«Εγώ θα άφηνα την Ελλάδα να πτωχεύσει.

1
Το ευρώ δεν θα υπάρχει σε 15-20 χρόνια»,
σύμφωνα με τον γκουρού των αγορών, Jim Rogers.

Το ευρωπαϊκό νόμισμα δεν έχει ελπίδες επιβίωσης στο μακροπρόθεσμο διάστημα, σύμφωνα με το θρυλικό, πλέον, δισεκατομμυριούχο μεγαλοεπενδυτή και γκουρού των αγορών, Jim Rogers, ο οποίος δήλωσε ότι "εγώ θα άφηνα την Ελλάδα να πτωχεύσει γιατί μόνο τότε, όλοι θα πουν ότι το ευρώ είναι ένα σοβαρό νόμισμα".
"Το ευρώ πιθανότατα θα διαλυθεί μέσα..στα επόμενα 15 με 20 χρόνια. Τελεία και παύλα!», είπε σε συνέντευξή του στο CNBC σήμερα, ενώ σημείωσε πως, για να μην παρεξηγηθεί, ο ίδιος, αυτήν την στιγμή έχει στο χαρτοφυλάκιο του θέσεις στο ευρωπαϊκό νόμισμα.
Σε ότι αφορά στην Ελλάδα, ο μεγαλοεπενδυτής τόνισε πως εάν η Ευρωζώνη βοηθήσει τους Ελληνες, αυτό θα αποδυναμώσει τα θεμελιώδη του ευρώ.
Ακόμη, εκτιμά ότι η στερλίνα θα καταρρεύσει μέσα στα επόμενα χρόνια, και τα αμερικάνικα κρατικά ομόλογα, όπως και η αγορά ακίνητης περιουσίας στην Κίνα, είναι οι δύο νέες φούσκες σήμερα, ενώ πρόσθεσε ότι στο παρελθόν είχαμε και άλλες νομισματικές ενώσεις, οι οποίες δεν κατάφεραν να επιβιώσουν. "Ουτε και αυτή της Ευρώπης θα επιβιώσει", σχολίασε.

Διαβάστε περισσότερα: http://greece-salonika.blogspot.com/201 ... z0iYemehNp
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: «Εγώ θα άφηνα την Ελλάδα να πτωχεύσει.

3
Όταν μιλά ένας επενδυτής, πρέπει κανείς να φανταστεί γιατί λέει εκείνα που λεέι.
Μπορεί και να έχει δίκιο, μπορεί να έχει όμως επενδύσει στην πτώη του Ευρώ.

Η άποψη μου (όπως και φαντάζομαι πολλών στο φορουμ) είναι ότι πάμε για ένα διεθνές οικονομικό σύστημα, φυσικά με ένα κοινό νόμισμα.

Οραματίζομαι όμως μία Ελλάδα ανεξάρτητη από ξένους οικονομικούς οργανισμούς. Μία Ελλάδα που θα αποβάλλει τις περιττές ψευτόανέσεις της εποχής μας, που θα παράγει το μεγαλύτερο ποσοστό όσων χρειάζεται και οι εξαγωγές θα υπερτερούν των εισαγωγών.

Έχουμε τον ήλιο και τον αέρα μας (το πετρελαιο μας :secret: ) για ατελείωτη ενέργεια. Διαθέτουμε επιστήμονες σε όλους τους τομείς που με λίγη εμπιστοσύνη και βοήθεια θα μπορούσαν να κατασκευάσουν πολλά από εκείνα που εισάγουμε. Αρκετά Έφορα εδάφη, θάλασσα για ιχθυοκαλλιέργιες ...κ.α.

Εδώ ίσως γίνω δυσάρεστος αλλά:
*ποιος ο λόγος να έχουμε αυτοκίνητα που θα κινούνται με περισσότερα από 120-130χλμ;
*τι πραγματικά προσφέρει ένας νέος υπολογιστής από έναν 7ετίας;
*γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς ι.χ. όταν οι συγκοινωνίες δουλεύουν σωστά
*αλλάζει μία αξιόλογη ταινία αν τη δούμε σε τελευταίας τεχνολογίας τηλεόραση,
*πόσο πιο χαρούμενος θα ήταν ο Έλληνας αν είχε ο καθένας μας ένα κηπάκι να σκαλίζει λίγο κάθε μέρα, ένα δασάκι να κοντά του να περπατά ή να κάνει ποδήλατο και ας μην είχε κανένα γκατζετ και κανένα ηλεκτρονικό (Οι μεγαλουπόλεις θέλουν γκρέμισμα αλλά ας μη μακρυγορήσω άλλο).

Βγήκα λίγο εκτός θέματος :sorry

Re: «Εγώ θα άφηνα την Ελλάδα να πτωχεύσει.

4
Αφού οι χρηματιστές οι τραπεζίτες και οι επενδυτες ελέγχουν κυβερνήσεις,όλα θα πάνε κατα γράμμα οπως τα σχεδιάζουν.Η πτώση του Ευρω ,οπως και του δολαρίου εντέλλει είναι αναπόφευκτη.Ο σχεδιασμός για την είσοδο στην ζωη μας του παγκόσμιου νομίσματος προυποθέτει τις καταρρεύσεις των πιο σημαντικών και ισχυρών νομισμάτων.

Ολοι μας ονειρευόμαστε την Ελλάδα πολύ διαφορετικά απο οτι είναι στην σημερον ημέρα.Όσο όμως υπάρχουν τετοιοι πολιτικοί και ανθελληνικες στάσεις θα αργήσει να γίνει το όνειρο πραγματικοτητα και για να μην είμαστε έρμαια των ονείρων μας κατι τέτοιο είναι λίγο ανέφευκτο.
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: «Εγώ θα άφηνα την Ελλάδα να πτωχεύσει.

5
Το παράσιτο Jim Rogers, να σταματήσει να κερδοσκοπεί και να βρει μια κανονική δουλειά !

Εμ είναι τεμπελαράς του κερατά, εμ δίνει και συμβουλές !

Πίσσα και πούπουλα !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια - Ελληνική Οικονομία”

cron