Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

19
emman έγραψε: Εσυ φίλε Laptona πιστευεις στους κυνοκέφαλους,νεφελιμ και πιπεριμ ή μιλάμε μόνο για να μιλάμε?

Ξεκαθαρισε μας τις θέσεις σου....
Λοιπόν ας βάλουμε τα πράματα σε μία γραμμή γιατί σε βλέπω και αγχώνεσαι.

Φυσικά και πιστεύω με τη διαφορά ότι για μένα είναι απλά δαίμονες με φυσική υπόσταση (απλά δε δέχομαι τον όρο νεφελίμ). Παρόλα αυτά πιστεύω ότι ήταν και είναι υπαρκτά όντα, με τη κυριολεκτική έννοια. και το πιστεύω γιατί πρώτον αποτελεί παράδοση μας από τους Αρχαίους, και ακόμα επειδή το λένε οι γέροντες μας (που πολλοί ζουν ακόμα και σήμερα)

και όχι μόνο αυτό αλλά πιστεύω πως υπάρχουν φυσικοί δαίμονες οι οποίοι γίνονται αντιληπτοί υπό προϋποθέσεις και αντίστοιχα υπάρχουν και αντίθετες θείες δυνάμεις. Ένα εξαιρετικό παράδειγμα είναι οι αόρατοι ασκητές του αγίου όρους οι οποίοι γνωστοποιούν τη παρουσία τους στους γέροντες.
emman έγραψε:
Έτσι λέει ο βίος της.
Ετσι λένε οι μύθοι των Αγίων ή οι θρυλοι αν σε αρέσει περισσότερο.

Σίγουρα δεν πρέπει να φτιάχνουμε σενάρια, όμως σίγουρα οι βίοι των αγίων δεν είναι μύθοι. Μάλλον εννοείς ότι έχουν θρυλικά στοιχεία... αλλά και πάλι αν διαβάσεις σύγχρονους άγιους θα δεις ότι αναφέρουν αντίστοιχα τέτοια πλάσματα.
Για ανέφερε κάποια παραδείγματα.
Εκ του προχείρου θα σου πω αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πως οι βίοι των αγίων μας βρίθουν από τέτοιες αναφορές. Ο γέροντας Παΐσιος αναφέρει για παράδειγμα ότι έξω από το κελί του κάποτε εμφανίστηκε ένας άγγελος "Κυρίου" με φώτα από τον ουρανό και άλλα κινηματογραφικά και τον καλούσε , ο γέροντας αποκρίθηκε "ποιος είμαι εγώ ο ταπεινός που θα με επισκεφθεί άγγελος" και έκανε τον σταυρό του, οπότε αμέσως αποκαλύφθηκε ο δαίμονας και χάθηκε. Αν θέλεις σου βρίσκω και την πηγή και απόσπασμα. Πέρα από αυτό , έχω προσωπικές μαρτυρίες γερόντων που αναφέρουν τέτοια περιστατικά, όπως θεάσεις δαιμόνων την ώρα της προσευχής τους το οποίο είναι σύνηθες περιστατικό και φαντάζομαι το γνωρίζεις.
emman έγραψε:
Με την ίδια λογική και ο Χριστός που έβγαζε δαιμόνια, θεράπευε, κατέβηκε στον Άδη, ανέστησε πολλούς που φάνηκαν στους δρόμους στα Ιεροσόλυμα...κτλ.... ήταν θρύλος και όχι πραγματικότητα....
Μην μπερδεύουμε την νύχτα με την μέρα.

Καταρχην πάνω κάτω το ίδιο ειπα και εγω παραπανω.

Οτι ολα αυτα τα όντα κ τέρατα αντιπροσωπεύουν τον διάβολο και την μάχη του καλού με το κακό.
Μα δεν διαφωνώ αγαπητέ μου, αλλά νομίζω πως εσύ τα βλέπεις συμβολικά και όχι κυριολεκτικά, δηλαδή ο "δράκος" του Αγίου Γεωργίου ήταν κυριολεκτικά ένας δράκος, και όχι συμβολικά, και ο σκύλος/δράκος που αναπαραστά ως δαιμόνιο η εικόνα της Αγίας Μαρίνας...είναι κυριολεκτικά δαιμόνιο , όχι συμβολικά.

διότι όταν λες
Αυτοί οι μύθοι υπάρχουν για να μας δείξουν κάποια πράγματα
δείχνεις ότι τα βλέπεις ως μύθους, με συμβολική σημασία.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”