τη γνώμη μου..."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

απο Τρωκτικό
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

2
dominique έγραψε:"Εχω συγγενή (θείος μου για την ακρίβεια) ο οποίος εργάζεται στα ΚΤΕΛ στο δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Λόγω της κατολίσθησης όπως όλοι γνωρίζουμε τα Τέμπη είναι κλειστά.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο θείος μου να είναι σε άδεια και για να τα βγάλει πέρα να δουλεύει νταλίκα με τον αδερφό του.
Τα Τέμπη ανακοινώθηκε ότι θα δωθούν στην κυκλοφορία τον Σεπτέμβριο!!!(Αν και αρχικές εκτιμήσεις έφεραν ως πιθανό...
σενάριο τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο).
Η αιτία της τόσο μεγάλης καθυστέρησης;
Σε όλο το βουνό βρέθηκαν μεγάλα κοιτάσματα γρανίτη. Τα οποία σύμφωνα με Άγγλους συναδέλφους νταλικέρηδες μεταφέρονται εκτός Ελλάδας χωρίς να το ξέρει κανένας!!! Όπως πληροφορήθηκα αν δεν εξορύξουν και δεν πάρουν όλο το γρανίτη από το βουνό τα Τέμπη δεν θα δωθούν στην κυκλοφορία.
Το ερώτημα που θέτω ως πολίτης αυτής της χώρας είναι όμως το εξής...
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΡΑΝΙΤΗ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ;
Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας πει γιατί η υπόθεση "βρωμάει" και μάλιστα πολύ άσχημα κατα τη γνώμη μου..."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

απο Τρωκτικό
Δε μπορεί να είναι ακριβώς έτσι...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

3
Ειμαι λαρισαίος,και αυτό που έχει διαρευσει- προς ενημέρωση όλων- είναι ότι το πασχα θα λειτουργησει κανονικά ο δρόμος, ενώ με το περας των εορταστικών ημερών θα ξανακλείσει για κάποιες συμπληρωματικές εργασίες.Αυτά ανέφερε δημοσίευμα στον τοπικό τύπο.Μακάρι να ανοιξουν τα τέμπη...

Re: Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

4
Μακαρι Διογένη,αλλα αυτο με το γρανιτη δεν το κατάλαβα,αν αληθευει βεβαια....

πρωτον γιατι να τον βγαλουνε? μια χαρα ειναι τοσες χιλιετιες εκει
και δευτερον γιατι να το μεταφερουν εκτος Ελλάδας και μαλιστα μυστικα?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

5
dominique έγραψε:Μακαρι Διογένη,αλλα αυτο με το γρανιτη δεν το κατάλαβα,αν αληθευει βεβαια....

πρωτον γιατι να τον βγαλουνε? μια χαρα ειναι τοσες χιλιετιες εκει
και δευτερον γιατι να το μεταφερουν εκτος Ελλάδας και μαλιστα μυστικα?
'Εχω ακούσει ότι πρόκειται για ενεργειακούς κρυστάλλους από την Ανδρομέδα...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Kατι τρέχει με τα Τέμπη?

7
Όμως κατά σατανική σύμπτωση υπάρχει και ΧΩΡΙΟ ΓΡΑΝΙΤΗΣ και ονομάστηκε έτσι από τα παλιά λατομεία γρανιτόπετρας, που λειτουργούσαν στην περιοχή έως τις αρχές του '70.Αυτο μας κέντρισε την περιέργεια για έρευνα. Ποιος είναι οι εργολάβοι που έχει πάρει το έργο των σηράγγων στα Τέμπη;

Το έργο εντάσσεται στο πλαίσιο της σύμβασης παραχώρησης για τον άξονα Mαλιακός-Kλειδί, που έχει αναλάβει η κοινοπραξία «Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου».

Oι εταιρείες που συμμετέχουν στο μετοχικό σχήμα είναι: Hochtief PPP Solutions Gmbh με ποσοστό 35%, Άκτωρ με ποσοστό 20%, J&P ABAΞ A.E. με ποσοστό 16,25%, Vinci Concessions S.A. με ποσοστό 13,75%, AEΓEK με ποσοστό 10% και AΘHNA ATE με ποσοστό 5%.

Ας δούμε όμως και από το πόρισμα του καθηγητή Δημόπουλου :δείτε το εδώ . Οι εκτιμήσεις μας είναι ότι πρόκειται είτε για μια παλιά κατολίσθηση, είτε για μια ανάστροφη μετακίνηση της ίδιας κατώτερης ασβεστολιθικής μάζας σε άλλη θέση. Εκείνο όμως που γίνεται φανερό είναι ότι αυτή η κύρια τεκτονική επιφάνεια συνοδεύεται από παράλληλες μικρότερες που βρίσκονται σε υψηλότερες θέσεις, περίπου στο ύψος των 50-70μ. και στις θέσεις όπου έγιναν οι αποκολλήσεις των τεμαχών που κατολίσθησαν. Στις θέσεις αυτές ο κρυσταλλικός ασβεστόλιθος, όπως διαπιστώνεται από τη μακροσκοπική παρατήρηση, είναι λεπτοπλακώδης και παρουσιάζει αντίρροπες κλίσεις ως προς τις κλίσεις των πρανών. Γεγονός που εκδηλώνεται με αναστροφή του ανάγλυφου, που περιορίζει την άμεση ροή των νερών της βροχής, αλλά τη συσσώρευση τους σε θέσεις ρωγμών με παραπέρα κίνηση στους φυσικούς αποδέκτες, χείμαρρους, ρέματα. Στις διασταυρώσεις αυτών των κυρίων ρηγμάτων Α-Δ διευθύνσεως με ένα από τα κύρια συστήματα ασυνεχειών έχουν αναπτυχθεί οι χείμαρροι, με κλίσεις που ξεπερνούν τις 700.»



Εδώ είναι αυτό που διέφυγε σε όλους. Πως από τον κρυσταλλικό ασβεστόλιθο δημιουργούνται… τα μάρμαρα?
ΓΙΑ ΔΕΙΤΑΙ ΕΔΩ . Δείτε και εδώ


Από την ελευθεροτυπία: Ένα αρχαίο λατομείο, ένα παλαιοχριστιανικό οικισμό, τμήμα νεκροταφείου, ένα πατητήρι σταφυλιών και νομίσματα του 4ου αιώνα, τα περισσότερα των οποίων ανήκουν στον αυτοκράτορα Κωνστάντιο (337-361), είναι μερικά από τα ευρήματα που έφεραν στο φως οι εργασίες για την κατασκευή της οδικής σήραγγας στην κοιλάδα των Τεμπών.

Γιατί δεν είπαν, τι λατομείο βρήκαν;

Χωρίς σεισμολογικό και μεθοδικό - συστηματικό γεωτεχνικό έλεγχο των πετρωμάτων του όρους Κίσσαβος, επιχείρησαν οι κατασκευάστριες εταιρείες να διανοίξουν τις σήραγγες της παράκαμψης της κοιλάδας των Τεμπών. Σε αυτό το πόρισμα καταλήγει ένας από τους γνωστότερους διευθυντές Σεισμολογικού Ινστιτούτου στην Ελλάδα. δείτεεδώ την έκθεση


AΠΟ
http://ixnos1.blogspot.com/
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron