Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

55
Κατά συνέπεια, τα νεφελίμ δεν προέκυψαν από έκπτωτους (ως σάρκα), προέκυψαν από την ένωση των απογόνων του "καλού" Σηθ με τις κόρες που κατάγονταν από το "μιαρό" γένος του Κάϊν.
Στη συνέχεια και επειδή η ένωση αυτή ήταν ανίερη, με αποτέλεσμα (και) διάφορες τερατογενέσεις, οι έκπτωτοι του εωσφόρου πλησίασαν αυτά τα μιαρά γένη (ως δεκτικά στο κακό που ήταν) και τα έκαναν υποχείριά τους, τα "έβαλαν στη δούλεψή τους", ή αλλιώς τα "κατέλαβαν". Έτσι οι έκπτωτοι είχαν ακόμα μία -πολύ χειροπιαστή- άμεση (ή έμμεση όπως θες πάρτο) πρόσβαση στον υλικό κόσμο.
Αυτό προφανώς συμβαίνει και σήμερα,δεν χρειάζεται κάποιος να ανήκει σε "μιαρό" γένος για να κάνει τις εκδουλεύσεις του διαβόλου,όλοι τις κάνουμε λίγο ή πολύ.
Απλά διαφωνώ καθέτως σε όσους λένε οτι ενώθηκαν οι εκπτωτοι αγγελοι με τις κόρες των ανθρώπων και προέκυψαν οι νεφελίμ,οι οποίοι κλείστηκαν στον Άδη!Αυτά για μένα ειναι θεωρίες κάποιον που δεν έχουν λογική και είναι ενάντια και σε όσα λέει η Ορθοδοξία.
Φυσικα΄δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε,αλλά ουτε και αυτοί που τα λένε αυτά,επομένως βασιζόμαστε σε αυτούς που πιστεύουμε οτι ήταν Άγιοι και έχουν παραπάνω φώτιση απο μας.
Το βιβλίο του Ενωχ για παραδειγμα που βασίζονται οι περισσότεροι κατα πόσο ξέρουμε οτι είναι της Ορθοδοξίας και δεν είναι των γνωστικών;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

58
emman έγραψε:Για τον Αγιο Χριστόφορο υπάρχουν χίλιες δυό απόψεις και έτσι μπερδεύονται τα πράγματα.

Δεν έχουμε απτές αποδείξεις.

Ομως αντε να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πάω με τα νερά του Λιακόπουλου και όχι μόνο.

Λένε λοιπόν ο Αγιος ανδρέας και όλοι υπολοιποι υποστηρικτές των νεφελίμ ότι ο Μ.Αλέξανδρος έκλεισε τα ρυπαρά γένη(νεφελιμ)...... τα οποία όπως μας λέει ο spartan θα ξαναβγούνε απο την άβυσσο που μας λέει και η Αποκάλυψη.

Για πείτε μου τότε πως βγήκε ο χριστόφορος αφού ήταν κλεισμένοι οι νεφελίμ? :dance2:
Είπε δεν βγαίνω να κάνω καμια βόλτιτσα έξω?
Και εννοείται μόνος του.....οι άλλοι παρέμειναν φυλάκισμένοι μέχρι τους έσχατους καιρούς :cooll


Α,ρε παπά που τρώτε :χουχου

Οχι τίποτα άλλο καθόμαστε και τρώμε χρόνο με νεφελιμ και πιπερίμ :0307


Tώρα αν κάτσω να σου αναπτύξω την θεωρία της ύπαρξης των νεφελίμ με όλες τις λεπτομέρειες και τις κυρίαρχες απόψεις που έχουν διατυπωθεί σχετικά από την αρχή, και πολύτιμο χρόνο θα χάσω, και κολλημένο θα με πουν.

Όλες οι απορίες σου έχουν -πιθανή- απάντηση μέσα σε αυτό το τόπικ, αλλά και αλλού, αν κάτσει όμως κάποιος και διαβάσει προσεκτικά και ψάξει.

Όταν όμως δεν δέχεσαι κάτι και το απορρίπτεις από την αρχή (επειδή δε σου "έκατσε καλά" όταν το πρωτοάκουσες) μετά ό,τι και να σου πει κάποιος , ό,τι και να ακούσεις και να μάθεις, υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα να αλλάξεις γνώμη. Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι άνθρωποι, δυστυχώς ή ευτυχώς. Ψυχολογικά αποδεδειγμένο.

Για να μη παρεξηγηθώ όμως, να πω για άλλη μία φορά ότι δεν γίνεται κάποιος λογικός άνθρωπος να πιστεύει ακράδαντα όλες τις παραμέτρους που παρουσιάζουν θεωρίες όπως αυτή της ύπαρξης των νεφελίμ, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μη αποδεικτέες με ακράδαντα στοιχεία. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος που ενδιαφέρεται για την ανάδειξη της αλήθειας είναι να συλλέγει στοιχεία, πληροφορίες και ενδείξεις. Και στην πορεία μπορεί να έρθουν και οι αποδείξεις. Μπορεί και όχι.

Αυτό κάνω κι εγώ έχοντας πάντα το νου μου προσγειωμένο στα απτά μέτρα της "πραγματικότητας", έχοντας επίσης όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάποιες φορές θεωρίες που μοιάζουν τρελές στους πολλούς στο τέλος αποδεικνύονται πραγματικές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartan την 05 Ιούλ 2013, 01:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

59
Tώρα αν κάτσω να σου αναπτύξω την θεωρία της ύπαρξης των νεφελίμ με όλες τις λεπτομέρειες και τις κυρίαρχες απόψεις που έχουν διατυπωθεί σχετικά από την αρχή, και πολύτιμο χρόνο θα χάσω, και κολλημένο θα με πουν.

Όλες οι απορίες σου έχουν -πιθανή- απάντηση μέσα σε αυτό το τόπικ, αλλά και αλλού, αν κάτσει όμως κάποιος και διαβάσει προσεκτικά και ψάξει.

Όταν όμως δεν δέχεσαι κάτι και το απορρίπτεις από την αρχή (επειδή δε σου "έκατσε καλά" όταν το πρωτοάκουσες) μετά ό,τι και να σου πει κάποιος , ό,τι και να ακούσεις και να μάθεις, υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα να αλλάξεις γνώμη. Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι άνθρωποι, δυστυχώς ή ευτυχώς. Ψυχολογικά αποδεδειγμένο.

Για να μη παρεξηγηθώ όμως, να πω για άλλη μία φορά ότι δεν γίνεται κάποιος λογικός άνθρωπος να πιστεύει ακράδαντα όλες τις παραμέτρους που παρουσιάζουν θεωρίες όπως αυτή της ύπαρξης των νεφελίμ, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μη αποδεικτέες με ακράδαντα στοιχεία. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος που ενδιαφέρεται για την ανάδειξη της αλήθειας είναι να συλλέγει στοιχεία, πληροφορίες και ενδείξεις. Και στην πορεία μπορεί να έρθουν και οι αποδείξεις. Μπορεί και όχι.

Αυτό κάνω κι εγώ έχοντας πάντα το νου μου προσγειωμένο στα απτά μέτρα της "πραγματικότητας", έχοντας επίσης όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάποιες φορές θεωρίες που μοιάζουν τρελές στους πολλούς στο τέλος αποδεικνύονται πραγματικές.
Οχι μην κάτσεις να μου να μου αναπτύξεις τις θεωρίες κάποιων.......
Το έχουμε μάθει καλά το παραμύθι :happy2 :happy2 :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

60
Mε λίγα λόγια υπάρχουν δαίμονες που έχουν φυσική υπόσταση. Πόσες και πόσες αναφορές υπάρχουν γι αυτό; Τα δαιμόνια με τα οποία "παίζουν ξύλο" οι ασκητές ας πούμε τι είναι;

Ενοχλεί ο όρος νεφελίμ; Οκ ας μη τα λέμε έτσι. Πως θέλετε να τα λέμε;

Πάντως δε μπορεί όλα αυτά περί δράκων, σαυρόμορφων, κυνοκέφαλων, τραγοπόδαρων, και διαφόρων άλλων ζωόμορφων όντων ή όντων με δαιμονική μορφή όπως οι καλικάτζαροι κλπ να είναι τυχαίες συμπτώσεις που επαναλαμβάνονται τόσο πολύ σε όλες τις εποχές και σε όλους τους λαούς.

