Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

28
Λοιπόν, εδώ είμαστε πάλι.
Θα προσπαθήσω να πω δυο πράγματα σχετικά με την υπόθεση των Ελοχίμ για την οποία εκφράστηκαν απορίες και αντιρρήσεις. Η αλήθεια φίλοι μου είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αν αναφέρονται με αυτή τη συγκεκριμένη λέξη-ονομασία, όντα, υπάρξεις αν θέλετε, στις ιερές γραφές. Και όταν λέω ιερές γραφές, εννοώ τις γραφές που αποδέχεται η Ορθόδοξη εκκλησία ως τέτοιες. Στην Γέννεση και τους Ψαλμούς της Π.Δ. η λέξη που χρησιμοποιείται είναι "λειτουργοί". Βέβαια η μετάφραση από τα Εβραϊκά είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση , καθώς μιλάμε για μια πολύ ιδιαίτερη γλώσσα με διφορούμενες έννοιες και δυσερμήνευτες σε άλλες γλώσσες λέξεις. Οπότε, δεν μπορούμε να αποφανθούμε 100% αν η λέξη "λειτουργοί" στο Εβραϊκό κείμενο ανταποκρίνεται ακριβώς στην έννοια που της αποδίδεται στα Ελληνικά.
Όπως και να 'χει, η απόδοση τέτοιων λέξεων γίνεται λαβαίνοντας υπ΄όψη και όλη την υπόλοιπη πρόταση, και όχι μόνο πρόταση, αλλά και την παράγραφο, εως και όλο το κεφάλαιο. Όλα δηλαδή τα συμφραζόμενα.
Η λέξη "ελοχίμ" ως έχει φέρεται να εμφανίζεται στο "απόκρυφο" βιβλίο του Ενώχ. Όταν όμως λέμε "απόκρυφα" βιβλία, μιλάμε για βιβλία που γράφτηκαν συνήθως από άγνωστους συγγραφείς οι οποίοι χρησιμοποιούν ονόματα προφητών, αγίων κλπ για να προσδίδουν κύρος στα έργα τους. Πρόκειται δηλαδή για αμφιλεγόμενα και μη αποδεκτά ως αληθινά κείμενα από την Ορθόδοξη εκκλησία. Βέβαια, περιέχουν πολλές καταγραφές και πολλά γεγονότα-στοιχεία που διασταυρώνοντας κι άλλες πηγές (συγγραφείς-ιστορικούς της εποχής) αλλά και άλλα στοιχεία όπως ευρήματα κλπ τείνουν να θεωρούνται ως γνήσια και αληθινά. Γι αυτό και τα απόκρυφα κείμενα και βιβλία που γράφτηκαν κατά καιρούς, (τα περισσότερα μεταξύ 2ου π.Χ. αιώνα και 2ου μ.Χ. αιώνα) αγαπήθηκαν και διαβάστηκαν πολύ από τους ανθρώπους των διαφόρων εποχών , μέχρι και σήμερα.
Δεν παύουν όμως να αποτελούν μια επισφαλή πηγή γνώσεων, αφού οι ανώνυμοι και μη αξιολογήσιμοι συγγραφείς τους ενδέχεται να χρησιμοποίησαν και το στοιχείο της φαντασίας, του μύθου, της προσωπικής θεωρίας, ακόμα και της κακοδοξίας στα κείμενά τους, προκειμένου να πείσουν για τα γραφόμενά τους, ή ακόμα και να περάσουν τις απόψεις τους, ξεφεύγοντας πολύ από την πραγματική αλήθεια.
Ένα τέτοιο βιβλίο λοιπόν είναι και το "βιβλίο του Ενώχ", που πιθανότατα γράφτηκε αρκετά μετά τη γεννηση του μεγάλου αυτού προφήτη (δε λέω θάνατο, γιατί πιστεύεται ότι δεν πέθανε ποτέ και μάλιστα θα εμφανιστεί και πάλι στα χρόνια του αντιχρίστου.) Εκεί, σ αυτό το "απόκρυφο" όπως χαρακτηρίστηκε κείμενο φέρεται να υπάρχει λοιπόν η λέξη "ελοχίμ".
Προσωπικά, δε το έχω δει με τα μάτια μου αυτό το βιβλίο, ό,τι ξέρω το ξέρω από άλλους συγγραφείς που το χρησιμοποιούν ως πηγή, και από το διαδίκτυο. Άρα παραδέχομαι ότι η υπόθεση "ελοχίμ" είναι μια αμφιλεγόμενη τουλάχιστον υπόθεση, με πολλά σκοτεινά και δυσδιάκριτα σημεία, που δεν μπορούμε να τα εκλάβουμε σε καμία περίπτωση ως 100% αξιόπιστα και αληθινά. Δεν είναι δε και αποδεκτή από την επίσημη εκκλησία, ούτε συμπεριλαμβάνεται στο Ορθόδοξο δόγμα.
Ίσως τελικά να είναι εφεύρεση κάποιων για να θολώσουν τα νερά και να πλανέψουν κόσμο που συνεπαίρνεται από το άκουσμα τέτοιων ιστοριών λόγω κυρίως του συνθετικού "ΕΛ" στο όνομα ελοχίμ, που παραπέμπει μετά σε "θεούς Ελ", "Ολύμπιους Ελ", και στη συνέχεια Ελ-ληνες, τους "απογόνους των Ελ" , και μετά σε άλλα, πολύ ευάρεστα στα αφτιά κάποιων, μυθιστορήματα περί επιστροφής των "θεών των Ελλήνων" κλπ κλπ.
Ξεφεύγουμε δηλαδή τελείως και κινούμαστε σε χώρους και χρόνους εξωπραγματικούς, αιρετικούς και συχνά μετά από την κατάλληλη επεξεργασία διάφορων επιτήδειων (βλέπε δωδεκαθεϊστές), μασωνικούς και αποκρυφιστικούς-ειδωλολατρικούς.
Μιλάμε για πολύ επικίνδυνα πράγματα δηλαδή.
Καταλήγουμε δηλαδή ότι έχει δίκιο η φίλη μου η Ντομινίκ να επιμένει σ΄αυτή τη "λεπτομέρεια", και καλά έκανε και μου έβαλε τα ερωτήματά της, γιατί κάθησα κι εγώ και το σκέφτηκα και είδα κι αυτη τη διάσταση του θέματος. Να σαι καλά φιλενάδα.
Όμως:
Το θέμα του τόπικ για τους γίγαντες, παραμένει πολύ ενδιαφέρον, τα στοιχεία υπάρχουν, είναι πολλά και συνταρακτικά, οι θεωρίες και οι υποθέσεις είναι πολλές και αξιολογήσιμες, το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις (ρυπαρά γένη, υποχθόνιες οντότητες, κοίλη γη, "τάρταρα" ,πύλες, Αποκάλυψη, επιστροφή των ρυπαρών με το άνοιγμα των πυλών στα χρόνια του αντιχρίστου και άλλα πολλά και τρομερά) και μάλιστα προεκτάσεις που βασίζονται αυτή τη φορά σε πραγματικές και αναγνωρισμένες Ιερές Γραφές (Καινή Διαθήκη-Αποκάλυψη, Άγιος Ανδρέας). Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απορρίψουμε τόσα πολλά και αξιόπιστα στοιχεία λόγω ενός δυσδιάκριτου και αμφιλεγόμενου σημείου όπως της αναφοράς περί ελοχίμ, το οποίο στο κάτω κάτω μπορεί να δημιουργήθηκε ακριβώς γι αυτόν το σκοπό, να ρίξει λάσπη δηλαδή και σε όλα τα υπόλοιπα σχετικά θέματα. Αλλά και να παρασύρει όπως είπαμε εύπιστο κόσμο (και προσέξτε: πιο πολύ έλληνες!) στην ιστορία με τους "θεούς" Ελ , ομάδες Ε , Ζ , Η, Θ κλπ.
Κρατάμε λοιπόν ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί μ αυτά τα θέματα, να μην πορωνόμαστε, να μη ξεφεύγουμε από τον Ορθόδοξο δρόμο, και να θυμόμαστε πάντα ότι "ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια" και μπορεί αν δεν προσέξουμε ανά πάσα στιγμή να μας πλανήσει.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

