Re: Άγιος Νεκτάριος : Ελληνικῆ φιλοσοφία παιδαγωγός τῶν Ἑλλήνων πρὸς τὸν χριστιανισμὸν

10
Vassilis_1 έγραψε:φίλε LAPTONAS μεταξύ άλλων γράφεις:
συμπέρασμα : Ο ήλιος δεν ακτινοβολεί επειδή είναι κατ ουσία πυρώδης, διότι η ακτινοβολία του δεν οφείλεται στη φωτιά αλλά στην πυρηνική σύντηξη.
Εμάς φίλε, μας ενδιαφέρει ότι πράγματι ο ήλιος έχει ουσία πυρός. Ενώ ο Αριστοτέλης έλεγε λανθασμένα ότι ο ήλιος είναι ού πυρώδης!!!
Ε πως είναι πυρώδης αφού δεν έχει φωτιά αλλά πυρηνική ενέργεια ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

11
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:φίλε LAPTONAS μεταξύ άλλων γράφεις:
συμπέρασμα : Ο ήλιος δεν ακτινοβολεί επειδή είναι κατ ουσία πυρώδης, διότι η ακτινοβολία του δεν οφείλεται στη φωτιά αλλά στην πυρηνική σύντηξη.
Εμάς φίλε, μας ενδιαφέρει ότι πράγματι ο ήλιος έχει ουσία πυρός. Ενώ ο Αριστοτέλης έλεγε λανθασμένα ότι ο ήλιος είναι ού πυρώδης!!!
Ε πως είναι πυρώδης αφού δεν έχει φωτιά αλλά πυρηνική ενέργεια ;
Αγαπητέ LAPTONAS, το ότι είναι πυρώδης ο ήλιος το δείχνει καθαρά το βίντεο εδώ http://www.toxwni.gr/kosmos/item/12415- ... pse-i-nasa
Αλλά μη ξεχνάμε έκανε και άλλα λάθη ο Αριστοτέλης: https://archaeology4u.wordpress.com/201 ... 82-%CE%B1/
Για τον Αριστοτέλη η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου.
«Γελοίοι πάντες όσοι των πρότερον υπέλαβον τον ήλιο τρέφεσθαι υγρώ ».
Βεβαίως το κάτω κείμενο τον διαψεύδει: http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 514,14420/
Για την εξάτμιση του νερού από τα ρούχα, τις λίμνες ή τους ωκεανούς, η απαιτούμενη θερμότητα προέρχεται από τον ήλιο.
Με λίγα λόγια ο Αριστοτέλης δεν μπορούσε να βρει, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια!

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

12
Vassilis_1 έγραψε:
Για την εξάτμιση του νερού από τα ρούχα, τις λίμνες ή τους ωκεανούς, η απαιτούμενη θερμότητα προέρχεται από τον ήλιο.
Με λίγα λόγια ο Αριστοτέλης δεν μπορούσε να βρει, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια!
Βρε Βασίλη, η θερμότητα είναι η αιτία της εξάτμισης του νερού είτε αυτή προέρχεται από τον ήλιο είτε από τη κουζίνα του σπιτιού σου. Μόλις το υγρό ξεπεράσει το σημείο βρασμού τότε το υγρό εξατμίζεται. Δεν είναι ο ήλιος η αιτία αυτή καθεαυτή γιατί πολύ απλά σε κρύο περιβάλλον το νερό δεν εξατμίζεται από τον ήλιο γιατί η θερμοκρασία είναι χαμηλή. Μάλιστα τα πτητικά εξατμίζονται και τη νύχτα ή γενικώς χωρίς την παρουσία ήλιου (π.χ. οινόπνευμα).

Συνεπώς όταν ο Αριστοτέλης είπε ότι : «Γελοίοι πάντες όσοι των πρότερον υπέλαβον τον ήλιο τρέφεσθαι υγρώ » είχε δίκιο. Μάλιστα το ρήμα "τρέφεσθαι" δηλώνει ότι ο ήλιος τρώει το νερό. Είναι ποτέ δυνατόν ο ήλιος να έχει ανάγκη διατροφής του νερού ; Κάτι τέτοια κουφά άκουγε ο Αριστοτέλης και είχε σαλτάρει και τους έλεγε γελοίους.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

14
Πάμε να δούμε και το τρίτο.
Vassilis_1 έγραψε: Αλλά μη ξεχνάμε έκανε και άλλα λάθη ο Αριστοτέλης: https://archaeology4u.wordpress.com/201 ... 82-%CE%B1/
Για τον Αριστοτέλη η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου.
Και στην Αγία Γραφή είναι ακίνητη και κέντρο του κόσμου , Με τη διαφορά ότι στην Αγία Γραφή είναι επίσης τετράγωνη και επίπεδη. Συνεπώς αν πιστεύεις ότι είναι κινούμενη πρέπει να μου βρεις στοιχεία από την Αγία Γραφή, εφόσον δεν παραδέχεσαι αυτό που λέει ο Αριστοτέλης.

Στον «Ιησού του Ναυή» (10: 12-14), ο Ιησούς παρακαλεί τον Θεό να σταματήσει την πορεία του ήλιου και όχι της γης για να μπορέσει να νικήσει τους εχθρούς του :

«Τότε ἐλάλησεν Ἰησοῦς πρὸς Κύριον, ᾗ ἡμέρᾳ παρέδωκεν ὁ Θεὸς τὸν Ἀμορραῖον ὑποχείριον Ἰσραήλ, ἡνίκα συνέτριψεν αὐτοὺς ἐν Γαβαὼν καὶ συνετρίβησαν ἀπὸ προσώπου υἱῶν Ἰσραήλ, καὶ εἶπεν Ἰησοῦς· στήτω ὁ ἥλιος κατὰ Γαβαὼν καὶ ἡ σελήνη κατὰ φάραγγα Αἰλών. καὶ ἔστη ὁ ἥλιος καὶ ἡ σελήνη ἐν στάσει, ἕως ἠμύνατο ὁ Θεὸς τοὺς ἐχθροὺς αὐτῶν. καὶ ἔστη ὁ ἥλιος κατὰ μέσον τοῦ οὐρανοῦ, οὐ προεπορεύετο εἰς δυσμὰς εἰς τέλος ἡμέρας μιᾶς. καὶ οὐκ ἐγένετο ἡμέρα τοιαύτη οὐδὲ τὸ πρότερον οὐδὲ τὸ ἔσχατον, ὥστε ἐπακοῦσαι Θεὸν ἀνθρώπου, ὅτι Κύριος συνεξεπολέμησε τῷ Ἰσραήλ».

Δηλαδή ο Θεός δεν σταμάτησε την πορεία της γης αλλά του ήλιου (άρα η γη είναι ακίνητη ενώ ο ήλιος κινείτε....)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

15
Μεταξύ άλλων γράφεις:
Συνεπώς αν πιστεύεις ότι είναι κινούμενη πρέπει να μου βρεις στοιχεία από την Αγία Γραφή
Εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 173#p75173
έχω γράψει τα εξής:
Πράγματι. Οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής, απαντούν στα Κυριότερα θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους. Δηλαδή σε όλα τα Πνευματικά, και σε όλα τα της κοσμογονίας (= Για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, και για το πώς και πριν πόσο χρόνο έλαβε αρχή όλη η ζωντανή ύπαρξη).
Εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 141#p75141
έχω γράψει τα εξής:
Τα άλλα θέματα = τα δευτερευούσης σημασίας, στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, προφανώς η Αγία Γραφή τα άφησε να τα εξηγήσει η επιστήμη.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις φίλε LAPTONAS, ότι η εξιχνίαση του θέματος για το αν κινείται η γη, ή όχι, ανήκει στα δευτερευούσης σημασίας θέματα, σε εκείνα δηλαδή, στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, που προφανώς η Αγία Γραφή τα άφησε να τα εξηγήσει η επιστήμη. Η οποία στο θέμα αυτό έδωσε τη σωστή απάντηση, ότι η γη γυρίζει.

Ας επανέλθουμε όμως στον Αριστοτέλη. Ε! Μη έχουμε και πολλές απαιτήσεις από τον άνθρωπο.
Εδώ δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ο ήλιος έχει ουσία πυρός. Δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ο ήλιος εξατμίζει το υγρό στοιχείο. Και θα καταλάβαινε ότι η γη γυρίζει;;;!!!

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

16
Vassilis_1 έγραψε:Μεταξύ άλλων γράφεις:
Συνεπώς αν πιστεύεις ότι είναι κινούμενη πρέπει να μου βρεις στοιχεία από την Αγία Γραφή
Εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 173#p75173
έχω γράψει τα εξής:
Πράγματι. Οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής, απαντούν στα Κυριότερα θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους. Δηλαδή σε όλα τα Πνευματικά, και σε όλα τα της κοσμογονίας (= Για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, και για το πώς και πριν πόσο χρόνο έλαβε αρχή όλη η ζωντανή ύπαρξη).
Εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 141#p75141
έχω γράψει τα εξής:
Τα άλλα θέματα = τα δευτερευούσης σημασίας, στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, προφανώς η Αγία Γραφή τα άφησε να τα εξηγήσει η επιστήμη.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις φίλε LAPTONAS, ότι η εξιχνίαση του θέματος για το αν κινείται η γη, ή όχι, ανήκει στα δευτερευούσης σημασίας θέματα, σε εκείνα δηλαδή, στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, που προφανώς η Αγία Γραφή τα άφησε να τα εξηγήσει η επιστήμη. Η οποία στο θέμα αυτό έδωσε τη σωστή απάντηση, ότι η γη γυρίζει.

Ας επανέλθουμε όμως στον Αριστοτέλη. Ε! Μη έχουμε και πολλές απαιτήσεις από τον άνθρωπο.
Εδώ δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ο ήλιος έχει ουσία πυρός. Δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ο ήλιος εξατμίζει το υγρό στοιχείο. Και θα καταλάβαινε ότι η γη γυρίζει;;;!!!
Βασίλη εγώ από την πλευρά μου επιχείρησα να σου τεκμηριώσω και τις τρεις θέσεις, αν εσύ δεν καταλαβαίνεις δεν είναι και δικό μου πρόβλημα ξέρεις. Εσύ ζημιώνεσαι από το φιλόνικο πνεύμα όχι εγώ.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Μετεωρολογικά Αριστοτέλους

18
Χαίρομαι αν και διαφωνώ, δηλαδή από ολόκληρο αυτό το έργο του Αριστοτέλους δεν έχεις να παρατηρήσεις τίποτε άλλο παρά μόνο όσα παιδαριώδη αντιγράφεις από το διαδίκτυο ; Εσύ ο ίδιος δεν έχεις να παρατηρήσεις τίποτα ;

Στους 196999 χαρακτήρες που έχει το κείμενο εσύ διαφωνείς με περίπου 100 χαρακτήρες ; Δηλαδή με το 0,05% των Μετεωρολογικών το οποίο επίσης όπως είδαμε μπορεί και να μην είναι αντικειμενικά λάθος αλλά μπορεί απλά εσύ να μην το καταλαβαίνεις, διότι όπως είδαμε υπάρχουν αντεπιχειρήματα ασχέτως αν εσύ δεν τα παραδέχεσαι γιατί δε σε συμφέρει.

Μου φαίνεται Βασίλη πως άδικα καθόμαστε και ασχολούμαστε με αυτό το ζήτημα αφού πράγματι αποτελεί παρωνυχίδα μπροστά στα σοβαρότερα ζητήματα που ασφαλώς έχεις την απαραίτητη νοημοσύνη να διακρίνεις αλλά δεν το κάνεις γιατί εστιάζεις στο θάμνο όπως είπαμε και χάνεις το δάσος..

:0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”