Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

37
sarotos έγραψε:αιτωλε,

οι απαντησεις που υπαρχουν δεν ειναι αλλες δικες μου και αλλες του αλλου. η αληθεια ειναι ΜΙΑ.

ολα τα κειμενα που μιλανε για μια υποτιθεμενη αναλαμπη απο τις λεγομενες "προφητειες" ειναι ψευδωνυμα. ολα. !

απο εκει και περα, εσυ μπορεις να πιστευεις στην αναλαμπη ητε γιατι διαστρεβλωνεις κατα την γνωμη μου την Αγια Γραφη ητε γιατι ετσι σου λενε οι γεροντες και οι λογισμοι σου.

η αληθεια ομως για τα κειμενα που επικαλεισαι εσυ και ολοι οσοι δεν ξερετε τι σας γινεται επι του θεματος, ειναι οτι ολα τα κειμενα ειναι ψευδωνυμα.
ο φιλος grecko απλα σου εδειξε ενα πολυ μικρο κομματι της αρχης αυτης της πλανης. για να κατσει ο ανθρωπος να εξηγησει (πιστευω πως το γνωριζει εξολοκληρου μαλλον το ζητημα) εξολοκληρου πως ξεκινησε πως εξελιχτηκε στην ιστορια της Εκκλησιας και πως κατεληξε αυτη η πλανη στις μερες μας, θα πρεπει να γραψει βιβλιο. κατι το οποιο ξεκινησα να κανω οπως γνωριζεις, αλλα σταματησα για αλλους διαφορους λογους. ξεκινησα να το κανω διοτι καποιος εν τελη πρεπει να δειξει στον κοσμο ,οργανομενα, τοσο ποσο ξεκαθαρα πλαστογραφημενα κειμενα ειναι ολα αυτα.
τελοσπαντων, πιστευε οτι θελεις και οπως θελεις.

οταν ομως επικαλεισαι ψευδοπροφητειες εαν εχεις οντος ειλικρινες πνευμα Θεου να σκευτεσαι οτι τα κειμενα αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την Εκκλησια.
τελοσπαντων, αυτα....
Φιλε σαροτε θελω να σε διαβεβαιωσω οτι αν καποιος βρισκεται σε δυσκολη θεση,αυτος δεν ειμαι εγω.
Σου ανεφερα πολλες φορες οτι οι χρησμοι εκπληρωθηκαν.
Αρα βαλε σε μια ακρη του μυαλου σου οτι η επιμονη μου δεν προερχεται απο πιστη,αυτη προηγηθηκε,αλλα απο απολυτη βεβαιοτητα.Αυτο μπορει να συμβαινει και με επισημοτερους που αδικως κατηγορεις.
Ο Θεος σε φωτισε να μην κυκλοφορησεις βιβλιο.
Αυτα.

38
Φιλε σαροτε θελω να σε διαβεβαιωσω οτι αν καποιος βρισκεται σε δυσκολη θεση,αυτος δεν ειμαι εγω.Σου ανεφερα πολλες φορες οτι οι χρησμοι εκπληρωθηκαν.Αρα βαλε σε μια ακρη του μυαλου σου οτι η επιμονη μου δεν προερχεται απο πιστη,αυτη προηγηθηκε,αλλα απο απολυτη βεβαιοτητα.Αυτο μπορει να συμβαινει και με επισημοτερους που αδικως κατηγορεις.Ο Θεος σε φωτισε να μην κυκλοφορησεις βιβλιο.Αυτα.
Bρε αιτωλε,ακομα αμετανόητος είσαι;;;Όταν σου λεει ότι είναι ψευδώνυμα,τι καταλαβαίνεις;Για πες μας όμως,ποιοι χρησμοι εκπληρώθηκαν;

Re: Η λαογραφική αλήθεια περι του προφητειών του Αγαθαγγέλου,Μεθοδίου κ.τ.λ. και περι βασιλέως Ιωάννου

39
Eπανέρχομαι με τους Σιβυλλικούς χρησμούς στο Βυζάντιο.

Απο την πατρολογία Migne τόμος 107.


