Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

118
Λοιπόν πρόσεξε να δεις ποια είναι η γνώμη μου, οι καλικάντζαροι δεν είναι υποχρεωτικά υλικής φύσεως, εκτός αν μιλάμε για τα διάφορα ζώα που βγαίνουν το χειμώνα στα χωριά και κάνουν "ζημιές" στη προσπάθεια τους να ζεσταθούν και να βρουν τροφή. Το διάστημα πριν αγιαστούν τα νερά (δηλαδή πριν το Μεγάλο Αγιασμό) υποτίθεται ότι βγαίνουν και ανά τόπους είναι είτε "πνεύματα κακά" είτε "όντα που ενοχλούν" τους ανθρώπους. Δεν έχω γνωρίσει όμως κανένα να έχει δει κάτι τέτοιο, αν πας μάλιστα να συζητήσεις με "παλιούς" ανθρώπους θα σου πουν ότι αυτά δεν υπάρχουν. Ίσως το λένε για να μην παρεξηγηθούν , γιατί άλλες πάλι φορές όταν υπάρχουν παιδιά ειδικά λένε ένα σωρό ιστορίες. Αυτά λοιπόν - οι ιστορίες - με τους καλικάντζαρους δεν είναι παρά για να οξύνουν το νου και τη φαντασία των παιδιών, και δεν απευθύνονται σε μεγάλους ανθρώπους. Αυτοί έχουν τις εμπειρίες του πολέμου και ξέρουν καλά ποιο είναι το κακό το πραγματικό. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά , επομένως ίσως υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν όντα και κυριολεκτικά κούφια γη. Σε αυτή τη περίπτωση από τη συζήτηση που έχουμε κάνει έως τώρα οι επιλογές είναι 2 :

είτε συνεχίζουμε τις βιβλιογραφικές αναφορές
είτε διοργανώνουμε κάποια αποστολή. Για παράδειγμα αυτό που σου είπα παραπάνω δεν ήταν εντελώς πλάκα, αν ξέρεις σημεία όπου υπάρχουν "δοξασίες" ότι βγαίνουν τέτοια πλάσματα( επειδή εκεί έχει πύλη στον "κάτω κόσμο") τότε δεν έχει παρά να πας και να αποκτήσεις πλέον αποδείξεις και όχι ενδείξεις. Για αυτό σε ρωτάω , επιτρέπεις στον εαυτό σου να μας πεις τι έχεις δει ; έχεις αναφέρει κάπου στο παρελθόν ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

119
οι επιλογές είναι 2 :

είτε συνεχίζουμε τις βιβλιογραφικές αναφορές
είτε διοργανώνουμε κάποια αποστολή. Για παράδειγμα αυτό που σου είπα παραπάνω δεν ήταν εντελώς πλάκα, αν ξέρεις σημεία όπου υπάρχουν "δοξασίες" ότι βγαίνουν τέτοια πλάσματα( επειδή εκεί έχει πύλη στον "κάτω κόσμο") τότε δεν έχει παρά να πας και να αποκτήσεις πλέον αποδείξεις και όχι ενδείξεις. Για αυτό σε ρωτάω , επιτρέπεις στον εαυτό σου να μας πεις τι έχεις δει ; έχεις αναφέρει κάπου στο παρελθόν ;
Έχω αναφέρει ότι πιο παλιά έκανα τέτοιες "εξερευνήσεις" , αλλά τώρα πλέον όχι. Το τι έχω δει ή έχω νιώσει σε κάποιες από αυτές δεν έχει καμιά σημασία να τα αναφέρω επειδή το μόνο που θα κέρδιζα είναι η ταμπέλα του γραφικού και του φαντασιόπληκτου. Όμως δεν έχει και καμία σημασία να ξανά ασχοληθώ επειδή πλέον ξέρω ότι αντί να παίζω με τη φωτιά, καλύτερα να μάθω τα μυστικά του "νερού" , του ζωοδότη Θεού δηλαδή.
Το λες όμως σα να είναι το ευκολότερο πράγμα του κόσμου το να πας σε τέτοιες "πύλες" και να βρεις αποδείξεις για την ύπαρξη υποχθόνιων πλασμάτων.

Έχεις μπει ποτέ σε ανεξερεύνητο σπήλαιο; Δε το συνιστώ σε κανέναν. Ακόμα και ειδικοί σπηλαιολόγοι "κιοτέβουν" σε πολλά από αυτά και τα σφραγίζουν. Γιατί άραγε;
:blue :blue :blue :blue :blue
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

120
Spartan έγραψε: Έχω αναφέρει ότι πιο παλιά έκανα τέτοιες "εξερευνήσεις" , αλλά τώρα πλέον όχι. Το τι έχω δει ή έχω νιώσει σε κάποιες από αυτές δεν έχει καμιά σημασία να τα αναφέρω επειδή το μόνο που θα κέρδιζα είναι η ταμπέλα του γραφικού και του φαντασιόπληκτου.
Εξαρτάτε τι είδες. Αν ήσουν μόνος ή με παρέα. Με τι τρόπο και που πήγες.
Spartan έγραψε: Όμως δεν έχει και καμία σημασία να ξανά ασχοληθώ επειδή πλέον ξέρω ότι αντί να παίζω με τη φωτιά, καλύτερα να μάθω τα μυστικά του "νερού" , του ζωοδότη Θεού δηλαδή.
Τότε να αναπτύξουμε ένα θέμα που σχετίζεται με το Θεό και τη Σωτηρία μας.
Spartan έγραψε: Το λες όμως σα να είναι το ευκολότερο πράγμα του κόσμου το να πας σε τέτοιες "πύλες" και να βρεις αποδείξεις για την ύπαρξη υποχθόνιων πλασμάτων.
Δεν είναι δύσκολο να πάρεις μερικούς φίλους πριν το Μεγάλο Αγιασμό και να πας με μία κάμερα έξω σε ένα χωριό που κατά τις δοξασίες τους έχει "καλικάντζαρους". Αν υπήρχαν εξάλλου δεν θα τους είχαν βρει οι αγρονόμοι, δασοφύλακες , αγρότες; κτλ κτλ ;
Spartan έγραψε: Έχεις μπει ποτέ σε ανεξερεύνητο σπήλαιο; Δε το συνιστώ σε κανέναν.
Έχω μπει σε ανεξερεύνητο σπήλαιο, ακόμα και υποθαλάσσιο. Πρέπει δε να σου πω ότι στη θάλασσα υπάρχουν πολύ ποιο τρομακτικά πράγματα από όσα έχω δει στη ξηρά. Επίσης οι παππούδες στα καφενεία σε πολλά χωριά στέλνουν τα παιδιά στα νεκροταφεία για να "ξεπεράσουν τους φόβους" τους ακόμα και σήμερα. Εξαρτάτε πως το κάνεις. Αν πηγαίνεις γυρεύοντας χωρίς ασφάλεια μπορεί να κινδυνέψεις
Spartan έγραψε: Ακόμα και ειδικοί σπηλαιολόγοι "κιοτέβουν" σε πολλά από αυτά και τα σφραγίζουν. Γιατί άραγε;
:blue :blue :blue :blue :blue
παράδειγμα σπηλιάς;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

122
Γιώργος έγραψε:Tελικά,θα μου λύσει κανείς την απορία,τα Νεφελίμ είναι υπαρκτές οντότητες,ή μυθεύματα του Λιακόπουλου;
Είπαμε , οι καλικάντζαροι είναι μία μορφή νεφελίμ - εν ζωή υπαρκτές οντότητες - που βγαίνουν πριν το Μεγάλο αγιασμό από τη κούφια γη και πειράζουν τους ανθρώπους και μετά όταν αγιάζουν τα νερά ξαναμπαίνουν μέσα - σύμφωνα με τις λαϊκές δοξασίες

Απλά διαφωνούμε αν υπάρχουν ή όχι σε υλικό επίπεδο επειδή δεν έχουμε αρκετά ισχυρές αποδείξεις (όπως π.χ. την ομαδική θέαση τους)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

