Τα χρόνια της σύγχυσης

1
Ητοι αν ήθελε ο θεός θα έβαζε κάποιον να μας διδάξει αν ήμαστε λάθος λένε.Αυτά τα λένε φανατικοί παλαιοημερολογίτες λένε άλλοι.Οτι πεί η εκκλησία λένε άλλοι.
Δεν είναι δικά μου λόγια αλλά των ταγων της εκκλησίας μας.
Ψάχνω με το φανάρι όπως ο Διογένης για την αλήθεια,ποιόν δρόμο να ακολουθήσω,τα μονοπάτια πολλά,οι πινακίδες διφορούμενες.Ψάχνω ψάχνω τίποτα.Ο πνευματικός μου αποτειχίστηκε ,οι γνωστοί μου ιερείς,θεολόγοι και ο πρώην πνευματκός ,λένε πλανήθηκε όποιος φεύγει απο το μαντρί τον τρώει ο λύκος,πρέπει να μένουμε στην εκκλησία και ο Θεός θα στείλει το μήνυμά Του εκεί μέσα.Διαβάζω κατόπιν ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ ΠΙΣΤΕΩΣ κληρικων και μοναχων ,όλα σωστά αλλά μόνο σε χαρτί.Ο Πατριάρχης σε συλείτουργα και δεν πτοείται,οι αρχιερείς να λένε οτι πει η σύνοδος.Η σύνοδος περιμένει την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος να αποφασίσει το οποίο δεν έρχεται,οι γραφές είναι δυσκολονόητες γι αυτούς,οι ιερείς άλλοι περιμένουν τι θα πεί ο Δεσπότης,άλλοι δεν τους νοιάζει ο μισθός να έρχεται έτσι κι αλλιώς ποιός είμαι εγω ενας μικρός οτι πουν οι μεγάλοι,οι θεολόγοι διαβάζει και ερμηνεύει ο καθένας λες και υπάρχουν 1000 γραφές και ευαγγέλια,οι λαικοί τα τυπικά ,να πάμε για το καλό εκκλησία,να νηστέψουμε να μεταλάβουμε και να φροντίσουμε το κτίριο.
Κι όμως υπάρχουν πιστοί στην Ελλάδα που ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ευαρεστείται απο αυτούς και τους αγώνες τους.Απομένει η προσευχή να τους βρούμε.

Re: Τα χρόνια της σύγχυσης

2
Συμφωνω απολυτα μαζι σου,υπαρχει μεγαλη συγχυση με το θεμα αυτο..και δυστυχως ενω το βλεπουν να δημιουργει τετοιο προβλημα στις ταξεις των πιστων,δεν βγαινει κανεις να παρει μια θεση να ξεκαθαρισει το πραγμα..το εχουν στασιμο και μονο κακο κανει αυτο...ενα ακομα αγκαθι που δημιουργησαμε μονοι μας οι Ορθοδοξοι για να χωριζομαστε σε ομαδες....αν και εμενα μου θυμιζει κατι προς διαιρει και βασιλευε..,δεν υπαρχει ενοτητα και ομοφωνια και ετσι πιο ευκολα πεφτει το οικοδομημα και στο τελος θα μαλωνουμε μεταξυ μας..αν και οι Πατερες ηταν ξεκαθαροι,δεν μπορουμε να συλλειτουργουμε με θρησκειες που θεωρουμε αιρετικες,τωρα τι ακριβως έγινε και αλλαξε η σταση..???

Τωρα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος,τι να πω ο Θεος να μας φωτισει...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα περί θρησκείας”

cron