Συμφωνούμε σε αυτό το απλό;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

61
dominique έγραψε: Ξερεις τι Spartan,απο θεωρίες άλλο τίποτα.
Σίγουρα θα βρουμε 100αδες χιλιάδες,το θέμα δεν είναι να ψαχνουμε μια μια τις θεωρίες για να βρούμε στοιχεία που ίσως ,κάτω απο άλλη οπτικη γωνία και τρόπο σκέψης,ενδέχεται να έχουν μια δόση αλήθειας,τρώμε πολύτιμο χρόνο έτσι.

Αν δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό ότι η επιβεβαίωση της ύπαρξης τέτοιων πλασμάτων για τα οποία προειδοποιούμαστε ότι υπάρχουν από χίλιες δυο σοβαρές πηγές και ότι θα εξέλθουν από τη γη κατά τους έσχατους καιρούς της Αποκάλυψης δεν είναι απλά μία ακόμη "τρελή" θεωρία άνευ σημασίας, αλλά κάτι που είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Προσοχή , επαναλαμβάνω: Ερευνούμε την πιθανότητα να ισχύει η θεωρία, δε λαβαίνουμε ως δεδομένο ότι ισχύει. Είναι σα να λέμε ότι εξετάζουμε την πιθανότητα να ισχύει η θεωρία του θερμοκηπίου.
Δεν είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε αν ισχύουν τελικά τα όσα υποψιάζονται οι επιστήμονες;
Είναι χάσιμο χρόνου να εξετάζουμε αυτή τη θεωρία;
Διότι μη ξεχνάμε ότι το φαινόμενο του θερμοκηπίου μέχρι στιγμής είναι θεωρία, δεν έχει αποδειχτεί ακόμη τίποτε από αυτά που ακούγονται.
Άλλο παράδειγμα:
Η θεωρία της επίπτωσης που έχουν τα κινητά τηλέφωνα στην υγεία μας. Είναι νομίζεις ήσσονος σημασίας η επιβεβαίωσή της;




Ξεκινάω απο την αρχή και λέω,πως δημιουργήθηκαν αυτοι οι Νεφελιμ ως υλικά όντα;

Την έχεις κάνει πάλι αυτή την ερώτηση φίλη μου, και πρόσφατα και πιο παλιά. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Μου δίνει κάποιος κάποιες κατατοπιστικές απαντήσεις προχωράω στο επομενο ερωτημα σιγα σιγά.

Δεν έχω απαντήσει; Για να φρεσκάρουμε λίγο το τόπικ με μια αναδρομούλα...

Αμα όμως απο την αρχή υποθέτουμε οτι ίσως έγιναν έτσι γιατί υπάρχει μια θεωρία κάποιου-καποιων ,η οποία μάλιστα αντιβαίνει και στα Χριστιανικά πιστεύω και αλλοιώνει και την Παλαιά Διαθήκη(γιατί άλλο εννοεί στο επίμαχο σημείο,όπως και στο χωρίο στην Αποκάλυψη) για να ταιριάξει στα πιστεύω της θεωρίας,τότε δεν κατανοώ τον λόγο για να προχωρήσουμε στα παρακάτω.

Γιατί αντιβαίνει στα Χριστιανικά πιστεύω;
Μπορείς να μου το εξηγήσεις να το καταλάβω;
Τι εννοεί στο επίμαχο σημείο η Π.Δ. και ποιο είναι αυτό; Τι εννοεί στο χωρίο της Αποκάλυψης; Για ποιο χωρίο μιλάς; Και πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις με βεβαιότητα τι εννοεί και τι δεν εννοεί το κάθε χωρίο;
Μιλάμε για την ανερμήνευτη (τουλάχιστον απόλυτα) κατά γενική ομολογία Αποκάλυψη...


Πως να στο πω,πετάει κάποιος το μπαλακι του μυστηρίου των νεφελίμ(ή οποιου άλλου),βάζει και χωρία απο Χριστιανισμό και μετά οδηγεί τον κόσμο εκεί που θέλει και άθελα του αρνείται και τον Χριστό(π.χ. στην περίπτωση της θεωρίας που λέει οτι οι δαίμονες δημιούργησαν εμψυχα όντα,τα νεφελιμ,υπονοεί οτι ο Θεός δεν είναι ο μοναδικός δημιουργός;)

Χρέος μας είναι να αποφύγουμε τις παγίδες και να βρούμε την αλήθεια.
Επειδή δηλαδή υπάρχουν διάφοροι επιτήδειοι ή φανφάρες που μπερδεύουν τον κόσμο, θα κλείσουμε τα μάτια;
Όταν μας λένε δηλαδή κάτι "παπάδες" ότι δεν υπάρχει μαγεία και δαιμόνια, να τους πιστεύουμε;
Όταν τα διάφορα παπαγαλάκια στα ΜΜΕ υπό την καθοδήγηση των παγκοσμιοποιητών ανακατεύουν συνεχώς την αλήθεια με το ψέμα ώστε να μας μπερδέψουν πάνω σε όλα σχεδόν τα ζωτικά θέματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο, εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε αυτά τα θέματα μη τυχόν και μας κοροϊδέψουν;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

62
Λοιπόν ας βάλουμε τα πράματα σε μία γραμμή γιατί σε βλέπω και αγχώνεσαι.

Kαι όχι μόνο...... τα βράδια δεν μπορώ να κλείσω μάτι :cooll



Φυσικά και πιστεύω με τη διαφορά ότι για μένα είναι απλά δαίμονες με φυσική υπόσταση (απλά δε δέχομαι τον όρο νεφελίμ). Παρόλα αυτά πιστεύω ότι ήταν και είναι υπαρκτά όντα, με τη κυριολεκτική έννοια. και το πιστεύω γιατί πρώτον αποτελεί παράδοση μας από τους Αρχαίους, και ακόμα επειδή το λένε οι γέροντες μας (που πολλοί ζουν ακόμα και σήμερα)

και όχι μόνο αυτό αλλά πιστεύω πως υπάρχουν φυσικοί δαίμονες οι οποίοι γίνονται αντιληπτοί υπό προϋποθέσεις και αντίστοιχα υπάρχουν και αντίθετες θείες δυνάμεις. Ένα εξαιρετικό παράδειγμα είναι οι αόρατοι ασκητές του αγίου όρους οι οποίοι γνωστοποιούν τη παρουσία τους στους γέροντες.
Εκ του προχείρου θα σου πω αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πως οι βίοι των αγίων μας βρίθουν από τέτοιες αναφορές. Ο γέροντας Παΐσιος αναφέρει για παράδειγμα ότι έξω από το κελί του κάποτε εμφανίστηκε ένας άγγελος "Κυρίου" με φώτα από τον ουρανό και άλλα κινηματογραφικά και τον καλούσε , ο γέροντας αποκρίθηκε "ποιος είμαι εγώ ο ταπεινός που θα με επισκεφθεί άγγελος" και έκανε τον σταυρό του, οπότε αμέσως αποκαλύφθηκε ο δαίμονας και χάθηκε. Αν θέλεις σου βρίσκω και την πηγή και απόσπασμα. Πέρα από αυτό , έχω προσωπικές μαρτυρίες γερόντων που αναφέρουν τέτοια περιστατικά, όπως θεάσεις δαιμόνων την ώρα της προσευχής τους το οποίο είναι σύνηθες περιστατικό και φαντάζομαι το γνωρίζεις.

Μάλλον δεν συνεννοούμαστε τόσους μήνες που μιλάμε!

Τζαμπα γράφω.....

Το σταματάω εδώ!

Συνεχίστε οι υπόλοιποι και εδω και στα υπόλοιπα σχετικά θέματα.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

63
Spartan έγραψε:
dominique έγραψε: Ξερεις τι Spartan,απο θεωρίες άλλο τίποτα.
Σίγουρα θα βρουμε 100αδες χιλιάδες,το θέμα δεν είναι να ψαχνουμε μια μια τις θεωρίες για να βρούμε στοιχεία που ίσως ,κάτω απο άλλη οπτικη γωνία και τρόπο σκέψης,ενδέχεται να έχουν μια δόση αλήθειας,τρώμε πολύτιμο χρόνο έτσι.

Αν δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό ότι η επιβεβαίωση της ύπαρξης τέτοιων πλασμάτων για τα οποία προειδοποιούμαστε ότι υπάρχουν από χίλιες δυο σοβαρές πηγές και ότι θα εξέλθουν από τη γη κατά τους έσχατους καιρούς της Αποκάλυψης δεν είναι απλά μία ακόμη "τρελή" θεωρία άνευ σημασίας, αλλά κάτι που είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Προσοχή , επαναλαμβάνω: Ερευνούμε την πιθανότητα να ισχύει η θεωρία, δε λαβαίνουμε ως δεδομένο ότι ισχύει. Είναι σα να λέμε ότι εξετάζουμε την πιθανότητα να ισχύει η θεωρία του θερμοκηπίου.
Δεν είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε αν ισχύουν τελικά τα όσα υποψιάζονται οι επιστήμονες;
Είναι χάσιμο χρόνου να εξετάζουμε αυτή τη θεωρία;
Διότι μη ξεχνάμε ότι το φαινόμενο του θερμοκηπίου μέχρι στιγμής είναι θεωρία, δεν έχει αποδειχτεί ακόμη τίποτε από αυτά που ακούγονται.
Άλλο παράδειγμα:
Η θεωρία της επίπτωσης που έχουν τα κινητά τηλέφωνα στην υγεία μας. Είναι νομίζεις ήσσονος σημασίας η επιβεβαίωσή της;




Ξεκινάω απο την αρχή και λέω,πως δημιουργήθηκαν αυτοι οι Νεφελιμ ως υλικά όντα;

Την έχεις κάνει πάλι αυτή την ερώτηση φίλη μου, και πρόσφατα και πιο παλιά. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Μου δίνει κάποιος κάποιες κατατοπιστικές απαντήσεις προχωράω στο επομενο ερωτημα σιγα σιγά.

Δεν έχω απαντήσει; Για να φρεσκάρουμε λίγο το τόπικ με μια αναδρομούλα...

Αμα όμως απο την αρχή υποθέτουμε οτι ίσως έγιναν έτσι γιατί υπάρχει μια θεωρία κάποιου-καποιων ,η οποία μάλιστα αντιβαίνει και στα Χριστιανικά πιστεύω και αλλοιώνει και την Παλαιά Διαθήκη(γιατί άλλο εννοεί στο επίμαχο σημείο,όπως και στο χωρίο στην Αποκάλυψη) για να ταιριάξει στα πιστεύω της θεωρίας,τότε δεν κατανοώ τον λόγο για να προχωρήσουμε στα παρακάτω.

Γιατί αντιβαίνει στα Χριστιανικά πιστεύω;
Μπορείς να μου το εξηγήσεις να το καταλάβω;
Τι εννοεί στο επίμαχο σημείο η Π.Δ. και ποιο είναι αυτό; Τι εννοεί στο χωρίο της Αποκάλυψης; Για ποιο χωρίο μιλάς; Και πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις με βεβαιότητα τι εννοεί και τι δεν εννοεί το κάθε χωρίο;
Μιλάμε για την ανερμήνευτη (τουλάχιστον απόλυτα) κατά γενική ομολογία Αποκάλυψη...


Πως να στο πω,πετάει κάποιος το μπαλακι του μυστηρίου των νεφελίμ(ή οποιου άλλου),βάζει και χωρία απο Χριστιανισμό και μετά οδηγεί τον κόσμο εκεί που θέλει και άθελα του αρνείται και τον Χριστό(π.χ. στην περίπτωση της θεωρίας που λέει οτι οι δαίμονες δημιούργησαν εμψυχα όντα,τα νεφελιμ,υπονοεί οτι ο Θεός δεν είναι ο μοναδικός δημιουργός;)

Χρέος μας είναι να αποφύγουμε τις παγίδες και να βρούμε την αλήθεια.
Επειδή δηλαδή υπάρχουν διάφοροι επιτήδειοι ή φανφάρες που μπερδεύουν τον κόσμο, θα κλείσουμε τα μάτια;
Όταν μας λένε δηλαδή κάτι "παπάδες" ότι δεν υπάρχει μαγεία και δαιμόνια, να τους πιστεύουμε;
Όταν τα διάφορα παπαγαλάκια στα ΜΜΕ υπό την καθοδήγηση των παγκοσμιοποιητών ανακατεύουν συνεχώς την αλήθεια με το ψέμα ώστε να μας μπερδέψουν πάνω σε όλα σχεδόν τα ζωτικά θέματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο, εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε αυτά τα θέματα μη τυχόν και μας κοροϊδέψουν;

Kοίτα ,προσωπικά δεν πιστεύω οτι υπάρχουν τερατόμορφα όντα κάτω απο την Γη,που θα εξέλθουν και το ξέρεις,οπότε ψάχνω εξαρχης αν έχει σταθερές βάσεις(που για μένα δεν έχει,αλλά ας παραλέιψουμε την προσωπική μου γνώμη).
Αρα εξετάζω την πιθανότητα να ισχύει,είναι δυνατή η ύπαρξη τέτοιων πλασμάτων και πως;
Για μένα οχι,οπότε καταρρίπτεται(αλλα αφήνουμε ειπαμε την προσωπική άποψη).
Τό ίδιο και για την θεωρία του θερμοκηπίου,εξετάζουμε αν φταίει ο άνθρωπος,αν κάποιος δεχτεί οτι είναι φυσική διαδικασία η αύξηση της θερμοκρασίας,οπότε αυτόματα καταρίπτεται η θεωρία του θερμοκηπίου(εδω φυσικά εμπεριέχεται η προσωπική άποψη,γιατί κάποιος μπορεί να πειστεί με μια έρευνα ,ενω κάποιος άλλος με 1000 ή να μην πειστεί καθόλου).Αλλά φυσικά δεν ασχολουμαστε με έρευνες μαθηματικές ή επιστημονικές ,αλλά πνευματικές,οπότε υπεσέρχονται άλλοι παράγοντες.

Τό όλο θέμα ξεκίνησε με το χωρίο της ΠΔ,υπάρχει η θεωρία περι των νεφελίμ απο την σύζευξη ανθρωπων και δαιμόνων,που είναι η κυριαρχούσα και διαφωνώ κάθετα,όπως υπάρχουν και άλλες θεωρίες οτι μπορεί να πρόκειται περί δημιουργημάτων των δαιμόνων,τύπου υβριδίων(που εδω πρέπει να εξετάσουμε ποιος την πρωτοέφερε αυτήν την θεωρία) και που εδω διαφωνώ κάθετα,γιατί οι δαίμονες δεν έχουν δυνατότητα δημιουργίας ,ειδικά της ψυχής,οπότε υπονοείται οτι είτε οι δαίμονες δημιουργούν ψυχή(;;;;) ,είτε οι νεφελίμ είναι άψυχοι,οπότε πως υπάρχουν;

Επίσης διαφωνώ οτι στο χωρίο της Αποκάλυψης περι Γωγ και Μαγωγ προφανώς εννοείς, εννοεί τα Νεφελιμ που θα έρθουν απο τα εγκατα της γης,οχι επειδή το λέω εγω,αλλά επειδη άγιοι έχουν κάνει προσπάθεια εξήγησης της Αποκάλυψης και δίνουν πιο λογικές ερμηνειες.

Και στο κάτω κάτω για να το αντιστρέψω,με ποιο δικαίωμα αυτοί ερμηνεύουν την Αποκάλυψη λεγοντας 100% οτι το χωρίο αυτό αναφέρετε στα Νεφελιμ;

Δεν είπα να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε,να σκεφτομάστε ναι,αλλά προς τον σωστό δρόμο.
Τον Χριστό,αν είμαστε μακριά του και Νεφελιμ να υπάρχουν,δεν θα έχουμε κερδίσει τίποτα απο όλη αυτήν την έρευνα.

Και να το πω και αλλιώς,αν εγω είμαι κοντά στον Χριστό και Νεφελιμ να υπάρχουν,τι μπορούν να μου κάνουν;
Τίποτα!
Αρα και που τους δίνουμε σημασία,πολύ τους είναι!
Αυτό εννοούσα λέγοντας χάνοντας πολύτιμο χρόνο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”