29
Ρίξτε μια ματιά στις τελευταίες υπερπαραγωγές του ΗOLLYWOOD. (WARNER BROS κ ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!)
Πολύ με τιτάνες, γίγαντες, κύκλωπες και υποχθόνιους δεν ασχολούνται τελευταία; Μήπως προσπαθούν να μας πουν κάτι; Λέω μήπως... :hmmm


[video]http://www.youtube.com/watch?v=QdXRbR6A ... re=related[/video]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=Xs7fzOrUopc[/video]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=sftuxbvGwiU[/video]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=T90Holdcrps[/video]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=mZIzoDuU ... re=related[/video]


[video]http://www.youtube.com/watch?v=yPBEBrAn ... re=related[/video]


[video]http://www.youtube.com/watch?v=VUznviXV-U8[/video]

Είναι κι άλλες πολλές, απλά έβαλα τις πιο μεγάλες υπερπαραγωγές. Μπορείτε να ψάξετε κι εσείς και θα βρείτε σίγουρα πολύ περισσότερες. Τί λέτε, τυχαίο που βγαίνουν όλες τώρα; Δε νομίζω...
:no
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

30
Eδώ σας θέλω...
πώς πείθεις, ή μάλλον, πώς προσπαθείς να μιλήσεις ενώπιον επιστημόνων από όλα τα πανεπιστήμια της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού, περί κολοσσιαίων κατασκευασμάτων που έγιναν στο απώτατο παρελθόν (προκατακλυσμιαία) από "μυθολογικά" όντα όπως οι γίγαντες;
Δύσκολο το εγχείρημα. Όμως αυτό θα κληθώ να κάνω στις 9,10 και 11 Ιουνίου στο
Δ Ι Ε Θ Ν Ε Σ
ΣΥ Ν Ε Δ Ρ Ι Ο
ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΡΙΧΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ
που θα διεξαχθεί στο Βλοχό Θεστίας.
http://www.archaiologia.gr/blog/2011/09 ... %B9%CE%BA/
Θα είμαι ένας από τους εισηγητές στη θεματική ενότητα " (VΙΙ) ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ:
(VΙΙ.1) ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ"

Ξέρετε κάτι; Είναι τόσα πολλά τα στοιχεία που θα έχω στη διάθεσή μου, ώστε θεωρώ την άποψή μου αρκετά πιθανή, και αυτό μου δίνει αυτοπεποίθηση.
:dirol:
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

31
Τι μας κρύβουν? Παράξενα κρανία.
Εικόνα
Κατά καιρούς ανακαλύπτονται σε όλο τον κόσμο κάποια πολύ παράξενα αρχαιολογικά ευρήματα τα οποία προκαλούν πολλά ερωτηματικά σχετικά με την καταγωγή τους. Η συμβατική ιστορία – αρχαιολογία αλλά και η λεγόμενη “κοινή λογική”, που μας ανάγκασε το κατεστημένο να ακολουθούμε σε όλη μας την ζωή, δέχονται πως ο άνθρωπος απλά εξελίχθηκε από πίθηκος σε μία μακρά περίοδο χιλιετιών και κατέκτησε μόνος του την γνώση και την τεχνολογία για να φτάσει στην σημερινή ακμή του πολιτισμού και του ανθρωπίνου πνεύματος. Φυσικά σε όλο αυτό το τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα εξέλιξης και εξανθρωπισμού των πιθήκων ήταν μόνοι τους πάνω στον πλανήτη γη και ουδέποτε είχαν έρθει σε επαφή με άλλα ανώτερα και πιό εξελιγμένα τεχνολογικά (ή και πνευματικά) όντα.


Πέραν αυτού το κατεστημένο έχει καταφέρει να γελοιοποιήσει κάθε αναφορά και κάθε θεωρεία που ξεφεύγει από τον άξονα την εξέλιξης πίθηκος – ανθρωπίδα – άνθρωπος. Πολλές φορές σοβαροί επιστήμονες έχουν τοποθετηθεί πάνω στο θέμα με διαφορετικές απόψεις από το κατεστημένο, λέγοντας πως στο παρελθόν υπήρχαν και έζησαν ανάμεσα στους ανθρώπους κάποια πολύ ανώτερα όντα τα οποία και δίδαξαν τον βασικό πολιτισμό στο ανθρώπινο είδος και τους μετέφεραν επιστημονικές γνώσεις. Φυσικά και αυτοί οι επιστήμονες γελοιοποιήθηκαν και εκδιώχθηκαν ως αιρετικοί από τις όποιες θέσεις κατείχαν αφού τόλμησαν να αμφισβητήσουν την άρχουσα και πάντα αλάνθαστη (κάτι σαν τον Πάπα δλδ) επιστημονική κοινότητα.

Αυτοί οι “αιρετικοί” επιστήμονες όμως δεν έβγαλαν αυτά τα συμπεράσματα από το μυαλό τους. Δεν ξύπνησαν μία ωραία πρωία γράφοντας ένα βιβλίο και λέγοντας όσα είπαν. Κάπου στηρίχθηκαν οι έρευνες τους και σίγουρα είχαν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις γι αυτά που έλεγαν. Εδώ όμως ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο. Το κεφάλαιο των αρχαιολογικών ευρημάτων που απλά δεν ταιριάζουν με τα όσα μας λέει η συμβατική ιστορία. Αυτά είναι χιλιάδες και έχουν βρεθεί σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Κάποια είναι τόσο παράξενα που δεν τα χωράει ο νούς ούτε του πιό “φευγάτου” ανθρώπου. Η χρονολόγηση πολλών ευρημάτων μας πάει εκατομμύρια χρόνια πίσω τότε που, όπως μας λένε, ο άνθρωπος έτρωγε βελανίδια πάνω στα δέντρα. Πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων τα ευρήματα αυτά είναι θαμμένα σε αποθήκες μουσείων ή πανεπιστημίων και δεν εκτίθενται σε καμία προθήκη αρχαιολογικού μουσείου.

Γιατί όμως συμβαίνει κάτι τέτοιο? Γιατί μας κρύβουν αυτά τα ευρήματα? Θεωρώ πως δεν θα άλλαζε τίποτα στην ζωή των περισσότερων ανθρώπων αν μαθαίναμε αύριο ότι τελικά υπήρχαν και κάποια άλλα όντα που έζησαν στην γη στο μακρινό παρελθόν και απλά δεν ζουν τώρα ( ή έτσι νομίζουμε). Δεν θα άλλαζε τίποτα στην καθημερινότητα όλων μας γιατί απλά αυτό αφορά το παρελθόν του ανθρωπίνου είδους. Φανταστείτε να έβγαινε αύριο ο Ομπάμα στις τηλεοράσεις και να ανακοίνωνε ότι οι ταλιμπάν κατέχουν πυρηνικά όπλα και απειλούν να πλήξουν με αυτά κάποιες χώρες. Θα επικρατούσε πανικός και θα επηρέαζε τον τρόπο ζωής όλων των ανθρώπων του πλανήτη λόγω των μέτρων που θα λαμβανόταν και φυσικά του φόβου που θα φώλιαζε σε όλους μας μήπως αποτελέσουμε κι εμείς κάποιο στόχο. Αυτό όμως είναι κάτι που αφορά το παρόν και το μέλλον μας. Μας αφορά άμεσα γιατί έχει να κάνει με την δική μας ζωή και την ζωή των άλλων ανθρώπων που συμβιούμε πάνω στον πλανήτη την παρούσα χρονική περίοδο. Το να παραδεχτεί λοιπόν η επιστημονική κοινότητα την ύπαρξη στο παρελθόν κάποιων διαφορετικών όντων από εμάς δεν θα μας κοστίσει τόσο. Δεν θα επηρεάσει στο ελάχιστο τον τρόπο ζωής μας και αντιθέτως θα μάθουμε κάτι που δεν ξέρουμε.

Μήπως όμως δεν θέλουν να μας δείξουν αυτό το κάτι που δεν ξέρουμε γιατί δεν συμφέρει κάποιους? Το ποιούς όμως δεν συμφέρει και το ποιοί είναι αυτοί που έχουν φιμώσει στην κυριολεξία την επιστήμη κοινότητα, επιβάλλοντας καθεστώς χούντας στο τι θα μας πουν και τι όχι, είναι ένα μεγάλο θέμα που φυσικά και θα αναφέρω αλλά σε μελλοντικό μου άρθρο.

Αυτό που μας απασχολεί στο παρών άρθρο είναι τα παράξενα κρανία “όντων” που έχουν βρεθεί σε πολλά σημεία του πλανήτη και τα περισσότερα κρατούνται κρυμμένα από τα αδιάκριτα βλέμματα του κοινού. Κατάφερα να συγκεντρώσω κάποιες φωτογραφίες από αυτά και σας τις παρουσιάζω εδώ. Δεν ξέρω αν έχουν βρεθεί και στην Ελλάδα παρόμοια κρανία αλλά έχω στο αρχείο μου πολλές αναφορές για σκελετούς “άλλων” όντων που βρέθηκαν εδώ, όπως γιγάντων, που θα παραθέσω σε άρθρο που ήδη ετοιμάζω. Να ξέρετε ότι εκτός από το κρανίο που βρέθηκε στην Βουλγαρία (η πρώτη φωτογραφία που ακολουθεί), που είναι και το πιό πρόσφατο εύρημα, και μελετήθηκε από επιστήμονες που δήλωσαν ότι δεν ξέρουμε τι πραγματικά είναι, όλα τα άλλα κρανία αν και έχουν μελετηθεί από πάρα πολλούς απλά “δεν υπάρχουν”! Ο λόγος που δεν υπάρχουν είναι γιατί “ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ”.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Ιωάννης Καρυοφυλάκης.

http://strangehellas.blogspot.gr/2010/0 ... st_22.html
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

32
Δεν ξέρω για τα κρανία, αλλά αυτοί που πιστεύουν οτι προήλθαν από "πιθήκους" μέσω "εξέλιξης" και δεν τους έφτιαξε ο Θεός, αν παραστεί ποτέ η ανάγκη (πχ. πάθουν κάποιο ατύχημα) και χρειαστούν αίμα......να μην τολμήσουν να ζητήσουν "αίμα ανθρώπων" (μέσω αιμοδοσίας), αλλά αίμα από τους "προγόνους" τους και "συγγενείς" τους,..... τους ΠΙΘΗΚΟΥΣ....

...το αίμα των πιθήκων.......Θα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ "ΣΥΜΒΑΤΟ".... με το δικό τους αίμα και θα ταιριάξει μια χαρα.... :ex :ex :ex
:132 :on_the_quiet:
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

33
Από ότι κατάλαβα ο Spartan δεν αναφέρεται πουθενά ότι
προήλθαν από "πιθήκους" μέσω "εξέλιξης" οι άνθρωποι ή οι γίγαντες...
Οπότε άστοχη η παραπάνω απάντηση σου.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρχαν γίγαντες, εκτός και αν μας είπε ψέμματα Όμηρος
για τον Πολύφημο
Εικόνα
Ή είναι πλαστή και η τοιχογραφία στην πυραμίδα της Γκίζας.....
Εικόνα
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

34
Spartan έγραψε:
Κατά καιρούς ανακαλύπτονται σε όλο τον κόσμο κάποια πολύ παράξενα αρχαιολογικά ευρήματα τα οποία προκαλούν πολλά ερωτηματικά σχετικά με την καταγωγή τους. Η συμβατική ιστορία – αρχαιολογία αλλά και η λεγόμενη “κοινή λογική”, που μας ανάγκασε το κατεστημένο να ακολουθούμε σε όλη μας την ζωή, δέχονται πως ο άνθρωπος απλά εξελίχθηκε από πίθηκος σε μία μακρά περίοδο χιλιετιών και κατέκτησε μόνος του την γνώση και την τεχνολογία για να φτάσει στην σημερινή ακμή του πολιτισμού και του ανθρωπίνου πνεύματος. Φυσικά σε όλο αυτό το τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα εξέλιξης και εξανθρωπισμού των πιθήκων ήταν μόνοι τους πάνω στον πλανήτη γη και ουδέποτε είχαν έρθει σε επαφή με άλλα ανώτερα και πιό εξελιγμένα τεχνολογικά (ή και πνευματικά) όντα.


Πέραν αυτού το κατεστημένο έχει καταφέρει να γελοιοποιήσει κάθε αναφορά και κάθε θεωρεία που ξεφεύγει από τον άξονα την εξέλιξης πίθηκος – ανθρωπίδα – άνθρωπος. Πολλές φορές σοβαροί επιστήμονες έχουν τοποθετηθεί πάνω στο θέμα με διαφορετικές απόψεις από το κατεστημένο, λέγοντας πως στο παρελθόν υπήρχαν και έζησαν ανάμεσα στους ανθρώπους κάποια πολύ ανώτερα όντα τα οποία και δίδαξαν τον βασικό πολιτισμό στο ανθρώπινο είδος και τους μετέφεραν επιστημονικές γνώσεις. Φυσικά και αυτοί οι επιστήμονες γελοιοποιήθηκαν και εκδιώχθηκαν ως αιρετικοί από τις όποιες θέσεις κατείχαν αφού τόλμησαν να αμφισβητήσουν την άρχουσα και πάντα αλάνθαστη (κάτι σαν τον Πάπα δλδ) επιστημονική κοινότητα.

Αυτοί οι “αιρετικοί” επιστήμονες όμως δεν έβγαλαν αυτά τα συμπεράσματα από το μυαλό τους. Δεν ξύπνησαν μία ωραία πρωία γράφοντας ένα βιβλίο και λέγοντας όσα είπαν. Κάπου στηρίχθηκαν οι έρευνες τους και σίγουρα είχαν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις γι αυτά που έλεγαν. Εδώ όμως ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο.
Λέων έγραψε:Από ότι κατάλαβα ο Spartan δεν αναφέρεται πουθενά ότι
προήλθαν από "πιθήκους" μέσω "εξέλιξης" οι άνθρωποι ή οι γίγαντες...
Οπότε άστοχη η παραπάνω απάντηση σου.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρχαν γίγαντες, εκτός και αν μας είπε ψέμματα Όμηρος
για τον Πολύφημο
Εικόνα
Ή είναι πλαστή και η τοιχογραφία στην πυραμίδα της Γκίζας.....
Εικόνα
Λέων, κάνεις λάθος.

Αναφέρεται μέσα στο post του οτι υπάρχει η θεωρία της εξέλιξης με τους πιθήκους, αλλά εγώ "δεν την λέω" στον Spartan με το σχόλιό μου εδώ, διότι το post του δεν εκφράζει οτι πιστεύει στη θεωρία του Δαρβίνου (εξελίξεως). Με αφορμή όμως που είδα την Θεωρία του Δαρβίνου είπα να την πω στους άθεους..!!! χεχε
Με το post μου την λέω γενικά στους άθεους με αφορμή τα περί εξελίξεως του ανθρώπου από πιθήκους κλπ που διάβασα. (Ο Spartan δεν είναι άθεος και δεν πιστεύει - από όσο γνωρίζω - στην θεωρία της Εξελίξεως, αλλά στον Θεό - οπότε δεν τον πιάνει το post μου. Μόνο τους άθεους πιάνει...!!! χεχε)

Με τον Spartan συμφωνούμε για την πιθανότητα ύπαρξης Γιγάντων. Μάλιστα το είχα αναφέρει σε κάποιο post του παρελθόντως σε δικό του Thread (εδώ αν ψάξεις ίσως το βρεις) οτι λόγω π.χ. οτι στην παλαιά διαθήκη αναφέρεται ο "γίγαντας" Γολιάθ, πάει να πει οτι μάλλον υπήρχαν γίγαντες.
Δεν μου φαίνεται περίεργο ή παράλογο δηλαδή εμένα προσωπικά το να υπήρχαν γίγαντες, βάση του ότι υπήρχε ο Γολιάθ.

Α, και να προσθέσω οτι η Θεωρία του Δαρβίνου (εξελίξεως) ΔΕΝ έχει αποδειχθεί ποτέ...!!!
Απλά είναι πιο "in" το να είναι κάποιος επιστήμονας ΚΑΙ υποστηρικτής της θεωρίας του Δαρβίνου (εξελίξεως) (κολοκύθια τούμπανο λέω εγώ. Δηλαδή εγώ που πιστεύω στον Θεό, είμαι λιγότερο "έγκυρος" επιστήμονας από τους άλλους? Ασε ρε τωρα..!!! Νεοταξικά κόλπα και κολοκύθια είναι αυτά περί υπάρξεως θεωρίας της Εξελίξεως, του Δαρβινισμού κλπ.)

Τεσπά, πολύ το "εξελίξαμε" το θέμα σχετικά με την θεωρία της Εξελίξεως (και δεν θα έπρεπε). Απλά συμπλήρωνα τον Spartan σε αυτά που έλεγε, με χαριτωμένο τρόπο. Δεν του την έλεγα.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

35
Η Θεωρία του Δαρβίνου έχει καταριφθεί εδώ και πολλά χρόνια και μάλιστα απο την Ελλάδα.

Πρώτα με τον αρχάνθρωπο που βρέθηκε στο σπήλαιο των πετραλώνων(700.000 ετών) και μετέπειτα απο ανθρώπους 12.000.000 ετών που βρέθηκαν επίσης στην περιοχή πετραλώνων.


Ομως δεν είναι μόνο στην Ελλάδα που βρέθηκαν τέτοια ευρήματα,αλλά και σε πολλές άλλες περιοχές!


Αρα είναι άσκοπο να μιλάμε για Δαρβίνους,Πιθήκους κτλ!


Ισως ο άνθρωπος να είναι πιο παλιός και απο τον πίθηκο :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΓΑΝΤΕΣ!!

36
Αυτό το βίντεο καταγράφηκε στις 25 Δεκέμβρη του 2010. Αυτό που δείχνει έχει προβλημάτισε πολλούς ανθρωπολόγους και ερευνητές του παράξενου. Στην αρχή είπαν κάποιοι ότι ήταν κάποιου είδους φάρσας αλλά αμέσως κατατρίφθηκε η ιδέα αυτή όταν το βίντεο αυτό εξετάστηκε από ειδικούς!!


Δείτε το εδώ:
http://www.palo.gr/cluster/multimedia/e ... &mid=48173
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartan την 09 Δεκ 2012, 14:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”