Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

19
Vassilis_1 έγραψε: Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!

Εσύ μπορεί να ανήκεις στο Χριστό αλλά το θέμα ανήκει στην ενότητα "αρχαία Ελλάδα" όπου ενδιαφέρει εκείνους που θέλουν να ερευνήσουν τι έλεγαν οι αρχαίοι και όχι ο Χριστός. Δε τίθεται θέμα προσαρμογής, κανείς δεν σε πιέζει να μελετάς την αρχαία Ελλάδα αν δε θες, οπότε μείνε όπως είσαι, δηλαδή αφελληνισμένος Χριστιανός, όπως οι Αφρικανοί λόγου χάρη χριστιανοί. Άφησε όμως τους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται να μελετήσουν με την ησυχία τους το θέμα.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

20
GLADIATOR έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: Εσύ πάλι λες ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη.... Δηλαδή επειδή ο Χριστός ερμήνευε διαφορετικά την Π.Δ. από τους Ιουδαίους, άρα αυτό πάει να πει ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη. . . . ; Που βρίσκεις λογική σε αυτό...
Ο Χριστός είπε ΄΄Εγώ Ειμί η Αλήθεια΄΄
άρα θα μου επιτρέπεις σε ότι είπε ο Χριστός να θεωρώ πως μόνον Αυτός γνωρίζει την σωστή ερμηνεία.
Άρα αφού μόνο Αυτός γνωρίζει πως έρχεσαι εσύ και λες ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν Χάρη; Το Χαριτόμετρο έχεις ; Άφησε Τον να κρίνει τι έχει και τι δεν έχει Χάρη και μην λες πράγματα τα οποία δεν μπορείς να μετρήσεις. :cooll
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

21
Χριστός Ανέστη!!!
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε: Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!

Εσύ μπορεί να ανήκεις στο Χριστό αλλά το θέμα ανήκει στην ενότητα "αρχαία Ελλάδα" όπου ενδιαφέρει εκείνους που θέλουν να ερευνήσουν τι έλεγαν οι αρχαίοι
Δικαίωμα του καθενός είναι αγαπητέ, να ερευνήσει τι έλεγαν οι αρχαίοι, ούτε εμποδίζω κανένα, και δικαίωμά μου είναι, όταν βλέπω αυτά που έλεγαν οι αρχαίοι, όπως αυτό: “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, να τα σχολιάζω.

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

22
Vassilis_1 έγραψε:Χριστός Ανέστη!!!
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε: Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!
Εσύ μπορεί να ανήκεις στο Χριστό αλλά το θέμα ανήκει στην ενότητα "αρχαία Ελλάδα" όπου ενδιαφέρει εκείνους που θέλουν να ερευνήσουν τι έλεγαν οι αρχαίοι
Δικαίωμα του καθενός είναι αγαπητέ, να ερευνήσει τι έλεγαν οι αρχαίοι, ούτε εμποδίζω κανένα, και δικαίωμά μου είναι, όταν βλέπω αυτά που έλεγαν οι αρχαίοι, όπως αυτό: “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, να τα σχολιάζω.
Βρε Βασίλη μας δουλεύεις; Εσύ δεν εμποδίζεις με τα σχόλια σου; δεν είπες πριν :
Vassilis_1 έγραψε: προτείνω σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί που είμαστε, να μη προβάλουμε τα Δελφικά παραγγέματα.
Εσύ δεν είπες σε άλλο θέμα ότι έχεις λάβει την "θεία αποστολή" να ταχθείς ενάντια στις "δύο και τρεις πυγολαμπίδες" (τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους) τους οποίους πολεμάς μετά μανίας ; Μη μας τα γυρίζεις τώρα που ξεδιπλώθηκες.

Σε κόβω άνετα πάντως να έβαζες και μία φωτιά σε μία Ελληνική βιβλιοθήκη για να περιορίσεις "τον αρχαιοελληνικό βούρκο". :0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

23
Χριστός Ανέστη!!!

