Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

10
Αν κατάλαβα καλά το επιχείρημα σου είναι να μην πιστεύουμε τι γράφει ο Χριστόδουλος επειδή ήτα "Πανοικουμενιστής". Αυτό μπορείς να το αναπτύξεις όσο θέλεις στο νέο νήμα ειδικά σχεδιασμένο για σένα. http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 257#p64257 το οποίο αποτελεί μία τεράστια κουβέντα από μόνο του.


Σχετικά λοιπόν με το πλαστό συγγίλιο που είναι το θέμα μας και τη Σύνοδο - Διάσκεψι του 1583 έχεις να πεις κάτι που να έχει βαρύτητα ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

11
Να σε ρωτήσω κάτι Omg,η πραγματική εκκλησία του Χριστού ,ποια είναι,ανεξαρτήτως ημερολογίου φυσικά;

Της δική σου παράταξης προφανώς μόνο.

Αρα οι υπόλοιπες δεν είναι καν εκκλησίες,έτσι;
Άρα οι παπάδες,δεν έχουν ιερωσύνη,έτσι;
Άρα δεν υπάρχουν και μυστήρια,έτσι;
Άρα δεν υπάρχουν και άγιοι ,έτσι;


Εξηγησέ μου λοιπόν και το έχω πραγματικά παράπονο,αφού δεν εχουν ιερωσύνη και δεν υπάρχουν μυστήρια,πως τόσοι και τόσοι άνθρωποι έχουν προσωπικές εμπειρίες απο τα μυστήρια;Αυτουποβάλλωνται;
Δεν νομίζω πια!
Kάτι άλλο τρέχει.

Δηλαδή εσυ μου λες οτι είμαι σχίσμα,επειδή αλλάξανε το ημερολόγιο. Ας υποθέσουμε οτι εχω μια α' προσωπική εμπειρία απο την εξομολόγηση,δηλαδη εγω να πιστεψω εσένα και να πω τι στον ευατό μου;

Οτι ήταν ψεύτικο;
Ότι ήταν "μούφα",όπως λες;
Εσυ θα το εκανες;

Και μου λες να κανω ταπείνωση,εσεις άραγε δεν έχετε εγωισμό(;),αντε και την κάνω την ταπείνωση.



Εχω μια απορία όμως.

Ο Άγιος Νεκταριος,έκανε ενα θαύμα στην Ρουμανία,που πάει με το νέο ημερολόγιο.

Περίμενε,μην σκεφτείς οτι,δεν είναι κριτήριο ορθοδοξίας,άλλο θέλω να ρωτήσω.

http://anavaseis.blogspot.gr/2010/05/bl ... _3862.html

Μιλάω για αυτό το θαύμα.
Εμφανίστηκε λοιπόν ο άγιος στο χωριό και διάβαζε την εξόδιο ακολουθία, βάπτισε και πάντρεψε όλους στο χωριό λειτουργούσε ,τους κοινωνούσε.

Και όλα αυτά τα έκανε ένας Άγιος σε σχισματικούς;

Είναι δυνατόν;

Ο Άγιος Φιλούμενος,σύμφωνα με αυτα που λες ,ήταν σχισματικός;

Αμα ειναι,πως στο καλό ευωδιάζουν τα λείψανα του και επιτελεί θαύματα;

Αυτό που λέω είναι οτι λες την άποψη σου ως προς το ημερολόγιο,αλλά ίσως κάτι δεν έχετε αντιληφθεί σωστά;

Δεν λέω οτι το νέο ημερολόγιο είναι τέλειο,άλλωστε είπα θεωρώ καλύτερο να γυρίσουμε στο παλιό,για να υπάρχει ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ,αλλά δεν γίνεται ναι μεν να είναι σχισματικό όπως λες εσυ και δε να υπαρχουν όλες αυτές οι περιπτώσεις.

Και ανέφερα ενδεικτικά κάποιες,υπάρχουν 100αδες.

Αν εσυ μπορείς να τις βάζεις στην άκρη,το σέβομαι,έχεις το δικαίωμα.
Εγω δεν μπορώ όμως,είναι σαν να κοιτάς μονόπλευρα.
Οσο όμως και να μην τις βλέπεις,υπάρχουν!


Και δεν σας θεωρούν σχισματικούς ,επειδή κρατήσατε τις παραδόσεις 2000 ετών,δεν αποτειχίστηκατε απλά,αλλά δημιουργήσατε δική σας εκκλησία.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

12
dominique έγραψε:Να σε ρωτήσω κάτι Omg,η πραγματική εκκλησία του Χριστού ,ποια είναι,ανεξαρτήτως ημερολογίου φυσικά;

Της δική σου παράταξης προφανώς μόνο.

Αρα οι υπόλοιπες δεν είναι καν εκκλησίες,έτσι;
Άρα οι παπάδες,δεν έχουν ιερωσύνη,έτσι;
Άρα δεν υπάρχουν και μυστήρια,έτσι;
Άρα δεν υπάρχουν και άγιοι ,έτσι;


Εξηγησέ μου λοιπόν και το έχω πραγματικά παράπονο,αφού δεν εχουν ιερωσύνη και δεν υπάρχουν μυστήρια,πως τόσοι και τόσοι άνθρωποι έχουν προσωπικές εμπειρίες απο τα μυστήρια;Αυτουποβάλλωνται;
Δεν νομίζω πια!
Kάτι άλλο τρέχει.

