Ε.Βενιζέλος: "Αν υπάρξουν στοιχεία διαφθοράς για συνεργάτες μας, καταθέστε τα!"!

1
"Αν υπάρξουν στοιχεία για συνεργάτες μας τα οποία να παραπέμπουν σε αξιόποινες πράξεις διαφθοράς παρακαλώ να μας ενημερώσετε άμεσα». Με αυτά τα λόγια ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος, σε μία «εφ’όλης της ύλης» συνομιλία του με τους δημοσιογράφους και προφανώς μιλώντας και εξ ονόματος του αναπληρωτή υπουργού Εθνικής Άμυνας Πάνου Μπεγλίτη που καθόταν δίπλα του θέλησε να τονίσει ότι δεν θα γίνουν δεκτά κρούσματα διαφθοράς στο υπουργικό περιβάλλον των δύο υπουργών.

Μία προειδοποίηση «προς πάντες» τώρα που άρχισαν να «πέφτουν» οι υπογραφές για προμήθειες όπως αυτή την βλημάτων των αρμάτων μάχης των 120 χλστ. (χωρίς ούτε ένα ευρώ συμπαραγωγή την ώρα που τα ΕΑΣ αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης), αλλά και "μανατζαρίσματος" των «υποψηφιοτήτων» μεταχειρισμένων ΤΟΜΑ Marder-1A3 και M2 Bradley. Προφανώς ο υπουργός έχει αντιληφθεί ότι ήδη ορισμένες εταιρείες έχουν στήσει τα «συστήματά τους» μέσα στα υπουργικά γραφεία…

Σε ότι αφορά τις διακρατικές συμφωνίες που έχουν υπογραφεί για τα ρωσικά ΤΟΜΑ BMP-3HEL και το μνημόνιο με την Γαλλία για τις φρεγάτες FREMM, είπε ότι ισχύει ότι έχει πει μέχρι σήμερα περί «δεσμεύσεων που πρέπει να υλοποιηθούν» και έχει παράσχει και σχετική ενημέρωση στους πρέσβεις των δύο χωρών.


Απαξιωτικός ο Ε.Βενιζέλος για τους πρώην υπουργούς Εθνικής Άμυνας Άκη Τσοχατζόπουλο και Σπήλιο Σπηλιωτόπουλο, τόσο για την διαδικασία μέσω offshore εταιρείας με την οποία απέκτησε το σπίτι στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου ο πρώτος, όσο και για το cruiser που απέκτησε με …τραπεζικό δάνειο ο δεύτερος. «Έ, όχι κι έτσι» ήταν η τοποθέτησή του για την τρόπο απόκτησης του cruiser του Σπήλιου Σπηλιωτόπουλου.

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι στάθηκε επικριτικά απέναντι στις Εξεταστικές Επιτροπές στην Βουλή και για τον τρόπο με τον οποίο γίνονται. Απααντώντας στην ερώτηση αν «Συμφωνεί με την τακτική της σύστασης εξεταστικών επιτροπών» ήταν ξεκάθαρος δηλώνοντας «Όλα έχουν κι ένα όριο. Δεν μπορούμε επ’αόριστον να ασχολούμεθα με αυτά τα θέματα» ενώ φάνηκε επικριτικός και για την χθεσινή εξέλιξη με το δήθεν φαξ για την προμήθεια του 50% που θα έπαιρνε υποτίθεται, «υπουργός της Ν.Δ.»: «Πρέπει η διαδικασία και η μέθοδος λειτουργίας των Εξεταστικών Επιτροπών να γίνει αντικείμενο επανεξέτασης για να στείλουμε το μήνυμα που πρέπει για την διαφάνεια και την κάθαρση. Γιατί καμιά φορά το μικρό υπονομεύει το μεγάλο και αυτό δεν πρέπει να το αφήσουμε να συμβεί. Δεν πρέπει να διαχέονται επί δικαίων και αδίκων επ’αόριστον».

Επέκρινε για «απαξιωτική λειτουργία» σε ορισμένες περιπτώσεις τις Εξεταστικές Επιτροπές και τόνισε ότι δεν διαφωνεί με την κλήση των πρώην πρωθυπουργών Κώστα Καραμανλή και Κώστα Σημίτη, με την προϋπόθεση ότι «δεν θα τους συμπεριφερθεί απαξιωτικά η Εξεταστική Επιτροπή»!

Αναφερόμενος στο γενικότερο κλίμα για τους πολιτικούς, είπε ότι «Αν εξακολουθήσουμε να βλέπουμε διατελέσαντες υπουργούς ως εγκληματίες και τους νυν υπουργούς ως υποψήφιους και πιθανούς εγκληματίες είναι προσβλητικό, εγώ δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτό το πολιτικό σύστημα, δεν θέλω να είμαι υπουργός.»


http://www.defencenet.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια - Ελληνική Οικονομία”

cron