123
LAPTONAS έγραψε: παράδειγμα σπηλιάς;
Ένα μικρό δείγμα...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
1-2-3: Το -σφραγισμένο πλέον- πολυσυζητημένο «Σπήλαιο του Ευριπίδη» στη Σαλαμίνα (με τη μεταλλική πόρτα πυροβολημένη), με τις λαβυρινθώδεις γαλάζιες στοές του. Τα αινίγματά του παραμένουν ανεξερεύνητα, και η πόρτα στην πρόσβαση ουσιαστικά απαγορεύει την έρευνα. Τρομακτικές διαδρομές και αινιγματικές επιγραφές.
Εικόνα
7: Μία από τις εισόδους στο αινιγματικό Τροφώνιο Άντρο στη Λιβαδιά, όπου σύμφωνα με τον Παυσανία -αφού περνούσες από καθαρμούς με μαγικές τελετές- έβαζες τα πόδια σου μέσα σε μία τρύπα κι αυτή σε ρουφούσε σαν ηλεκτρική σκούπα, ταξίδευες στον Κάτω Κόσμο ή σε μία ονειρική πραγματικότητα, κι έπειτα το σύστημα σε ξέβραζε μέσα από μία άλλη τρύπα και στο τέλος σε ανέκριναν οι ιερείς για το τι είδες και τι άκουσες εκεί. Οι χιλιάδες μαρτυρίες καταγράφονταν σε πινακίδες, οι οποίες -φυσικά- έχουν εξαφανιστεί. Σήμερα, γενικά οι προσβάσεις είναι σφραγισμένες με τη δικαιολογία ότι πριν από αρκετά χρόνια εξαφανίστηκε εκεί μέσα ένα νεαρό ζευγάρι.
Εικόνα
Εικόνα
19-20: Στο δρόμο για τη Ρεντίνα, μέσα στην παμπάλαια εκκλησία της Αγίας Μαρίνας. Η εικόνα της Αγίας Μαρίνας που έχει πιάσει φιλίες με έναν δαίμονα (ως γνωστόν, υποχθόνιας προελεύσεως). Αλλά ακριβώς από κάτω της στο δάπεδο, βρίσκεται η σφραγισμένη με τσιμέντο πρόσβαση της κατακόμβης, χαραγμένη σαν ένας ήλιος.
Εικόνα
21: Χαρακτηριστικό δείγμα εξορκιστικού σφραγίσματος καταπακτής στοών στο δάπεδο Χριστιανικού ναού, που σφραγίζει τις αρχαιότερες στοές απ' όπου «εξέρχονταν οι δαίμονες των ειδωλολατρών», χαράζοντας τον αποτρεπτικό κώδικα «Ιησούς Χριστός Νικά»
Εικόνα
22: Να και μία φωτογραφία από τα θρυλικά αινιγματικά καπάκια με τα παράξενα σύμβολά τους, που βρίσκονται σε ειδικά σημεία στους δρόμους μεγάλων πόλεων.
Εικόνα
24: Ελευσίνα. Μυστήρια με εξαερισμό.
Εικόνα
Εικόνα
25-26: Κνωσός, Κρήτη. Φυσικά, κάτω από τα ανάκτορα της Κνωσού, απλώνεται ο λαβύρινθος του Μινώταυρου, όπως υποδεικνύουν οι δεκάδες σχάρες στο δάπεδο από τις οποίες φαίνονται οι υπόγειοι διάδρομοι και οι σφραγισμένοι είσοδοι που οδηγούν στα σκαλοπάτια για εκεί κάτω. Οι ξεναγοί αρνούνται την ύπαρξη του υπεκφεύγοντας στις ερωτήσεις τουριστών. Την αρνούνται με τις σχάρες να στέκουν κάτω από τα πόδια τους.


