Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

37
Λοιπόν μεταφέρω κάποια που αναφέρει στο 1 τόμο σχετικά με τους Ελοχίμ που υπονοούνται στους ψαλμούς της εκκλησίας. Συγκεκριμένα ο Λιάκο λέει ότι ο 81 Ψαλμός του προφήτου και Βασιλέως Δαυίδ αναφέρεται σε Ελοχίμ.

Ψαλμός ΠΑ΄. 81

Ο Θεός έστη εν συναγωγή θεών, εν μέσω δε θεούς διακρινεί. Έως πότε κρίνετε αδικίαν και πρόσωπα αμαρτωλών λαμβάνετε; Κρίνατε ορφανώ και πτωχώ, ταπεινόν και πένητα δικαιώσατε. Εξέλεσθε πένητα και πτωχόν, εκ χειρός αμαρτωλού ρύσασθε αυτόν. Ούκ έγνωσαν, ουδέ συνήκαν, εν σκότει διαπορεύονται, σαλευθήτωσαν πάντα τα θεμέλια της γης. Εγώ είπα· Θεοί έστε και υιοί Υψίστου πάντες. Υμείς δε ως άνθρωποι αποθνήσκετε και ως εις των αρχόντων πίπτετε. Ανάστα, ο Θεός, κρίνων την γην, ότι συ κατακληρονομήσεις εν πάσι τοις έθνεσι.

Μάλιστα αναφέρει ότι στο πρωτότυπο δεν αναφέρει συναγωγή θεών αλλά συναγωγή Ελοχίμ και ο θεός απευθύνεται στους 201 εκπέσοντες και τους κατακρίνει επειδή ήταν άδικοι και επειδή επέλεξαν να πορεύονται στο σκότος.

Ακούω σχόλια.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ελοχίμ - Νεφελίμ

38
Έμμαν,

1) κάνε μια μεγάλη χάρη στον εαυτό σου αλλά και σε όλους, και όποτε νιώθεις στρεσαρισμένος, τσιτωμένος και νευριασμένος πίνε κανά δυο (όχι παραπάνω!) σφηνάκια τσίπουρο. Έτσι θα μπορούμε να συζητάμε σαν άνθρωποι κι όχι να παιδιαρίζουμε, αλλά και να καταλαβαινόμαστε.
Εγγυημένη παμπάλαια συνταγή!

Ή εναλλακτικά κάπνισε καμιά τζούρα στα κλεφτά βρε αδερφέ- μιας και λες ότι το κοψες το ρημάδι! :pioneer_smoke:
(αστειεύομαι φυσικά - μη το ξαναβάλεις στο στόμα σου. Το έκοψα οριστικά κι εγώ, στο είπα;)

2) Κάνε μου εμένα τη μεγάλη χάρη να τηρήσεις την υπόσχεσή σου ότι θα διαβάσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον τόμο 43. Αυτό συμφωνήσαμε, όχι να διαβάσεις μέχρι τη σελίδα 66. Ας μην το λεγες αλλιώς ότι θα το διαβάσεις!

Ειδάλλως φυσικά και δεν συζητάω μαζί σου, ειδικά όταν έχεις κι αυτό το ύφος και ωρύεσαι για να ξορκίσεις τον σατανικό Λιακόπουλο που θέλει να μας μυήσει στην σατανική Καμπάλα (!)
(θα τα πούμε κι αυτά, λίγο να βρω αρκετό χρόνο θέλω), λες και είμαστε στην ιερά εξέταση του Μεσαίωνα.
Εννοώ ότι δεν συζητάω μαζί σου σχετικά με τα θέματα που αναπτύσσονται σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το βιβλίο. Δεν σου ζήτησα τίποτε άλλο ούτε σου έθεσα άλλους όρους όπως μου προσάπτεις.
(Και μάλιστα μου σέρνεις πολλά και άδικα λες και είμαι κανας γεροπαράξενος και τα θέλω όλα να γίνονται με τον τρόπο το δικό μου, κοίτα λίγο τι γράφεις!)
Ένα χατήρι σου ζήτησα κι εγώ και πας να μου το βγάλεις από τη μύτη!

Μου το υποσχέθηκες!
Κι εγώ σ αυτά είμαι σα τα μικρά παιδιά! :baby
Είναι να μη μου τάξεις!


:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”