Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

19
LAPTONAS έγραψε:Η γνώμη μου είναι ότι ο Λιάκο προσφέρει πολύ καλές πληροφορίες για να εξετάσει κανείς. Δεν είναι να τον λαμβάνει κανείς κυριολεκτικά διότι είναι άκρως αιρετικές οι θέσεις του αλλά ως ερέθισμα για μετέπειτα αναζήτηση είναι πολύ καλός. Πολλές φορές στην προσπάθεια να τον διαψεύσει κανείς μαθαίνει πολλά πολλά πράγματα. Αν όμως μείνει κανείς σε αυτά που λέει κυριολεκτικά ζημιώνεται και ελπίζω να μη το βλέπει κυριολεκτικά κανείς, ούτε εσύ spartan, έτσι δεν είναι ;

Επανέρχομαι όμως στο ερώτημα μου, γιατί δεν υπάρχουν οι έκπτωτοι στην γένεσις ; Ο Λιακόπουλος νομίζω λέει ότι είναι οι υιοί Σήθ, το έχεις υπόψη σου καθόλου spartan ;

Τι εννοείς "κυριολεκτικά" ;
Δε μιλάει με αλληγορίες ο Λιακό, ίσα ίσα υποστηρίζει ότι και οι Γραφές μιλάνε κυριολεκτικά και όχι αλληγορικά στα περισσότερα σημεία τους.
Αν και τη θεωρία του την χαρακτηρίζει χαριτολογώντας μεταξύ σοβαρού κι αστείου "μυθιστόρημα αχαλίνωτης πραγματικότητας".
(Βέβαια στην παρουσίαση της τελευταίας τριλογίας του μας τα ...γυρνάει και λέει ότι "τέρμα τα μυθιστορήματα, εδώ τώρα είναι μόνο η πραγματικότητα" - έχει πραγματικά πολύ πλάκα να τον βλέπεις πάντως άσχετα αν τον πιστεύεις ή όχι, αυτό είναι σίγουρο, ο τύπος δεν παίζεται στην παρουσίαση που κάνει :happy2 )

Μάλλον "ολοκληρωτικά" θέλεις να πεις, ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
Βεβαίως και δεν δέχομαι αβίαστα και ολοκληρωτικά ό,τι υποστηρίζει ο καθένας. Κάνω την έρευνά μου και προσεγγίζω όσο μπορώ περισσότερο το θέμα ώστε κάποια στιγμή να καταλήξω στη δική μου άποψη.

Όμως θα ήθελα ειλικρινά αν μπορεί κάποιος να μου απο-δείξει "Γιατί και πως είναι άκρως αιρετικός ο Λιακόπουλος". :cooll

Όσον αφορά το γιατί δεν υπάρχουν οι έκπτωτοι στην Γένεση, αυτό είναι πράγματι ένα καλό ερώτημα, για το οποίο υπάρχει η θέση του Λιακό (από ότι κατάλαβα) στα καινούρια βιβλία του. Δεν τα διάβασα ακόμα, αλλά νομίζω ότι υποστηρίζει ακριβώς το "περίεργο" του ερωτήματός σου, και επιχειρηματολογεί πάνω στην περίπτωση να υπήρξε απόκρυψη των στοιχείων (που αφορούν στο θέμα αυτό) η οποία άρχισε πολλά χρόνια πριν, και φυσικά συνεχίστηκε και κατά την εποχή που γραφόταν η Βίβλος (μετάφραση των εβδομήκοντα κλπ).
Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το βιντεάκι που διαφημίζει τα βιβλία (αυτό που παραθέτω) και από όσα λίγα τον άκουσα να λέει στην εκπομπή του.
Όμως περισσότερα θα μπορώ να πω όταν διαβάσω το βιβλίο του.

Τώρα βέβαια κάποιος μπορεί να παρεξηγήσει και να μου προσάψει ότι υϊοθετώ τις απόψεις του Λιακό, όμως δεν είναι καθόλου έτσι, απλά το ερώτημά σου είναι ένα ερώτημα που απασχολεί κι άλλους, και αφού δεν υπάρχει προφανής απάντηση, -τουλάχιστον εγώ δεν έχω τέτοια- νομίζω πρέπει να δούμε την άποψη όποιου υποστηρίζει ότι έχει.

Για το άλλο που λες για τους υϊούς του Σηθ, ο Λιακόπουλος λέει ότι οι Νεφελίμ (όχι οι έκπτωτοι) προήλθαν από ανάμειξη της γενιάς του Σηθ με τη γενιά του Κάιν, η οποία ανάμιξη έγινε υπό την καθοδήγηση των έκπτωτων αγγέλων.
Κάτι που είναι αναλυμένο στη συζήτηση που έχουμε κάνει πιο παλιά με τη Ντομινίκ και μάλιστα η φίλη μας είχε παραθέσει ένα πολύ ενδιαφέρον χωρίο με λεγόμενα του Ιωάννη του Χρυσόστομου και ανάλυση αυτών, που σχετίζονται με το θέμα.

Το ξαναπαραθέτω για να το μελετήσεις:

«Ἄς μᾶς δείξουν πρῶτα-πρῶτα σέ ποιό σημεῖο ὀνομάσθηκαν οἱ ἄγγελοι υἱοί θεοῦ. Ἀλλά αὐτοί συνεχίζουν καί λένε ναί, ἦσαν ἄγγελοι, ἐπειδή ὅμως κατῆλθαν στήν παράνομη αὐτή πράξη, ἐξέπεσαν ἀπό τό ἀξίωμά τους καί ὁ διάβολος καί ἐκεῖνοι ἐπειδή ὑπερηφανεύθηκαν, ὅπως ἀκριβῶς καί κάποιος σοφός λέει «Ἐξ αἰτίας τοῦ φθόνου τοῦ διαβόλου εἰσῆλθε στόν κόσμο ὁ θάνατος».


Πές μου λοιπόν ἄν ὁ διάβολος δέν εἶχε ἐκπέσει πρίν ἀπό τή δημιουργία τοῦ ἀνθρώπου, πῶς θά ἦταν δυνατόν νά φθονήσει τόν ἄνθρωπο ἐνῶ διατηροῦσε τό ἀξίωμά του; Διότι ποιά δικαιολογία μπορεῖ νά ἔχει τό νά φθονήσει ἄγγελος τόν ἄνθρωπο, ὁ ἀσώματος καί ὁ εὑρισκόμενος σέ τόσο μεγάλη τιμή ἐκεῖνον πού περιβάλλεται μέ σῶμα; Ἐπειδή ὅμως ὁ διάβολος κατέπεσε ἀπό τήν ὑψίστη δόξα στήν ἐσχάτη καταισχύνη καί αὐτά συνέβησαν ἐνῶ ἦταν ἀσώματος, καί εἶδε τόν ἄνθρωπο νά δημιουργεῖται καί νά καταξιώνεται τόσο μεγάλη τιμή, ἄν καί εἶχε σῶμα - ἐξ αἰτίας τῆς φιλανθρωπίας τοῦ δημιουργοῦ- τόν ἐφθόνησε πολύ καί μέ τήν ἀπάτη, τήν ὁποία εἰσήγαγε διά τοῦ ὄφεως, τόν κατέστησε ἔνοχο τῆς τιμωρίας τοῦ θανάτου.


…Δέν ἀκοῦς ἐξάλλου τόν Χριστό πού λέει ὅτι κατά τήν ἀνάσταση οὔτε νυμφεύονται, οὔτε ὑπανδρεύονται, ἀλλά εἶναι σάν ἄγγελοι τοῦ Θεοῦ;
Ἡ Ἁγία Γραφή συνηθίζει νά ὀνομάζει καί τούς ἀνθρώπους υἱούς τοῦ θεοῦ. Ἐπειδή λοιπόν αὐτοί κατάγονταν ἀπό τή γενεά τοῦ Σήθ …καί μιμοῦνταν τήν ἀρετή τῶν προγόνων τους ὀνομάσθηκαν ἀπό τήν Ἁγία Γραφή υἱοί τοῦ θεοῦ. Υἱούς τῶν ἀνθρώπων ὀνόμασε ἡ Ἁγία Γραφή τούς γεννηθέντες ἀπό τόν Κάϊν καί τούς ἀνήκοντες στή γενιά του. …»


Στούς παραπάνω στίχους περιγράφεται ἡ αἰτία τῆς διαφθορᾶς, ἡ ὁποία ὀφείλεται στήν ἕνωση τῶν δύο γενεῶν, τῆς κακῆς τοῦ Κάϊν καί τῆς καλῆς τοῦ Σήθ, οἱ ὁποῖες μέχρι τώρα ἦσαν χωρισμένες. Δύο ἀπό τά παιδιά τοῦ Ἀδάμ καί τῆς Εὔας ἦταν ὁ Σήθ καί ὁ Κάϊν. Ἀπό τή γαμική σύνδεση τῶν ἀπογόνων τοῦ Σήθ (δηλ. τῶν υἱῶν τοῦ θεοῦ) καί τῶν ἀπογόνων τοῦ Κάϊν (δηλ. τῶν θυγατέρων τῶν ἀνθρώπων) προῆλθαν σωματικῶς μέν οἱ γίγαντες, ψυχικῶς δέ ἡ διαφθορά τῶν ἀνθρώπων.