Εικόνα
Πειραιάς. Σηρραγειον (σπηλια του Παρασκευα) οπως εχει επικρατησει να λεγεται σημερα .Προκειται για τη σπηλια που βρισκεται στην πλαζ ''Βοτσαλακια'' και μεσα απο την οποια ξεκινα μια στοα που λιγο μετα την εχουν μπαζωσει.
Εικόνα
Λόφος Φιλοπάππου. Σχάρες παντού.

Εικόνα
Άγιοι Ισίδωροι Λυκαβηττού: Η Σφραγισμένη Έξοδος.
Εικόνα
Σπήλαιο Αγίου Αριστείδη
Μονοπάτι κοντά στην εκκλησία, σφραγισμένες είσοδοι στον περίγυρο της
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Η Θεσσαλονίκη είναι μια πόλη που βρίθει στην κυριολεξία από στοές, μήκους χιλιομέτρων.
Δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος αυτών των στοών έχει σήμερα σφραγιστεί ή καταστραφεί.
Η πιο γνωστή είναι η "μεγάλη στοά",που ξεκινούσε από τα κάστρα και κατέληγε στον Λευκό Πύργο.Μια άλλη γνωστή στοά είναι και αυτή που ενώνει τον Ναό της Αγ.Σοφίας με τον Ναό του Αγ.Δημητρίου και έφτανε μέχρι και τα κάστρα. Σύμφωνα με απόλυτα αξιόπιστη πληροφορία η είσοδος αυτής της στοάς βρίσκεται στις κατακόμβες του Αγ.Ιωάννη, φυσικά... σφραγισμένη.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

124
Καλή δουλειά ! Μπράβο , θα μου επιτρέψεις βέβαια να σου πω τι "δεν μου κάθεται καλά" ....από αυτά
7: Μία από τις εισόδους στο αινιγματικό Τροφώνιο Άντρο στη Λιβαδιά, όπου σύμφωνα με τον Παυσανία -αφού περνούσες από καθαρμούς με μαγικές τελετές- έβαζες τα πόδια σου μέσα σε μία τρύπα κι αυτή σε ρουφούσε σαν ηλεκτρική σκούπα, ταξίδευες στον Κάτω Κόσμο ή σε μία ονειρική πραγματικότητα, κι έπειτα το σύστημα σε ξέβραζε μέσα από μία άλλη τρύπα και στο τέλος σε ανέκριναν οι ιερείς για το τι είδες και τι άκουσες εκεί. Οι χιλιάδες μαρτυρίες καταγράφονταν σε πινακίδες, οι οποίες -φυσικά- έχουν εξαφανιστεί. Σήμερα, γενικά οι προσβάσεις είναι σφραγισμένες με τη δικαιολογία ότι πριν από αρκετά χρόνια εξαφανίστηκε εκεί μέσα ένα νεαρό ζευγάρι.
Παραπομπή Παυσανία; Επομένως λαμβάνουμε την πιθανότητα ο Ορφέας, ο Ηρακλής να κατέβηκαν με τέτοιο τρόπο στο "κάτω κόσμο" και όχι περπατώντας -1000 χιλιόμετρα προς το κέντρο της γης.............. πάμε δηλαδή στη θεωρία ότι υπάρχουν "πύλες"
19-20: Στο δρόμο για τη Ρεντίνα, μέσα στην παμπάλαια εκκλησία της Αγίας Μαρίνας. Η εικόνα της Αγίας Μαρίνας που έχει πιάσει φιλίες με έναν δαίμονα (ως γνωστόν, υποχθόνιας προελεύσεως). Αλλά ακριβώς από κάτω της στο δάπεδο, βρίσκεται η σφραγισμένη με τσιμέντο πρόσβαση της κατακόμβης, χαραγμένη σαν ένας ήλιος.
Η Αγία είχε πιάσει "φιλίες" με δαίμονα ; Είσαι σίγουρος; Μάλλον πρόκειται για αναπαράσταση του βίου της όπου δείχνει πως η Αγία μας τον κρατάει και αυτός δεν μπορεί να την βλάψει . Όσο αναφορά τα δάπεδα, είναι γνωστό ότι οι αρχαίες εκκλησίες κτίστηκαν πάνω σε ιερούς ναούς αρχαιοελληνικούς, πιστεύεις ότι από εκεί μέσα "εξέρχονταν οι δαίμονες των ειδωλολατρών" ως υλικής φύσεως; ή ως δαίμονες με την "ψυχοπνευματική" έννοια;
21: Χαρακτηριστικό δείγμα εξορκιστικού σφραγίσματος καταπακτής στοών στο δάπεδο Χριστιανικού ναού, που σφραγίζει τις αρχαιότερες στοές απ' όπου «εξέρχονταν οι δαίμονες των ειδωλολατρών», χαράζοντας τον αποτρεπτικό κώδικα «Ιησούς Χριστός Νικά»
Όσο αναφορά τη Κνωσσό :
25-26: Κνωσός, Κρήτη. Φυσικά, κάτω από τα ανάκτορα της Κνωσού, απλώνεται ο λαβύρινθος του Μινώταυρου, όπως υποδεικνύουν οι δεκάδες σχάρες στο δάπεδο από τις οποίες φαίνονται οι υπόγειοι διάδρομοι και οι σφραγισμένοι είσοδοι που οδηγούν στα σκαλοπάτια για εκεί κάτω. Οι ξεναγοί αρνούνται την ύπαρξη του υπεκφεύγοντας στις ερωτήσεις τουριστών. Την αρνούνται με τις σχάρες να στέκουν κάτω από τα πόδια τους.
Στη Κνωσσό , ο "λαβύρινθος" δεν είναι κάτω από το αρχαιολογικό μνημείο που πάνε οι τουρίστες αλλά στη περιοχή Τζούτσουρα ........ όπου εικάζεται ότι είναι και ο τάφος του Μίνωα...... και άλλη μία "πύλη" στο Άδη.......

