Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

1
Ἐρώτηση : Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;


(Κωνσταντῖνος)


Ἀπάντηση: Τό Ἅγιον Ὄρον ἀναγνωρίζεται ὡς ὁ φάρος τῶν ἐν ὀμίχλῃ καί θυέλλῃ πορευομένων. Ὅμως, ὅπως σέ κάθε συλλογική συγκρότηση, ἔτσι καί ἐδῶ, παρατηροῦνται οἱ ἐπί τῆς κορυφῆς συμβατικότητες καί ἡ τῆς βάσεως ἐπαγρυπνοῦσα συνείδηση. Ἐμεῖς ἔχουμε ἐμπιστοσύνη στή βάση· γιά νά μή ἐγείρεται ἡ βάση σημαίνει πώς δέν ὡρίμασε ὁ καιρός. Πρέπει ὅμως νά γνωρίζεται πώς γιά τήν ἐξαγορά τῶν Ἁγιορειτῶν διετέθησαν ἀπό τήν Εὐρωπαϊκή Ἕνωση μεγάλα κονδύλια, μέ σκοπό νά δημιουργηθῆ κατάλληλο κλῖμα ἐνδοτικότητος, μία νάρκη θανατηφόρα γιά τή μοναστική συνείδηση. Ὁ πακτωλός τοῦ χρήματος πού ἄρχισε ὕποπτα νά ἀρδεύη τίς ἱερές Μονές τοῦ Ἁγίου Ὄρους, διεμόρφωνε καθεστώς ἐξαρτήσεως. Ἀντιλαμβάνεστε, ὁ μοναχισμός πού βραβεύεται ὡς ἡ ἐμπροσθοφυλακή τοῦ Χριστιανισμοῦ, πρέπει νά ζῆ καί νά κινῆται στά πλαίσια τῆς πτωχείας, ἔστω τῆς ἐκ τῶν ἐνόντων οἰκονομικῆς αὐτάρκειας: Οἱ μοναχοί ἐξαιρέτως πλουτίζουν «τῇ Ἐκείνου πτωχείᾳ» (Β΄ Κορ. ή΄ 9) καί «ὡς πτωχοί –τό παράδοξο– πολλούς δέ πλουτίζοντες».


http://dorotheosmonahos.blogspot.com
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

2
Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!

Δεν είδα κάποια απάντηση στο ερώτημα...

Και για να την κάνω ποιο καλή την ερώτηση να ρωτήσω κάτι που το έχω ξαναρωτήσει στο φορουμ:

Γιατί δεν βγάζουν τα αρχαία χειρόγραφα των προγόνων μας στον κόσμο?

Με ποιο δικαίωμα κρατάνε την ιστορία μας?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

3
emman έγραψε: Γιατί δεν βγάζουν τα αρχαία χειρόγραφα των προγόνων μας στον κόσμο?

Με ποιο δικαίωμα κρατάνε την ιστορία μας?
"Tα προσεχουν και τα συντηρουν , για να μη χαλασουνε"

:D

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

5
emman έγραψε:Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!

Δεν είδα κάποια απάντηση στο ερώτημα...

Και για να την κάνω ποιο καλή την ερώτηση να ρωτήσω κάτι που το έχω ξαναρωτήσει στο φορουμ:

Γιατί δεν βγάζουν τα αρχαία χειρόγραφα των προγόνων μας στον κόσμο?

Με ποιο δικαίωμα κρατάνε την ιστορία μας?

Σκέψου και το άλλο,οτι αμα δεν τα αντιγράφανε ή δεν τα διαζωζανε,δεν θα υπήρχαν τωρα ούτε ιχνος τους.

Και να σε πω κατι αλλο,για να μην τα ρίχνουμε όλα εκει,ακουσες ποτε κανα μουσείο ή κανενα οργανισμο να παει και να πει θέλω τα χειρόγραφα και δεν τα εδωσαν?

Εγω πάντως οχι,αν τα ζητήσουν και δεν τα δωσουν,μαζι σου τότε.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

6
Σκέψου και το άλλο,οτι αμα δεν τα αντιγράφανε ή δεν τα διαζωζανε,δεν θα υπήρχαν τωρα ούτε ιχνος τους.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι:
Τόσο πολύ μεγάλοι διασωθέντες των αρχαίων χειρογράφων είναι :blue :χουχου



Και να σε πω κατι αλλο,για να μην τα ρίχνουμε όλα εκει,ακουσες ποτε κανα μουσείο ή κανενα οργανισμο να παει και να πει θέλω τα χειρόγραφα και δεν τα εδωσαν?

Δεν το καταλαβα αυτό?
Δηλαδη κανεας δεν τα έχει ζητησει τοσα χρόνια?