Πιό ἀναλυτικά, οἱ ἀπόγονοι τοῦ Ἐνώς ὀνομάσθηκαν πρῶτοι ἀπό τήν Ἁγία Γραφή υἱοί θεοῦ. Ὁ Ἐνώς ἤλπισε πρῶτος ὅτι θά ἔχει τό ὄνομα τοῦ Κυρίου. Ἦταν γιός τοῦ Σήθ, τοῦ ὁποίου τό γένος ἦταν διαφορετικό ἀπό τό καταραμένο γένος τοῦ Κάϊν καί ζοῦσε μέ σύνεση. Ἐξ αἰτίας αὐτῶν τῶν ἀπογόνων στεκόταν ἀκόμη τότε ὁ κόσμος, ἕως ὅτου κατά τό γεγραμμένο εἶδαν οἱ υἱοί τοῦ θεοῦ ὅτι οἱ θυγατέρες τῶν ἀνθρώπων, δηλαδή οἱ κόρες ἀπό τή διεφθαρμένη γενεά τοῦ Κάϊν, ἦσαν ὡραῖες καί μαγεμένοι ἀπό τήν πορνική ὀμορφιά τους, πῆραν ὅσες διάλεξαν ἀπ’ὅλες αὐτές καί ἔμαθαν τά ἔργα τους.


Ὁ γάμος τῶν καλῶν ἀνδρῶν, πού ἦταν ἀπόγονοι τοῦ Σήθ, μέ αὐτές τίς θυγατέρες εἶχε σά συνέπεια τήν δημιουργία τῶν γιγάντων ἀλλά καί τή διαφθορά τους διότι δέν πρόσεξαν ψυχικές ἀρετές παρά τή σωματική ὡραιότητα καί τόν πλοῦτο.

Ὅμως κατά τόν Ἅγ. Ἰω. Χρυσόστομο φανερώνεται ἡ μακροθυμία τοῦ Θεοῦ διότι παρ’ὅλο πού οἱ ἄνθρωποι ἁμάρταναν ὁ Θεός δέν μείωσε τή ζωή. Ὡστόσο οὔτε ὁ χρόνος τῆς μακροθυμίας, γιά τόν ὁποῖο ἀναφερθήκαμε ἤδη παραπάνω, οὔτε ὁ φόβος τῆς τιμωρίας τούς σωφρόνισε. Ἡ διαφθορά ἦταν τρομερά ἀθεράπευτη. Οἱ γίγαντες ἦσαν περιβόητοι ὄχι μόνο γιά τή δύναμη καί τό ἀνάστημά τους ἀλλά καί γιά τό εὐέξαπτο καί φιλήδονό τους ἀπ’ὅπου καί οἱ ἀδικίες τους. Γι’αὐτό καί «οὐ σώζεται βασιλεύς διά πολλήν δύναμιν, καί γίγας οὐ σωθήσεται ἐν πλήθει ἰσχύος αὐτοῦ».(Ψαλμ. λγ΄,16). Δηλ.γίγαντες ὀνομάζονται οἱ καθ’ὑπερβολήν ἀσεβεῖς καί ὑπερήφανοι. Γίγας εἶναι ὁ «ἥρωας» , ὁ τρομερός πολεμιστής, ὁ ὁποῖος δέν μπορεῖ νά σωθεῖ ἀπό μόνος του. Ἴσως ὁ Δαβίδ ἔχει ὑπ’ὄψιν του τόν γίγαντα Γολιάθ, ὁ ὁποῖος ἡττήθηκε ἀπό τό τότε παιδί Δαβίδ.
Φυλές τῶν γιγάντων ἦταν:
· Ἀνακείμ: μακροτράχηλοι καί περιβόητοι στήν Παλαιστίνη γιά τή σκληρότητά τους καί τό ἀνάστημά τους. Οἱ Ἑβραῖοι ἐξαφάνισαν αὐτήν τή φυλή ὅταν κατέκτησαν τή Χαναάν .
· Ἐμμαῖοι: μέγας λαός καί ἰσχυρός πού ἔζησε ἐπί τῶν ἡμερῶν τοῦ Ἀβραάμ στή χώρα πέρα τοῦ Ἰορδάνη.
· Ζαμζουμμείμ: γίγαντες πού ἔζησαν ἀνατολικῶς τοῦ Ἰορδάνου Κατεστράφησαν ἀπό τους Ἀμμωνῖτες.
· Ραφαείμ : ἰσχυρή καί πολεμική φυλή τῆς περιοχῆς Χαναναίας. Ἀπ’αὐτούς κατάγονταν ὁ Ὤγ, βασιλιάς τῆς Βασάν, ὁ Γολιάθ καί ἄλλοι. Ὅλοι αὐτοί διακρίνονται γιά τή δύναμή τους, τό ἀνάστημα, τήν ὠμότητα καί τήν κακουργία.

Κατά συνέπεια, τα νεφελίμ δεν προέκυψαν από έκπτωτους (ως σάρκα), προέκυψαν από την ένωση των απογόνων του "καλού" Σηθ με τις κόρες που κατάγονταν από το "μιαρό" γένος του Κάϊν.
Στη συνέχεια και επειδή η ένωση αυτή ήταν ανίερη, με αποτέλεσμα (και) διάφορες τερατογενέσεις, οι έκπτωτοι του εωσφόρου πλησίασαν αυτά τα μιαρά γένη (ως δεκτικά στο κακό που ήταν) και τα έκαναν υποχείριά τους, τα "έβαλαν στη δούλεψή τους", ή αλλιώς τα "κατέλαβαν". Έτσι οι έκπτωτοι είχαν ακόμα μία -πολύ χειροπιαστή- άμεση (ή έμμεση όπως θες πάρτο) πρόσβαση στον υλικό κόσμο.

(προσωπική μου άποψη)

- See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... FNzrL.dpuf
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

20
και ολοκληρωτικά όπως λες και κυριολεκτικά όπως είπα, δεν πρέπει να λαμβάνεται αλλά η άριστη χρήση του Λιακόπουλου είναι ως δείγμα για διασταύρωση της αλήθειας.
Όμως θα ήθελα ειλικρινά αν μπορεί κάποιος να μου απο-δείξει "Γιατί και πως είναι άκρως αιρετικός ο Λιακόπουλος"
Σου παραθέτω απόσπασμα του Λιακόπουλου για τον Πολέμαρχο του Θεού και τους βοηθούς του, τα θηρία της Δελφικής Αδελφότητας και σε ρωτάω αν θεωρείς ότι πρέπει να λάβεις κυριολεκτικά τα παρακάτω ή σε ένα μυθιστορηματικό πλαίσιο;
Ακριβώς πριν παραδοθεί η Αγία Λόγχη,
για να γίνει το σπαθί, που είναι στο Μανταμάδο, προσπάθησαν τα λαμόγια να το πάρουν από κει που ήταν αφημένο. Κι ήταν αφημένο μέσα σε κάτι ερειπωμένα σπήλαια στην Ανταρκτική, όπου βρισκόταν κάποτε μια από τις εισόδους της βάσης 211 των Γερμανών. Πήγε λοιπόν μια αποστολή 4 οργάνων, 4 άτομα, της Λευκής αδερφότητας, να πάρουν τη Λόγχη από κει, μαζί με άλλα αντικείνενα από αυτά τα χειροτεχνήματα, που μάζευε ο Χίτλερ κι ήταν σε κάποια μπρούτζινα μπαούλα και μάλιστα αυτοί επειδή ήταν μόνο 4 κι ήταν πολλά τα μπαούλα παιδεύτηκαν πάρα πολύ να μεταφέρουν τα μπαούλα, έξω εκεί που ήταν το ελικόπτερο.
Μιλάμε τώρα για δεκαετία του ΄80.
Κάποιος Χάρτμαν ήταν αυτός, ο οποίος είχε την αποστολή.
Διέδωσαν ότι πήρανε τη λόγχη κι ότι είναι αυτή, που είναι στο μουσείο τώρα.
Αυτό βέβαια είναι παραμύθι, γιατί αυτή η λόγχη κατασκευάστηκε τον 7ο αιώνα μετά Χριστόν.
Δεν είναι δυνατόν αυτή, που είναι στο μουσείο, να κέντησε το πλευρό του Χριστού, ούτε υπάρχει αυτή η λόγχη. Μετετράπη στο σπαθί από το Μανταμάδο.
Η ιστορία, την οποία διέδωσαν, για το τι έκανε αυτός στην Ανταρκτική, αναφέρεται μες το βιβλίο βέβαια, αλλά έχω μετά ένα μικρό κεφαλαιάκι που λέει « Η αλήθεια». Τι έγινε δλδ τότε.
Η μέθοδος παράδοσης των οδηγιών στον Χάρτμαν ήταν πράγματι αυτή, που αναφέρεται στα βιβλία και στο ημερολόγιό του.
Ο Χάρτμαν όμως έζησε απίστευτα γεγονότα. Αφού σαν μυημένο όργανο της Λ. Αδερφότητας πήρε μεν τις οδηγίες και τα χρήματα για να πάει να πάρει τη λόγχη, αλλά δεν έγραψε στο ημερολόγιό του όλα όσα συνέβησαν, αφού ούτε τη λόγχη πήρε, αλλά ούτε και την έφερε πίσω στον «πολιτισμένο» κόσμο.
Είχαμε μείνει λοιπόν στο σημείο, που είχανε πάρει τα μπρούτζινα μπαούλα κι ο Χάρτμαν σήκωσε χαρούμενος τη λόγχη στον αέρα. Από κει και πέρα η ιστορία είναι εντελώς διαφορετική.
Καθώς ετοιμάζονταν να φορτώσουν τα κιβώτια στο ελικόπτερο άρχισαν να φτάνουν οι Λοσντβέχ , που πλησίασαν από ένα γύρο. Γιατί αυτοί οι 4 δεν πήγαιναν μόνοι τους.
Πήραν 82 εκπαιδευμένους μαχητές καταδρομείς Λοσντβέχ. Λεοντόμορφα θηρία .
Μαζεύτηκαν 82 μαχητές Λοσντβέχ.
Όλοι είδαν από κοντά τη λόγχη και οι λεοντόμορφοι έβγαζαν γρυλλίσματα και μουγκανιτά ικανοποίησης. Είχαν συγκεντρωθεί όλοι εκεί κοντά στο ελικόπτερο. Δίπλα στα μπρούτζινα μπαούλα.
Μέγα σφάλμα. Σφάλμα από εκείνα που δε συγχωρεί η απόλυτη πολεμική μηχανή, που ακούει στο όνομα ο Πολέμαρχος του Θεού!
Μέσα από το πουθενά ενφανίστηκε ο φέρων τα σύμβολα και το σπαθί μαζί με 3 θηρία.

3 πολεμίστριες που ήρθαν μαζί του από το μέλλον μέσα σε χρονικό θύλακο. Κατασκευάσματα γεννετικής μηχανικής της Δελφικής Αδερφότητας. Σαν σίφουνας πέρασαν ξανά και ξανά ανάμεσα από τους Λοσντβέχ, που με τον πρώτο αιφνιδιασμό έχασαν τους μισούς τους μαχητές, από τις χάλκινες σφαίρες των ingram των μαχητών των Δελφών.
Τα χάλκινα shuriken σφύριζαν στον αέρα κι όταν οι Λοσντβέχ άρχισαν να σταματούν τις σφαίρες με τις τηλεπαθητικές τους δυνάμεις βγήκανε τα σπαθιά. Τα τάτσι του Πολέμαρχου και των θηρίων. Οι λοσντβέχ μετά τον πρώτο πανικό προσπάθησαν να κάνουν έναν κλοιό γύρω από το κιβώτιο με τη λόγχη, αλλά τα λεοντόμορφα κεφάλια τους έφευγαν στον παγωμένο αέρα. Με τον κόκκινο σταυρό στο μέτωπο τα 3 θηρία του πολέμαρχου δούλεψαν συστηματικά σαν αγέλη, που διψά για πράσινο αίμα, προσέχοντας εναλλάξ την άμυνα και χτυπώντας με όλα τους τα όπλα, θέριζαν τους Λοσντβέχ σαν τα στάχυα.
Shuriken χαλκού, όπλα ήχου προσαρμοσμένα στα χέρια, τα πόδια και τα μάτια τους, βομβίδες χαλκού και βέβαια τα τάτσι με τους Σταυρούς και τα Δελφικά Έψιλον πάνω τους.
Αφάνισαν όσους Λοσντβέχ δεν πρόλαβε να αποκεφαλίσει ο Πολέμαρχος.
Στο αχνό φως του ήλιου το μαυροπράσινο χρώμα των Λοσντβέχ έμοιαζε κατράμι.
Ο Πολέμαρχος με μιά γρήγορη ματιά είδε ένα βαθύ τραύμα στον ώμο ενός από τα θηρία.
Αυτή ατάραχη και ανέκφραστη κάλυψε το τραύμα με την επωμίδα που είχε φύγει από τη θέση της. Ο Πολέμαρχος διάβασε τα γράμματα πάνω στην επωμίδα που έλεγαν: « Χαίρε Μαρία Κεχαριτωμένη!»
Τα ανθρώπινα μέλη της αποστολής του Χάρτμαν κοιτούσαν αποσβολωμένοι τους δεκάδες νεκρούς, πρώην πανίσχυρους φύλακές τους. Ο Πολέμαρχος κοίταξε τον Χάρτμαν, που τρομοκρατημένος του είπε:
«Εμάς γιατί δε μας σκοτώσατε?»
Η απάντηση του Πολέμαρχου ήρθε με ένα αδιόρατο χαμόγελο στα χείλη του δείχνοντας τα μπρούτζινα κιβώτια με το τάτσι.
«Ξανακουβαλήστε τα μέσα!»
Πιστεύεις εσύ σε πολεμίστριες από το μέλλον με χαραγμένες επωμίδες που έγραφαν Χαίρε Μαρία Κεχαριτωμένη ; ;Νομίζω αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι δεν πρέπει να τον λαμβάνει κυριολεκτικά - δηλαδή δεν μπορώ να δεχτώ τα παραπάνω ως αληθινά, δεν είναι κιόλας αληθινά, εκτός αν μπορείς εσύ να μου αποδείξεις ότι είναι αληθινά ώστε να τα λάβω κυριολεκτικά - και ολοκληρωτικά.

Όσο αναφορά το αιρετικός, δεν είναι καθόλου τυχαίο, δες την αξιολόγηση του έργου του :
Αξιολόγηση του έργου του http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE% ... E%BF%CF%82

Συνθέτει στοιχεία, που βρίσκει από πηγές ανά τον κόσμο[12][σ 4], συνδέοντας τα ιεραρχικά, κάτω από διδαχές του Χριστιανισμού[12] και καταλήγοντας, πως το γένος των Ελλήνων έχει παίξει και θα παίξει σημαντικό ρόλο στο ρου της Ιστορίας[12]. Οι θεωρήσεις του δεν συμβαδίζουν με τις επίσημες επιστημονικές παραδοχές και Ορθόδοξες θρησκευτικές θέσεις και προκαλούν πολλές φορές τη δυσαρέσκεια. Κυρίαρχο στοιχείο των εκπομπών του είναι η θέρμη, με την οποία προβάλλει τα όσα υποστηρίζει.[2]