Πατήστε στην εικόνα για να μεγενθύνει.


Να μείνουμε λίγο σε αυτήν την αναφορά.Το παραπάνω αναφέρεται απο τον Ιωαννη Τζέτζη, ήταν Βυζαντινός λόγιος του 1110 - 1180.

Απο εδώ http://books.google.gr/books?id=tFQ-AAA ... &q&f=false

σελ.347

Βους βοήσει και ταύρος δε θρηνήσει.

Ένας χρησμός περιφόρητος,δηλαδή σε σημερινή έκφραση που κυκλοφορούσε.
Εικόνα
Και ενας άλλος χρησμός παρόμοιος με τον παραπάνω που έλεγε

Ουαι συ επτάλοφε οτι ου χιλιάσεις
Εικόνα

ενώ ολόκληρος ο χρησμός αναφέρει
οὐαί σοι, ἑπτάλοφε Βαβυλών, ὅτι οὐ χιλιάσεις· διὸ καὶ οὐαὶ φῶ ἐπὶ σοί, ὅτι κρατήσει τὸ ἀγγελόνυμον σκῆπτρον μετὰ τοῦ
μείρακος καὶ πυρροῦ ἔθνους ἀνερχομένου.
Pertusi, A., Fine di Bisanzio fine del mondo, σελ. 55, παρατίθεται από τον Magdalino, P., «Prophecies on the Fall of Constantinople», στο
A. Laiou (επιμ.), Urbs Capta (Paris 2005), σελ. 44 και σημ. 19



Παρατηρωντας τους δυο αυτούς ανώνυμους χρησμούς που κυκλοφορούσαν στην Κωνσταντινούπολυ ,τουλάχιστον γύρω στο 1100,ανακάλυψα μικρές παραφράσεις τους στην προφητεία του ψευτομεθοδίου.



Το βους βοήσει και ταυρος δε θρηνήσει

έγινε

βους βοήσει και ξηρόλαφος θρηνήσει

ενώ το

οὐαί σοι, ἑπτάλοφε Βαβυλών, ὅτι οὐ χιλιάσεις· διὸ καὶ οὐαὶ φῶ ἐπὶ σοί, ὅτι κρατήσει τὸ ἀγγελόνυμον σκῆπτρον μετὰ τοῦ
μείρακος καὶ πυρροῦ ἔθνους ἀνερχομένου.



έγινε

ουαί Σοι Επτάλοφε, εκ τοιαύτης οργής, όταν κυκλωθής υπό στρατοπέδου πολλού και κυρειυθής ως δια μικρού πράγματος, και τα ωραία Σου τείχη πεσούνται ωσεί καλιά, και πατήσει το μειράκιον επί Σε χαλινώ, το σκήπτρον θήσει

Re:

41
Γιώργος έγραψε:
Φιλε σαροτε θελω να σε διαβεβαιωσω οτι αν καποιος βρισκεται σε δυσκολη θεση,αυτος δεν ειμαι εγω.Σου ανεφερα πολλες φορες οτι οι χρησμοι εκπληρωθηκαν.Αρα βαλε σε μια ακρη του μυαλου σου οτι η επιμονη μου δεν προερχεται απο πιστη,αυτη προηγηθηκε,αλλα απο απολυτη βεβαιοτητα.Αυτο μπορει να συμβαινει και με επισημοτερους που αδικως κατηγορεις.Ο Θεος σε φωτισε να μην κυκλοφορησεις βιβλιο.Αυτα.
Bρε αιτωλε,ακομα αμετανόητος είσαι;;;Όταν σου λεει ότι είναι ψευδώνυμα,τι καταλαβαίνεις;Για πες μας όμως,ποιοι χρησμοι εκπληρώθηκαν;
Καλα εισαι απιστευτος!!!
Τις θεωρεις ψευτικες αλλα θελεις να μαθεις για την εκπληρωση τους.
Ο γκρεκο και ο σαροτος ερευνουν συνεχως και παιρνουν καποια θεση,εσυ;;
Επειδη δεν σου αρεσει να κουραζεσαι :happy2 θα σε βοηθησω. Εξετασε τουλαχιστον τα παγκοσμια γεγονοτα των τελευταιων μηνων και επειτα μελετησε το δευτερο ημισυ του πρωτου χρησμου του Λεοντος.
Α να μην παραλειψω,αυτο ειναι το 1 τοις 1000

42
Καλα εισαι απιστευτος!!!Τις θεωρεις ψευτικες αλλα θελεις να μαθεις για την εκπληρωση τους.Ο γκρεκο και ο σαροτος ερευνουν συνεχως και παιρνουν καποια θεση,εσυ;;Επειδη δεν σου αρεσει να κουραζεσαι θα σε βοηθησω. Εξετασε τουλαχιστον τα παγκοσμια γεγονοτα των τελευταιων μηνων και επειτα μελετησε το δευτερο ημισυ του πρωτου χρησμου του Λεοντος.Α να μην παραλειψω,αυτο ειναι το 1 τοις 1000
Δεν είμαι απίστευτος,θελω απλως να δειξω ότι λες μπαρούφες στο τετραγωνο και τιποτα δεν εχει εκπληρωθεί από τις λεγομενες ''προφητειες περι αναλαμπής''!Καμια σχεση δεν εχουν τα παγκοσμια γεγονοτα των τελευταίων μηνων με τους χρησμούς του Λέοντος,ουτε με οποιοδήποτε άλλο χρησμό ή προφητεια!Προσπαθεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις στο φορουμ ότι η πλάνη σας εχει βαση τις εκπληρωθεισες ταχα προφητείες,ενω δεν παρουσιάζεις ΤΙΠΟΤΑ από αυτές και αερολογεις ακατάπαυστα......

Re:

43
Γιώργος έγραψε:
Καλα εισαι απιστευτος!!!Τις θεωρεις ψευτικες αλλα θελεις να μαθεις για την εκπληρωση τους.Ο γκρεκο και ο σαροτος ερευνουν συνεχως και παιρνουν καποια θεση,εσυ;;Επειδη δεν σου αρεσει να κουραζεσαι θα σε βοηθησω. Εξετασε τουλαχιστον τα παγκοσμια γεγονοτα των τελευταιων μηνων και επειτα μελετησε το δευτερο ημισυ του πρωτου χρησμου του Λεοντος.Α να μην παραλειψω,αυτο ειναι το 1 τοις 1000
Δεν είμαι απίστευτος,θελω απλως να δειξω ότι λες μπαρούφες στο τετραγωνο και τιποτα δεν εχει εκπληρωθεί από τις λεγομενες ''προφητειες περι αναλαμπής''!Καμια σχεση δεν εχουν τα παγκοσμια γεγονοτα των τελευταίων μηνων με τους χρησμούς του Λέοντος,ουτε με οποιοδήποτε άλλο χρησμό ή προφητεια!Προσπαθεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις στο φορουμ ότι η πλάνη σας εχει βαση τις εκπληρωθεισες ταχα προφητείες,ενω δεν παρουσιάζεις ΤΙΠΟΤΑ από αυτές και αερολογεις ακατάπαυστα......
Μονος σου επελεξες να βαδιζεις στα σκοταδια,δικαιωμα σου.

44
Μονος σου επελεξες να βαδιζεις στα σκοταδια,δικαιωμα σου.
αιτωλε,εσυ δεν μου είπες από μονος σου στο άλλο φορουμ ότι εχω δικιο επειδή ακουσες τα ιδια πραγματα που λεω από κάποιον γέροντα;Τωρα τι κάνεις;

Re:

45
Γιώργος έγραψε:
Μονος σου επελεξες να βαδιζεις στα σκοταδια,δικαιωμα σου.
αιτωλε,εσυ δεν μου είπες από μονος σου στο άλλο φορουμ ότι εχω δικιο επειδή ακουσες τα ιδια πραγματα που λεω από κάποιον γέροντα;Τωρα τι κάνεις;
Την πατησες αλλη μια φορα :χουχου :χουχου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες Γερόντων”