Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

28
M__ έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Ελα μωρέ, λεπτομέρειες...
Οπως λεπτομέρειες είναι ότι από τις 731 φορές που αναφέρεται το ελοχίμ μόνο μία μεταφράζεται ως άγγελοι.
Μα μία μόνο φορά μεταφράζεται και ως "υιοί των ισχυρών" στο ben elohyim. Συνεπώς αν δεκτούμε ότι Ελοχίμ = Θεός (και όχι φωτεινοί υπηρέτες ή άγγελοι κτλ) τότε δεχόμαστε ότι και στο επίμαχο σημείο λέει ότι οι "υιοί του Θεού" πήραν γυναίκες τις θυγατέρες των ανθρώπων (κεφάλαιο 6 της γένεσις) και όχι το "υιοί των ισχυρών" που λένε π.χ. στο oode http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant1.htm
Συμφωνώ. Αλλωστε εξέφρασα ήδη την προσωπική μου άποψη περί αυτού του σημείου - Αγγελοι είναι οι αναφερόμενοι στο Γεν 6.

Τα λοιπά περί ελοχίμ (με τα οποία και διαφωνώ) θα τα σχολιάσω εκτενώς τώρα που διάβασα το βιβλίο που έστειλε ο Spartan.

Πότε πρόλαβες κιόλας βρε θηρίο; :ex
Είσαι σίγουρος ότι διάβασες προσεκτικά όμως ή έκανες ουσιαστικά "ξεφύλισμα";
Τις παραπομπές που δίνει απ το ίντερνετ για να ακούσεις την προφορά των λέξεων ο ίδιος τις είδες; Άκουσες καμία; :blue

Εάν ναι, ανυπομονώ να δω σε τι διαφωνείς από αυτά που λέει το βιβλίο.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

29
Spartan έγραψε:
M__ έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Ελα μωρέ, λεπτομέρειες...
Οπως λεπτομέρειες είναι ότι από τις 731 φορές που αναφέρεται το ελοχίμ μόνο μία μεταφράζεται ως άγγελοι.
Μα μία μόνο φορά μεταφράζεται και ως "υιοί των ισχυρών" στο ben elohyim. Συνεπώς αν δεκτούμε ότι Ελοχίμ = Θεός (και όχι φωτεινοί υπηρέτες ή άγγελοι κτλ) τότε δεχόμαστε ότι και στο επίμαχο σημείο λέει ότι οι "υιοί του Θεού" πήραν γυναίκες τις θυγατέρες των ανθρώπων (κεφάλαιο 6 της γένεσις) και όχι το "υιοί των ισχυρών" που λένε π.χ. στο oode http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant1.htm
Συμφωνώ. Αλλωστε εξέφρασα ήδη την προσωπική μου άποψη περί αυτού του σημείου - Αγγελοι είναι οι αναφερόμενοι στο Γεν 6.

Τα λοιπά περί ελοχίμ (με τα οποία και διαφωνώ) θα τα σχολιάσω εκτενώς τώρα που διάβασα το βιβλίο που έστειλε ο Spartan.

Πότε πρόλαβες κιόλας βρε θηρίο; :ex
Είσαι σίγουρος ότι διάβασες προσεκτικά όμως ή έκανες ουσιαστικά "ξεφύλισμα";
Τις παραπομπές που δίνει απ το ίντερνετ για να ακούσεις την προφορά των λέξεων ο ίδιος τις είδες; Άκουσες καμία; :blue

Εάν ναι, ανυπομονώ να δω σε τι διαφωνείς από αυτά που λέει το βιβλίο.
Διάβασα το πρώτο σκέλος που αναφέρεται στη χρήση του ελοχίμ (μέχρι σελ 66). Ελπίζω να προλάβω να σχολιάσω κάποια στιγμή σύντομα