Δηλαδή εσυ μου λες οτι είμαι σχίσμα,επειδή αλλάξανε το ημερολόγιο. Ας υποθέσουμε οτι εχω μια α' προσωπική εμπειρία απο την εξομολόγηση,δηλαδη εγω να πιστεψω εσένα και να πω τι στον ευατό μου;

Οτι ήταν ψεύτικο;
Ότι ήταν "μούφα",όπως λες;
Εσυ θα το εκανες;

Και μου λες να κανω ταπείνωση,εσεις άραγε δεν έχετε εγωισμό(;),αντε και την κάνω την ταπείνωση.



Εχω μια απορία όμως.

Ο Άγιος Νεκταριος,έκανε ενα θαύμα στην Ρουμανία,που πάει με το νέο ημερολόγιο.

Περίμενε,μην σκεφτείς οτι,δεν είναι κριτήριο ορθοδοξίας,άλλο θέλω να ρωτήσω.

http://anavaseis.blogspot.gr/2010/05/bl ... _3862.html

Μιλάω για αυτό το θαύμα.
Εμφανίστηκε λοιπόν ο άγιος στο χωριό και διάβαζε την εξόδιο ακολουθία, βάπτισε και πάντρεψε όλους στο χωριό λειτουργούσε ,τους κοινωνούσε.

Και όλα αυτά τα έκανε ένας Άγιος σε σχισματικούς;

Είναι δυνατόν;

Ο Άγιος Φιλούμενος,σύμφωνα με αυτα που λες ,ήταν σχισματικός;

Αμα ειναι,πως στο καλό ευωδιάζουν τα λείψανα του και επιτελεί θαύματα;

Αυτό που λέω είναι οτι λες την άποψη σου ως προς το ημερολόγιο,αλλά ίσως κάτι δεν έχετε αντιληφθεί σωστά;

Δεν λέω οτι το νέο ημερολόγιο είναι τέλειο,άλλωστε είπα θεωρώ καλύτερο να γυρίσουμε στο παλιό,για να υπάρχει ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ,αλλά δεν γίνεται ναι μεν να είναι σχισματικό όπως λες εσυ και δε να υπαρχουν όλες αυτές οι περιπτώσεις.

Και ανέφερα ενδεικτικά κάποιες,υπάρχουν 100αδες.

Αν εσυ μπορείς να τις βάζεις στην άκρη,το σέβομαι,έχεις το δικαίωμα.
Εγω δεν μπορώ όμως,είναι σαν να κοιτάς μονόπλευρα.
Οσο όμως και να μην τις βλέπεις,υπάρχουν!


Και δεν σας θεωρούν σχισματικούς ,επειδή κρατήσατε τις παραδόσεις 2000 ετών,δεν αποτειχίστηκατε απλά,αλλά δημιουργήσατε δική σας εκκλησία.
Μπορεί να ησυχάζει η συνείδησή σου.
Το σκέφτηκες αυτό?
Και στο πάτριο συμβαίνουν αυτά ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ οτι συμβαίνουν ΚΑΙ ΑΥΤΑ αλλά ΚΑΙ ΑΛΛΑ Πολλά που δεν θέλω να γράψω εδώ στο φόρουμ.
(και φαντάζομαι και στους παπικούς...που είναι αιρετικοί ούτως ή άλλως).

Εγώ προσωπικά έχω βιώσει ΘΑΥΜΑ στην Εκκλησία που άμα το πω δεν θα το πιστεύεις και θα τρίβεις τα μάτια σου. (στο παλαιό που ανήκω)

Και ΞΕΡΕΙΣ οτι έχω βιώσει και άλλα αξιοσημείωτα πράγματα μετά από εξομολόγηση.

ΔΕΝ θέλω να τα μοιραστώ ΔΗΜΟΣΙΑ όμως αυτά...

Και φυσικά υπάρχουν και Θαύματα από πατέρες του Πατρίου αλλά και από γνωστές Φυσιογνωμείες που ΥΠΟΥΛΑ οι νεοημερολογίτες (κρατική Εκκλησία) οικειοποίησαν ως νεοημερολογίτες και ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ οτι ακολουθούσαν το πάτριο κλπ και οτι είχαν ορθόδοξα φρονήματα.

Τι, επειδή υπάρχει ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ Νεοημερολογίτικη?
Όποιος ελέγχει τον ΤΥΠΟ και τα ΜΜΕ έχει ΔΥΝΑΜΗ...μην το ξεχνάς αυτό...!!! Διαμορφώνει ΓΝΩΜΕΣ....

Επίσης το Θαύμα ΔΕΝ είναι κριτήριο ορθοδοξίας.
Στο έχω ξαναπεί αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις.
Κριτήριο ορθοδοξίας είναι μόνο οι ΓΡΑΦΕΣ και οι ΓΡΑΠΤΕΣ και ΑΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ (πχ. Λόγια αγίων, προφητών, Οικουμενικών & Πανορθόδονων συνόδων, Μαρτύρων - Ιερομαρτύρων, Καινή Διαθήκη - Παλιά Διαθήκη κλπ).
ΑΝ κάτι διαφωνεί με αυτά, δεν είναι ορθόδοξο, δεν είναι ορθοδοξία...!!!


Ένας από τους δυο μας είναι ΑΝΕΥ ΧΑΡΙΤΟΣ (πρωτίστως λόγω σχίσματος του 1924).

Η το νέο ημερολόγιο ή αυτό που ακολουθώ εγώ (που δεν θέλω να σας κάνω την χάρη να σας πω ποιό είναι διότι ΔΕΝ θέλω. Κάθε ΣΟΒΑΡΟΣ όμως μελετητής μπορεί ψάχνοντας να το βρεί το σωστό).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ σε άλλους παλαιοημερολογίτες (αποδεικνύεται το ποιό είναι το σωστό παλιό, αλλά ΔΕΝ θα σας πω εδώ μέσα περισσότερα). Μέχρι εδώ θα φτάσει η επεξήγησή μου.