Πρέπει να είναι κάποιος οργανισμός δηλ?

Εγω τα ζητάω....ας μου τα δώσουν.... ή μήπως δεν έχω το δικαίωμα :blue

Εγω πάντως οχι,αν τα ζητήσουν και δεν τα δωσουν,μαζι σου τότε.
Εσυ προς τα παρόν που δεν είσαι μαζί μου και είσαι υπέρ αυτών περίμενε απο τους νεοταξικούς οργανισμούς,υπουργείο πολιτισμου(μουσεία) να τα ζητησουν..... και όταν τα ζητήσουν άμα ζούμε μου λές!!! :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

7
Εμμαν και εγω πάω στο μουσείο και τους λέω θέλω το αγαλμα του ηνίοχου,ετσι θα τα μοιράζουν σε όποιον να ειναι?
Αμα ήταν να τα ζητάνε και να τα δίνουν ετσι θα έιχαν φύγει ηδη σε συλλογες πλουσίων,οπως και τόσα αλλα Ελληνικά χειρόγραφα!

Δεν ξέρω αμα ειναι διασωθέντες των αρχαίων χειρογράφων ,αυτο που ξέρω οτι αμα δεν ηταν αυτοι,δεν θα υπήρχαν καν,τουλάχιστον αυτο ας το αναγνωρίσουμε.

Και οχι δεν περιμένω απο κανένα μουσείο να τα ζητήσει,αλλα απο την στιγμη που δεν τα έχει ζητήσει κάποιος έστω και ως εκθεση για λίγες μέρες ,δεν μπορω να βγω και να πω οτι μας κρύβουν την ιστορια!

Ιδου η ρόδος,ιδου και το πήδημα!Ας τα ζητήσει καποιος να μας λυθούν όλες οι απορίες!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

8
Εμμαν και εγω πάω στο μουσείο και τους λέω θέλω το αγαλμα του ηνίοχου,ετσι θα τα μοιράζουν σε όποιον να ειναι?
Αμα ήταν να τα ζητάνε και να τα δίνουν ετσι θα έιχαν φύγει ηδη σε συλλογες πλουσίων,οπως και τόσα αλλα Ελληνικά χειρόγραφα!

Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

Μάλλον κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι λέω...

Δηλ όλα τα αρχαία που διαβάζουμε περί Σωκράτη,Πλάτωνα,Αριστοτέλη τα μοιράζουν σε όποιον να είναι?


Εγώ λέω πολύ απλά γιατί δεν βγαίνουν προς τα έξω όλα αυτά....

Ας βγάλουν αντίτυπα και όπως αλλιώς νομίζουν!!!

Τρόποι υπαρχουν πολλοί,θέληση όμως καμία..... άσε που δεν ξέρουμε ακριβώς και τι χειρόγραφα υπάρχουν εκεί :ex4

Δεν ξέρω αμα ειναι διασωθέντες των αρχαίων χειρογράφων ,αυτο που ξέρω οτι αμα δεν ηταν αυτοι,δεν θα υπήρχαν καν,τουλάχιστον αυτο ας το αναγνωρίσουμε.
Το μόνο που αναγνωρίζω είναι ότι μας δουλευουν και με το παραπάνω!!!


Και οχι δεν περιμένω απο κανένα μουσείο να τα ζητήσει,αλλα απο την στιγμη που δεν τα έχει ζητήσει κάποιος έστω και ως εκθεση για λίγες μέρες ,δεν μπορω να βγω και να πω οτι μας κρύβουν την ιστορια!
Όχι και μας την κρύβουν..... μας την προστατεύουν!!! :D

Ιδου η ρόδος,ιδου και το πήδημα!Ας τα ζητήσει καποιος να μας λυθούν όλες οι απορίες!
Η ρόδος είναι να τους στείλουμε σαν Φιλούμενος να μας δώσουν έστω και ένα αντιτυπο απο κάποιο χειρόγραφο το οποίο δεν έχει ξαναβγεί πουθενά παρα έξω...... και το πηδημα θα το δούμε στην πορεία!!!! :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Γιατί ἐνῶ τό Ἅγιο Ὄρος γνωρίζει τήν ἀλήθεια γιά πάρα πολλά θέματα δέν μιλάει στούς πιστούς;

9
ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΛΛΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
Μεχρι τωρα πιστευα οτι διατηρουν τα χειρογραφα και φυλασουν διαφορα πολιτιμης αξιας για την ψυχη και οχι μονο,ομως...
Γιατι κατηγορουμε το Βατικανο οτι κρυβει μυστικα και δεν τα δινει στον κοσμο ενω χειροκροτουμε το Αγιον Ορος δι'αυτην του την σταση;
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα περί θρησκείας”