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

30
Spartan έγραψε:
Μπα, ωρύεσαι για τα βιβλία του Λιακό, αλλά γνωρίζεις βλέπω μια χαρά τα βιβλία της δαιμονολογίας και τα περιεχόμενά τους.
Απορώ πως δεν δαιμονίστηκες βρε παιδί μου με αυτά που γνωρίζεις.
Τέλος πάντων, για να τελειώνουμε με τα μεσαιωνικού τύπου επιχειρήματα, το συγκεκριμένο βιβλίο που προτείνω να διαβάσετε όλοι, ο τόμος 43 δηλαδή , δεν περιέχει πουθενά τέτοια ονόματα ούτε ίχνος άλλου ...δαιμονικού στοιχείου. Οπότε είναι άτοπη, άκαιρη και άκυρη η "προειδοποίησή" σου.
Θα σε θερμοπαρακαλέσω λοιπόν να μην μπερδεύεις τον κόσμο (άθελά σου πιστεύω).
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Δεν είμαι παρών για να χαλάσω τη διαφημησή στα επικίνδυνα βιβλία
και στον επίσης επικίνδυνο παρουσιαστή τους(διότι όλα όσα παρουσιαζει ο Λιακόπουλος είναι συρραφές απο βιβλία μαγείας μυθολογίας και αιρέσεων)
αλλά είμαι παρών για να τονίσω ακόμη μία φορά την δαιμονολογία των βιβλίων τούτων.....
Συνέχισε τη δουλειά σου.........
Εικόνα

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

31
Καλό είναι όποιος διαβάσει τον τόμο 43, να έχει διαβάσει πρώτα το τόμο 1 Ελοχίμ, πολλά επαναλαμβάνονται και ενισχύονται στον 43. Εγώ το ολοκλήρωσα το βιβλίο, αυτά που με εντυπωσίασαν είναι κυρίως η αναφορές για παράλλαξη της μετάφρασης του όρου Ελοχίμ, το 381 μ.Χ. από διατάγματα του Θεοδόσιου και την απαξίωση της θεολογίας από τους νεότερους θεολόγους, σαν να έγινε κάποιας μορφής μαζική προπαγάνδα.
Εικόνα
και μη ξεχνάμε ότι την ίδια περίπου εποχή έγιναν και άλλα γεγονότα που συζητήσαμε http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 9&start=18 (Ο τελευταίος χρησμός της Πυθίας το 373 μ.Χ.)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

32
Λοιπόν διάβασα και εγώ τις πρώτες 66 σελίδες.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είδα μία απο τα ίδια.

Δεν είπε κάτι καινούργιο,απλώς έβαλε λίγο περισσότερο μπλα μπλα.


Στα περισσότερα και πάλι δεν δίνει κάποια απάντηση απλώς επαναλαμβανει τα ίδια και τα ίδια(πλυση εγκεφάλου) πράγμα εκνευριστικό μέχρι εκεί που δεν πάει.


Καλό είναι όποιος διαβάσει τον τόμο 43, να έχει διαβάσει πρώτα το τόμο 1 Ελοχίμ, πολλά επαναλαμβάνονται και ενισχύονται στον 43. Εγώ το ολοκλήρωσα το βιβλίο, αυτά που με εντυπωσίασαν είναι κυρίως η αναφορές για παράλλαξη της μετάφρασης του όρου Ελοχίμ, το 381 μ.Χ. από διατάγματα του Θεοδόσιου και την απαξίωση της θεολογίας από τους νεότερους θεολόγους, σαν να έγινε κάποιας μορφής μαζική προπαγάνδα.

Και ποια είναι ακριβώς η παράλλαξη των ελοχίμ για να γελάσουμε λίγο?


και μη ξεχνάμε ότι την ίδια περίπου εποχή έγιναν και άλλα γεγονότα που συζητήσαμε viewtopic.php?f=44&t=15719&start=18 (Ο τελευταίος χρησμός της Πυθίας το 373 μ.Χ.)
Εσένα αυτός είναι ο καημός σου :cooll


Για όλα τα υπόλοιπα δεν βλέπω να λέτε τίποτα!

Για την Καμπάλα που γράφει το σχόλιο στην σελίδα 30 δεν είδα να λέτε τίποτα.

Διότι τα περισσότερα που γράφει και αναλύει βάζει μπροστά την καμπάλα!
Η καμπάλα και η καμπάλα και η καμπαλα.

Και ρωτησα τον τάδε Ραββινο και το τάδε εβραίο κ.ο.κ


Πάμε καλά ωρε?

Τι μας λεει ο άνθρωπος και τι καθόμαστε και διαβάζουμε?

Για καμπάλες και δεν συμμαζεύετε?

Και πως παει να μας αποδείξει ότι η καμπαλα δεν ειναι σατανικη και μυστικιστικη ιουδαικη αίρεση?

Μα ρώτησε τον Ραββινο αθηνών.

Παμε καλά ρε?
Για μακάκες μας περνάει?

Και τι περίμενε να του απαντήσει ο Ραββίνος?

Οτι η καμπάλα ειναι σατανικό,μυστικιστικό,αιρετικό βιβλίο? :0307

Ας πήγαινε σε κάποιον Ορθοδοξο ιερέα ή μοναχό να ρωτούσε για την Καμπάλα.


Οσο για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε να τα συζητησουμε.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

33
emman έγραψε:Λοιπόν διάβασα και εγώ τις πρώτες 66 σελίδες.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είδα μία απο τα ίδια.

Δεν είπε κάτι καινούργιο,απλώς έβαλε λίγο περισσότερο μπλα μπλα.


Στα περισσότερα και πάλι δεν δίνει κάποια απάντηση απλώς επαναλαμβανει τα ίδια και τα ίδια(πλυση εγκεφάλου) πράγμα εκνευριστικό μέχρι εκεί που δεν πάει.


Καλό είναι όποιος διαβάσει τον τόμο 43, να έχει διαβάσει πρώτα το τόμο 1 Ελοχίμ, πολλά επαναλαμβάνονται και ενισχύονται στον 43. Εγώ το ολοκλήρωσα το βιβλίο, αυτά που με εντυπωσίασαν είναι κυρίως η αναφορές για παράλλαξη της μετάφρασης του όρου Ελοχίμ, το 381 μ.Χ. από διατάγματα του Θεοδόσιου και την απαξίωση της θεολογίας από τους νεότερους θεολόγους, σαν να έγινε κάποιας μορφής μαζική προπαγάνδα.

Και ποια είναι ακριβώς η παράλλαξη των ελοχίμ για να γελάσουμε λίγο?


και μη ξεχνάμε ότι την ίδια περίπου εποχή έγιναν και άλλα γεγονότα που συζητήσαμε viewtopic.php?f=44&t=15719&start=18 (Ο τελευταίος χρησμός της Πυθίας το 373 μ.Χ.)
Εσένα αυτός είναι ο καημός σου :cooll
[/quote]

Δεν είναι τυχαίο Εμμάν και καλά θα κάνουμε να βρούμε την απάντηση σε αυτά.

Επίσης : Ακόμα περιμένω να μου πεις 1 παράδειγμα Πυθίας που να δείχνει ότι ήταν σατανοκατειλημένη μέσα από πηγές που δεν δείχνουν το αντίθετο. Ακόμα περιμένω να μου ταυτίσεις τον Ώρο με τον Εωσφόρο (δηλαδή την Πυραμίδα με το μάτι με τον μάτι του Ώρου -Ρα) :dance: :dance:
emman έγραψε: Για όλα τα υπόλοιπα δεν βλέπω να λέτε τίποτα!
Εδώ συζητάμε περί των Ελοχίμ που καταναλώνεται κυρίως στο πρώτο και 43 τόμο. Εγώ έτσι το βλέπω, αν θέλεις να κάνουμε εμπεριστατωμένη ανάλυση ας πάμε σε σχετικότερο νήμα.
emman έγραψε: Για την Καμπάλα που γράφει το σχόλιο στην σελίδα 30 δεν είδα να λέτε τίποτα.

Διότι τα περισσότερα που γράφει και αναλύει βάζει μπροστά την καμπάλα!
Η καμπάλα και η καμπάλα και η καμπαλα.

Και ρωτησα τον τάδε Ραββινο και το τάδε εβραίο κ.ο.κ


Πάμε καλά ωρε?

Τι μας λεει ο άνθρωπος και τι καθόμαστε και διαβάζουμε?

Για καμπάλες και δεν συμμαζεύετε?

Και πως παει να μας αποδείξει ότι η καμπαλα δεν ειναι σατανικη και μυστικιστικη ιουδαικη αίρεση?

Μα ρώτησε τον Ραββινο αθηνών.

Παμε καλά ρε?
Για μακάκες μας περνάει?

Και τι περίμενε να του απαντήσει ο Ραββίνος?

Οτι η καμπάλα ειναι σατανικό,μυστικιστικό,αιρετικό βιβλίο? :0307

Ας πήγαινε σε κάποιον Ορθοδοξο ιερέα ή μοναχό να ρωτούσε για την Καμπάλα.


Οσο για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε να τα συζητησουμε.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα, ο καμπαλισμός δεν έχει καμία σχέση με την Ορθοδοξία.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

34
Εδώ συζητάμε περί των Ελοχίμ που καταναλώνεται κυρίως στο πρώτο και 43 τόμο. Εγώ έτσι το βλέπω, αν θέλεις να κάνουμε εμπεριστατωμένη ανάλυση ας πάμε σε σχετικότερο νήμα.
Ναι αλλά πήγες την συζητηση εκει που ήθελες......δηλαδή στις Πυθίες και στον Ωρο.

Τι σχέση έχουν οι Πυθίες,ο Ωρος και οι χρησμοί με τα ελοχιμ :blue


Δεν είναι τυχαίο Εμμάν και καλά θα κάνουμε να βρούμε την απάντηση σε αυτά.

Επίσης : Ακόμα περιμένω να μου πεις 1 παράδειγμα Πυθίας που να δείχνει ότι ήταν σατανοκατειλημένη μέσα από πηγές που δεν δείχνουν το αντίθετο. Ακόμα περιμένω να μου ταυτίσεις τον Ώρο με τον Εωσφόρο (δηλαδή την Πυραμίδα με το μάτι με τον μάτι του Ώρου -Ρα)

Πάλι τα ίδια θα λέμε?

Σου είπα για την Πυθία,σου ειπα και για τον Ωρο.

Τι να σου ταυτισω ακριβως για Ωρο?
Οτι είναι ο Εωσφόρος ή ο Απολλων ή ο Θεός του Ήλιου και δεν συμμαζευεται?


Για όλους και για όλα το ιδιο ισχύει πάνω κάτω,διότι ο διάβολος παίρνει διάφορα ονοματα και μορφες.

Τα είχαμε ξανασυζητησει και παλιοτερα σε άλλο θέμα,με τις θρησκειες κτλ.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

35
M__ έγραψε:
Τα λοιπά περί ελοχίμ (με τα οποία και διαφωνώ) θα τα σχολιάσω εκτενώς τώρα που διάβασα το βιβλίο που έστειλε ο Spartan.
Διάβασα το πρώτο σκέλος που αναφέρεται στη χρήση του ελοχίμ (μέχρι σελ 66). Ελπίζω να προλάβω να σχολιάσω κάποια στιγμή σύντομα
emman έγραψε:
Λοιπόν διάβασα και εγώ τις πρώτες 66 σελίδες.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είδα μία απο τα ίδια.

Δεν είπε κάτι καινούργιο,απλώς έβαλε λίγο περισσότερο μπλα μπλα.


Στα περισσότερα και πάλι δεν δίνει κάποια απάντηση απλώς επαναλαμβανει τα ίδια και τα ίδια(πλυση εγκεφάλου) πράγμα εκνευριστικό μέχρι εκεί που δεν πάει.






Τα βιβλία αυτού του είδους τα διαβάζει ΟΛΟΚΛΗΡΑ πρώτα κανείς και μετά μιλάει. Και τα διαβάζει προσεκτικά, απροκατάληπτα και με ανοιχτό μυαλό.
Ειδάλλως ματαιοπονούμε όλοι εδώ πέρα ότι θα βγάλουμε άκρη για οτιδήποτε, και απλώς θα λέει ο καθένας τα δικά του υπηρετώντας δουλικά πάντα τις ίδιες κρυσταλλωμένες απόψεις. Θα μείνουμε λοιπόν δούλοι του εγωϊσμού μας; Ή θα προσπαθήσουμε να βρούμε κοινά σημεία, κοινές παραδοχές που θα βασίζονται σε στοιχεία-ντοκουμέντα-γεγονότα αλλά και κοινή λογική; Δεν είπα να ταυτιστούμε σε όλα, αλίμονο. Ο καθένας έχει διαφορές στις απόψεις του συνήθως.
Να εντοπίσουμε πρώτα όμως συγκεκριμένα τις διαφορές αυτές και να τις συζητήσουμε ήρεμα χωρίς αρνητισμό, μηδενισμό και αρτηριοσκληρωτική στάση.