Ένας από τους δυο μας θα πάει ΚΟΛΑΣΗ λόγω σχίσματος (που είναι βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ το ΣΧΙΣΜΑ..πόσο μάλον η αίρεση του οικουμενισμού).
Ένας από τους ΔΥΟ μας είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΜΟΛΥΝΤΟΣ και ΑΚΑΙΝΟΤΟΜΗΤΟΣ.
ΈΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ.

Διότι η αλήθεια (αν και σε πολλούς ΔΕΝ αρέσει) είναι ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ.

Τι? Να αφήσω αυτό που ακολουθώ, να γίνω ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ και να πάρω ευλογία από ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ που χειροτονήθηκαν από επίσης ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ...και μετά να πολεμήσω τον ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ μαζί με τους (αργοπορημένους - sorry παιδιά αργήσατε) αντι-οικουμενιστές?
Έτσι είναι η Εκκλησία του Χριστού?
Πλάκα με κάνετε?

Δηλαδή αν έρθει κάποιος βασιλέας και πει
θα κόψουμε όλα τα γεννητικά όργανα από τους άντρες και όλα τα στήθη των γυναικών, εσείς θα κάτσετε να σας τα κόψουν μια....και μετά όλοι μαζί να νικήσετε τον Ευνουχισμό ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΩΝΤΑΣ τα...???

Παραλογίζεστε..?

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ εφόσον βλέπω οτι εκεί που είμαι υπάρχουν όλες οι ορθόδοξες προυποθέσεις και η εκκλησία είναι η ΜΟΝΗ ακαινοτόμητη Εκκλησία που είναι η συνέχεια της Εκκλησίας μετά το ΣΧΙΣΜΑ του ΝΕΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ το 1924 (και φυσικά ιστορικώς διακριβώνονται όλα αυτά)

Νομίζετε οτι για να σωθώ βασίζομαι στις δικές μου δυνάμεις???

Τον Θεό Παρακαλάω και εγώ. Δεν είναι αρκετό να είναι κανείς ορθόδοξος. Πρέπει να έχει και ορθό βίο...!!!

Δική σας εκκλησία δημιουργήσατε εσείς, όχι εμείς που δεν αλλάξαμε τίποτα...!!!.. Εσείς είστε οι ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ αγαπητή...!!! Εμείς ο,τι ακολουθούσαμε ΠΡΙΝ το 1924, ακολουθούσαμε και ΜΕΤΑ.
ΔΕΝ ΦΡΑΓΚΕΨΑΜΕ....
Δημιουργήσατε την Οικουμενιστική σας Εκκλησία βασισμένη στην Αιρετική Εγκύκλιο του 1920.
Δεν γίνεται όσο καινοτομείτε εσείς, εμείς να "παλιώνουμε".
Ούτε γίνεται ανάμεσα από τήρηση των παραδόσεων και πχ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΝΗΣΤΕΙΑΣ να θεωρείς σωστό την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΝΗΣΤΕΙΑΣ...!!!

ΔΕΝ είναι ΛΟΓΙΚΟ, δεν το καταλαβαίνεις?

Σχίσατε την Εκκλησία και καινοτομήσατε για να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΤΕ την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ βασιζόμενοι στην Αιρετική Εγκύκλιο του 1920 που τελικά ΟΝΤΩΣ την ΚΑΝΑΤΕ ΠΡΑΞΗ.

Είδαμε ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ και εσείς αλλά και όσοι είχαν ΚΟΙΝΩΝΙΑ Μαζί σας...!!! ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ από τον ΘΕΟ....

Είχατε το ΘΡΑΣΟΣ να το ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΓΡΑΠΤΩΣ (αιρετική εγκύκλιος 1920) πριν το πράξετε το σχίσμα σας, όπως είχατε το θράσος να ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΓΡΑΠΤΩΣ (πάλι) οτι θα διαπράτατε ΣΧΙΣΜΑ αν αλλάξετε το ημερολόγιο ένα χρόνο ΠΡΙΝ το κάνετε (με το ΦΕΚ).

Είχατε το ΘΡΑΣΟΣ να διώξετε τους Ορθοδόξους που δεν θέλανε να φραγκέψουν.
Είχατε το Θράσος να καταπατήσετε τόσους κανόνες.
Είχατε το Θράσος να Ιδρύσετε μαζί με τους Προτεστάντες τα ΠΣΕ
Είχατε το θράσος να κάνετε άρσεις αναθεμάτων..
Παπικά βαπτίσματα

Είχατε το ΘΡΑΣΟΣ να βλασφημείτε με όλα αυτά που κάνατε ΚΑΤΑ του Αγίου Πνεύματος...και πρώτα από όλα με το ΣΧΙΣΜΑ σας...!!!
και ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, θεωρείτε ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΙΣΜΑΤΙΚΟΥΣ?

Δεν πάτε καθόλου καλά.

Σας το ΞΑΝΑ-ΕΙΠΑ.
ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ παρά μόνο ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ και ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΟΣΜΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ που το παίζει ορθόδοξη αλλά είναι ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΙΚΗ. (μισθωτός ποιμήν ΟΥΚ εστί ποιμην. Ο Χριστός το είπε).
Στην Εκκλησία του Χριστού - Θεού, ΑΝΗΚΟΥΝ όσοι ΚΡΑΤΟΥΝΕ τις ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ κλπ., όχι εσείς.
ΔΕΝ είστε η εκκλησία του Χριστού για να κάνετε οτι σας καπνίσει. Θα ΑΝΗΚΑΤΕ στην Εκκλησία του Χριστού αν ήσασταν Ορθόδοξοι (που σημαίνει αν δεν ήσασταν ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ της Ορθοδοξίας και των οικουμενικών και πανορθόδοξων συνόδων).

