Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

10
Τα πρόσωπα του χριστιανισμού αγιος ανδρεας αγιος νεκταριος αποστολος παυλος κλπ είναι υπαρκτά ιστορικά προσωπα σε αντιθεση με τους δια,αρη αφροδιτη κτλπ.
------
Όλα σχεδόν τα μεγάλα πνεύματα της αρχαιότητας άσκησαν κριτική και αρνήθηκαν την αρχαιοελληνική ειδωλολατρία.

Πρώτος ο Ξενοφάνης (570-480) τόλμησε να διακηρύξει επίσημα ότι "Εις Θεός, εν τε θεοίσι και ανθρώποισι μέγιστος ούτε δέμας θνητοίσιν όμοιος ουδέ νόημα".

Ο Μητρόδωρος, (5ος αιών.) μαθητής του Αναξαγόρα, διακήρυξε πως "οι θεοί δεν είναι εκείνο που νόμιζαν, όσοι τους έχτιζαν ναούς και τους προσκυνούσαν" .

Ο Πρωταγόρας (480-411) θεμελίωσε την έννοια της απολύτου υπερβατικότητας του θείου και σατίρισε την παιδαριώδη θρησκευτικότητα της εποχής του, γι αυτό οι φανατικοί αθηναίοι ειδωλολάτρες αποφάσισαν να τον σκοτώσουν.

Ο Ηρόδοτος δε δίστασε να ασκήσει κριτική στο Μαντείο των Δελφών για ψεύτικους χρησμούς, ο δε Αριστόδημος και ο Δημοσθένης περιγελούσαν τις ανόητες μαντείες του.

Ο Πρόδικος (5ος αιών ) υποστήριξε με πάθος πως οι άνθρωποι της αρχαιότητας θεώρησαν ως θεούς ό,τι ήταν χρήσιμο για τη ζωή τους, όπως ο ήλιος, η σελήνη, τα ποτάμια, οι πηγές κ.λ.π.

Ο Αντισθένης (414 365) διακήρυξε πως ο Θεός είναι ένας και απόλυτα υπερβατικός για τον ανθρώπινο νου. Αποκήρυξε αηδιαστικά τη θρησκεία της εποχής του, διότι οι θεοί της ήταν θεοποιηθέντες άνθρωποι. Ο Θεόφραστος (372-287) ζήτησε να πάψουν οι ανόητες ζωοθυσίες, τόσο από σεβασμό προς τα ζώα, όσο και από το ότι ο Θεός δεν έχει ανάγκη από τέτοιες ενέργειές.

Ο Ευριπίδης (480-406) χαρακτήρισε τις γελοίες για τους θεούς διηγήσεις των ποιητών "αοιδών δυστήνους λόγους" και υποστήριξε πως "ει οι θεοί εισί κακοί ουκ εισί θεοί" με αποτέλεσμα να γίνει στόχος των φανατικών ειδωλολατρών.

Ο Επίχαρμος (530-440) λοιδορεί την αρχαία ειδωλολατρία, διότι αυτή δέχεται "τους θεούς είναι άνεμους, ύδωρ, γην, ήλιον, πυρ, αστέρες" .

Ο Πίνδαρος (522-446) στα περίφημα ποιήματα του απογύμνωσε τους θεούς από τις μυθολογικές γελοιότητες, που προσβάλλουν το θείο.

Ο Σωκράτης (469-399) υπήρξε σαφώς μονοθεϊστής. Στους μαθητές του δίδασκε διαφορετική θρησκευτική πίστη, γι αυτό καταδικάστηκε σε θάνατο ως "έτερα καινά δαιμόνια εισφέρων".

Ο Πλάτων (428-347) φυγάδευσε κυριολεκτικά τον Όμηρο από την "Πολιτεία" του, διότι θεώρησε ότι οι ανήθικοι μύθοι για τους θεούς αποτελούν επιζήμια πρότυπα για τους νέους. Αρνήθηκε ουσιαστικά την πατρώα ειδωλολατρική θρησκεία και προσηλώθηκε στη δική του ιδεατή θεότητα, το "Όντως Όν".

Ο Αριστοτέλης(384-322) όρισε το θείο ως το "Πρώτον κινούν ακίνητον"(πνευματικός μονοθεϊσμός), αρνούμενος τις ανόητες περί θεών πίστεις της αρχαιοελληνικής θρησκείας,γι αυτό κατηγορήθηκε για αθεϊσμό.

