Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

19
Στείλε μου το βιβλιο λοιπόν να καθίσω να το διαβασω(τι άλλο θα κάνουμε Θεε μου?)...... και εάν δεν έχει τις απαντήσεις σε όλα αυτα που σε ρωτάμε και σου παραθέτουμε ζήτω που κάηκες κακομοίρη μου :hunter: :hunter: :hunter:
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

20
emman έγραψε:Στείλε μου το βιβλιο λοιπόν να καθίσω να το διαβασω(τι άλλο θα κάνουμε Θεε μου?)...... και εάν δεν έχει τις απαντήσεις σε όλα αυτα που σε ρωτάμε και σου παραθέτουμε ζήτω που κάηκες κακομοίρη μου :hunter: :hunter: :hunter:
Πάντως γνωστοί μου που αγόρασαν τα βιβλία
που μιλάνε για Ελοχίμ-Νεφελείμ
και αναφέρει μέσα και ονόματα δαιμόνων,
μετά απο λίγο τα πέταξαν,με αυτά που γίνονταν στα σπίτια τους...
emman ήθελα να σου στείλω σε μύνημα την απαντησή μου αυτή
μά,
προτίμησα να τη μοιραστώ και με τους άλλους φίλους εδώ μέσα.
Εικόνα

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

21
Θα μας τρελάνεις τελείως ρε συ μονομάχε...
Ησύχασε, σε ηλεκτρονική μορφή δεν πιάνουν τα...μάγια. Αν ήταν έτσι θα είχαν δαιμονιστεί όλα τα σπίτια με τόσα που έχουν μέσα τα κομπιούτερ απ το ίντερνετ. Και το δικό σου!
Εικόνα
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

22
Spartan έγραψε:Θα μας τρελάνεις τελείως ρε συ μονομάχε...
Ησύχασε, σε ηλεκτρονική μορφή δεν πιάνουν τα...μάγια. Αν ήταν έτσι θα είχαν δαιμονιστεί όλα τα σπίτια με τόσα που έχουν μέσα τα κομπιούτερ απ το ίντερνετ. Και το δικό σου!
Εικόνα
Εγώ φίλε μου μίλησα για τα βιβλία...αλλά εσύ..
τέλος πάντων,για μένα το ίδιο κάνει είτε το διάβασμα γίνει απο βιβλίο είτε απο το ίντερνετ..
μόνον και μόνο να αρθρώνεις με τη σκέψη σου ονόματα δαιμόνων..την ίδια ζημιά κάνεις σε σένα αν ξεφυλλίζεις το βιβλίο..
είπα και ελάλησα.....
Εικόνα

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

23
Αν και δε χρειάζεται να απαντώ σε κάθε ανακρίβεια γιατί όπως πάει θα γίνω Κούγιας στη θέση του Κούγια, θα πω όμως επειδή τυχαίνει να έχω στο σπίτι μου (και διαβάσει εννοείται) τα βιβλία, ότι ούτε ονόματα δαιμόνων γράφουν, ούτε τίποτε άλλο σατανικό και εξαποδώ. Ούτε φυσικά στο σπίτι μου γίνονται τίποτε περίεργα που μας λες. Μια χαρά αισθανόμαστε όλοι και ποτέ δεν νιώσαμε κάτι "δαιμονικό". Τα ονόματα που γράφει που λες, είναι των βασιλέων των Νεφελίμ (αρχαίοι "θεοί" )
που ήταν 72, όσα και τα γένη των Νεφελίμ.
Εσύ λοιπόν και οι υπόλοιποι που δεν πιστεύετε ότι υπήρξαν (πόσο μάλλον ότι υπάρχουν ακόμα!) οι Νεφελίμ, τι έχετε να φοβηθείτε; :dance2: :dance2: :dance2:

Όχι ότι όσοι δέχονται την πιθανότητα να υπήρξαν οι Νεφελίμ έχουν να φοβηθούν. Αλίμονο αν είχαν εξουσία να ενεργούν πάνω μας τα κάθε λογής Λαμόγια επειδή απλά ξέρουμε το όνομά τους. Δηλαδή τόσες φορές που έχει γραφτεί εδώ μέσα το όνομα "βάαλ" ή "αβαδδών" ή "βεελζεβούλ" κλπ (μη συνεχίσω και φοβηθείς), θα έπρεπε να έχει στοιχειώσει το φόρουμ!
Δεν στέκουν αυτά που λες φίλε μου, ακόμα και ονόματα δαιμόνων -με την κλασική έννοια του όρου- να ήταν (που δεν είναι) χρειάζονται ειδικές επικλήσεις και τελετουργικά για να εμφανιστούν και να μας επηρεάσουν.
Και εκτός αυτού είναι κομματάκι δύσκολο να το σκάσουν από τα τάρταρα για να τρομάξουν τα παιδάκια στο σπίτι τους. :cooll
Πόσο μάλλον όταν στο σπίτι έχουμε εικονίσματα, καντήλια και άλλα πολλά...αποτρεπτικά! :no
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

24
M__ έγραψε:
dominique έγραψε:
Συνεπώς το Ελοχίμ είναι πληθυντικός αριθμός και αναφέρεται σε πολλούς θεούς. Ο Λιάκο αναφέρει επίσης ότι το Ελοχίμ στους Εβραίους έχει τη σημασία των "φωτεινών υπηρετών του Θεού"


Μόνο που ο Λιακό λέει οτι οι Ελοχιμ,οι φωτεινοί υπηρέτες δημιούργησαν τον άνθρωπο!
Ελα μωρέ, λεπτομέρειες...
Οπως λεπτομέρειες είναι ότι από τις 731 φορές που αναφέρεται το ελοχίμ μόνο μία μεταφράζεται ως άγγελοι.
Μα μία μόνο φορά μεταφράζεται και ως "υιοί των ισχυρών" στο ben elohyim. Συνεπώς αν δεκτούμε ότι Ελοχίμ = Θεός (και όχι φωτεινοί υπηρέτες ή άγγελοι κτλ) τότε δεχόμαστε ότι και στο επίμαχο σημείο λέει ότι οι "υιοί του Θεού" πήραν γυναίκες τις θυγατέρες των ανθρώπων (κεφάλαιο 6 της γένεσις) και όχι το "υιοί των ισχυρών" που λένε π.χ. στο oode http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant1.htm

Άρα το ακόλουθο δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση.
4. Η καθ' ημάς σωστή ερμηνεία

Κατ' αυτήν, αντί για τη φράση: "υιοί τού Θεού", έπρεπε να υπάρχει η φράση: "οι γιοί τών δυναστευόντων". (Εβραϊκά: "μπενέ (α)ελοϊμ"). Πράγματι, η λέξη "ελοϊμ", εκτός από "θεοί", (πληθυντικός μεγαλειότητος τής λέξης "έλ" = "Θεός"), σημαίνει και "δυνάστες" ή "ισχυροί". Έτσι, αντί για τους "γιους τού Θεού", έχουμε τους "γιους τών δυναστευόντων", ή τους "γιούς τών ισχυρών", που παντρεύτηκαν τις "θυγατέρες τών ανθρώπων".
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

25
Spartan έγραψε:Αν και δε χρειάζεται να απαντώ σε κάθε ανακρίβεια γιατί όπως πάει θα γίνω Κούγιας στη θέση του Κούγια, θα πω όμως επειδή τυχαίνει να έχω στο σπίτι μου (και διαβάσει εννοείται) τα βιβλία, ότι ούτε ονόματα δαιμόνων γράφουν, ούτε τίποτε άλλο σατανικό και εξαποδώ. Ούτε φυσικά στο σπίτι μου γίνονται τίποτε περίεργα που μας λες. Μια χαρά αισθανόμαστε όλοι και ποτέ δεν νιώσαμε κάτι "δαιμονικό". Τα ονόματα που γράφει που λες, είναι των βασιλέων των Νεφελίμ (αρχαίοι "θεοί" )
που ήταν 72, όσα και τα γένη των Νεφελίμ.
Εσύ λοιπόν και οι υπόλοιποι που δεν πιστεύετε ότι υπήρξαν (πόσο μάλλον ότι υπάρχουν ακόμα!) οι Νεφελίμ, τι έχετε να φοβηθείτε; :dance2: :dance2: :dance2:

