Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

1
Εικόνα


Έχετε προσέξει ποτέ την δομή του ανθρώπινου σώματος ; Χιλιάδες μικρές ατομικότητες που ονομάζονται κύτταρα συνυπάρχουν αρμονικά και όλες μαζί δημιουργούν τον κόσμο που ονομάζετε άνθρωπος .Φυσικά και υπάρχουν κοινωνίες που δεν είναι άλλες από τα διάφορα όργανα ! Ας υποθέσουμε πως σε αυτόν τον σχηματικό οργανισμό από κύτταρα ,επιτίθεται ένας εξωτερικός εχθρός (ποιος εχθρός για δες εδώ ) που είναι γνωστός ως ιός ! Πριν κάνει την όποια επίθεση θα χρειαστεί ένα δούρειο ίππο ( διάβολε η ελληνική ιστορία έχει να μας διδάξει πολλά ακόμα! ). Αλλά πριν προχωρήσουμε αλλάξτε την έννοια οργανισμός με την έννοια κόσμος-πραγματικότητα . Πριν τον ίππο θα χρειαστεί ένα δεύτερος δούρειος ίππος που θα λειτουργήσει ως ίππος στην πρώτη ατομικότητα – κύτταρο – άτομο, που θα παίξει τον ρόλο του ίππου ως δάκτυλος ή πλοκάμι έντος της πραγματικότητας . Και εδώ είναι ίσως που πρέπει να σταθούμε περισσότερο.


Βλέπετε για να υπερασπιστεί ο ίππο κύτταρο, τα συμφέροντα του εξωτερικού παράγοντα, πρέπει να τα θεωρήσει δικά του, ή να είναι δικά του. Πως γίνετε αυτό; Αα πρώτα από όλα ο ίππος δύο, πρέπει να εισχωρήσει στην ατομικότητα του ίππου κύτταρο και να την κάνει μέρος της ! Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται κάτι ακόμα, η ρύθμιση της πολικότητας ή φόρτισης μεταξύ των ίππων ! Αν υποθέσουμε πως το κύτταρο είναι θετικό , ο άλλος ίππος πρέπει να είναι αρνητικό .( βρε τι λέει η στοιχειώδης φυσική ) Αλλά έτσι δεν είναι το πάντρεμα σε όλη την φύση; Αρνητικό , θετικό, αρσενικό , θηλυκό !Κοίτα να δεις τι τρελή ιδέα μου πέρασε τώρα, μία από τις σημασίες της δαιμόνισσας Έμπουσας την θέλει ως αυτή που εισχωρεί .Αλλά ας κάνουμε μερικά κρύα ντους ακόμα άλλωστε οι πάντες λένε πως είναι αναζωογονητικά ! Και ας αφήσουμε για λίγο τα κύτταρα και ας πάμε σε στρατιωτικά εγχειρίδια μάχης του μεσαίωνα .Εκεί θα βρούμε πως ο εχθρός για να πάρει έναν τόπο πρέπει να καταλάβει τον χώρο του εχθρού ! Φυσικά εκτός της ένδοξης μάχης υπάρχει και ο τρόπος της απορρόφησης που σημαίνει ότι ο εχθρός σε κάνει μέρος του ! ( Μα την ίδια τακτική δεν έκαναν και οι βυζαντινοι σε διάφορες πολεμικές ομάδες, της Βόρειας Ευρώπης !Διαβάστε και λίγο ιστορία !!!! )


Κοιτά να δεις τι άλλη τρελή ιδέα μου πέρασε από το μυαλό . Οι βρικόλακες σε όλες τις παραδόσεις δεν ακολούθησαν την ίδια τακτική; Ή μόλυναν και προσαρτούσαν το θύμα στην οικογένεια των βαμπίρ ή τον απορροφούσαν ως τροφή ! Αλλά και μία άλλη παράδοση εκείνη της σκοτεινής Λίλιθ δεν αναφέρει την αρχόντισσα ερπετό , ως την πρώτη αρχόντισσα των βαμπίρ και μάνα όλων των αυλών βρικολάκων, που σέρνονται στις άκρες της πραγματικότητας ως σκιές ; Εντάξει μπορεί τόση ώρα να προσπαθώ να σας κάνω να φάτε το πληκτρολόγιο σας, ή να σας δείξω κάποια πράγματα με τον μόνο τρόπο που μπορεί κάποιος να σας τα δείξει ! Αλλά ας κολυμπήσουμε στα πάτρια εδάφη . Ο Οδυσσέας πλαγιάζει με την Κίρκη αφού πρώτα του έχει ορκιστεί πως δεν θα του πάρει την ανδρεία και την δύναμη. Μήπως βρίσκετε κάποια ομοιότητα με παραπάνω αναφορές ; Είπαμε για να εισχωρήσει ένας ιός με πολικότητα α πρέπει ως ίππος να εισχωρήσει σε ένα κύτταρο με πολικότητα β .


Για ψάξτε λίγο τους μύθους εκείνων που ενώθηκαν με θεές !!Ένας που μου ήρθε εμένα στο νου είναι εκείνος του Αγχίση που πέφτει στο κρεβάτι με την θεά-ισταρ και έτσι την κοιτά καταπρόσωπο ! Φυσικά ή ιστορία δεν έχει λάβ στόρι όπως φαντάζεστε ! Στην βίβλο βέβαια έχουμε ακόμα ένα παράδειγμα, την γνωστή Δαλιδά που κατάφερε να πάρει το μυστικό της δύναμης του θρυλικού και ανίκητου Σαμψών ! Βλέπετε πόσο εύστοχα μπορεί να χειριστεί ένας εξωτερικός εχθρός την πολικότητα και είτε να σου επιτεθεί, είτε για να μάθει είτε για να σε κάνει μέρος του ; Αλλά η πολικότητα έχει να κάνει και με την αντίληψη, βλέπετε οι κοινές πολικότητες πάντα δημιουργούν αντιζηλία, ενώ η αντίθετες ένωση ( Δεν το λέω εγώ η καταραμένη η ψυχολογία το λέει πάλι αυτό ! )Μήπως αυτός ο κανόνας δεν έγινε εργαλείο στα χέρια της γνωστής Μάτα Χάρι της γνωστής κατασκόπου της ανατολής του 1902 ; Αλλά πάλι μήπως ήταν η μόνη ; ( όλο ερωτήσεις είμαι, το ξέρω . ) Η σκλάβα Μαιρήν Μπουουζερ υποτίθεται πως ήταν αγράμματη αλλά με αυτό το τέχνασμά διάβαζε όλες τις ξεχασμένες επιστολές του Ντέιβις Τζέφερσον !(γιατί επιλέχτηκε σκλάβα και όχι σκλάβος κοντά στον πρόεδρο Τζέφερσον; η απάντηση στο σχόλιο της ψυχολογίας ) Και εδώ λόγω ότι θα το φάω το παρατσούκλι του μισογύνη ( ο γραφών χτυπιέστε στο γραφείο του από τα γέλια!!!!! )

Θα θυμηθώ εκείνη την άλλη παροιμία που λέει ότι πίσω από κάθε μεγάλο άντρα κρύβεται μία γυναίκα ! Και εγώ φυσικά και θα συμφωνήσω διότι αν η πολικότητα του, ταίριαξε με την δική της σε τέτοιο σημείο, ώστε να λειτουργήσει όσο πιο τέλεια γίνεται, το ένα κύτταρο με το άλλο βρίσκονταν σε αρμονία ! Άλλωστε εντός του οργανισμού μας υπάρχουν αρκετά κύτταρα με πολικότητα α που όταν ενωθούν με αλλά που διαθέτουν πολικότητα β δημιουργούν αρμονία .Τι γίνετε όμως αν την διαδικασία της πολικότητας την εκμεταλλευτεί ένας εξωτερικός εχθρός για να εισχωρήσει εντός ; Αα εκεί αφού το κύτταρο έχει αρχίσει να εμφανίζει τα πρώτα σημάδια του ξενιστή , αρχίσουν ολόκληρες διαδικασίες από τον οργανισμό τον ίδιο και το παιχνίδι παύει να έχει σχέση μεταξύ κυττάρου και ιού ,αλλά γίνεται μεταξύ οργανισμού και ιού και η μάχη είναι αμείλικτη ! Ή μήπως νομίζετε πως το κάθε κύτταρο είναι τελικά εντελώς ανυπεράσπιστο απέναντι στους εξωτερικούς εχθρούς ; Το νομίζατε ; Όχι δα, είναι μέρος του οργανισμού και έτσι είναι υποχρεωμένος ο ίδιος ο οργανισμός να κάνει το πάν για να γλυτώσει το κύτταρο που είναι κομμάτι του, αν μολυνθεί θα περάσει η μόλυνση και στον υπόλοιπο οργανισμό με άσχημα αποτελέσματα για εκείνον!

Και ναι φίλε αναγνώστη, κανένα κύτταρο σε τούτο το σύστημα δεν παλεύει τους ιούς μοναχό, ακόμα και αν αυτό νομίζει η κάθε έμπουσα, ο κάθε ιός ή ακόμα και το κάθε κύτταρο, αρκεί να ανακαλυφθεί μέσω μηχανισμών από τον οργανισμό η κατάσταση κινδύνου και τότε θα λάβει και αυτός μέρος με όλο του τον οίστρο. Αλλά τελικά πως καταλαβαίνουμε τον ιό που πάει να εισχωρήσει μέσω του ίππου; θα ερώτησει ο αφελής φίλος μου. Μα από την συμπεριφορά των υπόλοιπων κυττάρων !!!


Μα για ποιους τα γράφεις όλα αυτά δεν βγάζω νόημα ; Γράφω ; Είσαι καλά, εγώ ηλεκτρικά φορτια νόμιζα πως μετακινούσα !!!!


Πηγή

http://enterstarsecretzone.blogspot.com ... st_24.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

3
Μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα... :unknw:
Λεπτά Ιστορίας - Μια σειρά που δεν πρέπει να χάσετε\n\n
phpBB [video]

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

4
Με 5 λεξεις μιλαει για τις γυναικες ρουφηχτρες (ετσι τις λεω εγω) - βρυκολακες ενεργειας που ειτε εσκεμενα ειτε οχι μπαινουν στην ζωη καποιου και την κανουν κολαση.
Νομιζω ή μπα;
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

5
King Minos έγραψε:Με 5 λεξεις μιλαει για τις γυναικες ρουφηχτρες (ετσι τις λεω εγω) - βρυκολακες ενεργειας που ειτε εσκεμενα ειτε οχι μπαινουν στην ζωη καποιου και την κανουν κολαση.
Νομιζω ή μπα;
:hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

6
Με 5 λεξεις μιλαει για τις γυναικες ρουφηχτρες (ετσι τις λεω εγω) - βρυκολακες ενεργειας που ειτε εσκεμενα ειτε οχι μπαινουν στην ζωη καποιου και την κανουν κολαση.
Νομιζω ή μπα;
και γιατί μόνο γυναίκες? δεν θα μπορούσε να είναι και άντρες? και νομίζω ότι μιλάει πως από μέσα από κοντά δηλαδή πολεμάς άμεσα και καλύτερα τον εχθρό σου....έχεις τον πλήρη έλεγχο της κάθε κατάστασης …..(που θα πάει κάποτε θα βρεθούμε)….
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

7
King Minos έγραψε:Με 5 λεξεις μιλαει για τις γυναικες ρουφηχτρες (ετσι τις λεω εγω) - βρυκολακες ενεργειας που ειτε εσκεμενα ειτε οχι μπαινουν στην ζωη καποιου και την κανουν κολαση.
Νομιζω ή μπα;
:132
Ο στόχος τους Σάντσο είναι να μας βάλλουν διχόνοια έτσι θα μας πάρουν το άλογο!!

Re: Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

8
evaggelia έγραψε:
Με 5 λεξεις μιλαει για τις γυναικες ρουφηχτρες (ετσι τις λεω εγω) - βρυκολακες ενεργειας που ειτε εσκεμενα ειτε οχι μπαινουν στην ζωη καποιου και την κανουν κολαση.
Νομιζω ή μπα;
και γιατί μόνο γυναίκες? δεν θα μπορούσε να είναι και άντρες? και νομίζω ότι μιλάει πως από μέσα από κοντά δηλαδή πολεμάς άμεσα και καλύτερα τον εχθρό σου....έχεις τον πλήρη έλεγχο της κάθε κατάστασης …..(που θα πάει κάποτε θα βρεθούμε)….
απο ολά εχει ο μπαξές,.....
Ο στόχος τους Σάντσο είναι να μας βάλλουν διχόνοια έτσι θα μας πάρουν το άλογο!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”