OΙ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

1
 
                          
 
 
 
Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ
Τον Γιώργο Μπαλάνο, τον μεγαλύτερο Έλληνα ερευνητή στην Ελλάδα, τον αντέγραψαν συστηματικά. Αυτό ήταν αναμενόμενο, αλλά ταυτόχρονα με την αντιγραφή κάποιοι δοκίμασαν να αλλοιώσουν και τις ιδέες του. Αακόμα και ερευνητές που το έπαιζαν φίλοι, και τον είχαν προσεγγίσει ίσως στην αρχή με πιο αθώες προθέσεις, που άλλαξαν στη συνέχεια. Με σκοπιμότητες. Φυσικό είναι βέβαια να αντιγράφουν μόνο τον καλύτερο και σημαντικότερο από όλους, αλλά σήμερα η κατάσταση έχει αρχίσει να σαπίζει γιατί βγήκε στην επιφάνεια το πώς και το γιατί.
Ακολουθεί μια μικρή λίστα θεμάτων που ξεκίνησε ο Μπαλάνος στους χώρους της έρευνας στην Ελλάδα, όταν δεν είχε κανείς αναφερθεί πριν σε αυτά, πάνω στα οποία σήμερα κάποιοι το παίζουν αυθεντίες έρευνας στα κοπάδια τους, και τα παρεάκια τους. Θα σας πω και για κάποιους που περνούσαν από παλιά από το γραφείο του, όπου τους βλέπαμε όλοι, και ήταν από τότε αδύναμοι και ασήμαντοι. Δεκάρα δεν δίνω αν ενοχλούν αυτά που λέω τα εμποράκια της έρευνας από όλη την Ελλάδα, που πάτησαν πάνω στο έργο του και σήμερα τσακώνονται μεταξύ τους ποιος θα είναι συνεχιστής του (δείτε πιο κάτω τι έλεγε ο ίδιος ο Μπαλάνος γι’ αυτό από τότε). Είστε κυριολεκτικά γύπες που τρώτε τις σάρκες νεκρών ανθρώπων σαν όρνια. Όμως καταλήγετε να τρώτε τις δικές σας, γιατί τον Μπαλάνο δεν μπορείτε να τον αγγίξετε όσο κι αν προσπαθείτε. Και μην το παίζετε ότι δεν ξέρετε σε ποιους αναφέρομαι ή ότι μιλάω αόριστα. Αν κρίνω ότι πρέπει θα μιλήσω ονομαστικά με στοιχεία που μου είχε δώσει ο ίδιος ο Μπαλάνος. (Ναι, έχω δικό μου σημαντικό αρχείο για πολλά, και είναι πολύ μικρό μέρος του το υλικό που μου έδωσε ο Γιώργος.)
ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ: UFO, όταν κανείς στην Ελλάδα δεν γνώριζε καν τον όρο Ιπτάμενος Δίσκος. Δες βιβλίο ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ (1976), το ΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ όπου ήταν το πρώτο βιβλίο που αναφερόταν στους men in black και το φαινόμενο Μόθμαν (και με προσωπικές του εμπειρίες), ΚΟΣΜΟΙ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ 1978 που ήταν το πρώτο που αναφερόταν στην Ελλάδα στις σφαιρικές αστραπές κ.ά., ΟΙ ΑΜΜΟΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (1977) που τότε δεν υπήρχε κανένα βιβλίο να αναφέρεται στα μυστήρια του χρόνου, αλλά που οι ιδέες του είναι επαναστατικές μέχρι ΚΑΙ σήμερα, ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ (1978 ) όπου περιγράφει τρόπους έρευνας πάνω στα UFO και χωρίς να τσιγκουνεύεται τη γνώση και χωρίς να το παίζει πατριάρχης όπως κάποιοι άλλοι (που σήμερα θέλουν, οι άχρηστοι, να δίνουν και την άδειά τους σε όποιον τολμά να γράφει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για τα UFO, όπως λένε αυτοί οι σκώληκες).  