το 1924 διαπράξατε ΣΧΙΣΜΑ.
Τα σχίσματα είναι ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ και ΔΕΝ Βγάζουν Αγίους.

Κριτήριο Ορθοδοξίας είναι οι Γραφές και οι Γραπτές και άγραφες παραδόσεις της ορθοδοξίας.

Νομίζετε οτι δήθεν ΔΕΝ ανατρέψατε τις ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ? (Ζ΄Οικουμενική σας κυνηγάει με αναθέματα...).
Μήπως τάχα ΔΕΝ προσθέσατε ή αφαιρέσατε ή αλλοιώσατε?
Νομίζετε οτι δήθεν ΔΕΝ ΚΑΙΝΟΤΟΜΗΣΑΤΕ?

Μα τόσο τυφλοί είστε επιτέλους?

Εσάς απλά σας αρέσουν οι "ρομαντισμοί".
ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ η οποιαδήποτε αντιπαράθεση μαζί σας...!!!
Χάσιμο χρόνου....καθαρό χάσιμο χρόνου...


Ποιός βλασφημεί κατά του Αγίου Πνεύματος Dominique?
Αυτοί που δηλώνουν οτι το Θαύμα του Τιμίου Σταυρού ήταν εκ του διαβόλου, ενώ ταυτόχρονα έχουν κάνει την ορθοδοξία ΑΝΩ-ΚΑΤΩ και καταργήσανε νηστεία ή αυτοί που ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ και ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ στον ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ στην πρώιμη μορφή του (τον νεοημερολογιτισμό)???

Είστε ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΙ μέχρι το κόκκαλο ΟΛΟΙ σας έμμεσα ή άμεσα στον ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ (και όσοι δεν έκοψαν κοινωνία μαζί σας τους εγκατέλειψε ο Θεός ΚΑΙ εκείνους και ΕΠΕΣΑΝ και αυτοί)...και έχετε το ΘΡΑΣΟΣ να βάλλεστε και εναντίων των πραγματικά ορθοδόξων και της πραγματικής εκκλησίας του Χριστού???

Πλάκα μας κάνετε εδώ μέσα?
Χάσατε τη λογική σας?


Dominique, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ κορίτσι μου η οποιαδήποτε περαιτέρω διαμάχη....
Σεις ΔΕΝ βάζετε μυαλό...

Ας ανακαλύψουμε λοιπόν ο καθένας αν είναι σωστός ή όχι, όταν θα είναι ΑΡΓΑ...!! Δηλαδή όταν ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ....!!!
Η Βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος είναι τα Σχίσματα, οι Αιρέσεις, οι άλλες Θρησκείες...η Αθεϊα...!!!

Αν ανήκω ΕΓΩ στο σχίσμα....ΑΛΟΙΜΟΝΟ μου (μετά θάνατον).
Αν ανήκετε ΕΣΕΙΣ στο ΣΧΙΣΜΑ, ΑΛΟΙΜΟΝΟ σας (μετά θάνατον).

Η Εκκλησία του Χριστού - δηλαδή η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν μοιαζει με τον Παπισμό που ο Πάππας κάνει ο,τι γουστάρει και όποιος δεν ακολουθεί τον Πάπα είναι δήθεν "εκτός Εκκλησίας". Δεν είναι ο Αρχιεπίσκοπος κλπ "ΕΚΚΛΗΣΙΑ" αλλά ΑΝΗΚΟΥΝ τα διάφορα Πατριαρχία και οι τοπικές εκκλησίες στην ΜΙΑ Εκκλησία ΕΦΟΣΟΝ είναι ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ (δηλαδή εφόσον δεν καινοτομουν κλπ).
Στην Ορθοδοξία ΕΚΤΟΣ Εκκλησίας είναι οι ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ των Οικουμενικών και Πανορθόδοξων Συνόδων...οι ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ και οι ΑΝΑΤΡΟΠΕΙΣ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΚΑΙ ΑΓΡΑΦΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ...., οι ΣΧΙΣΜΑΤΙΚΟΙ και οι ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ.

ΔΕΝ είναι ο κάθε Αρχιεπίσκοπος, κλπ "Η ΜΙΑ Εκκλησία" για να αποφασίζει και να διατάσει.
Όταν κάνει και ΛΕΕΙ ΜΗ ορθόδοξα πράγματα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν τον ΑΚΟΥΜΕ....
ΑΝ ΟΛΟΙ είναι ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ επειδή θέλανε να κάνουν ΠΡΑΞΗ την ΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ του 1920...και δεν τους καθαιρούν ....βγαίνουν ούτως ή άλλως (από τους ΠΑΤΕΡΕΣ της ορθοδοξίας) ΕΚΤΟΣ Εκκλησίας και χωρίζονται από τον Θεό.... με τα ΑΝΑΘΕΜΑΤΑ από Οικουμενικές και Πανορθόδοξες κλπ...!!! Οι Ορθόδοξοι διαχωρίζουν την θέση τους και ΔΕΝ αποδέχονται το φράγκεμα ούτε τον Οικουμενισμό στην πρώιμη μορφή του (νεοημερολογιτισμός - οικουμενισμός).
Άλλο η ορθοδοξία και άλλο οι Λατίνοι Παπικοί με τον Πάπα τους...!!! Μην μπερδεύεστε...



