Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

28
grecko έγραψε:Παρεμπιμπτόντως υπάρχουν πολλά προφητικά κείμενα που αναφέρονται στον προφήτη Δανιήλ ,θα αναφερθώ άλλη φορά σε αυτά.
Καντο αν θες τωρα για να εχω μια συνολικη αποψη περι Δανιηλ.
Ο Σαροτος δεν θα προσπαθησει ή ειναι στην ιδια κατευθυνση;;

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

29
Δεν βλεπω φως :D
Τελος παντων.
grecko έγραψε:Δεν το συνεχιζω ως το τέλος καταλαβαίνει κάποιος οτι το ένα είναι καθαρά αντιγραφή με προσθήκες από το άλλο και με κάποιες διαφορές.
Εαν δεχτουμε οτι υπαρχει αντιγραφη,αυτο καταργει το πρωτοτυπο;;.
Απο που γνωριζουμε οτι δεν ειναι Θεοπνευστο;;

Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ.

30
sarotos έγραψε:αδερφε grecko,

ολοκληρη η ψευδοπροφητεια του Μεθοδιου Παταρων, ειναι βασισμενη στο κειμενο της Τιβουρτινας Σιββυλας.

ειναι απλως μια παραφραση του κειμενου της τιβουρτινας, οπως ακριβως εγινε και με τις μεταγενεστερες προφητειες (μεθοδιου, ανδρεα σαλλου) παραφραση εδαφιων του αρχικου κειμενου του ψευτομεθοδιου.

δεν σου σπαραζει την καρδια που υπαρχουν σημερα ανθρωποι, επισκοποι και μοναχοι που πιστευουν σε τετοιες αιρετικες ηλιθιοτητες ?

και καλα ο απλος κοσμος που δεν γνωριζει οτι ειναι τα κειμενα ψευδωνυμα.
οι επισκοποι ?
Αμφιβάλλω αδερφέ,αν γνωρίζουν πολλοί ,ακόμα και επίσκοποι,περί αυτών των ψευδωνύμων κειμένων,τα οποία κυκλοφορούν εκατονταετίες, ήδη πριν την άλωση της Πόλης.Ειδικά όταν τα 400 χρόνια της Τουρκοκρατίας γενιές επί γενεών μεγάλωσαν με τέτοιους ευσεβείς πόθους,ὀπως και μείς άλλωστε.

Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ.

31
αιτωλος έγραψε:Δεν βλεπω φως :D
Τελος παντων.
grecko έγραψε:Δεν το συνεχιζω ως το τέλος καταλαβαίνει κάποιος οτι το ένα είναι καθαρά αντιγραφή με προσθήκες από το άλλο και με κάποιες διαφορές.
Εαν δεχτουμε οτι υπαρχει αντιγραφη,αυτο καταργει το πρωτοτυπο;;.
Απο που γνωριζουμε οτι δεν ειναι Θεοπνευστο;;
Δεν σε ξέχασα αδερφέ, απλά μου έτυχαν πολλά τις τελευταίες μέρες.
Θα επανέλθω το βράδυ με περισσότερα, πάντως να γνωρίζεις ότι πρέπει να διαβαστούν βιβλία και να ενωθούν οι πληροφορίες ,ώστε να βγαίνει και νόημα, οπότε ζητώ την κατανόησή σου για την αργοπορία μου.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, έχουμε ένα κείμενο που αποδίδεται στον προφήτη Δανιήλ, γνωστό ως οράσεις Δανιήλ.Να το έγραψε ο προφήτης Δανιήλ ,είναι εντελώς απίθανο, άλλωστε το μόνο κείμενο του προφήτου που είναι αποδεκτό από την Εκκλησία είναι αυτό στην Παλαιά Διαθήκη. Επομένως είναι αγνώστου συγγραφέως και δεν μπορούμε να το λάβουμε υπόψιν ως Θεόπνευστο.
Μετά έχουμε το κείμενο της Σίβυλλα, που ούτε αυτό μπορούμε να το λάβουμε ως θεόπνευστο.