TO ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (1982), όταν κανείς δεν γνώριζε τότε ούτε πού έπεφτε η σπηλιά του Νταβέλη και δείτε πόσοι ασχολούνται στο YOU TUBE, σε άρθρα και βιβλία και κάνουν και γαργάρα το όνομά του). ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ (1979), όπου ήταν το πρώτο βιβλίο στην Ελλάδα και ο πρώτος συγγραφέας που αναφέρθηκε στους Χαμένους Πολιτισμούς της ανθρωπότητας. Έχετε ακούσει να αναφέρουν τέτοιοι «έγκυροι» ότι ο Μπαλάνος τα έχει πρωτοπεί όλα αυτά όταν παρουσιάζουν διάφορα θέματα αλλά και την ιστορία της Έρευνας ή μήπως το παίζουν αδιάφοροι και δήθεν πρωτοπόροι; Ευτυχώς όμως ο κόσμος ξέρει, όσα και αν προσπαθούν να σας αποκρύψουν αυτοί. ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ, τόλμησε να γράψει κανείς για το πόλεμο των Δυνάμεων, τον Πόλεμο Φλόγας-Πάγου και το Μεγάλο Παιχνίδι, όταν παιζόταν και η ζωή του τόσο ανοιχτά όπως εκείνος; Αλλά σας το παίζουν σήμερα κάποιοι ελεύθεροι και μιλάνε για δύναμη, ενώ ανήκουν σε καταστάσεις που ο Γιώργος γελούσε, και υποστηρίζουν ότι «αποκαλύπτουν» και το τι παίζεται, ενώ είναι πληρωμένοι από τον αντίπαλο; Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πώς κάνει ο καθένας τις επιλογές της ζωής του και το πού ανήκει, είναι δικό του θέμα. Τον κατακρίνω όμως όταν ανήκει σε καταστάσεις και πουλάει ελευθερία στο κοινό του μέσα από τα κείμενά του και ρίχνει εσκεμμένη λάσπη σε ανθρώπους που δεν ανήκουν πουθενά και πάνω απ’ όλα σε ανθρώπους που τους χρωστάμε όλοι μας.
Συνεχίζω με το ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΡΠΕΙ ΣΑΝ ΣΚΙΑ (2000), θέμα που πρωτόβγαλε εκείνος και πού, άκουσον άκουσον, κάποιοι ήρθαν προσωπικά σε εμένα, σήμερα συνεργάτες συγκεκριμένου ερευνητή, και μου είπαν με θράσος ότι ο Γιώργος  αντέγραψε τη δικιά του δουλειά στη Σκιά! Βέβαια γέλασε και το παρδαλό κατσίκι με το άκουσμα αυτής της παράνοιας, αφού ο Μπαλάνος πρωτοασχολήθηκε με τη Σκιά το 1970, και οι παλιοί του συνεργάτες από την Ε.Π.Ε.Α.Ν. θυμούνται ακόμα τις αναφορές του σε αυτήν (δόξα το Θεό ζουν αρκετοί από αυτούς ακόμα). Για να μην πω για τον Λάβκραφτ, ότι ποιος ξέρει πότε και πώς θα μαθαίναμε ποιος είναι στην Ελλάδα, αν δεν έκανε τότε τις μεταφράσεις των διηγημάτων του στην Ωρόρα (για να μην πω για το χάλι του 90% όλων των μεταφράσεων που ακολούθησαν).  Ή να πούμε για το ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ του Π.Χ. ΦΩΣΕΤΤ και τόσα άλλα. Δείτε ποιοι το παίζουν πρωτοπόροι πάνω στο έργο του σήμερα και δεν κάνουν καν αναφορά στο όνομα του αείμνηστου Γιώργου Μπαλάνου ή το λένε τόσο σιγά που δεν το ακούνε ούτε οι ίδιοι, αφού δεν τους συμφέρει.
 
ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ
 
Μπήκα στο χώρο της έρευνας και της αναζήτησης σε ηλικία 20 χρονών από αγάπη και μεράκι γι’ αυτή, θεωρώντας ότι εκεί υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να εξυψώσουν το πνεύμα τους και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι στο χώρο της έρευνας!) Συνάντησα όμως χειρότερους τσοπάνηδες από αυτούς που κατηγορούν οι δήθεν ελεύθεροι ερευνητές που κάνουν προπαγάνδα επί πληρωμή κάθε είδους, κοροϊδεύοντας τους αναγνώστες ότι είναι δήθεν ανεξάρτητοι, ανθρώπους που πουλάνε πνεύμα αλλά προωθούν πολιτικές και άλλες ιδεολογίες, κάποιοι από αυτούς με χρηματοδότηση «τρίτων».
 
Τον καιρό εκείνο ήμουν και μέλος του Nimbus. Για όσους δεν ξέρουν, ήταν μια ομάδα αναγνωστών του Locus-7 που ασχολούνταν τότε στην πράξη με την έρευνα, και όχι μόνο στα λόγια όπως άλλοι σήμερα. Μία από τις αφορμές για μένα ήταν ότι ο πατέρας μου ήταν από τους πιο παλιούς φίλους του θρυλικού Γιώργου Μπαλάνου. Μια μέρα είχα πάει στο γραφείο του και εκεί βρήκα άλλα δύο μέλη-φίλους. Ο ένας ρώτησε τον Μπαλάνο για το ποια θα είναι η συνέχεια και η διαδοχή του (το 2003!!!). Τότε ο Γιώργος, φοβερά εκνευρισμένος, είπε ότι δεν είμαστε βασιλική οικογένεια, ότι γράφει για ανθρώπους που δημιουργούν δικούς τους δρόμους και όποιος το παίξει διάδοχός του δεν θα έχει καταλάβει ούτε μια γραμμή από αυτά που έχει γράψει. Προσωπικά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον ίδιο μου τον πατέρα και το όνομά του αν ήθελα να κερδίσω προσοχή, αφού αποτελούσε μαζί με τον επιστήθιο φίλο του Γ. Μπαλάνο, από τους πρώτους ανθρώπους που λειτούργησαν μαζί στο χώρο της έρευνας στην Ελλάδα. Αλλά βρείτε μου έστω και μια αναφορά που να έχω κάνει στον πατέρα μου, ώστε να πατήσω στις πλάτες του και αν ναι, ελάτε και φτύστε με κατά πρόσωπο. Ο μόνος που το ’χει πράξει είναι ο ίδιος ο Μπαλάνος, ενώ ήδη είχα ξεκινήσει τις εκπομπές αναζήτησης και έρευνας στο κανάλι Εxtra3 και όχι εγώ. Προτρέπω τους αναγνώστες να ψάξουν τόσο στη σελίδα μου όσο και σε άρθρα μου εδώ και δύο δεκαετίες για να δουν πώς έχω αναφερθεί σε θέματα και καταστάσεις με δουλειά καθαρά δική μου. Πήρα τη βάση των έργων του Μπαλάνου και είπα αυτά που βρήκα, σαν Γρηγόρης Τσουκαλάς, όχι λόγω... γνωριμίας! Λες και η γνωριμία με κάποιον σε κάνει ερευνητή. Το πολύ πολύ να σε κάνει γραφιά αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου.
Ένα τέτοιο είναι το θέμα, λοιπόν, είναι της ΕΡΠΟΥΣΑΣ ΣΚΙΑΣ, που έχω γράψει αφού βασίστηκα στο βιβλίο του, αλλά  χρησιμοποιώντας επίσης και δικά μου στοιχεία. Η Χριστίνα Σαββανή, μάλιστα, μου είχε αναφέρει και σημεία διαφορετικά από αυτά που είπε ο Μπαλάνος, αλλά τα κράτησα, γιατί είναι η δική μου άποψη για το θέμα. Το ίδιο έγινε και στο θέμα της Πεντέλης, αλλά και στο άρθρο μου Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, σχετικά με τα καπάκια και τα γκράφιτι. Όταν χρειαζόταν, όμως, πάντα έκανα αναφορά στο έργο του Μπαλάνου, και όταν ανέφερα τις ιδέες και τα όσα είχε βρει, δεν τα παρουσίαζα για δικά μου, αλλά ενημέρωνα τον ίδιο και την εκδότρια και συνεργάτη του Χριστίνα Σαββανή αν μου επιτρέπουν να χρησιμοποιήσω αποσπάσματα. Όταν ανέφερα τις θέσεις του και τις ιδέες του δεν τις έλεγα με άλλα λόγια για να τις πουλήσω για δικές μου. Δεν το λέω αυτό τυχαία. Πόσοι υποκριτές σήμερα παρουσιάζουν τις ιδέες του για δικές τους χωρίς να κάνουν ούτε αναφορά στο όνομά του ως πηγή, παρά μόνο σαν να του κάνουν χάρη σε κάποια υποσημείωση και αυτό σπάνια; Για να μην πω για όσα διαστρεβλώνουν! Το θέμα αυτό είναι πολύ σοβαρό και θα έχει συνέχεια. Γιατί πρόκειται για επίθεση σε ιδέες ελευθερίας και ανεξαρτησίας και όχι σε αερολογίες ή σκέτες φιλοδοξίες.
Για να συνεχίσω με εκείνη τη συνάντηση, λοιπόν, περίπου 20 χρόνια και κάτι πριν. Οι άνθρωποι εκείνοι –συνεργάτες ερευνητή– ήταν και μέλη του Nimbus, όπου, όταν έμαθαν ότι ο πατέρας μου ήταν επιστήθιος φίλος του Μπαλάνου και στην ομάδα Ε.Π.Ε.Α.Ν. , έτρεχαν να με συναντούν με σκοπό να μάθουν πράγματα σχετικά με το Γιώργο. Όταν μάθαιναν ότι θα πάω στο γραφείο του, με παρακαλούσαν να έρθουν μαζί μου για να ακούνε τι μου έλεγε ο ίδιος, σε σημείο που ο Γιώργος Μπαλάνος με παρακάλεσε να πηγαίνω μόνος μου. Τα άτομα αυτά μου ζήτησαν να τους δώσω κάποια δαχτυλογραφημένα βιβλία του Γιώργου ο οποίος μου τα έδωσε μπροστά τους σε φύλλα, όπως τη μετάφραση της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΙΡΑΝΟΝ κ.ά. Κυριολεκτικά έκαναν σαν υστερικοί όταν εντόπισαν ότι στις δακτυλογραφήσεις απάνω είχε σημειώσει ο Μπαλάνος με μολύβι διάφορα. Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης ήταν να μου ζητήσουν λίγο αργότερα δώδεκα βιβλία του, δυο από αυτά δακτυλογραφημένα, και στη συνέχεια εξαφανίστηκαν μόλις τα πήραν στα χέρια τους. Παρότι πήγα πολλές φορές στο σπίτι τους να τα ζητήσω, δε μου άνοιξαν ποτέ την πόρτα, δεν σήκωσαν ποτέ τα τηλέφωνα από τότε. Σήμερα μοστράρουν ως συνεργάτες του ερευνητή και φωτογραφίζονται μαζί του. Αρχίζω να πιστεύω ότι η πράξη προσέγγισης και έμμεσης κλοπής των συγκεκριμένων αντικειμένων ήταν σχεδιασμένη από την αρχή, και μάλλον σκόπιμα. Αλλά εδώ, σε σχέση με άλλα σημεία, υπάρχουν μόνο ενδείξεις αλλά όχι αποδείξεις.
Οι ίδιοι με είχαν πάει ύστερα από πολλά παρακάλια τους, να συναντήσω τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Μόλις είχε βγάλει βιβλίο, το οποίο είχα αγοράσει να διαβάσω, γιατί τα χρόνια εκείνα θεωρούσα ότι είχε καλή πρόθεση στην έρευνα. Τότε του ανέφερα ένα γεγονός που είχε γράψει μέσα στο βιβλίο, και τον ρώτησα τι ακριβώς ξέρει για το συγκεκριμένο, χωρίς να αναφέρω ότι είχε συμβεί στον ίδιο μου τον πατέρα, που το είχε αναφέρει στο Γιώργο Μπαλάνο στο γραφείο του παρουσία μου και της εκδότριας και συνεργάτιδάς του Χριστίνας Σαββανή. Το περιστατικό δεν είχε αναφερθεί αλλού ούτε παρουσία άλλων. Ο συγγραφέας μου είπε ότι δεν θυμάται το γεγονός και πού είχε συμβεί. Πιθανότατα θα το είχε αναφέρει ο... «φίλος του» ο Μπαλάνος σε κάποια συζήτηση και το παρουσίασε ως υλικό δικής του έρευνας. Τόσο σοβαρός, που είχε γράψει μόλις ένα βιβλίο, το είχε κυκλοφορήσει πριν λίγους μήνες, και δεν θυμόταν τι είχε γράψει, αν ήταν δικό του περιστατικό, και πού το βρήκε!
Μικρό το κακό ίσως σκεφτείτε, αν έχετε κάπως συμβιβαστεί με όσα γίνονται, είναι όμως ενδεικτικό γιατί ο τρόπος αυτός επεκτάθηκε και σε άλλα. Φίλοι τότε του Μπαλάνου μου έδειξαν άρθρα από το εξωτερικό (μου τα έδωσαν και σήμερα είναι στο αρχείο μου, αλλά τότε δεν είχα ούτε δυνατότητα ούτε τρόπο να αποκτήσω αυτά τα άρθρα, όπως και οι περισσότεροι Έλληνες αναγνώστες εκείνη την εποχή) τα οποία ο συγκεκριμένος τα μετέφραζε και  ­–μερικές φορές και χωρίς παραλλαγές– τα έδινε στα περιοδικά για δικά του. Γελούσαν μαζί του όσοι γνώριζαν. Άραγε, συνεχίζει και σήμερα;
 
ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ
Ο Μπαλάνος έχει προωθήσει πολλούς ανθρώπους στην έρευνα και τους έβαλε σε αυτό το χώρο χωρίς να τσιγκουνευτεί τη βοήθειά του, πράγμα που οι ψευτοερευνητές δεν κάνουν, αλλά μοστράρουν μόνο τη δουλειά τους, τον εαυτό τους. Όλους τους υπόλοιπους, ακόμα και τους συνεργάτες τους, τούς υποβαθμίζουν. Ψάξτε ποιος ερευνητής, για παράδειγμα, έβαζε ολόκληρα αποσπάσματα του Μπαλάνου στα άρθρα του, γιατί αλλιώς σιγά μην έγραφε. Ποιοι άλλοι έχουν ανεβάσει κείμενα για τον Λάβκραφτ και τον Κθούλου από το βιβλίο Η ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΚΘΟΥΛΟΥ στο site τους για έρευνα δική τους. Και ήταν τόσο άσχετοι που για χρόνια τον Κθούλου τον έλεγαν... Κλούθο! Όχι μόνο αυτό, αλλά η επίθεσή τους προς τις ιδέες του Μπαλάνου που κρατά έως σήμερα, και ξεκίνησε όταν, αφού τον είχαν προσεγγίσει για προσεταιρισμό με βρώμικες δικές τους σκοπιμότητες. Αλλά η πλευρά του Locus-7 αρνήθηκε να συνεργαστεί μαζί τους. Αφού τους αρνήθηκε, τους χρησίμευσε ως ο αρχηγός που έπρεπε να χτυπηθεί, μπας και ακουστούν λιγάκι οι ίδιοι. Σήμερα κατάφεραν να είναι ένας από τους μεγάλους πυρήνες παραπληροφόρησης και fake news, με «πιόνια γύρω τους που έχουν την ευθύνη τους που είναι πιόνια». Δυστυχώς, αυτό είναι φιλοδοξία και άλλων τσοπάνηδων. Άλλοι τα καταφέρνουν καλά και άλλοι λιγότερο καλά.