Εύχομαι αυτός που είναι το ΛΑΘΟΣ να φωτιστεί από τον ΘΕΟ έγκαιρα και να μετανοήσει και να μπει ΕΝΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ πριν να είναι αργά...!!!

Μην ξεχνάτε και μην παραβλέπετε όμως οτι το 1924 ΕΓΙΝΕ ΣΧΙΣΜΑ...
Μην το προσπερνάτε έτσι απλά αυτό....
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

13
Α και να προσθέσω και κάτι ακόμα που θα έπρεπε να στο παραθέσω να μου απαντήσεις ΕΣΥ...!!!

Αυτό εδώ το ΣΥΓΧΡΟΝΟ Θαύμα που το ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και νεοημερολογίτες και παλαιοημερολογίτες και που κάποτε έβγαινε αίμα από ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ (εκεί που σκότωσαν τον άγιο) και όταν κάποιοι το κόψανε και το ΤΣΙΜΕΝΤΩΣΑΝΕ, μετά έβγαινε από ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΑΙΜΑ και γινότανε κάθε χρονιά ΧΑΜΟΣ...!!!

Το θαύμα αυτό είναι ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΟ από ΟΛΟΥΣ και το υγρό σαν αίμα που βγαίνει είναι ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ και το ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΙ...!!!

Α) Πως και δεν γίνεται το Θαύμα με το Νέο Ημερολόγιο, αλλά ΜΟΝΟ με το ημερολόγιο των ΠΑΤΕΡΩΝ (με το Πατερικό Παλαιό ημερολόγιο των Ορθοδόξων)?
Β) Πως και βγαίνει ΜΟΝΟ μετά από ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ των υβριστικά αποκαλούμενων (κατά τους νεοημερολογίτες) "ΣΧΙΣΜΑΤΙΚΩΝ" ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΩΝ και δεν βγαίνει με "άλλους" (και δεν μιλάμε για μία φορά αλλά για ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ από ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ)...!!!!

Για διάβασε να δείς?

O AΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ O ΟΣΙΟΜΑΡΤΥΡΑΣ O ΕΝ ΒΟΥΝΕΝΟΙΣ
http://churchgoc.blogspot.gr/2009/05/o- ... artyr.html


Εγώ θα στο ξαναπώ...
Το Θαύμα ΔΕΝ είναι κριτήριο Ορθοδοξίας.
Οι γραπτές και άγραφες Παραδόσεις της Ορθοδοξίας και οι Γραφές (με λίγα λόγια στα λέω) ΕΙΝΑΙ όμως κριτήριο Ορθοδοξίας...!!!


Και επειδή τα όσα λέω δεν είναι δικά μου αλλά της Ορθοδοξίας πράγματα και λόγια αγίων, να δες το και μόνη σου τι λέει ο Άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος.
Εικόνα
http://2.bp.blogspot.com/-8c9pbhcF3jI/U ... %CE%A3.jpg
«Πας ο λέγων παρά τα διατεταγμένα, καν τε αξιόπιστος ή, καν νηστεύει, καν παρθενεύει, καν σημεία ποιεί, καν προφητεύει, λύκος σοι φαινέσθω εν προβάτω δορά, προβάτων φθορά κατεργαζόμενος».
Δηλαδή με λίγα λόγια αν ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙ τις γραφές μας λέει ο άγιος και διδάσκει διαφορετικά από όσα δίδαξαν οι πατέρες, ακόμα και αν κάνει θαύματα...να σου φαίνετε ΛΥΚΟΣ (δηλαδή μας λέει ο ΑΓΙΟΣ με λιγα λόγια οτι, όχι μόνο αν είναι καλός παππούλης...όχι μόνο αν είναι αξιόπιστος, συμπαθής, ενάρετος ή προφητεύει.... ΟΥΤΕ ΚΑΝ αν κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ και ΣΗΜΕΙΑ ΔΕΝ είναι ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, αλλά κριτήριο Ορθοδοξίας είναι μόνο "τα διατεταγμένα" δηλαδή όσα παραλάβαμε από τους πατέρες - γιαυτό η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ είναι ΚΑΚΟ ΠΡΑΓΜΑ διότι ο καινοτόμος ΠΑΥΕΙ να διδάσκει όσα παρέλαβε (γραπτές και άγραφες παραδόσεις που παραλάβαμε) αλλά διδάσκει κάτι "καινούριο" όπως αυτά τα "καινούρια" που έλεγε η εγκύκλιος του 1920)...!!!)

Να σου θυμίσω επίσης και τα εξής λόγια


Κατα Ματθαίον Ευαγγέλιο
Κεφάλαιον Ζ, Στοίχος 21-23


21 Οὐ πᾶς ὁ λέγων μοι Κύριε Κύριε, εἰσελεύσεται εἰς τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν, ἀλλ᾿ ὁ ποιῶν τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς. 22 πολλοὶ ἐροῦσί μοι ἐν ἐκείνῃ τῇ ἡμέρᾳ· Κύριε Κύριε, οὐ τῷ σῷ ὀνόματι προεφητεύσαμεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δαιμόνια ἐξεβάλομεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δυνάμεις πολλὰς ἐποιήσαμεν; 23 καὶ τότε ὁμολογήσω αὐτοῖς ὅτι οὐδέποτε ἔγνων ὑμᾶς· ἀποχωρεῖτε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ ἐργαζόμενοι τὴν ἀνομίαν.



Μετάφραση:
22. Πολλοί θα μου πουν την ημέρα εκείνη της Κρίσεως. Κύριε, Κύριε στο δικό σου όνομα δεν ΕΠΡΟΦΗΤΕΥΣΑΜΕΝ και στο δικό σου όνομα δεν ΕΒΓΑΛΑΜΕΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ? και στο δικό σου όνομα δεν ΕΚΑΜΑΜΕΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ? Και τώρα λοιπόν ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΒΩΜΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΣΟΥ?

23. Και τότε θα τους ομολογήσω ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΑΣ ΑΝΕΓΝΩΡΙΣΑ ΩΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ. ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΕ, ΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΣΘΕ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑΝ.
Δεν μου αρέσει καθόλου να αντιπαρέρχομαι προσωπικά.
Δεν το έβαλα το Post για "συνέχιση" της αντιπαράθεσης αλλά για συμπλήρωση του παραπάνω μου Post, επειδή δεν μπορώ να κάνω Edit το post μου.

Ούτως ή άλλως δεν έχω και χρόνο συνήθως (παραμελώ άλλα πράγματα σπουδαιότερα για να γράψω).

Αλλά παρακαλώ πολύ, όσοι δεν έχει σκληρύνει η καρδία σας, ξυπνήστε.
Οι τρίχες της κεφαλής μας είναι ΟΛΕΣ αριθμημένες (δεν υπάρχει "τύχη" αλλά ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα εξουσιάζει και τα ελέγχει ο Θεός. Επιτρέπει η δεν επιτρέπει πράγματα να γίνονται σύμφωνα με τις "δικές Του βουλές". Εμάς δεν μας φτάνει το μυαλό να ξέρουμε...).

Παρακαλέστε τον Θεό να σας οδηγήσει στην σωτηρία σας ΜΕ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.
Μόλις ο Θεός δει ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, ΔΕΝ θα σας ΑΦΗΣΕΙ.
Δείξτε του οτι ΘΕΛΕΤΕ - οτι τον αναζητάτε για να σας βοηθήσει και οτι ταπεινωνόσαστε...
ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟΥ...

Όλους μας αγαπάει και εννοείται οτι θέλει ΟΛΟΙ μας να πράττουμε το ΣΩΣΤΟ και στην Πίστη και στον Βίο.

Οι επιλογές είναι του καθένα μας όμως...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

14
Μπορεί να ησυχάζει η συνείδησή σου.
Το σκέφτηκες αυτό?
Και στο πάτριο συμβαίνουν αυτά ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ οτι συμβαίνουν ΚΑΙ ΑΥΤΑ αλλά ΚΑΙ ΑΛΛΑ Πολλά που δεν θέλω να γράψω εδώ στο φόρουμ.
(και φαντάζομαι και στους παπικούς...που είναι αιρετικοί ούτως ή άλλως).

Εγώ προσωπικά έχω βιώσει ΘΑΥΜΑ στην Εκκλησία που άμα το πω δεν θα το πιστεύεις και θα τρίβεις τα μάτια σου. (στο παλαιό που ανήκω)

Και ΞΕΡΕΙΣ οτι έχω βιώσει και άλλα αξιοσημείωτα πράγματα μετά από εξομολόγηση.

ΔΕΝ θέλω να τα μοιραστώ ΔΗΜΟΣΙΑ όμως αυτά...

Και φυσικά υπάρχουν και Θαύματα από πατέρες του Πατρίου αλλά και από γνωστές Φυσιογνωμείες που ΥΠΟΥΛΑ οι νεοημερολογίτες (κρατική Εκκλησία) οικειοποίησαν ως νεοημερολογίτες και ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ οτι ακολουθούσαν το πάτριο κλπ και οτι είχαν ορθόδοξα φρονήματα.
Εγω δεν είπα οτι δεν γίνονται και στους ΓΟΧ,εσυ είσαι αυτός που λέει
το αποκλείεται και μόνο εμείς έχουμε ορθοδοξία.
Πιστεύω οτι γίνονται και στα 2,όπως εσυ δέχεσαι αυτά που γίνονται σε σενα και δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις,αλλά αμφισβητείς μονο του νέου, και εγω δεχομαι αυτά που γίνονται και στα 2 και δεν τα αμφισβητώ.
Και εσυ ΞΕΡΕΙΣ,αλλά για κάποιο λόγο τα ξεχνάς.

Ένας από τους δυο μας είναι ΑΝΕΥ ΧΑΡΙΤΟΣ (πρωτίστως λόγω σχίσματος του 1924).

Η το νέο ημερολόγιο ή αυτό που ακολουθώ εγώ (που δεν θέλω να σας κάνω την χάρη να σας πω ποιό είναι διότι ΔΕΝ θέλω. Κάθε ΣΟΒΑΡΟΣ όμως μελετητής μπορεί ψάχνοντας να το βρεί το σωστό).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ σε άλλους παλαιοημερολογίτες (αποδεικνύεται το ποιό είναι το σωστό παλιό, αλλά ΔΕΝ θα σας πω εδώ μέσα περισσότερα). Μέχρι εδώ θα φτάσει η επεξήγησή μου.


Ένας από τους δυο μας θα πάει ΚΟΛΑΣΗ λόγω σχίσματος (που είναι βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ το ΣΧΙΣΜΑ..πόσο μάλον η αίρεση του οικουμενισμού).
Ένας από τους ΔΥΟ μας είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΜΟΛΥΝΤΟΣ και ΑΚΑΙΝΟΤΟΜΗΤΟΣ.
ΈΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ.

Διότι η αλήθεια (αν και σε πολλούς ΔΕΝ αρέσει) είναι ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ.
Ωραία ας υποθέσουμε οτι κάποιος είναι άνευ Χάριτος.
Λες Άγιοι απο τους ΓΟΧ αποκλειστικά,χωρίς επικοινωνια με το νέο,κάνουν θαύματα(δεν μιλάω για την τέλεση του θαύματος,αλλά ποιος το κανει).

Αγιος να κανει θαύμα χωρίς την Χάρη του Θεού μπορεί;
ΟΧΙ!

Άγιοι του νέου ημερολογίου,ή του παλιού που κοινωνούσαν με το νέο κάνουν θαύματα,μπορούν να κάνουν θαύμα χωρίς την Θεία Χάρη;
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ.
Άγιοι που έχουν κοιμηθεί εννοώ και έχουν πάει στον Θεό εκεί πάνω.Μπορεί κάποιος να έχει πάει στον Παράδεισο,να επιτελει θαύματα και να είναι αιρετικός;


Το χωρίο απο το Ματθαίο ,να το βάλεις ολόκληρο για να καταλάβουμε τι εννοεί.
Οὐ πᾶς ὁ λέγων μοι Κύριε Κύριε, εἰσελεύσεται εἰς τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν, ἀλλ᾿ ὁ ποιῶν τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς. 22 πολλοὶ ἐροῦσί μοι ἐν ἐκείνῃ τῇ ἡμέρᾳ· Κύριε Κύριε, οὐ τῷ σῷ ὀνόματι προεφητεύσαμεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δαιμόνια ἐξεβάλομεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δυνάμεις πολλὰς ἐποιήσαμεν; 23 καὶ τότε ὁμολογήσω αὐτοῖς ὅτι οὐδέποτε ἔγνων ὑμᾶς· ἀποχωρεῖτε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ ἐργαζόμενοι τὴν ἀνομίαν.
Δηλαδή τι λέει,οτι ναι μεν είχαν πίστη στον Χριστό,γιατί τα έκαναν στο όνομα Του,αλλά δεν θα μπούν στην βασιλεία των ουρανών,γιατί εργάζονταν την ανομίαν,δηλαδη δεν είχαν καλά εργα.
Δηλαδή και ορθή πίστη και ορθά έργα.

Βεβαίως κάποιος σε αυτήν την ζωή,μπορεί να ποιεί σημεία και οι μαγοι σημεία ποιουν και οι μάντισσες υποτίθεται προφητεύουν,αλλά δεν εχουν πίστη,ούτε και ορθά έργα,δεν θεωρούνται Άγιοι.
'Αλλοι μπορεί να έχουν πίστη,π.χ. ένας ιερέας,να επιτελει το θαύμα της θείας Κοινωνίας,αλλά να μην έχει ορθό βίο και δεν μετανοεί.
Δεν θα μπεί σύμφωνα με το ευαγγέλιο στην βασιλεία των ουρανών.

Άλλα δεν μιλάω για τέτοια θαύματα,αλλά για θαύματα Αγίων που εχουν κοιμηθεί.
Μπορεί κάποιος να έχει κοιμηθεί,να έχει παέι στην κόλαση οπως λες και να κανει θαύματα;


Συγνώμη,αλλά αυτό για μένα ,είναι παραλογισμός.
Τι? Να αφήσω αυτό που ακολουθώ, να γίνω ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ και να πάρω ευλογία από ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ που χειροτονήθηκαν από επίσης ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ...και μετά να πολεμήσω τον ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ μαζί με τους (αργοπορημένους - sorry παιδιά αργήσατε) αντι-οικουμενιστές?
Έτσι είναι η Εκκλησία του Χριστού?
Πλάκα με κάνετε?

Δηλαδή αν έρθει κάποιος βασιλέας και πει
θα κόψουμε όλα τα γεννητικά όργανα από τους άντρες και όλα τα στήθη των γυναικών, εσείς θα κάτσετε να σας τα κόψουν μια....και μετά όλοι μαζί να νικήσετε τον Ευνουχισμό ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΩΝΤΑΣ τα...???

Παραλογίζεστε..?

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ εφόσον βλέπω οτι εκεί που είμαι υπάρχουν όλες οι ορθόδοξες προυποθέσεις και η εκκλησία είναι η ΜΟΝΗ ακαινοτόμητη Εκκλησία που είναι η συνέχεια της Εκκλησίας μετά το ΣΧΙΣΜΑ του ΝΕΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ το 1924 (και φυσικά ιστορικώς διακριβώνονται όλα αυτά)
Δεν σου ζήτησα να φύγεις,να μείνεις εκει που θεωρείς σωστό,τωρα αν ειναι ή οχι δεν θα το κρίνω εγω.