Όχι ότι όσοι δέχονται την πιθανότητα να υπήρξαν οι Νεφελίμ έχουν να φοβηθούν. Αλίμονο αν είχαν εξουσία να ενεργούν πάνω μας τα κάθε λογής Λαμόγια επειδή απλά ξέρουμε το όνομά τους. Δηλαδή τόσες φορές που έχει γραφτεί εδώ μέσα το όνομα "βάαλ" ή "αβαδδών" ή "βεελζεβούλ" κλπ (μη συνεχίσω και φοβηθείς), θα έπρεπε να έχει στοιχειώσει το φόρουμ!
Δεν στέκουν αυτά που λες φίλε μου, ακόμα και ονόματα δαιμόνων -με την κλασική έννοια του όρου- να ήταν (που δεν είναι) χρειάζονται ειδικές επικλήσεις και τελετουργικά για να εμφανιστούν και να μας επηρεάσουν.
Και εκτός αυτού είναι κομματάκι δύσκολο να το σκάσουν από τα τάρταρα για να τρομάξουν τα παιδάκια στο σπίτι τους. :cooll
Πόσο μάλλον όταν στο σπίτι έχουμε εικονίσματα, καντήλια και άλλα πολλά...αποτρεπτικά! :no
Σοβαρά μιλάς αγαπητέ μου;
Τονίζω και πάλι,για όσους δεν θέλουν να πάθουν κανένα κακό(διότι αυτό ίσως αργεί να γίνει κατά παραχώρηση΄
ίσως όμως και να έρθει πολύ γρήγορα)
να μην πάρουν κανένα απο αυτά τα βιβλία τα όποία έχουν τα ονόματα των 72 βασιλέων των Νεφελείμ τα οποία δεν είναι τίποτε άλλο παρά μόνον πιστη αντιγραφή
απο το βιβλίο δαιμονολογίας
Clavicula Salomonis Regis που έχει 72 ονόματα αρχηγών Δαιμόνων.Φίλοι μου φυλαχθείτε.....
Εικόνα

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

26
LAPTONAS έγραψε:
Ελα μωρέ, λεπτομέρειες...
Οπως λεπτομέρειες είναι ότι από τις 731 φορές που αναφέρεται το ελοχίμ μόνο μία μεταφράζεται ως άγγελοι.
Μα μία μόνο φορά μεταφράζεται και ως "υιοί των ισχυρών" στο ben elohyim. Συνεπώς αν δεκτούμε ότι Ελοχίμ = Θεός (και όχι φωτεινοί υπηρέτες ή άγγελοι κτλ) τότε δεχόμαστε ότι και στο επίμαχο σημείο λέει ότι οι "υιοί του Θεού" πήραν γυναίκες τις θυγατέρες των ανθρώπων (κεφάλαιο 6 της γένεσις) και όχι το "υιοί των ισχυρών" που λένε π.χ. στο oode http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant1.htm
Συμφωνώ. Αλλωστε εξέφρασα ήδη την προσωπική μου άποψη περί αυτού του σημείου - Αγγελοι είναι οι αναφερόμενοι στο Γεν 6.

Τα λοιπά περί ελοχίμ (με τα οποία και διαφωνώ) θα τα σχολιάσω εκτενώς τώρα που διάβασα το βιβλίο που έστειλε ο Spartan.

