Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

37
LAPTONAS έγραψε:
omg έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
omg έγραψε: Μία μικρή παρατήρηση θέλω να κάνω.

Αυτά τις οντότητες "Εκατομμυρίων Ετών" κλπ.....ΔΕΝ τα λέει η "επιστήμη", αλλά όσοι από τους επιστήμονες "ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ" (believe) στην "Εξέλιξη / Δαρβινισμό"
με συγχωρείς αλλά η μία εκ των δύο θεωρία των "εκατομμυρίων ετών" προκύπτει από το διαχωρισμό που έχει γίνει με σύσσωμη την επιστήμη σε περιόδους του Μεσοζωικού αιώνα. Δηλαδή ουσιαστικά έχουμε Τριασική, Ιουρασική, Κρητιδική περίοδο, σύμφωνα με τις επιστήμες της βιολογίας, της ζωολογίας, της γεωλογίας, της γεωπονίας, κτλ (συμφωνούν δηλαδή οι περισσότεροι κλάδοι που ασχολούνται με το θέμα) κατά τις οποίες περιόδους έζησαν οι δεινόσαυροι.
Ε όχι ρε συ Laptona και.... με "Σύσσωμη την Επιστήμη".
Εγώ ας πούμε διαφωνώ καθώς και χιλιάδες άλλοι επιστήμονες...

(τα ίδια κάνουν και με το "Φαινόμενο του θερμοκηπίου"...!!! Προβάλλουν αυτά που εξυπηρετούν την Νέα Τάξη πραγμάτων και ίσως πολεμούν τους διαφωνούντες επιστήμονες. Ψάξε να δεις τι γίνεται με την "Επιστημονική Κοινότητα που (δήθεν) ΣΥΜΦΩΝΕΙ" όπως λες σε συγκεκριμένες απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα...!!!)

Εκτός αν εννοείς ως --> "Σύσσωμη την Επιστήμη" την "επιστήμη" των Μέσων Μαζικής (Τύφλωσης) Ενημέρωσης (ΜΜΕ) που είναι κατευθυνόμενη και εξυπηρετεί τα σχέδια της Νέας Εποχής και του Αντιχρίστου...!!!

Συνεπώς,
Όχι, εσύ να με συγχωρείς, αλλά παρά το γεγονός οτι η "θεωρία" των μεθόδων χρονολόγισης έχει υποτίθεται "επιστημονική βάση", για να βρούνε τα "επιστημονικά" τους αποτελέσματά τους οι επιστήμονες στηρίζονται ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ (τις οποίες υποθέσεις τις ΕΝΑΛΛΆΣΣΟΥΝ μάλιστα κατά το συμφέρον τους, για να τους βγαίνουν τα νούμερα σύμφωνα με αυτά που θέλουν να δείξουν).

Αυτό φίλε, λυπάμαι αλλά ΔΕΝ είναι επιστήμη.
Η επιστήμη δεν βασίζεται σε "υποθέσεις".
Επιστήμη το βαπτίζουν αυτοί που θέλουν να προωθήσουν τα σχέδια της νέας τάξης για τους "αδαής"...!!!

"Ένα και ένα κάνουν δύο" (ή "μηδέν και ένα το κρατούμενο" σε άλλο σύστημα αρίθμησης)...

Όλα αυτά τα τρελά νούμερα που βγάζουν (εκατομμύρια και δισεκατομμύρια χρόνια) είναι βασισμένα ναι μεν σε ένα κομμάτι (επιστημονικής) θεωρίας με μετρήσεις κλπ. (για να βγάλουν την θεωρία), αλλά στην πράξη βασίζονται καθαρά σε ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ διότι τους λείπουν σημαντικά στοιχεία στην εξίσωση...,οπότε τα αποτελέσματα είναι εντελώς αυθαίρετα...!!

Στην ουσία, επιλέγουν τα αποτελέσματα που τους βολεύει για να στηρίξουν άλλα πράγματα που τους συμφέρει (πχ. την θεωρία της εξέλιξης).

Αυτό φίλε Laptona, λυπάμαι αλλά ΔΕΝ είναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
Ο καθένας κάνει ο,τι θέλει *(κατά βούληση)....και σουλουπώνει τα αποτελέσματα ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ και όπως τον ΒΟΛΕΎΕΙ...!!!