Vassilis_1 έγραψε:
Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!
LAPTONAS έγραψε:
Εσύ μπορεί να ανήκεις στο Χριστό αλλά το θέμα ανήκει στην ενότητα "αρχαία Ελλάδα" όπου ενδιαφέρει εκείνους που θέλουν να ερευνήσουν τι έλεγαν οι αρχαίοι
Vassilis_1 έγραψε:
Δικαίωμα του καθενός είναι αγαπητέ, να ερευνήσει τι έλεγαν οι αρχαίοι, ούτε εμποδίζω κανένα, και δικαίωμά μου είναι, όταν βλέπω αυτά που έλεγαν οι αρχαίοι, όπως αυτό: “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, να τα σχολιάζω.
LAPTONAS έγραψε:
Βρε Βασίλη μας δουλεύεις; Εσύ δεν εμποδίζεις με τα σχόλια σου; δεν είπες πριν:
προτείνω σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί που είμαστε, να μη προβάλουμε τα Δελφικά παραγγέματα.
Πράγματι έδωσα αυτή τη συμβουλή. Άλλο πράγμα όμως η συμβουλή, και άλλο πράγμα ο εξαναγκασμός. Αφού εσύ, έτσι και έτσι, τα πρόβαλες, ο καθένας ήταν ελεύθερος να τα διαβάζει.

LAPTONAS έγραψε:
Εσύ δεν είπες σε άλλο θέμα ότι έχεις λάβει την "θεία αποστολή" να ταχθείς ενάντια στις "δύο και τρεις πυγολαμπίδες" (τους αρχαρχαίους Έλληνες φιλοσόφους) τους οποίους πολεμάς μετά μανίας ;
Για δείξε μου, που έχω γράψει, ότι έχω λάβει την "θεία αποστολή";

Βεβαίως τις πλάνες της αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας τις πολεμάω, αφού αυτές τις πλάνες τις έχει πολεμήσει η Ορθόδοξη Εκκλησία δια των αναθεματισμών της Ζ’ Οικουμενικής Συνόδου.

Και φυσικά οι πλάνες της αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας, δεν ήταν οι "δύο και τρεις πυγολαμπίδες", αλλά ο όγκος ιλύος = ο βούρκος.
Οι πέντε πυγολαμπίδες που έλεγαν οι θύραθεν, αυτές, παρομοιάζονται με τις αλήθειες που έλεγαν οι θύραθεν:

Όλα αυτά τα έχει ξεδιαλύνει υπέροχα το κείμενο του Αρχιμανδρίτου Επιφάνιου Θεοδωρόπουλου.

Μεταφορά από το βιβλίο του “Άρθρα – Μελέται Επιστολαί. Τόμος Α'.”
Eις τους θύραθεν ευρίσκονται ψήγματα τινα χρυσού, λάμψεις τινές φωτός, μόρια τινα αληθείας• τίς ο αμφισβητών; Αλλ’ από του σημείου τούτου μέχρι των «Ελληνοχριστιανικών συνθέσεων» υπάρχει απόστασις όχι απλώς μεγάλη, αλλ’ αυτόχρημα αβυσσαλέα. Και αν παρίδωμεν τον όγκον της ιλύος, το ψηλαφητόν σκότος, το μέγεθος της πλάνης και του ψεύδους, εν οις εκυλίσθη η ανθρώπινη σοφία, και μείνωμεν μόνον εις τα ολίγα ψήγματα του χρυσού, τας αμυδράς λάμψεις του φωτός και τα ελάχιστα μόρια της αληθείας, και πάλιν ουδείς λόγος περί «συνθέσεων» χωρεί. Αληθώς! Τίς η χρεία να τεθώσι παρά τον ήλιον πέντε εξ λύχνοι ή πυγολαμπίδες;

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

24
Vassilis_1 έγραψε: Και φυσικά οι πλάνες της αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας, δεν ήταν οι "δύο και τρεις πυγολαμπίδες", αλλά ο όγκος ιλύος = ο βούρκος.
Οι πέντε πυγολαμπίδες που έλεγαν οι θύραθεν, αυτές, παρομοιάζονται με τις αλήθειες που έλεγαν οι θύραθεν:
Εδώ δεν συζητάμε για τον "Βούρκο", αλλά για τα Δελφικά παραγγέλματα τα οποία ανήκουν στην υγιή φιλοσοφία. Θα ήθελα να διαπιστώσεις ότι από τα περίπου 100 παραγγέλματα, μόλις ένα ή δύο είναι εκείνα τα οποία θα έπρεπε να απορριφθούν. Αλλιώς κατονόμασε εσύ ποια θεωρείς ότι σφάλλουν. Τα υπόλοιπα 98% λοιπόν εφόσον είναι καλά , θα ήθελα να μου απαντήσεις γιατί προτείνεις ότι πρέπει να απορριφθούν ;

Επειδή ανήκεις στο Χριστό ; Μα το ότι ανήκεις στον Χριστό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απορρίπτεις τις υγιείς θέσεις, είτε αυτές προέρχονται από τους Έλληνες είτε από κάποιο άλλο σημείο στο κόσμο, αλλά να τις μελετάς και να τις εξετάζεις.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Eίμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!