Αρνητές της αρχαιοελληνικής θρησκείας υπήρξαν ακόμα ο Λεύκιππος, και ο Δημόκριτος.

(apopsi.pblogs.gr)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgekemkas την 30 Ιαν 2012, 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

11
emman έγραψε:
Δηλώνω μάλιστα κατηγορηματικά αντίθετος με τα συγκεκριμένα σύμβολα, ειδικά με την ερπετική πυραμίδα και τη νέα τάξη πραγμάτων, αν και έχω μασονικές ρίζες τις οποίες κληρονόμισα από τους προγόνους μου (ο παππούς μου παρόλο που ασπαζόταν την μασονία απεχθανόταν τη νέα τάξη και τα ερπετικά σύμβολα στα οποία αντιστάθηκε με γενναιότητα και σθένος).

Αφου είσαι αντίθετος όπως λές καλό θα είναι να αλλάξεις το αβαταρ σου.

Το ότι ήταν ο παππούς σου μασόνος δεν σημαίνει ότι είσαι και εσύ...... όμως αυτό που είπες περί κληρονομιάς μπορείς να μας το κάνεις ποιο κατανοητό?

Φέρομαι αποφασισμένος να αναμετρηθώ αυτοπροσώπως με τον Ροκφέλερ και να λυτρώσω την ανθρωπότητα μια για πάντα από τα φρίκη της νεοταξικής βαρβαρότητας.
Θέλεις και τα λές ή σου ξεφευγουν?
Το ότι έχω μασονικές ρίζες δεν σημαίνει απαραίτητα πως είμαι μασόνος. Το αντίθετο μαλιστα, αγαπητέ μου emman, είμαι γνήσιος Έλληνας Ορθόδοξος Χριστιανός που μάχεται για τη σωτηρία της πατρίδας και στο αίμα και στην ψυχή μου. Μάλιστα ασπάζομαι τον Βουδισμό από τα μέσα της δεκαετίας του 1980.

Ο παππούς μου αντιστάθηκε σθεναρά στη Νέα Τάξη όπως κι εγώ το κάνω σήμερα. Έζησε την φρίκη των δύο παγκόσμιων πολέμων και βασανίστηκε βάναυσα από τους Ναζί. Και οι δύο πόλεμοι είναι απόρροια της νεοταξικής πολιτικής που επιβάλλονται από τους Ροκφέλερ και Ρότσιλντ.

Εξαιτίας αυτών των τεράτων έμεινα ανάπηρος μετά τη γέννησή μου, χτυπημένος από το σύνδρομο του Asperger.

Από τα πιο τρυφερά μου χρόνια ονειρεύομαι έναν κόσμο απαλλαγμένο από τη τυραννία των δυό οικογενειών. Δηλώνω αποφασισμένος να σώσω τον πλανήτη άπ' αυτά τα καθάρματα όταν θα έρθει η στιγμή. Μιλάω πολύ σοβαρά.

Και για να σου αποδείξω πως δεν μπλοφάρω σου υπόσχομαι πως θ' αλλάξω avatar μόλις συμπληρώσω 2000 posts.

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

12
Reptilian Pyramid έγραψε:
emman έγραψε:
Δηλώνω μάλιστα κατηγορηματικά αντίθετος με τα συγκεκριμένα σύμβολα, ειδικά με την ερπετική πυραμίδα και τη νέα τάξη πραγμάτων, αν και έχω μασονικές ρίζες τις οποίες κληρονόμισα από τους προγόνους μου (ο παππούς μου παρόλο που ασπαζόταν την μασονία απεχθανόταν τη νέα τάξη και τα ερπετικά σύμβολα στα οποία αντιστάθηκε με γενναιότητα και σθένος).

Αφου είσαι αντίθετος όπως λές καλό θα είναι να αλλάξεις το αβαταρ σου.

Το ότι ήταν ο παππούς σου μασόνος δεν σημαίνει ότι είσαι και εσύ...... όμως αυτό που είπες περί κληρονομιάς μπορείς να μας το κάνεις ποιο κατανοητό?

Φέρομαι αποφασισμένος να αναμετρηθώ αυτοπροσώπως με τον Ροκφέλερ και να λυτρώσω την ανθρωπότητα μια για πάντα από τα φρίκη της νεοταξικής βαρβαρότητας.
Θέλεις και τα λές ή σου ξεφευγουν?
Το ότι έχω μασονικές ρίζες δεν σημαίνει απαραίτητα πως είμαι μασόνος. Το αντίθετο μαλιστα, αγαπητέ μου emman, είμαι γνήσιος Έλληνας Ορθόδοξος Χριστιανός που μάχεται για τη σωτηρία της πατρίδας και στο αίμα και στην ψυχή μου. Μάλιστα ασπάζομαι τον Βουδισμό από τα μέσα της δεκαετίας του 1980.