Τωρα για το αργοπορημένους
α)κάλιο αργά παρά ποτέ
β)θα έπρεπε να χαίρεσαι που μάθαμε κάποια πράγματα που δεν ξέραμε
γ)σου προτείνω την παραβολη των εργατών του αμπελώνος(Κατ.Ματθαίον Κεφ.20)
1 Ὁμοία γάρ ἐστιν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν ἀνθρώπῳ οἰκοδεσπότῃ, ὅστις ἐξῆλθεν ἅμα πρωΐ μισθώσασθαι ἐργάτας εἰς τὸν ἀμπελῶνα αὐτοῦ. 2 καὶ συμφωνήσας μετὰ τῶν ἐργατῶν ἐκ δηναρίου τὴν ἡμέραν ἀπέστειλεν αὐτοὺς εἰς τὸν ἀμπελῶνα αὐτοῦ. 3 καὶ ἐξελθὼν περὶ τρίτην ὥραν εἶδεν ἄλλους ἑστῶτας ἐν τῇ ἀγορᾷ ἀργούς, 4 καὶ ἐκείνοις εἶπεν· ὑπάγετε καὶ ὑμεῖς εἰς τὸν ἀμπελῶνα, καὶ ὃ ἐὰν ᾖ δίκαιον δώσω ὑμῖν. οἱ δὲ ἀπῆλθον. 5 πάλιν ἐξελθὼν περὶ ἕκτην καὶ ἐνάτην ὥραν ἐποίησεν ὡσαύτως. 6 περὶ δὲ τὴν ἑνδεκάτην ὥραν ἐξελθὼν εὗρεν ἄλλους ἑστῶτας ἀργούς, καὶ λέγει αὐτοῖς· τί ὧδε ἑστήκατε ὅλην τὴν ἡμέραν ἀργοί; 7 λέγουσιν αὐτῷ· ὅτι οὐδεὶς ἡμᾶς ἐμισθώσατο. λέγει αὐτοῖς· ὑπάγετε καὶ ὑμεῖς εἰς τὸν ἀμπελῶνα, καὶ ὃ ἐὰν ᾖ δίκαιον λήψεσθε. 8 ὀψίας δὲ γενομένης λέγει ὁ κύριος τοῦ ἀμπελῶνος τῷ ἐπιτρόπῳ αὐτοῦ· κάλεσον τοὺς ἐργάτας καὶ ἀπόδος αὐτοῖς τὸν μισθόν, ἀρξάμενος ἀπὸ τῶν ἐσχάτων ἕως τῶν πρώτων. 9 καὶ ἐλθόντες οἱ περὶ τὴν ἑνδεκάτην ὥραν ἔλαβον ἀνὰ δηνάριον. 10 ἐλθόντες δὲ οἱ πρῶτοι ἐνόμισαν ὅτι πλείονα λήψονται, καὶ ἔλαβον καὶ αὐτοὶ ἀνὰ δηνάριον. 11 λαβόντες δὲ ἐγόγγυζον κατὰ τοῦ οἰκοδεσπότου 12 λέγοντες ὅτι οὗτοι οἱ ἔσχατοι μίαν ὥραν ἐποίησαν, καὶ ἴσους ἡμῖν αὐτοὺς ἐποίησας τοῖς βαστάσασι τὸ βάρος τῆς ἡμέρας καὶ τὸν καύσωνα. 13 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν ἑνὶ αὐτῶν· ἑταῖρε, οὐκ ἀδικῶ σε· οὐχὶ δηναρίου συνεφώνησάς μοι; 14 ἆρον τὸ σὸν καὶ ὕπαγε· θέλω δὲ τούτῳ τῷ ἐσχάτῳ δοῦναι ὡς καὶ σοί· 15 ἢ οὐκ ἔξεστί μοι ποιῆσαι ὃ θέλω ἐν τοῖς ἐμοῖς, εἰ ὁ ὀφθαλμός σου πονηρός ἐστιν ὅτι ἐγὼ ἀγαθός εἰμι; 16 Οὕτως ἔσονται οἱ ἔσχατοι πρῶτοι καὶ οἱ πρῶτοι ἔσχατοι· πολλοὶ γάρ εἰσι κλητοί, ὀλίγοι δὲ ἐκλεκτοί.
και έχετε το ΘΡΑΣΟΣ να βάλλεστε και εναντίων των πραγματικά ορθοδόξων και της πραγματικής εκκλησίας του Χριστού???

Πλάκα μας κάνετε εδώ μέσα?
Χάσατε τη λογική σας?
Δεν βάλω εναντίον κανένα,που το είδες αυτό;
Ερωτήσεις σου έκανα.


Υ.Γ.
Μπορούμε να επικεντρωθούμε σε πραγματα που έχουνε να κανουμε με τις αμαρτιες μας και για τα δυσκολα που ερχονται,κατι που συμφωνούμε και είμαστε σίγουροι ως προς την ορθότητα τους;
Για τα υπόλοιπα ,έχει ο Θεός.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Σύνοδος - Διάσκεψις του 1583 και το πλαστό Συγγίλιο

15
Διαφωνω.

Το εχω αναφερει και σε αλλο thread οτι πολυ θα ηθελα να ηταν και τα δυο σωστα.

Δυστυχως ομως, ενας εκ των δυο ειναι το σχισμα.

Και σύμφωνα με την ορθοδοξια (βλέπε πχ. και λόγια Αγ. Βασιλειου και αγιου Ιγνατίου) το σχίσμα δεν κληρονομει βασιλεια Θεου. Και ουτε αιμα μαρτυριου δεν μπορει να το εξαλειψει...!!!


Το σχίσμα ειναι Βλασφημια κατά του Αγίου Πνεύματος...δεν συγχωρειται ποτε...
Και τα αναθέματα ΥΠΑΡΧΟΥΝ για τους νεοημερολογίτες καινοτόμους απο τους πατερες.
Βλασφημία, αναθέματα και θεία χάρη δεν συμβαδίζουν.

Μην βασίζεσαι στα θαύματα.
Θαύματα θα κανει και ο αντίχριστος...
Βασίσου στις γραφες και στις παραδοσεις, αλλιως κινδυνεύεις να πλανηθεις....

Θα πας χαμένη μετά θάνατον θα την πατήσεις...:-(

Τεσπα... Δεν εχει νόημα...
Καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει ο,τι θέλει και υπεύθυνος για τις πράξεις του...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα περί θρησκείας”