Σε μια απ' τις κυριότερες θεωρίες του στην οποία έχει καταλήξει στηριζόμενος σε αμφισβητούμενες πηγές, εξηγεί το πώς κατά την άποψή του, η ρωσική τεχνολογία θα ήταν υπεραρκετή για να ξαναφέρει την Ρωσία (το «Ξανθό Γένος» όπως το ονομάζει) πίσω στο προσκήνιο, ως μια από τις κυριαρχούσες δυνάμεις στον κόσμο, ηγούμενη από τον Ρώσο Πρόεδρο Βλαντιμίρ Πούτιν. Κατά τη θεωρία αυτή, τα υποτιθέμενα προηγμένα υπερόπλα των Ρώσων θα είναι αρκετά να υπερισχύσουν των Νατοϊκών δυνάμεων μέσα σε 5 μήνες στον επερχόμενο Τρίτο Παγκόσμιο πόλεμο. Κατόπιν, ο Ελληνισμός θα αναδειχθεί από τον ίδιο τον Θεό ο περιούσιος λαός. Η Ορθοδοξία θα εξαπλωθεί στα πέρατα της Γης και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία θα ανασυσταθεί κάτω από το ελληνικό έθνος, το οποίο και θα επαναφέρει την ειρήνη στον κόσμο[13].
Βλέπεις ότι δεν πηγαίνει σύμφωνα με την Ορθόδοξη γραμμή. Είναι αναλαμπιστής ως το κόκκαλο. Προωθεί την ιδέα ότι ένας Πολέμαρχος ninja θα σώσει το κόσμο....όλα αυτά φυσικά όπως σου είπα είναι χρήσιμα , εφόσον τα εξετάσεις και πας παρακάτω. Αυτό λοιπόν εγώ προσωπικά το θεωρώ σωστό = να εξετάζεις . Να μένει όμως κανείς στα παραπάνω, να τα δέχεται και να πιστεύει ως αληθινά, το θεωρώ λάθος. Αν θες επειδή είναι ξέχωρο το ζήτημα του Λιάκο - το συζητάμε σε ένα άλλο -νέο θέμα.
Για το άλλο που λες για τους υϊούς του Σηθ, ο Λιακόπουλος λέει ότι οι Νεφελίμ (όχι οι έκπτωτοι) προήλθαν από ανάμειξη της γενιάς του Σηθ με τη γενιά του Κάιν, η οποία ανάμιξη έγινε υπό την καθοδήγηση των έκπτωτων αγγέλων.
Κάτι που είναι αναλυμένο στη συζήτηση που έχουμε κάνει πιο παλιά με τη Ντομινίκ και μάλιστα η φίλη μας είχε παραθέσει ένα πολύ ενδιαφέρον χωρίο με λεγόμενα του Ιωάννη του Χρυσόστομου και ανάλυση αυτών, που σχετίζονται με το θέμα.
Εδώ τώρα, αυτό είναι που με απασχολεί. Επειδή κρατάω blog σχετικά με την Γένεσις εδώ http://lapton-genesis.blogspot.gr/2013/ ... st_15.html και προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς έχει γίνει λαμβάνοντας όσο περισσότερες γνώμες μπορώ.... Έχω λοιπόν καταλήξει και γράφω τα εξής :
Θα χρειαστεί λοιπόν να επικαλεστούμε την άποψη του μοναχού Γεώργιου Σύγγελου ο οποίος συνέγραψε το 914 μ.Χ. το Χρονικόν και περίπου την ίδια περίοδο την Εκλογή Χρονογραφία στην οποία μιλάει σχετικά με την αντίφαση και λέει τα εξής:

Τῷ σοʹ ἔτει τοῦ Ἀδὰμ ὁ Σὴθ ἁρπαγεὶς ὑπὸ ἀγγέλων ἐμυήθη τὰ περὶ τῆς παραβάσεως μέλλοντα ἔσεσθαι τῶν ἐγρηγόρων , καὶ τὰ περὶ τοῦ κατακλυσμοῦ τοῦ ὕδατος ἐσομένου καὶ τὰ περὶ τῆς παρουσίας τοῦ σωτῆρος . καὶ γενόμενος ἄφαντος ἡμέρας μʹ ἐλθὼν ἐξηγήσατο τοῖς πρωτοπλάστοις ὅσα ἐμυήθη δι ' ἀγγέλων
Αν λοιπόν ισχύουν αυτά που τοποθετείς και εσύ τότε οι άγγελοι που άρπαξαν τον Σηθ ήταν έκπτωτοι και δεν τον μύησαν στα μελλούμενα με σκοπό να τα αποτρέψει αλλά τον καθοδήγησαν ώστε να τα εκτελέσει. Ο Μοναχός όμως λέει ότι η γενιά Σηθ είναι οι υιοί του Θεού, η γενιά του Ενώς είναι οι υιοί του ανθρώπου από τους οποίους προήλθε και ο Σωτήρας. Η γενιά του Σηθ τώρα, έλαβε την αδελφή του Αζουράν ως σύζυγο άρα αυτό το στοιχείο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λέει ο Λιάκο , αφού όπως φαίνεται κατά τον Άγιο Αφρικανό, ο Σηθ δεν ανακατεύτηκε με τον Κάιν. Η γενιά των υιών Θεού λοιπόν (Σήθ/ εγρήγοροι) έλαβε την γενιά των υιών ανθρώπου (Ενώς) και αυτό οδήγησε στην οργή και στον κατακλυσμό.

Όμως παραπάνω αναφέρει

Υἱούς τῶν ἀνθρώπων ὀνόμασε ἡ Ἁγία Γραφή τούς γεννηθέντες ἀπό τόν Κάϊν καί τούς ἀνήκοντες στή γενιά του. …»
Πιό ἀναλυτικά, οἱ ἀπόγονοι τοῦ Ἐνώς ὀνομάσθηκαν πρῶτοι ἀπό τήν Ἁγία Γραφή υἱοί θεοῦ.


Αυτό πρώτον , που το λέει στην Γραφή ; Που φαίνεται δηλαδή ότι οι Καιν ήταν απόγονοι ανθρώπου, και οι Σηθ απόγονοι Θεού; Διότι κατά τον Γεώργιο Μοναχό οι Σηθ ήταν οι υιοί θεού και οι Ενώς οι υιοί ανθρώπου...

επίσης συμπεραίνω ότι πουθενά στην γένεσις δεν φαίνεται να μιλάει για το τρόπο που έπεσαν οι Έκπτωτοι..................... Αυτό με απασχολεί πολύ, διότι πως γίνεται να παρέλειψε να το αναφέρει ο Μωυσής στη γένεσις ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

21
LAPTONAS έγραψε:
Πιστεύεις εσύ σε πολεμίστριες από το μέλλον με χαραγμένες επωμίδες που έγραφαν Χαίρε Μαρία Κεχαριτωμένη ; ;Νομίζω αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι δεν πρέπει να τον λαμβάνει κυριολεκτικά - δηλαδή δεν μπορώ να δεχτώ τα παραπάνω ως αληθινά, δεν είναι κιόλας αληθινά, εκτός αν μπορείς εσύ να μου αποδείξεις ότι είναι αληθινά ώστε να τα λάβω κυριολεκτικά - και ολοκληρωτικά.
Πιστεύω ακράδαντα μόνο στο Σύμβολο της Ορθόδοξης Πίστης και στο Ευαγγέλιο.
Όλα τα άλλα τα ψάχνω ακόμα.
Όμως θα σου πω κάτι. Ας δεχτούμε ότι ο Λιακό έχει προσθέσει στοιχεία φαντασίας στο "μυθιστόρημα αχαλίνωτης πραγματικότητας" όπως το λέει (τώρα το άλλαξε βέβαια το τροπάριο όπως είπα- όσον αφορά την τελευταία τριλογία).Ας δεχτούμε ότι είναι όντως μυθιστόρημα, μύθος. (Πάντως για μυθιστόρημα είναι υπερβολικά καλό, τα σπάει, τι Νταν Μπράουν και κουραφέξαλα).

Μπορείς να αποκλείσεις την πιθανότητα ο κορμός του μύθου να είναι αληθινός;

Πάρε για παράδειγμα την Ηλιάδα και την Οδύσσεια.
ΟΙ μύθοι. Μέχρι να ανακαλύψει ο Σλήμαν την Τροία, όλοι οι γίγαντες της γνώσης και του πνεύματος εκείνης της εποχής πίστευαν ότι ο Όμηρος φαντασιωνόταν ασύστολα και έπλεκε ιστορίες από το μυαλό του. Να όμως που δεν ήταν έτσι!

Βέβαια, ο Όμηρος, ως ποιητής και επωδός σίγουρα περιέλαβε στοιχεία φαντασίας και καλλιτεχνικής "αλλοίωσης" στα έργα του. Κοινώς, έβαλε σάλτσες. Μη μου πεις ότι όλα όσα περιγράφονται στην Οδύσσεια και στην Ηλιάδα έγιναν στ' αλήθεια όπως ακριβώς τα περιγράφει ο Όμηρος! Εξαιρετικά απίθανο (όχι όμως κι αδύνατον βέβαια).
Οι λόγοι που το κάνουν αυτό οι συγγραφείς είναι πολλοί, και δεν χρειάζεται να τους αναλύσουμε τώρα.
Η ουσία είναι ότι συμβαίνει ένα μυθιστόρημα να έχει κορμό αληθείας.
Όσο αναφορά το αιρετικός, δεν είναι καθόλου τυχαίο, δες την αξιολόγηση του έργου του :

Αξιολόγηση του έργου του http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE% ... E%BF%CF%82


Θα μου επιτρέψεις να μη λάβω σοβαρά υπ΄όψη μου την αξιολόγηση της wikipedia.
όπως είπα και σε άλλο τόπικ, μόνο την επίσημη αξιολόγηση της εκκλησίας θα λάβω σοβαρά υπ΄όψη μου για να χαρακτηρίσω κάποιον αιρετικό.