Διαβάστε λοιπόν φίλοι μου πρώτα, προσεκτικά και ανοιχτόμυαλα.
Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Έχουμε καιρό μετά να τα πούμε.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

36
Τα βιβλία αυτού του είδους τα διαβάζει ΟΛΟΚΛΗΡΑ πρώτα κανείς και μετά μιλάει. Και τα διαβάζει προσεκτικά, απροκατάληπτα και με ανοιχτό μυαλό.
Tι λες βρε spartan,σοβαρα μιλας τώρα?

Φτάνει τόσα που διάβασα και είδα.

Δεν είμαι κανένας ανεγκέφαλος ούτε στενομυαλος όπως θέλεις να μου υποδείξεις για να καταλαβω τι λέει ο φιλοεβραιοσιωνιστης Λιακόπουλος.

Οκ?

Τι θα αλλάξει δηλαδή σε αυτα που ρωταω?

Θα αλλαξει η γνωμη που εχει για την καμπαλα ο Λιακοπουλος στην συνεχεια?

Λοιπον για να τελιωνει το παραμυθακι,διοτι το κουρασαμε το θεμα.....θα κάτσεις αν θέλεις να αναλυσουμε πρωτα αυτα και μετα θα πάμε παρακατω.

Δεν θα διαβαζω εγω ένα σωρό μπούρδες και να ψαχνω μετα που είπε το ένα και που είπε το αλλο(αν τα θυμαμαι και όλα στο τέλος) για να σου τα ρωτησω.

Στο κατω κατω τα ιδια λεει και τιποτα διαφορετικο.

Ηδη εκανε ποσες ερωτήσεις και έδωσε απαντήσεις συμφωνα με το δικό του μυαλό.
Ομως απαντησεις στα περισσότερα δεν έδωσε και εμενα με φτάνει ήδη το δουλεμα που τρωω σε αυτα που διάβασα μέχρι τώρα και χαραμισα τζάμπα τον χρόνο μου.

Αν θέλετε λοιπόν να συζητησουμε αυτα για να πάμε στα επόμενα καλώς..... αν δεν θέλετε με γειά σας και χαρά σας.

Ειδάλλως ματαιοπονούμε όλοι εδώ πέρα ότι θα βγάλουμε άκρη για οτιδήποτε, και απλώς θα λέει ο καθένας τα δικά του υπηρετώντας δουλικά πάντα τις ίδιες κρυσταλλωμένες απόψεις. Θα μείνουμε λοιπόν δούλοι του εγωϊσμού μας; Ή θα προσπαθήσουμε να βρούμε κοινά σημεία, κοινές παραδοχές που θα βασίζονται σε στοιχεία-ντοκουμέντα-γεγονότα αλλά και κοινή λογική; Δεν είπα να ταυτιστούμε σε όλα, αλίμονο. Ο καθένας έχει διαφορές στις απόψεις του συνήθως.
Να εντοπίσουμε πρώτα όμως συγκεκριμένα τις διαφορές αυτές και να τις συζητήσουμε ήρεμα χωρίς αρνητισμό, μηδενισμό και αρτηριοσκληρωτική στάση.

Διαβάστε λοιπόν φίλοι μου πρώτα, προσεκτικά και ανοιχτόμυαλα.
Αγάλια αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Έχουμε καιρό μετά να τα πούμε.
Δεν εχω τίποτα κοινό με τις Καμπαλες.... αν έχετε εσείς σαν ανοιχτόμυαλοι που είστε και με μη κρυσταλλωμένες απόψεις καλώς και μπράβο σας!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”