Το άτομο που ανέφερα παραπάνω για τη δράση των φίλων του, έγραφε κι αυτός την ίδια εποχή που έγραφα και εγώ σε γνωστό περιοδικό αναζήτησης. Τότε, αν και νέος αρθρογράφος, έβαζαν τα άρθρα μου στη μέση του τεύχους (παρά την ταλαιπωρία τους από τη δυσλεξία μου – σήμερα έχω και τη βοήθεια επαγγελματία διορθωτή πλέον), ενώ τα δικά του στις τελευταίες σελίδες υποβαθμισμένα. Όταν ρώτησα τον εκδότη γιατί συμβαίνει αυτό με τον συγκεκριμένο (για να τον υπερασπιστώ, γιατί τότε του είχα και κάποια εκτίμηση, δεν ήξερα ούτε το χαρακτήρα του αλλά κυρίως ούτε και το ρόλο του), η απάντηση ήταν ότι «έχουμε συμβόλαιο από προηγούμενη συνεργασία μαζί του και είμαστε αναγκασμένοι να τον ανεχτούμε έως ότου λήξει»! Πράγμα που έγινε. Μόλις έληξε το συμβόλαιο έπαψε η συνεργασία του περιοδικού μαζί του. Η δική μου συνεργασία μαζί τους έπαψε όταν τους αρνήθηκα να γράψω για την Κοσμική Βιοδυναμική του Μπαλάνου, όπως μου ζητούσαν επίμονα!
Το περιοδικό ΕΞΩΓΗΙΝΟ, στο οποίο ήμουν αρχισυντάκτης κάποτε, και δημιουργήθηκε κάτω από την καθοδήγησή μου, έφαγε τόσο πόλεμο γιατί θεώρησαν κάποιοι ότι είχε μπαλανικές ΙΔΕΕΣ, και όχι λόγω ανταγωνισμού ύλης! Αλλά, υπήρξαν αντιδράσεις ακόμα και από «συνεργάτες» του Γιώργου που φοβήθηκαν μη χάσουν κανένα κόκαλο από αυτά που έγλειφαν. (Μην νομίζετε ότι δεν πράττουν το ίδιο και με το Vortex σήμερα.)
 
ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Ο Γιώργος Μπαλάνος είναι για μένα φίλος και δάσκαλος και ύστερα ερευνητής και συγγραφέας. Τον γνώριζα από 5 ετών και από τις πιο έντονες αναμνήσεις που έχω από εκείνον είναι όταν ήμουν 8 ετών, όπου είχε έρθει στο σπίτι των γονιών μου, μου έβαλε να ακούσω μια κασέτα ήχου με μουσική country και άρχισε να μου αναλύει και να μου μεταφράζει το νόημα των τραγουδιών, εξηγώντας μου τις ιδέες της ελευθερίας, της ανεξαρτησίας και της μη υποταγής στη δειλία της κοινωνίας. Το έκανε και σε επισκέπτες του, αλλά δεν ξέρω αν όλοι πήραν το ίδιο μήνυμα. Ακολουθεί πλήθος αναμνήσεων όπου δεν χρειάζεται να αναφερθούν τώρα. Όταν έμαθε ότι έγραφα τα πρώτα μου άρθρα σε τετράδιο χειρόγραφα, με φώναξε στο γραφείο του και μου έδωσε τον παλιό του υπολογιστή. Ήταν και ο πρώτος μου υπολογιστής… Το ίδιο έπραξε όταν έμαθε την αγάπη μου για τους αστερισμούς και μου έδωσε απλόχερα ένα τηλεσκόπιο, δώρο αξίας, όπου του το είχαν στείλει εκείνου δώρο από την Αμερική, χωρίς κανένα αντίτιμο, κανένα αντάλλαγμα. Αυτός ήταν ο Μπαλάνος. Αν του φερόσουν τίμια και αντρίκια, ήταν έτοιμος να σου δώσει τα πάντα.
Περιττό να μιλήσω για την καθοδήγηση σε θέματα που αφορούσαν την έρευνα, τη μαγεία, ακόμα και τους εκδοτικούς οίκους. Δεν θα πω πολλά άλλα γιατί δεν είμαι εδώ για να μιλήσω για τον εαυτό μου σε σχέση με τον Μπαλάνο, αλλά να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Άλλοι μπορεί να είναι όσο φτηνοί θέλουν και να το κάνουν για δική τους δημοσιότητα, ακόμα και σ’ αυτό, αλλά εγώ έτσι δείχνω το σεβασμό μου, όχι τον εαυτό μου. Δεν μου χρειάζεται να βαδίσω με δεκανίκια, όπως άλλοι, γιατί έχω το δικό μου δρόμο και φαίνεται από τα κείμενα, τα άρθρα μου, τις εκπομπές που πήγα. Και ποτέ δεν πλήρωσα ούτε μια δραχμή και μετέπειτα ευρώ, για βιβλία ή οτιδήποτε στο Γιώργο, αλλά ούτε και εκείνος μου ζήτησε ποτέ. Και δεν ήμουν ο μόνος. Ίσως αυτή τη συμπεριφορά του εκμεταλλεύτηκαν κάποιοι δήθεν φίλοι που σήμερα διεκδικούν τη δουλειά του, το έργο του και αλλοιώνουν τις ιδέες του.
Ξέρω ότι θα ενοχλήσω κάποιους με όσα έχω γράψει και θα αρχίσουν (ή μήπως θα συνεχίσουν;) τον πόλεμο της λάσπης. Δεν μιλώ τυχαία και στα τυφλά όμως, άσχετα αν δεν γράφω ονόματα. Είμαι συνηθισμένος σε δολιοφθορές και προβοκάτσια και προετοιμασμένος. Δεκάρα δεν δίνω, γιατί είμαι στην έρευνα για το κέφι μου, δεν κάνω καριέρα τσοπάνη, και τα ενδιαφέροντά μου δεν είναι μόνο η αναζήτηση του ανεξήγητου, αλλά και πολλά άλλα που δεν τα έκρυψα ποτέ. Όπως και ποτέ δεν εκμεταλλεύτηκα συνεργάτες μου π.χ. παίρνοντας τη δουλειά τους και προβάλλοντάς την ως δική μου. Αν ενδιαφέρεστε, ψάξτε να βρείτε με ποιους συνεργάστηκα στενά, εάν βγήκαν μαζί μου με το ονοματεπώνυμο τους σε κανάλια που με καλούσαν ή και σε περιοδικά. Γιατί η γνώση είναι συλλογικό παιχνίδι και όχι ατομικό.
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει  για το χώρο της αναζήτησης με τόσα άσχημα πράγματα που έχουν μαζευτεί εκεί. Ξέρω όμως ότι, με χρηματικά ανταλλάγματα (!), έχουν διεισδύσει σε αυτόν και άλλες ύποπτες δυνάμεις, και δεν αναφέρομαι εδώ σε μυστικές εταιρίες. Ουδέποτε στηρίχτηκα οικονομικά στο χώρο. Επίσης, δεν πιστεύω ότι είναι κακό κάποιος να ζητήσει οικονομικό αντάλλαγμα για το έργο του.
Είναι βρώμικο, όμως, να κλέβεις και καταστρέφεις δουλειά άλλων για ψωροδεκάρες ή ψευτοαναγνώριση. Εκτός και αν μοναδικός σκοπός σας είναι, εμποράκια της έρευνας, να έχετε οπαδούς, άμα σας κάτσει να τους αρμέξετε κι όλας, όχι τόσο οικονομικά όσο ψυχολογικά και ιδεολογικά, και μετά να τους υπολογίζετε για πιόνια και όχι ως άτομα με προσωπικότητες όταν τους πουλάτε σαν μαντρί σας στα αφεντικά σας κάποιοι από εσάς, για τα χρήματα που σας δίνουν από δεκαετίες. Γιατί από εκεί βγαίνει το χρήμα, από το ξεπούλημα. Ο Μπαλάνος που δεν ξεπουλήθηκε ποτέ, το απέδειξε με τη ζωή του – ακόμα και με το τέλος του, αν καταλάβετε ποτέ πώς και τι έκανε ως το τέλος.
Ποτέ δεν θεώρησα τους αναγνώστες και όσους αγαπάνε την έρευνα κορόιδα, όπως εσείς. Και αυτοί αναγνωρίζουν και ποιος λέει αλήθειες και ποιος όχι. Αυτό εμένα μου αρκεί.
 
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ
 
 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο κόσμος του μεταφυσικού”