Και τέλος έχουμε ενα κείμενο που αποδίδεται στον άγιο Μεθόδιο, που οι περισσότεροι ερευνητές το αναφέρουν ως προφητεία Ψευδομεθοδίου, το οποίο είναι επηρεασμένο και αντιγραφή των δύο προηγουμένων που ανέφερα, οπότε πως αυτό μπορεί να θεωρηθεί θεόπνευστο;

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

32
Θα περιμενω,εως τοτε να πω δυο πραγματα.
grecko έγραψε:Όσον αφορά την ερώτησή σου, έχουμε ένα κείμενο που αποδίδεται στον προφήτη Δανιήλ, γνωστό ως οράσεις Δανιήλ.Να το έγραψε ο προφήτης Δανιήλ ,είναι εντελώς απίθανο, άλλωστε το μόνο κείμενο του προφήτου που είναι αποδεκτό από την Εκκλησία είναι αυτό στην Παλαιά Διαθήκη. Επομένως είναι αγνώστου συγγραφέως και δεν μπορούμε να το λάβουμε υπόψιν ως Θεόπνευστο.
Μετά έχουμε το κείμενο της Σίβυλλα, που ούτε αυτό μπορούμε να το λάβουμε ως θεόπνευστο.
Το οτι δεν δειξαμε τον καταλληλο σεβασμο στις προφητειες ειναι γνωστο.Εξαλλου μεχρι σημερα υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι δεν υφιστανται προφητες μετα Χριστον.
Για ολα αυτα δεν ευθυνονται ομως οι προφητειες.Αλλιως θα κρινουμε την Θεοπνευστια τους κατα την αποψη μου.
Οσο για περι αγνωστων συγγραφεων επισης δεν συμφωνω.
Εχω ως παραδειγμα την προφητεια ''Ανωνυμου 1053''που κατα την γνωμη μου ειναι 100% γνησια.
Αναμενω τα υπολοιπα για να πουμε.

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

33
Η μη γνώση του ονόματος όμως φίλε μου είναι και επικίνδυνη γιατί πολύ εύκολα κάποιος μπορεί να περάσει λανθασμένα μυνήματα με χριστιανικό προσωπείο.


Ξεκινάω με τον Νικόλαο Πολίτη και την αναφορά του στις Οράσεις του Δανιήλ και τον πένη βασιλιά ,απο το βιβλίο του Μελέται περι Βίου και Γλώσσης -Παραδόσεις Β ' Μέρος

Εικόνα
Το κείμενο Οράσεις του Δανιήλ είναι ήδη γνωστό απο τον 10ο αιώνα ,απο την αναφορά του Λουιτπράνδου,θα αναφερθώ αργότερα σε αυτό.
Εικόνα
Σύμφωνα λοιπόν με τις Οράσεις του Δανιήλ,που επαναλαμβάνω δεν είναι του προφήτου Δανιήλ,αλλά αγνώστου συγγραφέως,ο πένης βασιλιάς ως νεκρός νομιζόμενος θα καταστρέψει τους Ισμαηλίτας και θα ημερώσει τα ξανθά γένη.

Φαντάζομαί θυμίζει σε όλους κάτι γνωστό.

Αλλά επιστρέφω στον Λουιτπράνδο ,επίσκοπο Cerona και την αναφορά του στο βιβλίο Οράσεις του Δανιήλ απο τον 10οαιώνα επι Νικηφόρου Φωκά.

Οι παρακάτω εικόνες είναι απο το βιβλίο του Σπυρίδωνος Ζαμπελίου -Βυζαντιναί μελέται σελ.546
Εικόνα
Kαι οι Γραικοί και οι Μωαμεθανοί ειχαν το βιβλίο ,το οποίο το θεωρούσε Σιβυλλικούς χρησμούς!
Εικόνα
Εικόνα
Tώρα ας δούμε το κείμενο που αναφέρθηκε στους δυο πιο πάνω συγγραφείς και τις ομοιότητες του με τις προφητείες περι πένητος βασιλιά.
Οι φωτογραφίες προέρχονται απο το βιβλίο Vassiliev -Grecobyzantina anecdota

απο εδώ
https://archive.org/details/anecdotagraecob00vasigoog



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εδω έχουμε συμφωνία με το κείμενο της Τιβουρτίνας Σίβυλλαςκαι την παράδοση της βασιλείας στον Θεό.

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

34
Φιλε Grecko,ειναι γεγονος οτι τα κειμενα που παρεθεσες ειναι ''ταλαιπωρημενα''.Υπαρχουν εμφανη σημεια που δειχνουν οτι εχουν περασει απο πολλα χερια.
Με γνωμονα ομως καποια σταθερα κειμενα της πρωτης 1000ετιας(Λεων Σοφος-Στεφανος Αλεξ.-Αγ.Ταρασιος)αλλα και την Αγια Γραφη(Αποκαλυψη-Π.Διαθηκη)βρισκω πολλες αληθειες μεσα σε αυτα.
Τωρα οσο αναφορα τους συγγραφεις,επειδη δεν εχω επαρκη στοιχεια δεν θα παρω θεση.Εξακολουθω ομως να εξεταζω τα κειμενα καλοπροαιρετα γιατι βρισκω αληθειες.
Εκτος αυτων, στις μερες μας ειναι πολυ πιο ευκολο να θεσουμε καποιες προφητειες εκτος Α.Γραφης ως πιλοτο για την μελετη μας επειδη ηδη εκπληρωνονται.

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

35
αιτωλε,

οι απαντησεις που υπαρχουν δεν ειναι αλλες δικες μου και αλλες του αλλου. η αληθεια ειναι ΜΙΑ.

ολα τα κειμενα που μιλανε για μια υποτιθεμενη αναλαμπη απο τις λεγομενες "προφητειες" ειναι ψευδωνυμα. ολα. !

απο εκει και περα, εσυ μπορεις να πιστευεις στην αναλαμπη ητε γιατι διαστρεβλωνεις κατα την γνωμη μου την Αγια Γραφη ητε γιατι ετσι σου λενε οι γεροντες και οι λογισμοι σου.

η αληθεια ομως για τα κειμενα που επικαλεισαι εσυ και ολοι οσοι δεν ξερετε τι σας γινεται επι του θεματος, ειναι οτι ολα τα κειμενα ειναι ψευδωνυμα.
ο φιλος grecko απλα σου εδειξε ενα πολυ μικρο κομματι της αρχης αυτης της πλανης. για να κατσει ο ανθρωπος να εξηγησει (πιστευω πως το γνωριζει εξολοκληρου μαλλον το ζητημα) εξολοκληρου πως ξεκινησε πως εξελιχτηκε στην ιστορια της Εκκλησιας και πως κατεληξε αυτη η πλανη στις μερες μας, θα πρεπει να γραψει βιβλιο. κατι το οποιο ξεκινησα να κανω οπως γνωριζεις, αλλα σταματησα για αλλους διαφορους λογους. ξεκινησα να το κανω διοτι καποιος εν τελη πρεπει να δειξει στον κοσμο ,οργανομενα, τοσο ποσο ξεκαθαρα πλαστογραφημενα κειμενα ειναι ολα αυτα.
τελοσπαντων, πιστευε οτι θελεις και οπως θελεις.

οταν ομως επικαλεισαι ψευδοπροφητειες εαν εχεις οντος ειλικρινες πνευμα Θεου να σκευτεσαι οτι τα κειμενα αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την Εκκλησια.
τελοσπαντων, αυτα....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες Γερόντων”

cron