Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

10
LAPTONAS έγραψε: Φόνου απέχου ( Να μη φονεύεις)
21 Ἠκούσατε ὅτι ἐρρέθη τοῖς ἀρχαίοις, Οὐ φονεύσεις· ὃς δ' ἂν φονεύσῃ, ἔνοχος ἔσται τῇ κρίσει. Ματθαίος 5:21
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

11
LAPTONAS έγραψε: Εχθρούς αμύνου (Να προφυλάσσεσαι από τους εχθρούς)

16 Ἰδοὺ ἐγὼ ἀποστέλλω ὑμᾶς ὡς πρόβατα ἐν μέσῳ λύκων· γίνεσθε οὖν φρόνιμοι ὡς οἱ ὄφεις καὶ ἀκέραιοι ὡς αἱ περιστεραί. 17 προσέχετε δὲ ἀπὸ τῶν ἀνθρώπων· παραδώσουσι γὰρ ὑμᾶς εἰς συνέδρια, καὶ ἐν ταῖς συναγωγαῖς αὐτῶν μαστιγώσουσιν ὑμᾶς· Ματθαίος 10:16-17
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

12
Χριστός Ανέστη αγαπημένοι αδελφοί...

Καλό και φρόνιμο για όλους μας είναι τουλάχιστον τούτες τίς ώρες να μην υπάρχουν έριδες κανείς δεν περισσεύει παρά μόνον η Χάρις του Ιησού Χριστού όπου και αυτή ουσιαστικά θα είναι η σωτηρία μας..

Στο προκέίμενο..

Πιστεύω πως ο Vassilis σίγουρα δεν εχθρεύεται τους φιλοσόφους ως πρόσωπα.
Οι απόψεις των και τα αποφθεγματά τους σίγουρα δεν έχουν χάρη με τις Αληθινά ρήματα Ζωής του Ιησού Χριστού παρόλο που ακούγονται ως ίδια..
Και εξηγώ..
άλλο είναι να πω σε κάποιον πρέπει να προσευχόμαστε και να νηστεύουμε,
και άλλο είναι να πεί ο πνευματικός νήστευε και προσεύχου ώστε να νικήσεις το συγκεκριμένο πάθος..
Το δεύτερο δίδει χάρη και επισκιάζει τον άνθρωπο.

Έτσι και ο Λόγος του Χριστού μας,
κάθε εντολή που έλεγε
έδιδε ταυτόχρονα και χάρη,και επισκίαζε τους μαθητές Του και τους ανθρώπους γύρω του,και απο εκεί και πέρα όλα άλλαζαν...


Ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους: Μη φονεύσεις, και, “όποιος φονεύσει θα είναι ένοχος στο δικαστήριο”. 22 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που οργίζεται με τον αδελφό του χωρίς λόγο ένοχος θα είναι στο δικαστήριο.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Μη μοιχέψεις. 28 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που βλέπει γυναίκα, με σκοπό να επιθυμήσει αυτήν, ήδη μοίχεψε με αυτή μέσα στην καρδιά του.
Ειπώθηκε επίσης: Όποιος αποδιώξει τη γυναίκα του ας της δώσει έγγραφο διαζυγίου. 32 Κι εγώ σας λέω ότι καθένας που αποδιώχνει τη γυναίκα του εκτός από λόγο πορνείας την κάνει να μοιχευτεί.
Πάλι ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους: Μην επιορκήσεις, αλλά να αποδώσεις στον Κύριο τους όρκους σου. 34 Εγώ όμως σας λέω να μην ορκιστείτε καθόλου.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Οφθαλμός αντί για οφθαλμό και δόντι αντί για δόντι. 39 Εγώ όμως σας λέω να μην αντισταθείτε στον κακό άνθρωπο.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Να αγαπήσεις τον πλησίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου. 44 Εγώ όμως σας λέω, αγαπάτε τους εχθρούς σας και προσεύχεστε για όσους σας καταδιώκουν.


Αυτό το ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ κάνει τη διαφορά και δίδει τη χάρη.
Εικόνα

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

13
Π. Αθανάσιος Μυτιληναίος για φράση: «οι απόγονοι μας μεγαλούργησαν, γιατί είχαν το Απολλώνιο φως»;

phpBB [video]

Eίμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!

14
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Φίλε LAPTONAS, πρέπει να έχεις επίγνωση ότι καθώς προβάλεις αυτά που ήταν επί των παραστάδων της πύλης του κυρίως ναού, στον υπέρυθρο του ναού και επί των στηλών περιμετρικά του Μαντείου των Δελφών, προβάλεις και με αυτό:
Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)

Αυτά είναι τα Δελφικά παραγγέματα, εσύ τι προτείνεις να κάνουμε με αυτό το παράγγελμα σαν Χριστιανοί ;
Χριστός Ανέστη!!!

Μιας και τα Δελφικά παραγγέματα έχουν και αυτό το παράγγελμα = “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, που δεν αρμόζει σε εμάς να το σεβόμαστε, προτείνω σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί που είμαστε, να μη προβάλουμε τα Δελφικά παραγγέματα.

Άλλωστε η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι, και αυτά μόνο πρέπει να προβάλουμε.

Και να μη ξεχνάμε, ότι είμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!

Re: Eίμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!

15
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Φίλε LAPTONAS, πρέπει να έχεις επίγνωση ότι καθώς προβάλεις αυτά που ήταν επί των παραστάδων της πύλης του κυρίως ναού, στον υπέρυθρο του ναού και επί των στηλών περιμετρικά του Μαντείου των Δελφών, προβάλεις και με αυτό:
Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)

Αυτά είναι τα Δελφικά παραγγέματα, εσύ τι προτείνεις να κάνουμε με αυτό το παράγγελμα σαν Χριστιανοί ;
Χριστός Ανέστη!!!

Μιας και τα Δελφικά παραγγέματα έχουν και αυτό το παράγγελμα = “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, που δεν αρμόζει σε εμάς να το σεβόμαστε, προτείνω σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί που είμαστε, να μη προβάλουμε τα Δελφικά παραγγέματα.

Άλλωστε η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι, και αυτά μόνο πρέπει να προβάλουμε.

Και να μη ξεχνάμε, ότι είμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!
Δηλαδή αντί να προσαρμόσεις το ένα παράγγελμα στην μετά Χριστού εποχή και να το κάνεις , Χριστό Σέβου (αντί Θεούς Σέβου), προτιμάς να πετάξεις στο κάδο όλα τα παραγγέλματα γιατί το ένα (που γράφτηκε πριν γίνει η αποκάλυψη του Χριστού) δε σου κάνει....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

16
GLADIATOR έγραψε:Χριστός Ανέστη αγαπημένοι αδελφοί...

Καλό και φρόνιμο για όλους μας είναι τουλάχιστον τούτες τίς ώρες να μην υπάρχουν έριδες κανείς δεν περισσεύει παρά μόνον η Χάρις του Ιησού Χριστού όπου και αυτή ουσιαστικά θα είναι η σωτηρία μας..

Στο προκέίμενο..

Πιστεύω πως ο Vassilis σίγουρα δεν εχθρεύεται τους φιλοσόφους ως πρόσωπα.
Οι απόψεις των και τα αποφθεγματά τους σίγουρα δεν έχουν χάρη με τις Αληθινά ρήματα Ζωής του Ιησού Χριστού παρόλο που ακούγονται ως ίδια..
Και εξηγώ..
άλλο είναι να πω σε κάποιον πρέπει να προσευχόμαστε και να νηστεύουμε,
και άλλο είναι να πεί ο πνευματικός νήστευε και προσεύχου ώστε να νικήσεις το συγκεκριμένο πάθος..
Το δεύτερο δίδει χάρη και επισκιάζει τον άνθρωπο.

Έτσι και ο Λόγος του Χριστού μας,
κάθε εντολή που έλεγε
έδιδε ταυτόχρονα και χάρη,και επισκίαζε τους μαθητές Του και τους ανθρώπους γύρω του,και απο εκεί και πέρα όλα άλλαζαν...


Ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους: Μη φονεύσεις, και, “όποιος φονεύσει θα είναι ένοχος στο δικαστήριο”. 22 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που οργίζεται με τον αδελφό του χωρίς λόγο ένοχος θα είναι στο δικαστήριο.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Μη μοιχέψεις. 28 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που βλέπει γυναίκα, με σκοπό να επιθυμήσει αυτήν, ήδη μοίχεψε με αυτή μέσα στην καρδιά του.
Ειπώθηκε επίσης: Όποιος αποδιώξει τη γυναίκα του ας της δώσει έγγραφο διαζυγίου. 32 Κι εγώ σας λέω ότι καθένας που αποδιώχνει τη γυναίκα του εκτός από λόγο πορνείας την κάνει να μοιχευτεί.
Πάλι ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους: Μην επιορκήσεις, αλλά να αποδώσεις στον Κύριο τους όρκους σου. 34 Εγώ όμως σας λέω να μην ορκιστείτε καθόλου.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Οφθαλμός αντί για οφθαλμό και δόντι αντί για δόντι. 39 Εγώ όμως σας λέω να μην αντισταθείτε στον κακό άνθρωπο.
Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Να αγαπήσεις τον πλησίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου. 44 Εγώ όμως σας λέω, αγαπάτε τους εχθρούς σας και προσεύχεστε για όσους σας καταδιώκουν.


Αυτό το ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ κάνει τη διαφορά και δίδει τη χάρη.

Εσύ πάλι λες ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη.... Δηλαδή επειδή ο Χριστός ερμήνευε διαφορετικά την Π.Δ. από τους Ιουδαίους, άρα αυτό πάει να πει ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη. . . . ; Που βρίσκεις λογική σε αυτό...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Eίμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!

17
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Φίλε LAPTONAS, πρέπει να έχεις επίγνωση ότι καθώς προβάλεις αυτά που ήταν επί των παραστάδων της πύλης του κυρίως ναού, στον υπέρυθρο του ναού και επί των στηλών περιμετρικά του Μαντείου των Δελφών, προβάλεις και με αυτό:
Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)

Αυτά είναι τα Δελφικά παραγγέματα, εσύ τι προτείνεις να κάνουμε με αυτό το παράγγελμα σαν Χριστιανοί ;
Χριστός Ανέστη!!!

Μιας και τα Δελφικά παραγγέματα έχουν και αυτό το παράγγελμα = “Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς)”, που δεν αρμόζει σε εμάς να το σεβόμαστε, προτείνω σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί που είμαστε, να μη προβάλουμε τα Δελφικά παραγγέματα.

Άλλωστε η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι, και αυτά μόνο πρέπει να προβάλουμε.

Και να μη ξεχνάμε, ότι είμαστε άνθρωποι που ανήκουμε πλέον στο Χριστό!!!
Δηλαδή αντί να προσαρμόσεις το ένα παράγγελμα στην μετά Χριστού εποχή και να το κάνεις , Χριστό Σέβου (αντί Θεούς Σέβου), προτιμάς να πετάξεις στο κάδο όλα τα παραγγέλματα γιατί το ένα (που γράφτηκε πριν γίνει η αποκάλυψη του Χριστού) δε σου κάνει....
Αγαπητέ LAPTONAS, για πιο λόγο να κάνω προσαρμογές; Αφού η Διδασκαλία του Χριστού, έχει υψίστου βαθμού αξίας παραγγέλματα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι!!! Οπότε αυτά ακολουθώ, μιας και ανήκω στο Χριστό!!!

Re: Τα Δελφικά Παραγγέλματα

18
LAPTONAS έγραψε: Εσύ πάλι λες ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη.... Δηλαδή επειδή ο Χριστός ερμήνευε διαφορετικά την Π.Δ. από τους Ιουδαίους, άρα αυτό πάει να πει ότι τα παραγγέλματα δεν έχουν χάρη. . . . ; Που βρίσκεις λογική σε αυτό...
Ο Χριστός είπε ΄΄Εγώ Ειμί η Αλήθεια΄΄
άρα θα μου επιτρέπεις σε ότι είπε ο Χριστός να θεωρώ πως μόνον Αυτός γνωρίζει την σωστή ερμηνεία.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”

cron