Ο παππούς μου αντιστάθηκε σθεναρά στη Νέα Τάξη όπως κι εγώ το κάνω σήμερα. Έζησε την φρίκη των δύο παγκόσμιων πολέμων και βασανίστηκε βάναυσα από τους Ναζί. Και οι δύο πόλεμοι είναι απόρροια της νεοταξικής πολιτικής που επιβάλλονται από τους Ροκφέλερ και Ρότσιλντ.

Εξαιτίας αυτών των τεράτων έμεινα ανάπηρος μετά τη γέννησή μου, χτυπημένος από το σύνδρομο του Asperger.

Από τα πιο τρυφερά μου χρόνια ονειρεύομαι έναν κόσμο απαλλαγμένο από τη τυραννία των δυό οικογενειών. Δηλώνω αποφασισμένος να σώσω τον πλανήτη άπ' αυτά τα καθάρματα όταν θα έρθει η στιγμή. Μιλάω πολύ σοβαρά.

Και για να σου αποδείξω πως δεν μπλοφάρω σου υπόσχομαι πως θ' αλλάξω avatar μόλις συμπληρώσω 2000 posts.
----
Είσαι Έλληνας χριστιανός ορθόδοξος που ασπάστηκε το βουδισμό τα μέσα της δεκαετίας του 1980;

Θα πρέπει να διαλέξεις!!

Σιντάρτα Γκαουτάμα ή Ιησού.

(Βούδας στην Σανσκριτική γλώσσα η οποία είναι η τελετουργική γλώσσα του βουδισμού σημαίνει ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ στα λατινικά ILLUMINATI.)

Πρέπει να διαλέξεις ποιά αλήθεια θα πιστεύεις.
Την ορθόδοξη αλήθεια η την Ντάρμα;

Προτιμάς την φώτιση που μας δινεί ο Ιησούς ή τον βουδά- μποντισάτβα; ( άνθρωπος που πέτυχε τη φώτιση)

Παρατηρώ κάτι περίεργο.

Ο παππούς ήταν Τέκτονας(που σήμαινει ότι δέχτηκε την νέα τάξη πραγμάτων την οποία προσπάθησε να επιβάλλει και ο Χίτλερ) και από την άλλη βασανίστηκε από τα εκτελεστικά όργανα της νέα τάξης πραγμάτων (την όποια προσπάθησε να επιβάλλει και ο Χίτλερ) τους ΝΑΖΙ.
----
Αφού γνωρίζεις ότι ο πάππους ήταν τέκτονας υπάρχουν δύο πιθανότητες.

1-Ήσουν-είσαι τέκτονας
2-Ο παππούς παραβίασε τον βασικό κανόνα των Τεκτόνων
ο οποίος δεν επιτρέπει να αποκαλύπτει σε ΜΗ μέλη ότι είναι τέκτονας
----
Εδώ έχουμε έναν συνδυασμό ειδωλολάτρη βουδιστή ο οποίος ασπάζεται την ερμηνεία της λέξεως βουδα-πεφωτισμένος-Illuminati και κάποιου ο οποίος δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος και λέει " Δηλώνω αποφασισμένος να σώσω τον πλανήτη άπ' αυτά τα καθάρματα όταν θα έρθει η στιγμή"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgekemkas την 30 Ιαν 2012, 15:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

13
Όχι, δε μας δουλεύει. Ή τρελός είναι ή να τρελάνει εμάς θέλει. Ματαίως όμως προσπαθεί.
Το πρόβλημα όμως έγκειται στο ότι οι επισκέπτες που επισκέπτονται το φόρουμ μας περνάνε όντως για τρελούς μ΄αυτά που διαβάζουν. Τελικά πιστεύω ότι αυτός είναι και ο σκοπός του κυρίου ρεπτίλιαν καθώς και άλλων εδώ μέσα που θα αποκαλυφθούν κι αυτοί σιγά σιγά. Η απαξίωση και η διαπόμπευση του φόρουμ και γενικώς το σαμποτάζ στις αφυπνισμένες σκέψεις και φωνές του διαδικτύου. Καλώ τους διαχειριστές να λάβουν τα μέτρα τους.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

14
Μια απάντηση σε αυτός που πολεμούν και μισούν τον χριστιανισμό .

Τι έχουν να πουν άραγε τώρα οι οπαδοί της Αρχαίας Θρησκείας και οι Χριστιανομάχοι....;
«Μία θεότητα στον κόσμο υπάρχει»
Ο Ερμής αναφέρεται ως ένας παντογνώστης στα χρόνια της βασιλείας του Σώστρου. Γράφει σχετικά ο Ιωάννης Μαλάλας (7-8 αιων):
" Ἑρμῆς ὁ Τρισμέγιστος ὁ Αἰγύπτιος, ἀνὴρ φοβερὸς ἐν σοφίᾳ· ὃς ἔφρασε τρεῖς μεγίστας ὑποστάσεις εἶναι τὸ τοῦ ἀῤῥήτου καὶ δημιουργοῦ ὄνομα, μίαν δὲ θεότητα εἶπε· "
Δηλαδή:
Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος ο Αιγύπτιος, άνδρας με φοβερή σοφία. Ο οποίος είπε πως του ακατάληπτου και δημιουργού το όνομα έχει τρεις υποστάσεις σε μια ενιαία θεότητα",
δίδοντας έτσι το τριαδικό της υπόστασης του Θεού, που κατόπιν ενσωματώθηκε στην Ορθοδοξία.


Ο αναφερόμενος βυζαντινός συγγραφέας συνεχίζοντας μας πληροφορεί πως έχει μελετήσει το έργο του Ασκληπιού για τον Τρισμέγιστο («Ερμού Τρισμέγιστου Ασκληπιός ήτοι περί φύσεως θεών διάλογος»), όπου και τα αναγραφόμενα. Τονίζει πάντως πως ο λόγος του Ερμή δεν είναι εφικτός στους αμύητους. Επί λέξει: ‘οὐ γὰρ ἐφικτόν ἐστιν εἰς ἀμυήτους τοιαῦτα μυστήρια παρέχεσθαι, ἀλλὰ τῷ νοῒ ἀκούσατε’.
Ένα σημαντικό κομμάτι από......
τη φιλοσοφική θεώρηση του Ερμή του Τρισμέγιστου, του φιλοσόφου των φιλοσόφων, αφού προηγείται τουλάχιστο τρεις χιλιάδες χρόνια της κλασικής
αρχαιότητας.

“ ἓν μόνον ἐστὶ τὸ φῶς νοερὸν πρὸ φωτὸς νοεροῦ· καὶ ἦν ἀεὶ νοῦς νοὸς φωτεινός, καὶ οὐδὲν ἕτερον ἦν ἢ ἡ τούτου ἑνότης, ἀεὶ ἐν αὑτῷ ὢν ἀεὶ τῷ αὑτοῦ νοῒ καὶ φωτὶ καὶ πνεύματι πάντα περιέχει.ἐκτὸς τούτου οὐ θεός, οὐκ ἄγγελος, οὐ
δαίμων, οὐκ οὐσία τις ἄλλη· πάντων γὰρ κύριος καὶ θεός, καὶ πάντα ὑπ' αὐτὸν καὶ ἐν αὐτῷ ἐστιν.”

Δηλαδή,
Μία μόνο είναι η άυλη Ύπαρξη, πριν από την πεπροικισμένη με νου ζωή. Πάντοτε υπήρχε ο λαμπερός Νους της Ύπαρξης, και τίποτε άλλο δεν ήταν παρά η καθαυτή έννοιά του, πάντοτε μέσα σε αυτό, πάντοτε η κατανόησή του. Η ύλη και τα πνεύματα περιέχονται σε αυτό.
Μακριά από την Ύπαρξη αυτήν δεν υπάρχει ούτε θεός, ούτε δαίμονας ούτε κάποια άλλη ουσία. Γιατί σε όλα αυτά είναι ένας ο κύριος και θεός και όλα βρίσκονται υπό αυτόν και σε αυτόν ανήκουν.

Έτσι, ο Ερμής ο Τρισμέγιστος ήταν ο πρώτος που μίλησε για έναν Δημιουργό του Κόσμου, χιλιάδες χρόνια πριν καθιερωθούν οι σημερινές μονοθεϊστικές θρησκείες σε όλη την υφήλιο.

Ντοκουμέντο: Τοιχογραφίες ἀρχαίων Ἑλλήνων συγγραφέων καὶ φιλοσόφων στὴν Ἱερὰ Μονὴ Μεγάλου Μετεώρου ἀποδεικνύουν τὴν ἑνότητα Ὀρθοδοξίας καὶ Ἑλληνισμοῦ

Ἀφιερώνεται σὲ πολλοὺς καὶ διάφορους, ποῦ προσπαθοῦν νὰ μᾶς πείσουν πῶς οἱ Ὀρθόδοξοι Χριστιανοὶ καὶ ἰδιαίτερα οἱ ἱερωμένοι καὶ μοναχοὶ μισοῦν τὸν Ἑλληνισμὸ καὶ τὴν κλασικὴ ἀρχαιότητα.
Οἱ τοιχογραφίες βρίσκονται στὸν προαύλιο χῶρο τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Μεγάλου Μετεώρου. Εἰκονίζονται ὁ Σόλωνας, ἡ Σίβυλλα, ὁ Σωκράτης, ὁ Πυθαγόρας, ὁ Ὅμηρος, ὁ Θουκυδιδης, ὁ Ἀριστοτέλης, ὁ Πλάτωνας, ὁ Πλούταρχος καὶ δίπλα τους ὁ Ἅγιος Ἰουστίνος ὁ φιλόσοφος καὶ μάρτυρας τοῦ 2ου αἰνώνα μ.Χ. Ἀντίστοιχες τοιχογραφίες ὑπάρχουν σὲ πολλὲς Μονὲς τοῦ Ἁγίου Ὅρους (π.χ Βατοπαίδι, Μεγίστη Λαύρα) καθὼς καὶ σὲ Μονὲς στὸ νησάκι τῶν Ἰωαννίνων.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Πηγες http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/201 ... t_104.html

http://paspartoy.blogspot.com/2012/01/b ... t_748.html
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

15
Δεν τρελαίνω κανένα!

Για ποιόν με περάσατε δηλαδή, δεν κατάλαβα!

Την ώρα που η χώρα αγκωμαχάει για ν' απεγκλωβιστεί από τον βούρκο στον οποίο οι επικυρίαρχοι την έριξαν και εγώ δίνω μια άνιση μάχη για να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της, έρχεστε έτσι ξαφνικά να μου μιλήσετε με απαξιωτικό τρόπο; Ντροπή σας!

Άν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα φύγω οριστικά από το forum ζητώντας ταυτόχρονα την παρέμβαση των συντονιστών για να σταματήσει αυτό το νταηλίκι.

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

16
Reptilian Pyramid έγραψε:Δεν τρελαίνω κανένα!

Για ποιόν με περάσατε δηλαδή, δεν κατάλαβα!

Την ώρα που η χώρα αγκωμαχάει για ν' απεγκλωβιστεί από τον βούρκο στον οποίο οι επικυρίαρχοι την έριξαν και εγώ δίνω μια άνιση μάχη για να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της, έρχεστε έτσι ξαφνικά να μου μιλήσετε με απαξιωτικό τρόπο; Ντροπή σας!

Άν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα φύγω οριστικά από το forum ζητώντας ταυτόχρονα την παρέμβαση των συντονιστών για να σταματήσει αυτό το νταηλίκι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgekemkas την 30 Ιαν 2012, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

17
Τα μέλη να είναι πολύ προσεχτικά σε αυτά που γράφουν απο δω και πέρα,αλλιώς θα διαγράφονται για μια βδομάδα και αν επαναληφθεί,θα διαγράφονται οριστικώς .
Τα μέλη μπορούν να εκφράζουν την άποψη τους ,αλλα δεν θα επιτρέψω να γίνει εδω χώρος διενέξεων που αρμόζουν σε συμπεριφορές μικρού παιδιού.

Ρεπτίλιαν,δεν υπάρχει κανένα νταηλίκι,ανάφερες πράγματα που ερχονται σε αντίθεση μεταξύ τους,θα μπορούσες ήρεμα να λύσεις όλες τις απορίες ,εστω και μέσω πμ,αντί να γίνει όλο αυτό.
Το τι μάχη δίνει ο καθένας,είναι δική του υπόθεση.
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Οι προφητείες είναι στην μόδα

18
Ζητώ συγγνώμη αν εκφράστηκα απότομα, ή πολύ περισσότερο αν έθιξα κάποιο μέλος. Θα ακολουθήσω (όπως όλοι ελπίζω)
τη σύσταση των διαχειριστών. Ρεπτίλιαν, σόρυ δε θα ξανασυμβεί. Αλλά πρόσεχε και συ λίγο τι γραφεις μωρ΄αδερφάκι μου! :happy2
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες Γερόντων”

cron