Σε μια απ' τις κυριότερες θεωρίες του στην οποία έχει καταλήξει στηριζόμενος σε αμφισβητούμενες πηγές, εξηγεί το πώς κατά την άποψή του, η ρωσική τεχνολογία θα ήταν υπεραρκετή για να ξαναφέρει την Ρωσία (το «Ξανθό Γένος» όπως το ονομάζει) πίσω στο προσκήνιο, ως μια από τις κυριαρχούσες δυνάμεις στον κόσμο, ηγούμενη από τον Ρώσο Πρόεδρο Βλαντιμίρ Πούτιν. Κατά τη θεωρία αυτή, τα υποτιθέμενα προηγμένα υπερόπλα των Ρώσων θα είναι αρκετά να υπερισχύσουν των Νατοϊκών δυνάμεων μέσα σε 5 μήνες στον επερχόμενο Τρίτο Παγκόσμιο πόλεμο. Κατόπιν, ο Ελληνισμός θα αναδειχθεί από τον ίδιο τον Θεό ο περιούσιος λαός. Η Ορθοδοξία θα εξαπλωθεί στα πέρατα της Γης και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία θα ανασυσταθεί κάτω από το ελληνικό έθνος, το οποίο και θα επαναφέρει την ειρήνη στον κόσμο[13].
Δικαίωμά του δεν είναι να πιστεύει τα παραπάνω;
Βλέπεις ότι δεν πηγαίνει σύμφωνα με την Ορθόδοξη γραμμή. Είναι αναλαμπιστής ως το κόκκαλο.
Ποια είναι η Ορθόδοξη γραμμή, από την οποία αν παρεκλίνεις χρίζεσαι αιρετικός; Υπάρχει σαφής Ορθόδοξη γραμμή και μη Ορθόδοξη "αναλαμπιστική" γραμμή; Έχει επίσημα τεθεί τέτοιο θέμα στην εκκλησία μας;
Εγώ πιστεύω ότι όσον αφορά τα μελλούμενα ο καθένας μπορεί ως ένα σημείο να έχει τους ευσεβείς πόθους του.
Προωθεί την ιδέα ότι ένας Πολέμαρχος ninja θα σώσει το κόσμο....όλα αυτά φυσικά όπως σου είπα είναι χρήσιμα , εφόσον τα εξετάσεις και πας παρακάτω. Αυτό λοιπόν εγώ προσωπικά το θεωρώ σωστό = να εξετάζεις . Να μένει όμως κανείς στα παραπάνω, να τα δέχεται και να πιστεύει ως αληθινά, το θεωρώ λάθος. Αν θες επειδή είναι ξέχωρο το ζήτημα του Λιάκο - το συζητάμε σε ένα άλλο -νέο θέμα.
Εδώ θα συμφωνήσω. Πράγματι κι εμένα μου φαίνονται τραβηγμένα αυτά περί Πολέμαρχου κλπ, αν και πάλι θα μπορούσε να υπάρχει κάποια βάση αλήθειας. Όμως σίγουρα δε τα δέχομαι, (όπως και δεν δέχομαι ΌΛΗ τη θεωρία του Λιακόπουλου, ακριβώς γιατί είναι θεωρία και δεν υπάρχουν ακράδαντες αποδείξεις-τουλάχιστον όχι ακόμα) τα ψάχνω όμως όπως είπες.
Για παράδειγμα, αυτό το ήξερες;

phpBB [video]



...και προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς έχει γίνει λαμβάνοντας όσο περισσότερες γνώμες μπορώ....
Σωστός, αυτό κάνω κι εγώ.
Έχω λοιπόν καταλήξει και γράφω τα εξής :
Θα χρειαστεί λοιπόν να επικαλεστούμε την άποψη του μοναχού Γεώργιου Σύγγελου ο οποίος συνέγραψε το 914 μ.Χ. το Χρονικόν και περίπου την ίδια περίοδο την Εκλογή Χρονογραφία στην οποία μιλάει σχετικά με την αντίφαση και λέει τα εξής:

Τῷ σοʹ ἔτει τοῦ Ἀδὰμ ὁ Σὴθ ἁρπαγεὶς ὑπὸ ἀγγέλων ἐμυήθη τὰ περὶ τῆς παραβάσεως μέλλοντα ἔσεσθαι τῶν ἐγρηγόρων , καὶ τὰ περὶ τοῦ κατακλυσμοῦ τοῦ ὕδατος ἐσομένου καὶ τὰ περὶ τῆς παρουσίας τοῦ σωτῆρος . καὶ γενόμενος ἄφαντος ἡμέρας μʹ ἐλθὼν ἐξηγήσατο τοῖς πρωτοπλάστοις ὅσα ἐμυήθη δι ' ἀγγέλων
Αν λοιπόν ισχύουν αυτά που τοποθετείς και εσύ τότε οι άγγελοι που άρπαξαν τον Σηθ ήταν έκπτωτοι και δεν τον μύησαν στα μελλούμενα με σκοπό να τα αποτρέψει αλλά τον καθοδήγησαν ώστε να τα εκτελέσει. Ο Μοναχός όμως λέει ότι η γενιά Σηθ είναι οι υιοί του Θεού, η γενιά του Ενώς είναι οι υιοί του ανθρώπου από τους οποίους προήλθε και ο Σωτήρας. Η γενιά του Σηθ τώρα, έλαβε την αδελφή του Αζουράν ως σύζυγο άρα αυτό το στοιχείο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λέει ο Λιάκο , αφού όπως φαίνεται κατά τον Άγιο Αφρικανό, ο Σηθ δεν ανακατεύτηκε με τον Κάιν. Η γενιά των υιών Θεού λοιπόν (Σήθ/ εγρήγοροι) έλαβε την γενιά των υιών ανθρώπου (Ενώς) και αυτό οδήγησε στην οργή και στον κατακλυσμό.

Όμως παραπάνω αναφέρει

Υἱούς τῶν ἀνθρώπων ὀνόμασε ἡ Ἁγία Γραφή τούς γεννηθέντες ἀπό τόν Κάϊν καί τούς ἀνήκοντες στή γενιά του. …»
Πιό ἀναλυτικά, οἱ ἀπόγονοι τοῦ Ἐνώς ὀνομάσθηκαν πρῶτοι ἀπό τήν Ἁγία Γραφή υἱοί θεοῦ.


Αυτό πρώτον , που το λέει στην Γραφή ; Που φαίνεται δηλαδή ότι οι Καιν ήταν απόγονοι ανθρώπου, και οι Σηθ απόγονοι Θεού; Διότι κατά τον Γεώργιο Μοναχό οι Σηθ ήταν οι υιοί θεού και οι Ενώς οι υιοί ανθρώπου...
Δεν ξέρω, μπερδεύεται πολύ το πράγμα, και δε σου κρύβω ότι με μπέρδεψες ακόμα περισσότερο.Πάντως κάτι κρύβεται εδώ, κάτι "παίζει".
επίσης συμπεραίνω ότι πουθενά στην γένεσις δεν φαίνεται να μιλάει για το τρόπο που έπεσαν οι Έκπτωτοι..................... Αυτό με απασχολεί πολύ, διότι πως γίνεται να παρέλειψε να το αναφέρει ο Μωυσής στη γένεσις ;
Έλα μου ντε!
Κάτσε να διαβάσω λίγο τι λέει ο πονηρός Λιακό και θα τα ξαναπούμε... :D
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

22
στην γένεσις δεν φαίνεται να μιλάει για το τρόπο που έπεσαν οι Έκπτωτοι
Θα το βρείτε μόνοι σας γιατι δεν το αναφέρει....

Η Γένεσις ,είναι βιβλίο που αναφέρεται στην δημιουργια του υλικού κόσμου και του ανθρώπου,έτσι;

Η δημιουργία των αγγέλων έγινε πιο πρίν την δημιουργια του υλικού κόσμου,η πτωση των αγγέλων πότε έγινε σύμφωνα με την Ορθοδοξία,πρίν την δημιουργία του κόσμου και του ανθρώπου ή μετά;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

23
dominique έγραψε:
στην γένεσις δεν φαίνεται να μιλάει για το τρόπο που έπεσαν οι Έκπτωτοι
Θα το βρείτε μόνοι σας γιατι δεν το αναφέρει....

Η Γένεσις ,είναι βιβλίο που αναφέρεται στην δημιουργια του υλικού κόσμου και του ανθρώπου,έτσι;

Η δημιουργία των αγγέλων έγινε πιο πρίν την δημιουργια του υλικού κόσμου
Α, ωραία το θέτεις. Άρα λες ότι ο Μωυσής δεν αναφέρει το συμβάν με τους έκπτωτους διότι ξεκινάει από την δημιουργία της γης και έπειτα ξεκινάει από τον Πρώτο άνθρωπο = Αδάμ.