25
Χριστός Ανέστη!!!

LAPTONAS έγραψε:
Τα υπόλοιπα 98% λοιπόν εφόσον είναι καλά , θα ήθελα να μου απαντήσεις γιατί προτείνεις ότι πρέπει να απορριφθούν ;
Στο παρελθόν μου είχες γράψει τα εξής:
Δηλαδή αντί να προσαρμόσεις το ένα παράγγελμα στην μετά Χριστού εποχή και να το κάνεις , Χριστό Σέβου (αντί Θεούς Σέβου), προτιμάς να πετάξεις στο κάδο όλα τα παραγγέλματα γιατί το ένα (που γράφτηκε πριν γίνει η αποκάλυψη του Χριστού) δε σου κάνει.
Και η απάντησή μου:
Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!
Κατάλαβες; Τα Δελφικά παραγγέλματα, είναι τροφή που έχει δηλητήριο μέσα = “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”. Οπότε αν φας την τροφή αυτήν, πεθαίνεις αιώνια πνευματικά.
Άρα πρέπει να αποφεύγουμε Τα Δελφικά παραγγέλματα.

Ενώ η Διδασκαλία του Χριστού, είναι η τροφή που ΔΕΝ έχει κανένα δηλητήριο. Οπότε όχι μόνο δεν πεθαίνουμε, αλλά τρώγοντας αυτήν την τροφή = εφαρμόζοντας τα Παραγγέλματα του Χριστού, εξασφαλίζουμε ζωή αιώνια κοντά Του!!!

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

26
Vassilis_1 έγραψε:Χριστός Ανέστη!!!

LAPTONAS έγραψε:
Τα υπόλοιπα 98% λοιπόν εφόσον είναι καλά , θα ήθελα να μου απαντήσεις γιατί προτείνεις ότι πρέπει να απορριφθούν ;
Στο παρελθόν μου είχες γράψει τα εξής:
Δηλαδή αντί να προσαρμόσεις το ένα παράγγελμα στην μετά Χριστού εποχή και να το κάνεις , Χριστό Σέβου (αντί Θεούς Σέβου), προτιμάς να πετάξεις στο κάδο όλα τα παραγγέλματα γιατί το ένα (που γράφτηκε πριν γίνει η αποκάλυψη του Χριστού) δε σου κάνει.
Και η απάντησή μου:
Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!
Κατάλαβες; Τα Δελφικά παραγγέλματα, είναι τροφή που έχει δηλητήριο μέσα = “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”. Οπότε αν φας την τροφή αυτήν, πεθαίνεις αιώνια πνευματικά.
Άρα πρέπει να αποφεύγουμε Τα Δελφικά παραγγέλματα.
Εγώ όμως δεν πετάω 100 Ελληνικά παραγγέλματα επειδή 1 επιδέχεται αλλαγή λόγω του ότι γράφτηκε προ Χριστού.

με την ίδια λογική και η Αγία Γραφή εμπεριέχει πράγματα που έχουν πάψει να ισχύουν και είναι μολυσμένη τροφή (Ιουδαϊσμός). Παρόλα αυτά τα θεωρούμε χρήσιμα.
Vassilis_1 έγραψε: Ενώ η Διδασκαλία του Χριστού, είναι η τροφή που ΔΕΝ έχει κανένα δηλητήριο. Οπότε όχι μόνο δεν πεθαίνουμε, αλλά τρώγοντας αυτήν την τροφή = εφαρμόζοντας τα Παραγγέλματα του Χριστού, εξασφαλίζουμε ζωή αιώνια κοντά Του!!!
Τα Δελφικά παραγγέλματα δεν έχουν Πνευματικό- κατά Θεό χαρακτήρα. Δεν είναι όπως τα μυστήρια μας τα οποία είναι άχραντα, ούτε οδηγούν στην Θέωση. Είναι πρακτικά και οικοδομούν μία ηθική στάση ζωής στο κόσμο, που θέτει τις βάσεις για την καλύτερη κατανόηση της διδασκαλίας του Ιησού Χριστού.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”

cron