Δες το παρακάτω αρθράκι που εντόπισα μόλις, για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ (δίνει με ωραίο τρόπο να καταλάβει κάποιος που δεν γνωρίζει και πολλά, το ΓΙΑΤΙ δεν είναι οι μέθοδοι χρονολόγισης σωστές επιστημονικά. Στην ουσία δεν είναι καν επιστημονικός τρόπος μέτρησης).


Πως λειτουργεί η μέθοδος χρονολόγησης


by Tas Walker
μεταφρασμένο από τον Δημήτρη Τσακνάκη
water dripping from a tap into a cylinder beaker
Εικόνα
Απευθυνόμενος στους μαθητές, χρησιμοποίησα έναν ογκομετρικό κύλινδρο για να τους παρουσιάσω πως λειτουργεί η επιστημονική χρονολόγηση. Η εικόνα έδειχνε μια βρύση να στάζει μέσα στον κύλινδρο. Ήτανε καλά σημαδεμένος έτσι ώστε το κοινό να βλέπει ότι περιέχει ακριβώς 300 ml με νερό. Το διάγραμμα επίσης έδειχνε ότι η βρύση έσταζε με ρυθμό 50 ml / ώρα.

Τους ρώτησα: “Για πόση ώρα το νερό στάζει μέσα στον κύλινδρο;”

Αμέσως κάποιος φώναξε, “Έξι ώρες.”

“Ωραία, πως το συμπέρανες αυτό;”

“Διαιρώντας την ποσότητα του νερού μέσα στον κύλινδρο (300 ml) με τον ρυθμό (50 ml την ώρα)”

“Άριστα”, του είπα. “Βλέπετε πόσο εύκολο είναι να υπολογίσεις την ηλικία ενός αντικειμένου επιστημονικά; Κάθε μέθοδος χρονολόγησης που χρησιμοποιούν οι επιστήμονες λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Συμπεριλαμβάνοντας και τη μέτρηση ενός αντικειμένου που αλλάζει με το χρόνο.”

Ο κόσμος άρχισε να χαλαρώνει μόλις κατάλαβε ότι η επιστήμη της χρονολόγησης δεν είναι και τόσο δύσκολη. Τότε τους εξέπληξα, “Το πρόβλημα είναι ότι οι έξι ώρες είναι λάθος απάντηση.”

Φαινόταν μπερδεμένοι και δύσπιστοι.


“Αυτό το πείραμα το έστησα εγώ, και μπορώ να σας πω ότι το νερό στάζει για μία ώρα. Μπορείτε να μου πείτε τι συνέβη;”

Αφού ανασυγκροτήθηκαν, κάποιος φώναξε, “Η βρύση έσταζε γρηγορότερα στο παρελθόν;”

“Πιθανόν”, είπα.

“Ο κύλινδρος ήταν σχεδόν γεμάτος όταν ξεκινήσατε;”

“Μπορεί. Αλλά μπορείτε να δείτε τι είναι αυτό που κάνετε;” Ρώτησα. “Προκειμένου να υπολογίσετε μια ηλικία κάνετε υποθέσεις για το παρελθόν. Υποθέσατε ότι ο ρυθμός ήταν πάντοτε 50 ml την ώρα και ότι ο κύλινδρος ήταν γεμάτος όταν ξεκίνησε. Βασιζόμενοι σε υποθέσεις υπολογίσατε τη διάρκεια των έξι ωρών.

Κούνησαν τα κεφάλια τους.

“Ήσασταν απόλυτα ικανοποιημένοι μ‘ αυτή την απάντηση. Κανένας σας δεν την αμφισβήτησε.” Συμφώνησαν.


Η επιστημονική χρονολόγηση δεν είναι ένας τρόπος μέτρησης αλλά ένας τρόπος σκέψης.


Τότε, όταν σας είπα τη σωστή απάντηση, καταλάβατε τι κάνατε; Αλλάξατε αμέσως τις υποθέσεις σας για το παρελθόν έτσι ώστε να συμφωνήσετε με τη διάρκεια που σας είπα εγώ.

Κάθε επιστήμονας πρέπει πρώτα να κάνει υποθέσεις για το παρελθόν προτού μπορέσει να υπολογίσει μια ηλικία. Αν το αποτέλεσμα μοιάζει εντάξει, θα το αποδεχθεί ευχαρίστως. Αλλά αν δεν συμφωνεί με άλλες πληροφορίες τότε θα αλλάξει τις υποθέσεις του έτσι ώστε η απάντησή του να συμφωνεί.

Δεν έχει σημασία αν η υπολογιζόμενη ηλικία είναι πολύ μεγάλη ή πολύ μικρή. Υπάρχουν πάντα πολλές υποθέσεις που πρέπει να κάνει ένας επιστήμονας για να έχει μια συνεπής απάντηση.

Ξαφνικά τα φώτα έσβησαν.

Το ακροατήριό μου είδε, εν συντομία, πως λειτουργεί η μέθοδος χρονολόγησης.





1. Η επιστημονική χρονολόγηση δεν είναι ένας τρόπος μέτρησης αλλά ένας τρόπος σκέψης.






Πως λειτουργεί στην πράξη

Ένα στρώμα ηφαιστειακής στάχτης στην ανατολική Αφρική, που ονομάζεται τέφρα KBS, έγινε διάσημο λόγω των ανθρώπινων απολιθωμάτων που βρέθηκαν τριγύρω.1

Χρησιμοποιώντας τη μέθοδο καλίου-αργού (potassium-argon) , οι Fitch και Miller ήταν οι πρώτοι που μέτρησαν την ηλικία της τέφρας.

Το αποτέλεσμα τους των 212–230 εκατομμυρίων ετών δεν συμφωνούσε με την ηλικία των απολιθωμάτων (ελέφαντας, γουρούνι, πίθηκος και εργαλεία) κι έτσι απόρριψαν τη χρονολογία. Είπαν ότι το δείγμα μολύνθηκε με υπερβολική ποσότητα αργού.

2. Χρησιμοποιώντας νέα δείγματα άστριου και ελαφρόπετρας (feldspar and pumice) “χρονολόγησαν αξιόπιστα” την τέφρα στα 2,61 εκατ. χρόνια το οποίο συμφωνούσε ωραία.

Αργότερα, αυτή η ηλικία επιβεβαιώθηκε από δύο ακόμη μεθόδους χρονολόγησης (παλαιομαγνητισμού και κομματιών σχάσης—paleomagnetism and fission tracks), και έγινε ευρέως αποδεκτό.

Έπειτα ο Richard Leakey βρήκε ένα κρανίο (ονομάζεται KNM-ER 1470) κάτω από την τέφρα KBS, ένα κρανίο που έμοιαζε υπερβολικά σύγχρονο για να είναι 3 εκατ. ετών.

Έτσι ο Curtis και άλλοι επαναχρονολόγησαν την KBS τέφρα με τη χρήση επιλεγμένων δειγμάτων αστρίου και ελαφρόπετρας και εξασφάλισαν την ηλικία των 1,82 εκατ. ετών. Αυτή η νέα ημερομηνία συμφωνούσε με την παρουσία του κρανίου.3

Δοκιμές από άλλους επιστήμονες χρησιμοποιώντας παλαιομαγνητισμό και κομμάτια σχάσης επιβεβαίωσαν την μικρότερη χρονολόγηση.

Έτσι, μέχρι το 1980 υπήρχε μια νέα, εντυπωσιακά σύμφωνη χρονολόγηση για την τέφρα KBS, και ήταν αυτή που έγινε κοινά αποδεκτή.

Το οποίο επεξηγεί ότι, αντίθετα με τις δημοφιλείς πεποιθήσεις, οι μέθοδοι χρονολόγησης δεν είναι ο πρωταρχικός τρόπος που αποφασίζονται οι ηλικίες.


Οι μέθοδοι χρονολόγησης δεν ηγούνται αλλά ακολουθούν.



Τα αποτελέσματά τους πάντοτε ερμηνεύονται ώστε να συμφωνούν με άλλους παράγοντες, όπως η εξελικτική ερμηνεία της γεωλογίας και των απολιθωμάτων
.



Βιβλιογραφία και σημειώσεις

For more information see Lubenow, M.L., The pigs took it all, Creation 17(3):36–38, 1995; creation.com/pigstook.
Fitch, F.J. and Miller, J.A., Radioisotopic age determinations of Lake Rudolf artifact site, Nature 226(5242):226–228, 1970.
Curtis, G.H., et al., Age of KBS Tuff in Koobi Fora Formation, East Rudolf, Kenya, Nature 258(5534):395–398, 4 December 1975.

Source: http://creation.com/how-dating-methods-work-greek
Θα προτιμούσα να μου βρεις 1 επιστημονικό άρθρο δημοσιευμένο σε έγκριτο περιοδικό το οποίο να μπορούμε να διαβάσουμε, που να στηρίζει την θέση ότι δεν υπάρχει Τριασική, Ιουρασική, Κρητιδική περίοδος και ότι αυτά είναι π.χ. ψευδολογήματα, εφόσον ανήκεις σε ανάλογο επιστημονικό κλάδο.

:0607

Εφοσον δεν καταλαβαίνεις οτι ολα βασίζονται σε υποθέσεις, δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο για σενα.
Το άρθρο της "μιτοχοντριακης Ευας" δεν σου κάνει ας πούμε?
Ανθρωποτητα μόλις 6.000-10.000 ετών αποδεδειγμένη επιστημονικά.
Που πηγαν τα εκατομμύρια χρόνια "εξέλιξης"?

Προτιμώ να μου αποδειξεις εσυ οτι δεν βασιζονται σε υποθεσεις οι χρονολογήσεις.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

38
Άντε πάλι τα ίδια
Εικόνα

Vassilis_1 έγραψε: Βεβαίως, η δική σου επιχειρηματολογία βασίζεται στην επιστημονική “μωρανθείσαν σοφίαν”
Καταρχάς δεν σε ρώτησα να μου πεις τη γνώμη σου σχετικά με την επιχειρηματολογία. Δεύτερον, αυτό που λες είναι προσβλητικό, διότι με αποκαλείς μωρό, ταυτίζοντας τάχα την “μωρανθείσαν σοφίαν” που λέει ο Μέγας Βασίλειος. Ασφαλώς φίλε μου εγώ, απλά διερωτώμαι, διότι δεν γνωρίζω ποια είναι πραγματικά η θέση που πρέπει να έχει ένας Χριστιανός Ορθόδοξος πάνω στο ζήτημα της ύπαρξης των δεινοσαύρων. Συνεπώς δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σοφία να επιδείξω πάνω στο θέμα, ώστε να είναι "μωρανθείσαν" όπως λες.

Περιμένω λοιπόν από σένα να μου εξηγήσεις αυτά που με απασχολούν ,αλλά εσύ μάλλον προτιμάς να αναπτύσσεις πάνω στην εξέλιξη, το οποίο είναι άσχετο - κατά τη γνώμη μου, και δείχνει παντελή έλλειψη κατανόησης του ζητούμενου από μέρους σου.
Vassilis_1 έγραψε: Τώρα εσύ, αν συμφωνείς με την επιχειρηματολογία μου, η οποία καταρρίπτει την εξελικτική θεωρία, οφείλεις να το δηλώσεις.
Αν έχεις αντιρρήσεις, πρέπει να τις διατυπώσεις.
Έτσι γίνεται ο διάλογος.
Δε με απασχολεί καν αυτή η θεωρία.
Εικόνα
Όπως είπα και προηγουμένως είναι μία τοποθέτηση offtopic σε σχέση με το θέμα της ύπαρξης των δεινοσαύρων και το τρόπο που πρέπει να το αντιμετωπίζει ένας Χ.Ο. Πόσες φορές πρέπει να το πω ;
Vassilis_1 έγραψε: Απάντησέ λοιπόν: Ή συμφωνείς με την επιχειρηματολογία μου, η οποία καταρρίπτει την εξελικτική θεωρία, ή έχεις αντιρρήσεις, τις οποίες όμως πρέπει να διατυπώσεις.
Τότε και εγώ, θα σου απαντήσω στο ερωτηματολόγιο το οποίο έχεις θέσει.
Όχι αγαπητέ, απλά δεν έχεις το υπόβαθρο να απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές όπως επίσης δεν έχεις το θάρρος να παραδεχθείς ότι δεν γνωρίζεις.

Το θέμα της εξέλιξης είναι άσχετο με το παρόν θέμα, συνεπώς δεν βρίσκω καμία υποχρέωση να απαντήσω προσωπικά σε ερωτήματα πάνω στο θέμα της εξέλιξης. Εκτός αν πιστεύεις ότι σχετίζονται, αλλά δεν έχεις θέσει κάποιο τέτοιο ζήτημα.

Η σειρά των ερωτημάτων που τέθηκαν λοιπόν σχετικά με την ύπαρξη των δεινοσαύρων είναι το ζητούμενο σε αυτό το θέμα, και όχι η εξελικτική θεωρεία. Αν λοιπόν δεν θέλεις να πάρεις θέση πάνω σε αυτά κανένα πρόβλημα, μην παίρνεις.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

39
omg έγραψε: Εφοσον δεν καταλαβαίνεις οτι ολα βασίζονται σε υποθέσεις, δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο για σενα.
Γιατί είπα εγώ ότι είναι standard 1000% αδιαπραγμάτευτα σωστή και ακριβής η επιστήμη?
omg έγραψε: Το άρθρο της "μιτοχοντριακης Ευας" δεν σου κάνει ας πούμε?
Μου κάνει, δεν το είχα διαβάσει, θα το ψάξω και θα σου πω. Όμως είναι άσχετο με τους δεινόσαυρους.
omg έγραψε: Ανθρωποτητα μόλις 6.000-10.000 ετών αποδεδειγμένη επιστημονικά.
Που πηγαν τα εκατομμύρια χρόνια "εξέλιξης"?

Προτιμώ να μου αποδειξεις εσυ οτι δεν βασιζονται σε υποθεσεις οι χρονολογήσεις.
Ίσως πρέπει να επικεντρωθούμε σε ένα νέο Θέμα σχετικά με το πόσο ακριβείς είναι οι μέθοδοι χρονολόγησης που χρησιμοποιούμε στις μέρες μας. Θα το έχω στα υπόψη μέχρι να βρω χρόνο να επανέλθω.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

40
Χριστός Ανέστη!!!
LAPTONAS έγραψε:
…Δε με απασχολεί καν αυτή η θεωρία…. Το θέμα της εξέλιξης είναι άσχετο με το παρόν θέμα…
Αν δεν σε απασχολεί η θεωρία της εξέλιξης, και της οποίας το θέμα, όπως λες, είναι άσχετο με το παρόν θέμα, γιατί τοποθετήθηκες σχετικά με την εξέλιξη σε αυτό το θέμα;
Μήπως ξεχάστηκες; Για κοίταξε εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 059#p67059

Αφού θεωρείς λοιπόν ότι η εξέλιξη είναι άσχετο με το παρόν θέμα, οφείλεις να πάρεις την πιο πάνω τοποθέτησή σου από το εδώ θέμα, ανοίγοντας ένα νέο θέμα περί εξέλιξης, τοποθετώντας την εκεί, ώστε να δεχτείς τις απαντήσεις μας.

Τότε θα δεις, ότι θα σου απαντήσω στο ερωτηματολόγιο που έχεις θέσει εδώ.

Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

41
Vassilis_1 έγραψε:Χριστός Ανέστη!!!
LAPTONAS έγραψε:
…Δε με απασχολεί καν αυτή η θεωρία…. Το θέμα της εξέλιξης είναι άσχετο με το παρόν θέμα…
Αν δεν σε απασχολεί η θεωρία της εξέλιξης, και της οποίας το θέμα, όπως λες, είναι άσχετο με το παρόν θέμα, γιατί τοποθετήθηκες σχετικά με την εξέλιξη σε αυτό το θέμα;
Μήπως ξεχάστηκες; Για κοίταξε εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 059#p67059
Διότι περιέχει πλούσιες πληροφορίες πάνω στο θέμα των δεινοσαύρων. Όπως επίσης πολλές πληροφορίες έχει και εδώ παρά το γεγονός ότι είναι σελίδα των καθολικών -> https://answersingenesis.org/dinosaurs/ ... the-bible/
το ότι τοποθέτησα αυτά δεν με κάνει ούτε οπαδό της εξελικτικής δημιουργίας ούτε οπαδό των καθολικών. Το ενδιαφέρον σε αυτό εδώ το θέμα είναι να δούμε την αντίστοιχη θέση από πλευράς Ορθοδοξίας και όχι να προσπαθούμε να αναιρέσουμε τις άλλες απόψεις δίχως πρώτα να έχουμε δική μας "Ορθόδοξη" θέση.
Vassilis_1 έγραψε: Αφού θεωρείς λοιπόν ότι η εξέλιξη είναι άσχετο με το παρόν θέμα, οφείλεις να πάρεις την πιο πάνω τοποθέτησή σου από το εδώ θέμα, ανοίγοντας ένα νέο θέμα περί εξέλιξης, τοποθετώντας την εκεί, ώστε να δεχτείς τις απαντήσεις μας.