Όμως αυτό δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να σταθεί, γιατί δεν ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή της γης αλλά ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή ολόκληρης της κτίσης. Δηλαδή ξεκινάει με το φως, τον ήλιο, και έπειτα πάει στην γη. Άρα γιατί δεν λέει τίποτα για την δημιουργία των αγγέλων ;

Πάμε στην πτώση :
Ὁ Ἑωσφόρος, λοιπόν,
γκρεμίστηκε ἀπό τόν οὐρανό ἀποκλειστικά καί μόνο
ἐξαιτίας τοῦ πάθους τῆς ὑπερηφάνειας.
Δεύτερο ἦρθε τό πάθος τοῦ φθόνου. Σ᾿ αὐτό τό ἁμάρτημα
ἔπεσε ὅταν εἶδε τή δημιουργία τοῦ ἀνθρώπου. Τότε
εἶχε ἀκόμα τή δυνατότητα νά σηκωθεῖ! Ὁ φθόνος του,
ὅμως, τόν ἔσπρωξε νά ἐξαπατήσει τόν πρωτόπλαστο μέ
τά τεχνάσματά του. Ἔβλεπε ὅτι ὁ ἄνθρωπος, πού μόλις
εἶχε πλαστεῖ ἀπό τό χῶμα τῆς γῆς, δεχόταν τήν κλήση
γιά μιά δόξα ἴδια μ᾿ αὐτήν πού ἐκεῖνος ἀπολάμβανε, ὡς
ἄρχοντας τῶν ἀγγέλων, πρίν ἀπό τήν πτώση του. Ἐξαιτίας
τῆς δεύτερης αὐτῆς ἁμαρτίας του, ἡ δίκαιη ἀπόφαση
τοῦ Θεοῦ τόν γκρέμισε ὁριστικά. Ἀπό τό κεντρί, λοιπόν,
τῆς ζήλειας καταστράφηκε ὁ ἴδιος, ὁ πρῶτος δημιουργός
καί «ἄρχοντας τοῦ κακοῦ», παρασύροντας μαζί
του καί ἄλλους στόν θάνατο (βλ. Σοφ. Σολ. 2:24). Τελικά,
ὁ διάβολος εἶναι δολοφόνος τοῦ ἑαυτοῦ του.
,η πτωση των αγγέλων πότε έγινε σύμφωνα με την Ορθοδοξία,πρίν την δημιουργία του κόσμου και του ανθρώπου ή μετά;
Πριν τη δημιουργία του ανθρώπου έγινε η πρώτη πτώση και μετά την δημιουργία του ανθρώπου η δεύτερη και οριστική πτώση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, κάτι τόσο σημαντικό , όσο την Πρώτη πτώση, γιατί δεν την αναφέρει ;;;;;;;;;;

γιατί φυσικά...την δεύτερη πτώση την αναφέρει....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

24
Spartan έγραψε: Πιστεύω ακράδαντα μόνο στο Σύμβολο της Ορθόδοξης Πίστης και στο Ευαγγέλιο.
Όλα τα άλλα τα ψάχνω ακόμα.
Όμως θα σου πω κάτι. Ας δεχτούμε ότι ο Λιακό έχει προσθέσει στοιχεία φαντασίας στο "μυθιστόρημα αχαλίνωτης πραγματικότητας" όπως το λέει (τώρα το άλλαξε βέβαια το τροπάριο όπως είπα- όσον αφορά την τελευταία τριλογία).Ας δεχτούμε ότι είναι όντως μυθιστόρημα, μύθος. (Πάντως για μυθιστόρημα είναι υπερβολικά καλό, τα σπάει, τι Νταν Μπράουν και κουραφέξαλα).

Μπορείς να αποκλείσεις την πιθανότητα ο κορμός του μύθου να είναι αληθινός;
Φίλε μου, κάθε μύθος έχει αληθινό και ψευδές μέρος. Με τον ίδιο τρόπο που πρέπει να λαμβάνεις έναν οποιονδήποτε μύθο, με τον ίδιο τρόπο πρέπει να λαμβάνεις και τον Λιάκο.
Spartan έγραψε: Πάρε για παράδειγμα την Ηλιάδα και την Οδύσσεια.
ΟΙ μύθοι. Μέχρι να ανακαλύψει ο Σλήμαν την Τροία, όλοι οι γίγαντες της γνώσης και του πνεύματος εκείνης της εποχής πίστευαν ότι ο Όμηρος φαντασιωνόταν ασύστολα και έπλεκε ιστορίες από το μυαλό του. Να όμως που δεν ήταν έτσι!

Βέβαια, ο Όμηρος, ως ποιητής και επωδός σίγουρα περιέλαβε στοιχεία φαντασίας και καλλιτεχνικής "αλλοίωσης" στα έργα του. Κοινώς, έβαλε σάλτσες. Μη μου πεις ότι όλα όσα περιγράφονται στην Οδύσσεια και στην Ηλιάδα έγιναν στ' αλήθεια όπως ακριβώς τα περιγράφει ο Όμηρος! Εξαιρετικά απίθανο (όχι όμως κι αδύνατον βέβαια).
Οι λόγοι που το κάνουν αυτό οι συγγραφείς είναι πολλοί, και δεν χρειάζεται να τους αναλύσουμε τώρα.
Η ουσία είναι ότι συμβαίνει ένα μυθιστόρημα να έχει κορμό αληθείας.
Συμφωνώ απολύτως, αλλά γιατί ; γιατί όπως είπαμε παραπάνω, κάθε μύθος έχει ψευδές, και αληθινός μέρος. Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό , είναι γιατί οι μύθοι έχουν πολλαπλό διδακτικό χαρακτήρα. Για τους μεν ανόητους ο μύθος φαίνεται ρηχός και δεν τον αγγίζουν - με αποτέλεσμα να διώχνει τους ανόητους, με τους διανοούμενους ο μύθος λειτουργεί ως εργαλείο γνώσης - με αποτέλεσμα να φαίνεται ο πραγματικός διδακτικός χαρακτήρας του.

Το ίδιο που συμβαίνει στους μύθους, δηλαδή να είναι ανάκατη η αλήθεια με το ψέμα, το ίδιο συμβαίνει και με τον Λιάκο. Γιαυτό το λόγο, τόσο οι μύθοι της Γένεσις, όσο και οι μύθοι του Λιακόπουλου, δεν πρέπει να λαμβάνονται κυριολεκτικά και ολοκληρωτικά, αλλά μεταφορικά και εκλεκτικά.

Νομίζω πως συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.
Spartan έγραψε:
Όσο αναφορά το αιρετικός, δεν είναι καθόλου τυχαίο, δες την αξιολόγηση του έργου του :

Αξιολόγηση του έργου του http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE% ... E%BF%CF%82


Θα μου επιτρέψεις να μη λάβω σοβαρά υπ΄όψη μου την αξιολόγηση της wikipedia.
όπως είπα και σε άλλο τόπικ, μόνο την επίσημη αξιολόγηση της εκκλησίας θα λάβω σοβαρά υπ΄όψη μου για να χαρακτηρίσω κάποιον αιρετικό.


Ε και δεν θεωρεί η εκκλησία τις θέσεις που αντιπροσωπεύει ο Λιάκο αιρετικές ; Να, η σύζευξη αγγέλων του ουρανού με τους ανθρώπους , αίρεση καταδικασμένη δεν είναι;

Spartan έγραψε: Δικαίωμά του δεν είναι να πιστεύει τα παραπάνω;

Στο πλαίσιο της ελευθερίας γνώμης και άποψης φυσικά και είναι δικαίωμα του - αναμφίβολα. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αιρετικός. :ex Όχι ότι εμένα προσωπικά με απασχολεί :happy2 όπως σου είπα αντιλαμβάνομαι το έργο του ως μύθο, και ως μυθιστόρημα, και πολλά από όσα λέει με τον κατάλληλο πνευματικό χειρισμό είναι πολύ χρήσιμα.

Spartan έγραψε: Ποια είναι η Ορθόδοξη γραμμή, από την οποία αν παρεκλίνεις χρίζεσαι αιρετικός; Υπάρχει σαφής Ορθόδοξη γραμμή και μη Ορθόδοξη "αναλαμπιστική" γραμμή; Έχει επίσημα τεθεί τέτοιο θέμα στην εκκλησία μας;
Εγώ πιστεύω ότι όσον αφορά τα μελλούμενα ο καθένας μπορεί ως ένα σημείο να έχει τους ευσεβείς πόθους του.

Μα δεν είπε κανείς ότι είναι αιρετικός ως προς τα μελλούμενα, αλλά στις ίδιες τις βάσεις της θεωρίας του. Το ότι είναι αναλαμπιστής είναι το κερασάκι...δεν ξέρω αν με πιάνεις.

Spartan έγραψε: Εδώ θα συμφωνήσω. Πράγματι κι εμένα μου φαίνονται τραβηγμένα αυτά περί Πολέμαρχου κλπ, αν και πάλι θα μπορούσε να υπάρχει κάποια βάση αλήθειας. Όμως σίγουρα δε τα δέχομαι, (όπως και δεν δέχομαι ΌΛΗ τη θεωρία του Λιακόπουλου, ακριβώς γιατί είναι θεωρία και δεν υπάρχουν ακράδαντες αποδείξεις-τουλάχιστον όχι ακόμα) τα ψάχνω όμως όπως είπες.

Αν τα ψάχνεις τότε οκ. Προσωπικά έχω βάλει στο πρόγραμμα να δω την θεωρία του Λιάκου κάποια στιγμή, αλλά προέχουν ποιο μεγάλες προσωπικότητες....

Spartan έγραψε: Για παράδειγμα, αυτό το ήξερες;

[video]http://www.youtube.com/watch?v=-E3gWK0X9nM[/video]

:happy2 ...........

Spartan έγραψε:
...και προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς έχει γίνει λαμβάνοντας όσο περισσότερες γνώμες μπορώ....


Σωστός, αυτό κάνω κι εγώ.

Έχω λοιπόν καταλήξει και γράφω τα εξής :


Θα χρειαστεί λοιπόν να επικαλεστούμε την άποψη του μοναχού Γεώργιου Σύγγελου ο οποίος συνέγραψε το 914 μ.Χ. το Χρονικόν και περίπου την ίδια περίοδο την Εκλογή Χρονογραφία στην οποία μιλάει σχετικά με την αντίφαση και λέει τα εξής:

Τῷ σοʹ ἔτει τοῦ Ἀδὰμ ὁ Σὴθ ἁρπαγεὶς ὑπὸ ἀγγέλων ἐμυήθη τὰ περὶ τῆς παραβάσεως μέλλοντα ἔσεσθαι τῶν ἐγρηγόρων , καὶ τὰ περὶ τοῦ κατακλυσμοῦ τοῦ ὕδατος ἐσομένου καὶ τὰ περὶ τῆς παρουσίας τοῦ σωτῆρος . καὶ γενόμενος ἄφαντος ἡμέρας μʹ ἐλθὼν ἐξηγήσατο τοῖς πρωτοπλάστοις ὅσα ἐμυήθη δι ' ἀγγέλων

Αν λοιπόν ισχύουν αυτά που τοποθετείς και εσύ τότε οι άγγελοι που άρπαξαν τον Σηθ ήταν έκπτωτοι και δεν τον μύησαν στα μελλούμενα με σκοπό να τα αποτρέψει αλλά τον καθοδήγησαν ώστε να τα εκτελέσει. Ο Μοναχός όμως λέει ότι η γενιά Σηθ είναι οι υιοί του Θεού, η γενιά του Ενώς είναι οι υιοί του ανθρώπου από τους οποίους προήλθε και ο Σωτήρας. Η γενιά του Σηθ τώρα, έλαβε την αδελφή του Αζουράν ως σύζυγο άρα αυτό το στοιχείο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λέει ο Λιάκο , αφού όπως φαίνεται κατά τον Άγιο Αφρικανό, ο Σηθ δεν ανακατεύτηκε με τον Κάιν. Η γενιά των υιών Θεού λοιπόν (Σήθ/ εγρήγοροι) έλαβε την γενιά των υιών ανθρώπου (Ενώς) και αυτό οδήγησε στην οργή και στον κατακλυσμό.

Όμως παραπάνω αναφέρει

Υἱούς τῶν ἀνθρώπων ὀνόμασε ἡ Ἁγία Γραφή τούς γεννηθέντες ἀπό τόν Κάϊν καί τούς ἀνήκοντες στή γενιά του. …»
Πιό ἀναλυτικά, οἱ ἀπόγονοι τοῦ Ἐνώς ὀνομάσθηκαν πρῶτοι ἀπό τήν Ἁγία Γραφή υἱοί θεοῦ.


Αυτό πρώτον , που το λέει στην Γραφή ; Που φαίνεται δηλαδή ότι οι Καιν ήταν απόγονοι ανθρώπου, και οι Σηθ απόγονοι Θεού; Διότι κατά τον Γεώργιο Μοναχό οι Σηθ ήταν οι υιοί θεού και οι Ενώς οι υιοί ανθρώπου...


Δεν ξέρω, μπερδεύεται πολύ το πράγμα, και δε σου κρύβω ότι με μπέρδεψες ακόμα περισσότερο.Πάντως κάτι κρύβεται εδώ, κάτι "παίζει".

επίσης συμπεραίνω ότι πουθενά στην γένεσις δεν φαίνεται να μιλάει για το τρόπο που έπεσαν οι Έκπτωτοι..................... Αυτό με απασχολεί πολύ, διότι πως γίνεται να παρέλειψε να το αναφέρει ο Μωυσής στη γένεσις ;

Έλα μου ντε!
Κάτσε να διαβάσω λίγο τι λέει ο πονηρός Λιακό και θα τα ξαναπούμε... :D

Εστίασε στην Γένεσις και στην πτώση, θα βοηθήσεις πολύ στην έρευνα :132
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

25
Όμως αυτό δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να σταθεί, γιατί δεν ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή της γης αλλά ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή ολόκληρης της κτίσης. Δηλαδή ξεκινάει με το φως, τον ήλιο, και έπειτα πάει στην γη. Άρα γιατί δεν λέει τίποτα για την δημιουργία των αγγέλων ;
Περιγράφει την δημιουργία της υλικής κτίσης στις 6 ημέρες,η δημιουργία των αγγέλων έγινε πιο πριν,οπότε δεν περιγράφεται.
Πρώτα έγινε η δημιουργία του πνευματικού κόσμου, και η πτώση του Εωσφόρου και μετά δημιουργήθηκε ο υλικός κόσμος. Μόνο λοιπόν με την σκέψη του έγινε διάβολος. Τι δύναμη έχουνε οι σκέψεις!
-> το λέει εδω http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 33&p=57737


Πριν τη δημιουργία του ανθρώπου έγινε η πρώτη πτώση και μετά την δημιουργία του ανθρώπου η δεύτερη και οριστική πτώση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, κάτι τόσο σημαντικό , όσο την Πρώτη πτώση, γιατί δεν την αναφέρει ;;;;;;;;;;

γιατί φυσικά...την δεύτερη πτώση την αναφέρει....
Δεν νομίζω οτι υπήρχε δεύτερη πτώση και οριστική τουλάχιστον οπως καταλαβαίνω οτι το εννοείς.

Το λέει ξεκάθαρα.
Ὁ Ἑωσφόρος, λοιπόν,
γκρεμίστηκε ἀπό τόν οὐρανό ἀποκλειστικά καί μόνο
ἐξαιτίας τοῦ πάθους τῆς ὑπερηφάνειας.
Μια φορά έπεσε επομένως,απλά λέει οτι πέρα του πρώτου αμαρτήματος της υπερηφάνειας ,λόγω της οποίας εξέπεσε,με την δημιουργία του ανθρώπου έκανε και δεύτερο αμάρτημα ,φθόνησε τον άνθρωπο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

26
dominique έγραψε:
Όμως αυτό δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να σταθεί, γιατί δεν ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή της γης αλλά ξεκινάει περιγράφοντας την κατασκευή ολόκληρης της κτίσης. Δηλαδή ξεκινάει με το φως, τον ήλιο, και έπειτα πάει στην γη. Άρα γιατί δεν λέει τίποτα για την δημιουργία των αγγέλων ;
Περιγράφει την δημιουργία της υλικής κτίσης στις 6 ημέρες,η δημιουργία των αγγέλων έγινε πιο πριν,οπότε δεν περιγράφεται.
Πρώτα έγινε η δημιουργία του πνευματικού κόσμου, και η πτώση του Εωσφόρου και μετά δημιουργήθηκε ο υλικός κόσμος. Μόνο λοιπόν με την σκέψη του έγινε διάβολος. Τι δύναμη έχουνε οι σκέψεις!
-> το λέει εδω http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 33&p=57737
Πριν τη δημιουργία του ανθρώπου έγινε η πρώτη πτώση και μετά την δημιουργία του ανθρώπου η δεύτερη και οριστική πτώση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, κάτι τόσο σημαντικό , όσο την Πρώτη πτώση, γιατί δεν την αναφέρει ;;;;;;;;;;

γιατί φυσικά...την δεύτερη πτώση την αναφέρει....
Δεν νομίζω οτι υπήρχε δεύτερη πτώση και οριστική τουλάχιστον οπως καταλαβαίνω οτι το εννοείς.

Το λέει ξεκάθαρα.
Εξήγησε μου τότε τι εννοεί ο Άββας Κασσιανός

Ἡ πτώση τοῦ Ἑωσφόρου
Ὁ Ἑωσφόρος ἦταν μιά
ἐξέχουσα ἀγγελική μορφή,
προικισμένη μέ πολλά χαρίσματα ἀπό τόν Δημιουργό,
καί ἀστραποβολοῦσε περισσότερο ἀπ’ ὅλες τίς ἄλλες
οὐράνιες δυνάμεις. Πίστεψε, ὅμως, ὅτι τό μεγαλεῖο τῆς
σοφίας καί ἡ ὀμορφιά τῶν ἀρετῶν, μέ τά ὁποῖα ἦταν
καταστολισμένος, δέν τά εἶχε λάβει ἀπό τόν Θεό, ἀλλά
ἀπό τή δύναμη τῆς δικῆς του φύσεως. Γι᾿ αὐτό, γεμάτος
ἀλαζονεία, θεώρησε τόν ἑαυτό του ὅμοιο μέ τόν Θεό
καί σκέφτηκε ὅτι μποροῦσε ἀπό μόνος του νά φτάσει
στήν αἰώνια μακαριότητα. Καί μόνο αὐτή του ἡ σκέψη

τόν ὁδήγησε στήν πτώση. Ἔπεσε ἀπό τόν οὐρανό σάν
ἀστραπή
καί ἔγινε ἀσταθής καί σκοτεινός. Ἀπομακρύνθηκε
ἀπό τή χάρη τοῦ Θεοῦ, τήν ὁποία, καθώς πίστευε,
δέν εἶχε ἀνάγκη.
Ἐνῶ πίστευε ὅτι μποροῦσε νά σφετεριστεῖ τή δόξα
τοῦ Θεοῦ μέ τή δύναμη τῆς ἐλευθερίας του καί μέ τήν
προσωπική του ἱκανότητα, ἔχασε τελικά ὅ,τι εἶχε λάβει
ὡς δωρεά ἀπό τόν Δημιουργό. Ὁ Ἑωσφόρος, λοιπόν,
γκρεμίστηκε ἀπό τόν οὐρανό ἀποκλειστικά καί μόνο
ἐξαιτίας τοῦ πάθους τῆς ὑπερηφάνειας.
Δεύτερο ἦρθε τό πάθος τοῦ φθόνου. Σ᾿ αὐτό τό ἁμάρτημα
ἔπεσε ὅταν εἶδε τή δημιουργία τοῦ ἀνθρώπου. Τότε
εἶχε ἀκόμα τή δυνατότητα νά σηκωθεῖ!
Ὁ φθόνος του,
ὅμως, τόν ἔσπρωξε νά ἐξαπατήσει τόν πρωτόπλαστο μέ
τά τεχνάσματά του. Ἔβλεπε ὅτι ὁ ἄνθρωπος, πού μόλις
εἶχε πλαστεῖ ἀπό τό χῶμα τῆς γῆς, δεχόταν τήν κλήση
γιά μιά δόξα ἴδια μ᾿ αὐτήν πού ἐκεῖνος ἀπολάμβανε, ὡς
ἄρχοντας τῶν ἀγγέλων, πρίν ἀπό τήν πτώση του. Ἐξαιτίας
τῆς δεύτερης αὐτῆς ἁμαρτίας του, ἡ δίκαιη ἀπόφαση
τοῦ Θεοῦ τόν γκρέμισε ὁριστικά.
Ἀπό τό κεντρί, λοιπόν,
τῆς ζήλειας καταστράφηκε ὁ ἴδιος, ὁ πρῶτος δημιουργός
καί «ἄρχοντας τοῦ κακοῦ», παρασύροντας μαζί
του καί ἄλλους στόν θάνατο (βλ. Σοφ. Σολ. 2:24). Τελικά,
ὁ διάβολος εἶναι δολοφόνος τοῦ ἑαυτοῦ του.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έκανε δύο λάθη. Το πρώτο τον έριξε από τον Ουρανό στη γη

Ο Ησαΐας απορεί: «πως εξέπεσεν εκ
του ουρανού ο εωσφόρος ο πρωί ανατέλλων; συνετρίβη εις την γην ο αποστέλλων προς
πάντα τα έθνη» (Ησ. 14,12).

και έπειτα από τη γη στον Άδη ...

.......Είναι μπερδεμένο .......
dominique έγραψε:
Ὁ Ἑωσφόρος, λοιπόν,
γκρεμίστηκε ἀπό τόν οὐρανό ἀποκλειστικά καί μόνο
ἐξαιτίας τοῦ πάθους τῆς ὑπερηφάνειας.
Μια φορά έπεσε επομένως,απλά λέει οτι πέρα του πρώτου αμαρτήματος της υπερηφάνειας ,λόγω της οποίας εξέπεσε,με την δημιουργία του ανθρώπου έκανε και δεύτερο αμάρτημα ,φθόνησε τον άνθρωπο.
Μία φορά εξέπεσε από τον ουρανό. Αλλά το δεύτερο αμάρτημα τον έριξε οριστικά στον Άδη. Εκτός αν εξέπεσε εξ αρχής στον Άδη, αλλά έμεινε οριστικά εκεί με το δεύτερο αμάρτημα του. Όμως στην γένεσης ο διάβολος είναι στο Παράδεισο μαζί με τον Αδάμ. Άρα...... δεν ήταν στον Άδη... δεν τον είχε καταραστεί ακόμα ο Θεός.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

27
Σήμερα διάβασα κάτι ενδιαφέρον το οποίο θα ήθελα να τεκμηριώσουμε αν γίνεται μέσα από τις Γραφές. Είναι μία διδαχή του Κοσμά του Αιτωλού.
Προσέχετε, λοιπόν αδελφοί μου, να μη υπερηφανεύεσθε, να μη
φονεύητε, να μη μοιχεύητε, να μη κάμνητε όρκους, να μη λέγητε ψεύματα,
να μη συκοφαντήτε, να μη προδίδητε, να μη στολίζητε το σώμα, διότι θα το
φάγουν οι σκώληκες, αλλά να στολίζητε την ψυχήν, οπού είναι τιμιωτέρα
από όλον τον κόσμον. Να προσεύχεσθε, να νηστεύετε, να δίδετε
ελεημοσύνην, να έχετε τον θάνατον έμπρος'θεν σας, πότε να φύγετε από
τούτον τον ψεύτικον κόσμον, να υπάγετε εις εκείνον τον αιώνιον.
Ακούσατε, αδελφοί μου : καθώς ένα άρχοντα έχει δέκα δούλους και σφάλλει
ένας εξ αυτών τον διώκει και βάνει άλλον, ούτω και ο Κύριος, ωσάν
εξέπεσε το πρώτον τάγμα των αγγέλων, επρόσταξεν ο Θεός και έγινεν
ούτος ο κόσμος, και έκαμεν ημάς τους ανθρώπους, και μας βάλη εις τον
τόπον των αγγέλων. Ημείς, χριστιανοί μου, δεν έχομεν εδώ πατρίδα. Διά
τούτο και ο Θεός μας έκαμε με το κεφάλι ορθούς, και μας έβαλε το νου εις
το επάνω μέρος, διά να στοχαζώμεθα πάντοτε την ουράνιον βασιλείαν, την
αληθινήν πατρίδα μας.
Ώθεν, αδελφοί μου, να σας διδάσκω και
συμβουλεύω, πλην τολμώ πάλιν και παρακαλώ τον γλυκύτατον Ιησούν
Χριστόν να στείλη ουρανόθεν την Χάριν Του και την ευλογίαν Του εις αυτήν
την χώραν, και όλους τους χριστιανούς, άνδρας και γυναίκας, νέους και
γέροντας, και τα έργα των χεριών σας. Και πρώτον, αδελφοί μου, άμποτε
να σας ευσπλαγχνίση και να συγχώρηση τας αμαρτίας σας και να σας
αξιώση να διέλθητε και εδώ καλήν και ειρηνικήν αυτήν την ματαίαν ζωήν
και μεταθάνατον εις τον παράδεισον, και στην πατρίδα μας την αληθινήν,
να χαιρώμεθα πάντοτε, να δοξάζωμεν και προσκυνώμεν την Αγίαν Τριάδα
εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.
Παρακαλώ σας, αδελφοί μου, να ειπήτε και δι’ εμέ τον αμαρτωλόν τρεις
φοράς : συγχωρήσατέ με και ο Θεός συγχωρήσοι σας. Συγχωρηθήτε και
μεταξύ σας.
Εδώ λέει λοιπόν ότι ο σκοπός του ανθρώπου είναι να αντικαταστήσει το κενό που έμεινε από το Τάγμα του Εωσφόρου που εξέπεσε. Από που προκύπτει αυτό ; :hmmm :hmmm
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron