Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρα μα

1
Λάβαμε μια επιστολή από καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά. Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρα μας.

Διδάσκω σε ΕΠΑΛ του Πειραιά στο οποίο φοιτούν πολλά Πακιστανάκια, Αλβανάκια και από λοιπές χώρες. Στα ΕΠΑΛ υπάρχουν πολλοί αλλογενείς μαθητές των οποίων οι γονείς μπήκαν παράνομα στο έδαφός μας και αυτό συμβαίνει γιατί δεν τα καταφέρνουν στο Γενικό Λύκειο και αναγκαστικά έρχονται σε εμάς. Όχι επειδή θέλουν να ειδικευθούν κάπου για να μπουν στην αγορά εργασίας, αλλά επειδή είναι δύσκολα (ακόμα τουλάχιστον) στο γενικό Λύκειο. Έτσι έχουμε αναγκαστεί να ρίξουμε τον πήχυ πολύ χαμηλά και να σβήνουμε και απουσίες πολλές φορές. Υπάρχει μεγάλη παραβατικότητα μέσα κι έξω από το σχολείο. Όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι, ότι οι αλλοδαποί μαθητές είναι οι καλύτεροι, σας λέω υπεύθυνα ότι αυτό οφείλεται , κατά κύριο λόγο, στο ζήλο των Συριζαίων συναδέλφων να πριμοδοτούν με βαθμούς τα παιδιά αυτά, αδικώντας παράλληλα κάποια Ελληνόπουλα τα οποία βαθμολογούν αυστηρά ή κανονικά.

Κατά καιρούς ρωτάω τους μαθητές μου, τι θα κάνουν σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία. Η απάντηση που παίρνω από τους Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπούς μαθητές είναι ίδια για όλους:

- Εγώ, κυρία, είμαι μουσουλμάνος και η θρησκεία μου με υποχρεώνει να πολεμήσω στο πλευρό της Τουρκίας!

Ισχύει και για κάποια Αλβανάκια που είναι βαπτισμένοι χριστιανοί. Κι αυτοί το ίδιο λένε, ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ!

Για να είμαι ειλικρινής τα ρώτησα κάποια φορά γιατί βαπτίστηκαν αφού δεν το πιστεύουν και μου απάντησαν:

- Για να έχουμε επιπλέον βοήθεια από τη εκκλησία και για να κυκλοφορώ πιο άνετα στη χώρα σας. Προσέξετε τα λόγια παιδιού που είναι γεννημένο στην Ελλάδα: στη χώρα σας. Δεν την αισθάνεται δική του χώρα, αλλά ξένη!. Μου είπε ακόμα ότι όταν κυκλοφορούν στην Αλβανία, κρύβουν αυτά τα χαρτιά και παρουσιάζουν τα αληθινά!!!!! Μου είπε ότι έτσι κάνουν όλοι οι Αλβανοί!

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αρπαχτεί Αλβανοί μαθητές με Ελληνόπουλα. Το θράσος των Αλβανών δεν περιγράφεται. Πολλά περιστατικά φθάνουν μέχρι το γραφείο όπου οι Αλβανοί μαθητές ξεσαλώνουν. Μια μέρα μπροστά μας, κάποιος Αλβανός μαθητής είπε ότι η μισή Ελλάδα είναι αλβανική και θα επιστρέψει στην Αλβανία! Αν τα λέει αυτά παιδί που γεννήθηκε εδώ, φανταστείτε τι θα λένε οι γονείς τους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Αλβανία. Ο διευθυντής μας τους ρώτησε από πού το ξέρουν αυτό κι αυτοί απάντησαν με άνεση ότι το ότι η Αλβανία θα αποκτήσει και την υπόλοιπη Ήπειρο αλλά όχι αμέσως, τους το έχουν εγγυηθεί Αλβανοί που ζούνε στην Ελλάδα και «έχουνε πιάσει θέσεις» χωρίς να κατονομάσουν κανένα, βέβαια, αλλά είπαν ότι αυτό θα γίνει, γι αυτό τα άτομα αυτά πασχίζουν χρόνια τώρα να δοθεί ελληνική ιθαγένεια σε Αλβανούς!!!!

Το ότι η Βόρειος Ήπειρος ήταν 4000 χρόνια ελληνική, ούτε που τους ενδιαφέρει καθόλου.

Αυτούς τους ανθρώπους θα κάνουμε Έλληνες πολίτες; Για να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - δήθεν μειονοτήτων - μέσα στην ίδια μας τη χώρα;

Επίσης, τσακώνονται με Βορειοηπειρώτες μαθητές στους οποίους κάνουν φραστικές επιθέσεις με τα λόγια:

- Ποιο πολύ μετράει ο δικός μου λόγος που είμαι ξένος από το δικό σου που είσαι Έλληνας! Με τα αυτιά μου το άκουσα.

Το λειτούργημα που εξασκώ με υποχρεώνει να αντιμετωπίζω τα παιδιά όλα με τον ίδιο τρόπο, αλλά σκέφτομαι ότι αν οι Αλβανοί μας κοροϊδεύουν μέσα στα μάτια μας, τότε αυτά τα παιδιά που δεν αισθάνονται Έλληνες, μεθαύριο αν μπει η χώρα σε κίνδυνο, τι θα γίνει;


ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΘΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ. Ιθαγένεια μόνο σε ομογενείς, σε κανέναν άλλο.
Μ. Ι. Κ.

Καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά.

Σχόλιο:
Πολλοί συνάδελφοι φοβούνται ότι αν λείψουν αυτά τα παιδιά, θα διορίζονται λιγότεροι εκπαιδευτικοί, επομένως δεν θα βρίσκουν εύκολα δουλειά. Θα πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα. Αυτό που ισχύει τώρα είναι για κάθε 25 με 30 μαθητές ένας δάσκαλος. Μπορούμε να απαιτήσουμε να θεσμοθετηθεί ανά 10 μαθητές ένας δάσκαλος. Έτσι θα είναι και πιο αποδοτική η διδασκαλία και δεν θα μειωθεί ο αριθμός των διοριστέων εκπαιδευτικών.

Υπάρχει ένα σωματείο το οποίο δημιουργήθηκε αρκετά πρόσφατα και ήδη προσφεύγουν σε αυτό εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, επειδή προωθεί ένα ελληνοκεντρικό σχολείο, όπως αυτό που χάνεται χρόνο με το χρόνο, με σεβασμό στα όποια ξένα παιδιά φοιτήσουν ώστε να μπορέσουν να αφομοιωθούν κατά το δυνατόν, αφού θα έχουν λάβει σωστή ελληνική παιδεία. Το σωματείο αυτό, σε γενικές γραμμές, καλύπτει τους Έλληνες εκπαιδευτικούς που σέβονται την αποστολή που έχουν κληθεί να φέρουν εις πέρας και που είναι η διδασκαλία και τα ελληνικά ιδεώδη και πιστεύω ότι η πλειοψηφία ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Επιπλέον να απαιτήσουμε να δοθούν κίνητρα να κάνουν οι Έλληνες παιδιά όπως παλιά που ήταν γεμάτα τα σχολεία Ελληνόπουλα, υπήρχε ομοιογένεια και η αστυνομία ασχολείτο με την, σχεδόν ανύπαρκτη, εγχώρια εγκληματικότητα.


ΑΠΟ HELLENIC REVENGE
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

3
Πολύ μπαρούφα μου φαίνεται το κείμενο!!!!
Εχεις καποιες αποδειξεις για το συγκεκριμενο ή στο λεει η διαισθηση σου;
Εγω πραγματικα το πιστευω γιατι εχω ανθρωπο που σπουδαζει οχι στον Πειραια και οι αναφορες του περι αλλοδαπων κινουνται γενικα στα ιδια πλαισια.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

5
Και μπαρούφα να είναι το κείμενο κρατήστε μια «πισινή»


Νήφε και μέμνησα απιστήν
(Να παραμένεις νηφάλιος
και να θυμάσαι να δυσπιστείς)…
και ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν
εφησυχασμένο

Επίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

6
Μου κάνει εντύπωση που αλβανόπουλα, που μεγάλωσαν μαζί με ελληνόπουλα, τρέφουν τέτοια αισθήματα έχθρας.
καλύπτει τους Έλληνες εκπαιδευτικούς που σέβονται την αποστολή που έχουν κληθεί να φέρουν εις πέρας και που είναι η διδασκαλία και τα ελληνικά ιδεώδη και πιστεύω ότι η πλειοψηφία ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Πού είναι η διαπαιδαγωγική διδασκαλία και τα ελληνικά ιδεώδη, όταν υπάρχουν σε τέτοια ηλικία αλλοεθνείς που μεγάλωσαν εδώ και δεν εκτιμούν ή σεβονται τη χώρα που τους έδωσε ευκαιρίες ζωής;
Μήπως προσπαθούν να τους τα επιβάλλουν, κι αυτοι οι νέοι αντιδρούν νιώθοντας ότι περιφρονήται η καταγωγή τους;
Πραγματικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιο μίσος...
Όταν πρωτοήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, πολλοί Έλληνες τους παραχωρήσαν φαγητό και στέγη για να δουλεύουν στα χωραφια τους

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

7
Αμα προσπαθούσαν να τους τα επιβαλουν πιστεψε με ,θα το είχαν κανει θεμα στις ειδησεις.
Δεν ειναι μίσος ,ειναι καθαρα θέμα πατριδας και εσυ αμα ζουσες σε αλη χωρα και γινοταν κατι με την Ελλάδα,με την Ελλάδα θα αγωνιζόσουν.
Απλα αυτα να τα ακουν καποιοι που λενε οτι ειναι Ελληνες και πρέπει να τους δωσουμε την Ελληνική ιθαγενεια.
Αμα το κειμενο ειναι αληθινο ή οχι δεν εχει σημασια,πολυ απλο βρισκεις εναν αλλοδαπο μαθητη και του κανεις μια αναλογη ερωτηση.Την απάντηση πιστευω οτι την ξερουμε ολοι.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

8
emman έγραψε:Πολύ μπαρούφα μου φαίνεται το κείμενο!!!!
Ναι, είναι κάπως αλλά από την άλλη δε λέει ψέμματα...είναι παρμένο από την πραγματικότητα...

Τίποτε δε δειχνει ότι δεν το έγραψε εκπαιδευτικός...

Ρώτα κι εσύ από εκπαιδευτικούς, τη γνώμη τους !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρ

9
Ο εκπαιδευτικός πιστευω πως τα μεγαλοποιει τα πραγματα.


Δεν νομίζω μπροστα στα παιδιά να έκανε τέτοιες ερωτήσεις και τα παιδιά των αλλοδαπων να απάντησαν με αυτόν τον τρόπο.

Εκτός και εαν με έμμεσο τρόπο που του απάντησαν τα παιδιά ο εκπαιδευτικός καταλαβε κάτι τετοιο και το εγραψε ευθεως .....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”