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

27
GLADIATOR έγραψε:
Spartan έγραψε:Αν και δε χρειάζεται να απαντώ σε κάθε ανακρίβεια γιατί όπως πάει θα γίνω Κούγιας στη θέση του Κούγια, θα πω όμως επειδή τυχαίνει να έχω στο σπίτι μου (και διαβάσει εννοείται) τα βιβλία, ότι ούτε ονόματα δαιμόνων γράφουν, ούτε τίποτε άλλο σατανικό και εξαποδώ. Ούτε φυσικά στο σπίτι μου γίνονται τίποτε περίεργα που μας λες. Μια χαρά αισθανόμαστε όλοι και ποτέ δεν νιώσαμε κάτι "δαιμονικό". Τα ονόματα που γράφει που λες, είναι των βασιλέων των Νεφελίμ (αρχαίοι "θεοί" )
που ήταν 72, όσα και τα γένη των Νεφελίμ.
Εσύ λοιπόν και οι υπόλοιποι που δεν πιστεύετε ότι υπήρξαν (πόσο μάλλον ότι υπάρχουν ακόμα!) οι Νεφελίμ, τι έχετε να φοβηθείτε; :dance2: :dance2: :dance2:

Όχι ότι όσοι δέχονται την πιθανότητα να υπήρξαν οι Νεφελίμ έχουν να φοβηθούν. Αλίμονο αν είχαν εξουσία να ενεργούν πάνω μας τα κάθε λογής Λαμόγια επειδή απλά ξέρουμε το όνομά τους. Δηλαδή τόσες φορές που έχει γραφτεί εδώ μέσα το όνομα "βάαλ" ή "αβαδδών" ή "βεελζεβούλ" κλπ (μη συνεχίσω και φοβηθείς), θα έπρεπε να έχει στοιχειώσει το φόρουμ!
Δεν στέκουν αυτά που λες φίλε μου, ακόμα και ονόματα δαιμόνων -με την κλασική έννοια του όρου- να ήταν (που δεν είναι) χρειάζονται ειδικές επικλήσεις και τελετουργικά για να εμφανιστούν και να μας επηρεάσουν.
Και εκτός αυτού είναι κομματάκι δύσκολο να το σκάσουν από τα τάρταρα για να τρομάξουν τα παιδάκια στο σπίτι τους. :cooll
Πόσο μάλλον όταν στο σπίτι έχουμε εικονίσματα, καντήλια και άλλα πολλά...αποτρεπτικά! :no
Σοβαρά μιλάς αγαπητέ μου;
Τονίζω και πάλι,για όσους δεν θέλουν να πάθουν κανένα κακό(διότι αυτό ίσως αργεί να γίνει κατά παραχώρηση΄
ίσως όμως και να έρθει πολύ γρήγορα)
να μην πάρουν κανένα απο αυτά τα βιβλία τα όποία έχουν τα ονόματα των 72 βασιλέων των Νεφελείμ τα οποία δεν είναι τίποτε άλλο παρά μόνον πιστη αντιγραφή
απο το βιβλίο δαιμονολογίας
Clavicula Salomonis Regis που έχει 72 ονόματα αρχηγών Δαιμόνων.Φίλοι μου φυλαχθείτε.....

Μπα, ωρύεσαι για τα βιβλία του Λιακό, αλλά γνωρίζεις βλέπω μια χαρά τα βιβλία της δαιμονολογίας και τα περιεχόμενά τους.
Απορώ πως δεν δαιμονίστηκες βρε παιδί μου με αυτά που γνωρίζεις.
Τέλος πάντων, για να τελειώνουμε με τα μεσαιωνικού τύπου επιχειρήματα, το συγκεκριμένο βιβλίο που προτείνω να διαβάσετε όλοι, ο τόμος 43 δηλαδή , δεν περιέχει πουθενά τέτοια ονόματα ούτε ίχνος άλλου ...δαιμονικού στοιχείου. Οπότε είναι άτοπη, άκαιρη και άκυρη η "προειδοποίησή" σου.
Θα σε θερμοπαρακαλέσω λοιπόν να μην μπερδεύεις τον κόσμο (άθελά σου πιστεύω).
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”