Τότε θα δεις, ότι θα σου απαντήσω στο ερωτηματολόγιο που έχεις θέσει εδώ.
Μόλις έχω χρόνο μπορώ να το κάνω, εφόσον έχεις ψάξει τόσο καλά το θέμα της εξέλιξης, ώστε να ακούσω τις θέσεις σου, ωστόσο σε αυτό το θέμα περιμένω να ακούσω μία Ορθόδοξη τοποθέτηση πάνω στην ύπαρξη των απολιθωμένων οστών, αυγών και σκελετών δεινοσαύρων.

Διότι πως να το κάνουμε, είναι ένα θέμα αρκετά ενδιαφέρον , για το οποίο η Ορθόδοξη εκκλησία δεν μιλάει. Εκτός αν υπάρχουν σχετικά άρθρα και δεν τα έχουμε βρει ακόμα ώστε να τα συζητήσουμε ... :0607

Εδώ βλέπουμε ένα Τρικεράτωπα :
Εικόνα
υπήρχαν τρικεράτωπες στο Παράδεισο ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Δεινόσαυροι κατά την Ορθοδοξία ;

42
Χριστός Ανέστη!!!

Οφείλω να δώσω μια εξήγηση.
Είχα γράψει:
Βεβαίως, η δική σου επιχειρηματολογία βασίζεται στην επιστημονική “μωρανθείσαν σοφίαν” κατά τον Μέγα Βασίλειο (εννοείται, ότι ο χαρακτηρισμός του Μεγάλου Βασιλείου αποδίδεται στην επιστήμη, όταν αυτή, στην προσπάθειά της να εξιχνιάσει θέματα στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση, όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, κάθε υποτιθέμενης αρχής, και της χρονολόγησης, έχει αντίθετες απόψεις από τις αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής). Παράλληλα με τον χαρακτηρισμό του Μεγάλου Βασιλείου, κινείται και ο επιστημονικός όρος της Επαγωγής http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 069#p67069 ο οποίος ΔΕΝ κατοχυρώνει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ επιστημονική θεωρία σχετική με την εξιχνίαση των πιο πάνω θεμάτων, πετώντας την στον κάλαθο των αχρήστων. Κοντολογίς ο χαρακτηρισμός του Μεγάλου Βασιλείου, και η καταδίκη της επαγωγής θα ακολουθούν εσαεί την επιστήμη, όταν στην προσπάθειά της να ξεπεράσει το ταβάνι των δυνατοτήτων της, επιχειρεί την εξιχνίαση των θεμάτων αυτών, των οποίων την εξιχνίαση αναλαμβάνουν, αποκλειστικά, οι αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής.
LAPTONAS έγραψε:
… αυτό που λες είναι προσβλητικό, διότι με αποκαλείς μωρό, ταυτίζοντας τάχα την “μωρανθείσαν σοφίαν” που λέει ο Μέγας Βασίλειος.
Αγαπητέ LAPTONAS τον χαρακτηρισμό “μωρανθείσαν σοφίαν” τον προσάπτει στην επιστήμη ο Μέγας Βασίλειος (Βλέπε παράθεση όπου αναλύεται ο λόγος), τον οποίο επιβεβαιώνει και ο επιστημονικός όρος “Επαγωγική λογική”.

Τώρα, επειδή με εμφανίζεις ότι σε θεωρώ μωρό, πρέπει να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.
Όχι φίλε μου. Απλά θεωρώ ότι είσαι παρασυρμένος από τις επιστημονικές πλάνες σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που περιγράφονται στη πιο πάνω παράθεση. Καθώς κινούνται εκτός των αποδεδειγμένων περιγραφών της Αγίας Γραφής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron