Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

1
Φαίνεται πως κατά την διάρκεια κρίσιμων καμπών της ιστορίας και της γεωπολιτικής πορείας αυτοκρατοριών υπάρχει μια τουλάχιστον αξιοπερίεργη σύνδεση με τα λεγόμενα μεταφυσικά...ως γνωστόν ήταν ίσως και η πιο δύσκολη περίπτωση για...
την εκστρατεία του.


Παραθέτω αποσπάσματα από σύγχρονους συγγραφείς του 20ου αιώνα που περιγράφουν γλαφυρά την ιστορία αλλά και κάποια στοιχεία πολυετούς έρευνας μου πάνω σε αυτή την τουλάχιστον παράξενη υπόθεση.


Ποιος βοήθησε λοιπόν τον Μ.Αλέξανδρο;
Οι συνειρμοί με το μορφότυπο των σημερινών ΑΤΙΑ είναι αναπόφευκτοι.

“O Frank Edwards, ένα φημισμένος ερευνητής ΑΤΙΑ, αναφερόμενος σε μια πηγή που δυστυχώς δεν αποκαλύπτει, γράφει: «Έξυπνα όντα από το διάστημα μπορεί ήδη να μας παρακολουθούν από ψηλά». Μας ενθουσιάζει αναφέροντας ότι:

«O Μέγας Αλέξανδρος δεν ήταν ο πρώτος που τους είδε ούτε ήταν ο πρώτος που ενοχλήθηκε από αυτούς. Μας αναφέρει για δύο περίεργα σκάφη που εφόρμησαν επανειλημμένα στον στρατό του μέχρι που οι πολεμικοί του ελέφαντες, οι άνδρες του, και τα άλογα του πανικοβλήθηκαν σε τέτοιο βαθμό που αρνήθηκαν να διασχίσουν τον ποταμό στον οποίο συνέβηκε το γεγονός (σημείωση: πιθανόν ποταμός Jaxartes) Σε τι έμοιαζαν αυτά τα πράγματα; O ιστορικός του τα περιγράφει ως μεγάλες λαμπερές ασπίδες, που εκτόξευαν φωτιά γύρω από τις παρυφές… πράγματα που ήρθαν από τον ουρανό και γύρισαν στον ουρανό» (119)


Αυτό τον αξιοπρόσεχτο περιστατικό κατά τα φαινόμενα παραλληλίστηκε και από μια εξίσου φανταστική επίσκεψη κατά την διάρκεια της Πολιορκίας της Τύρου από τον Αλέξανδρο το 332 π.Χ. Αναφέροντας τον Giovanni Gustavo Droysens Storia di Alessandro il G rande, ο πολυμαθής ιταλός Alberto Fenoglio, γράφει στο CLYPEUS Anno 111, No 2, μια αναπάντεχη αποκάλυψη που μεταφράζουμε παρακάτω:

www.dinatos.gr

“Το φρούριο δεν έπεφτε, τα τείχη του 50 πόδια ύψος και τόσο συμπαγή που καμία πολιορκητική μηχανή δεν μπορούσε να τα καταστρέψει. Οι Τύριοι τοποθετώντας καταλλήλως τους μεγαλύτερους τεχνικούς και κατασκευαστές πολεμικών μηχανών της εποχής, αναχαίτισαν στον αέρα τα βέλη κ αι τα βλήματα που εκτοξεύονταν προς την πόλη από τους καταπέλτες.

Μια μέρα ξαφνικά εμφανίστηκαν πάνω από το Μακεδονικό στρατόπεδο αυτές οι «ιπτάμενες ασπίδες», όπως τις αποκάλεσαν, που πετούσαν σε τριγωνικό σχηματισμό με μια υπερβολικά μεγάλη να τις καθοδηγεί, οι υπόλοιπες ήταν μικρότερες σχεδόν το μισό. Συνολικά ήταν πέντε. Ο άγνωστος χρονικογράφος αναφέρει ότι έκαναν κύκλους αργά πάνω από την Τύρο ενώ χιλιάδες πολεμιστές και των δύο πλευρών καθόταν ακίνητοι και τις παρακολουθούσαν με δέος. Ξαφνικά από την μεγαλύτερη «ασπίδα» εξήλθε μια αστραπή σαν κεραυνός που χτύπησε τα τείχη, που κατέρρευσαν, άλλες αστραπές ακολούθησαν και τείχη και πύργοι διαλύονταν, ως να είχαν κτιστεί από λάσπη, αφήνοντας ανοιχτό το δρόμο για τους πολιορκητές που ξεχύθηκαν κατόπιν σαν χιονοστιβάδα. Οι «ιπτάμενες ασπίδες» αιωρήθηκαν πάνω από την πόλη μέχρι που αυτή ολοκληρωτικά κατελήφθη, κατόπιν γρήγορα εξαφανίστηκαν ψηλά, αφήνοντας πίσω τους καθαρό μπλε ουρανό» (120)

Το περιστατικό φαίνεται να αναφέρεται από τους παρόντες χρονικογράφους της εκστρατείας του Αλεξάνδρου, Αρια, Μεγασθένη και Πτολεμαίο


Απο Αποκάλυψη


http://volostv.blogspot.com/2011/05/ufo-video.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

2
Ποιος βοήθησε λοιπόν τον Μ.Αλέξανδρο;

Η τόλμη,η στρατηγική και φυσικά η ευφυια του!!!


“O Frank Edwards, ένα φημισμένος ερευνητής ΑΤΙΑ, αναφερόμενος σε μια πηγή που δυστυχώς δεν αποκαλύπτει, γράφει: «Έξυπνα όντα από το διάστημα μπορεί ήδη να μας παρακολουθούν από ψηλά».

Τι να αποκαλυψει? έχει και τίποτα να μας αποκαλυψει?

Οτι τον είπαν λέει :ex4


Και εγώ μπορώ να πω ότι έχω μια πηγή που δεν την αποκαλυπτω και να γράφω ότι μου κατέβει.

Ας μας δείξει λοιπόν κάποια αποδειξη και το συζητάμε το θέμα!!!! :dirol:
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

3
Εγώ βλέπω ότι η αντιγραφή στο ιντερνετ ανευ πηγών πάει σύννεφο.. το εν λόγω άρθρο υπήρχε σε άλλο μπλογκ αρχικα και το πηρανε αυτουσιο και το αντεγραψαν παρουσιαζοντας το ως δικο τους.. τυπικό κλεψιραιτ .. το ιντερνετ εχει χασει πληρως την αξιοπιστια του με κατι τετοιες ενεργειες αλλα θα μου πεις τα αλλα ΜΜΕ ειναι καλύτερα???
Όσον αφορά για το περιστατικό στην Τύρο με τα ΑΤΙΑ ακόμα ψάχνουμε για αρχαίες πηγές ιστορικων που να το διασταυρωνουν αν και υπηρχαν πολλοι "ιστορικοι" του Αλεξανδρου που ηταν εντελως φαντασιοπληκτοι και περιεγραφαν εξωφρενικα γεγονοτα...υπηρχε και ο ψευδοκαλλισθενης και αλλοι ψευδεπιγραφοι που επικαλειτε ως τάχα αξιόπιστους και ο ανιστόρητος Λιακοπουλος για να περασει την προπαγανδα του.. Απο τους πιο αξιολογους ειναι ο Αριανος παντως..
Στο γεγονός των ΑΤΙΑ της Τυρου εχει αναφερθει και το history channel.. απο εκει πληροφορηθηκε και το παραξενο της υποθεσης..δηλαδη οι πιο ισχυροι πολιορκητικοι καταπελτες του αλεξανδρου για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα στα απορθυτα πανισχυρα τειχη της Τυρου, και τελικα ανοιξε τρυπα σε ασχετο σημειο απο περιοχη που βαρουσαν μικροι καταπελτες απο πλοια!!! Και το ακομα πιο παραξενο ειναι οτι οι υπερασπιστες της πολης μολις εγινε αυτο αντι να σταθουν να πολεμησουν και να μπαλωσουν τη μικρη τρυπα τραπηκαν πανικοβλητοι σε φυγη προς το κεντρο της πολης προς το ιερο για να ζητησουν βοηθεια απο τους θεους!!! Αρα κατι πρεπει να τους φοβισε παρα πολυ!!
Θεωρώ οτι δεν αποκλειεται η ιστορια με τα ΑΤΙΑ σε αυτη τη φαση να εχει καποια βαση.. Υπηρξαν πολλες τετοιες περιπτωσεις αναφορων "ιπταμενων ασπιδων" (διαβαζε: ιπταμενων δισκων) στην αρχ.ιστορια.. Υπαρχει ολοκληρος τομεας ουφολογιας που λεγεται "clipeology" απο τις μικρες ρωμαικες ασπιδες "clipeus"

Επροκειτο δηλαδη για μια εκστρατεια προβοκατορικης πιεσης 1ος βηματος της λευκης φυλης προς τα ανατολικα ωστε αντεπιτηθεμενες αργοτερα με 2 βηματα οι ασιατικες κιτρινες φυλες να καταλαβουν μεγαλυτερες περιοχες εις βαρος της λευκης φυλης. Παρομοιες παγιδες ηταν και οι πιο παλιες εκστρατειες του Διονυσου και Ηρακλη..
Παρομοια τερματικη εκστρατεια σχεδιαζουν τωρα οι προβοκατορες του ΛΑ.Ο.Σ.-εψιλον-Κων/πολη-666 σε συμπαιγνια με το υποκριτικο εβραιοσαξονικο ΝΑΤΟ (που θα υποκριθει τον φιλελληνα μολις οι νεοελληνες αποδεχτουν τον εβραιοσαξονα βασιλια ιωαννη ψευδο-δραγαζη) ωστε αντεπιτηθεμενη η Κινα να εχει το αλλοθι να σαρωσει τη λευκη φυλη με πρωτους τους αυτοκτονους νεοελληνες..

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

4
Yermak έγραψε:Εγώ βλέπω ότι η αντιγραφή στο ιντερνετ ανευ πηγών πάει σύννεφο..
Ναι, κι εγώ έχω ένα θεματάκι με τρελές ιστορίες και θεωρίες στο ίντερνετ, άνευ πηγών και ντοκουμέντων...
το εν λόγω άρθρο υπήρχε σε άλλο μπλογκ αρχικα και το πηρανε αυτουσιο και το αντεγραψαν παρουσιαζοντας το ως δικο τους.. τυπικό κλεψιραιτ .. το ιντερνετ εχει χασει πληρως την αξιοπιστια του με κατι τετοιες ενεργειες αλλα θα μου πεις τα αλλα ΜΜΕ ειναι καλύτερα???
Όσον αφορά για το περιστατικό στην Τύρο με τα ΑΤΙΑ ακόμα ψάχνουμε για αρχαίες πηγές ιστορικων που να το διασταυρωνουν αν και υπηρχαν πολλοι "ιστορικοι" του Αλεξανδρου που ηταν εντελως φαντασιοπληκτοι και περιεγραφαν εξωφρενικα γεγονοτα...υπηρχε και ο ψευδοκαλλισθενης και αλλοι ψευδεπιγραφοι που επικαλειτε ως τάχα αξιόπιστους και ο ανιστόρητος Λιακοπουλος για να περασει την προπαγανδα του.. Απο τους πιο αξιολογους ειναι ο Αριανος παντως..
Στο γεγονός των ΑΤΙΑ της Τυρου εχει αναφερθει και το history channel.. απο εκει πληροφορηθηκε και το παραξενο της υποθεσης..δηλαδη οι πιο ισχυροι πολιορκητικοι καταπελτες του αλεξανδρου για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα στα απορθυτα πανισχυρα τειχη της Τυρου, και τελικα ανοιξε τρυπα σε ασχετο σημειο απο περιοχη που βαρουσαν μικροι καταπελτες απο πλοια!!! Και το ακομα πιο παραξενο ειναι οτι οι υπερασπιστες της πολης μολις εγινε αυτο αντι να σταθουν να πολεμησουν και να μπαλωσουν τη μικρη τρυπα τραπηκαν πανικοβλητοι σε φυγη προς το κεντρο της πολης προς το ιερο για να ζητησουν βοηθεια απο τους θεους!!! Αρα κατι πρεπει να τους φοβισε παρα πολυ!!
Θεωρώ οτι δεν αποκλειεται η ιστορια με τα ΑΤΙΑ σε αυτη τη φαση να εχει καποια βαση.. Υπηρξαν πολλες τετοιες περιπτωσεις αναφορων "ιπταμενων ασπιδων" (διαβαζε: ιπταμενων δισκων) στην αρχ.ιστορια.. Υπαρχει ολοκληρος τομεας ουφολογιας που λεγεται "clipeology" απο τις μικρες ρωμαικες ασπιδες "clipeus"
Και για να τα λεμε στα ισια ο Αλεξανδρος ενδεχομενως βοηθηθηκε απο αυτες τις σεληνιακες δυναμεις για να δημιουργησει την τετραπολικη του αυτοκρατορια οταν αυτη φρακαρισε προσωρινα στην απορθυτη Τυρο... η εκστρατεια του ειχε προφητευτει απο το μεντιουμ του Γιαχβε εβραιο-μογγολο Δανιηλ.. ενω ο Αλεξανδρος ο πατερας του και η μανα του ηταν μυημενοι σε μυητικα μυστηρια... ο νοων νοητο..
Επροκειτο δηλαδη για μια εκστρατεια προβοκατορικης πιεσης 1ος βηματος της λευκης φυλης προς τα ανατολικα ωστε αντεπιτηθεμενες αργοτερα με 2 βηματα οι ασιατικες κιτρινες φυλες να καταλαβουν μεγαλυτερες περιοχες εις βαρος της λευκης φυλης. Παρομοιες παγιδες ηταν και οι πιο παλιες εκστρατειες του Διονυσου και Ηρακλη..
Παρομοια τερματικη εκστρατεια σχεδιαζουν τωρα οι προβοκατορες του ΛΑ.Ο.Σ.-εψιλον-Κων/πολη-666 σε συμπαιγνια με το υποκριτικο εβραιοσαξονικο ΝΑΤΟ (που θα υποκριθει τον φιλελληνα μολις οι νεοελληνες αποδεχτουν τον εβραιοσαξονα βασιλια ιωαννη ψευδο-δραγαζη) ωστε αντεπιτηθεμενη η Κινα να εχει το αλλοθι να σαρωσει τη λευκη φυλη με πρωτους τους αυτοκτονους νεοελληνες..
Ευνοούμενος και όργανο των Δρακονιανών ο Αλέξανδρος, λοιπόν...'Οπως και ο Διόνυσος και ο Ηρακλής... :hmmm

Τους βλέπω στα κάτεργα, να σπάνε πέτρες μαζί μου, όταν έρθουν οι Ανδρομέδιοι... :hmmm

Τελικά, δε θα'ναι και τόσο άσχημα εκεί... :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

5
H ιστορία είναι αμείλικτη και κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Βλέπουμε όλοι σήμερα που έχουν φτάσει οι εβραιομογγολικές ορδές και η Κίνα και που έχει φτάσει η ελλάδα ή μάλλον καλύτερα ψευδελλάδα..
Ευνοούμενος και όργανο των Δρακονιανών ο Αλέξανδρος, λοιπόν...'Οπως και ο Διόνυσος και ο Ηρακλής...
Αυτά τα λες εσύ.
Εγώ λέω:
Προφητευόμενος (δηλαδή: προγραμματισμένος) & Χειραγωγούμενος των Δρακονιανών ο Αλέξανδρος, λοιπόν...'Οπως και ο Διόνυσος και ο Ηρακλής... διότι οι προβοκάτσιες τους και οι αυτοκρατορίες τους και οι εκστρατείες τους, δεν είχαν κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα για ανακατάληψη των χαμένων ελληνικών περιοχών στην Ασία και για ξανά ανάδειξη της ελλάδας παγκοσμίως. Αντίθετα οι μογγόλοι και οι εβραίοι(ομοίως μογγόλοι) βρήκαν αφορμή & αντεπιτέθηκαν και κατέλαβαν ακόμα μεγαλύτερες περιοχές στη δύση και διέλυσαν την μητροπολιτική ελλάδα και την κατέντησαν απο πλανηταρχία σε κοτσιλιά-αμηληταιο σημείο στο χάρτη (κάτω από εβραική κατοχική κυβέρνηση), και που παραδίδουν σήμερα στην πιατέλα τον πλανήτη στην Δρακονιανή Κίνα για τα γενοκτονικά περαιτέρω.
Χειραγωγούμενοι λοιπόν, όπως είσαι και εσύ χειραγωγούμενος που δεν φιλτράρεις τις σκέψεις σου για να δεις ποιες είναι δικές σου και που επέλεξες ανευ κριτικής σκέψης και έρευνας να εξαρτιέσαι από μασονικά εβραιο-θεοσοφικά κινήματα νεοναζισμού που σκοπό έχουν να προκαλέσουν την τερματική προβοκάτσια εναντίον της Κίνας ώστε κατά την αντεπίθεσή της να σφαγιαστούν κατά προτεραιότητα όλοι οι έλληνες. (ιδε κινεζικό γεωστρατηγικό δόγμα Τίγρη & Δράκου)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yermak την 04 Ιουν 2011, 22:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

6
Yermak έγραψε: Χειραγωγούμενοι λοιπόν, όπως είσαι και εσύ χειραγωγούμενος που δεν φιλτράρεις τις σκέψεις σου για να δεις ποιες είναι δικές σου και που επέλεξες ανευ κριτικής σκέψης και έρευνας να εξαρτιέσαι από μασονικά εβραιο-θεοσοφικά κινήματα νεοναζισμού που σκοπό έχουν να προκαλέσουν την τερματική προβοκάτσια εναντίον της Κίνας ώστε να σφαγιαστούν κατά προτεραιότητα όλοι οι έλληνες.
Φίλε Yermak, θα εκπλαγείς εάν σου αποκαλύψω ότι έχω ένα πνεύμα, δύσκολα χειραγωγούμενο, που αναζητά την αλήθεια, διψά για δικαιοσύνη και αγαπά την ελευθερία ? :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Πολιορκία της Τύρου και ΑΤΙΑ?

7
KostasL έγραψε:
Yermak έγραψε:Εγώ βλέπω ότι η αντιγραφή στο ιντερνετ ανευ πηγών πάει σύννεφο..
Ναι, κι εγώ έχω ένα θεματάκι με τρελές ιστορίες και θεωρίες στο ίντερνετ, άνευ πηγών και ντοκουμέντων...


Ευνοούμενος και όργανο των Δρακονιανών ο Αλέξανδρος, λοιπόν...'Οπως και ο Διόνυσος και ο Ηρακλής... :hmmm

Τους βλέπω στα κάτεργα, να σπάνε πέτρες μαζί μου, όταν έρθουν οι Ανδρομέδιοι... :hmmm

Τελικά, δε θα'ναι και τόσο άσχημα εκεί... :cooll
Αμά είναι και ο πολυμήχανος οδυσσέας κράτα μου μια θέσουλά :cooll
Ο στόχος τους Σάντσο είναι να μας βάλλουν διχόνοια έτσι θα μας πάρουν το άλογο!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θεματολογία περί Μέγα Αλέξανδρου”

cron