__________

Δέχομαι ότι τα περισσότερα τα κλείνουν -περιορίζουν για πολλούς λόγους. Εσύ πιστεύεις ότι τα κλείνουν για να μην κατέβει κανείς στο Κάτω κόσμο; ή για να μην ανέβει κανείς από το Κάτω κόσμο; :cooll. Αν κάποιος πέσει κατά λάθος και κατασκοτωθεί θα θεωρήσουμε επιτυχημένη την κάθοδο του στον Άλλο κόσμο;

Αν τέλος κατέβει κάποιος σε ένα από αυτά τα σπήλαια... τι πιστεύεις ότι θα βρει ; "Πύλη"; Νεφελίμ; Σημεία υπερεξελιγμένου πολιτισμού; ή δεν το έχεις ψάξει ...;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

125
Καλή δουλειά ! Μπράβο , θα μου επιτρέψεις βέβαια να σου πω τι "δεν μου κάθεται καλά" ....από αυτά
Α ήταν πολύ εύκολο, πίστεψέ με!
Παραπομπή Παυσανία; Επομένως λαμβάνουμε την πιθανότητα ο Ορφέας, ο Ηρακλής να κατέβηκαν με τέτοιο τρόπο στο "κάτω κόσμο" και όχι περπατώντας -1000 χιλιόμετρα προς το κέντρο της γης.............. πάμε δηλαδή στη θεωρία ότι υπάρχουν "πύλες"
Η θεωρία της κοίλης γης εμπεριέχει τη θεωρία για "πύλες"...Δε το ήξερες; Βέεεβαια.
Η Αγία είχε πιάσει "φιλίες" με δαίμονα ; Είσαι σίγουρος; Μάλλον πρόκειται για αναπαράσταση του βίου της όπου δείχνει πως η Αγία μας τον κρατάει και αυτός δεν μπορεί να την βλάψει . Όσο αναφορά τα δάπεδα, είναι γνωστό ότι οι αρχαίες εκκλησίες κτίστηκαν πάνω σε ιερούς ναούς αρχαιοελληνικούς, πιστεύεις ότι από εκεί μέσα "εξέρχονταν οι δαίμονες των ειδωλολατρών" ως υλικής φύσεως; ή ως δαίμονες με την "ψυχοπνευματική" έννοια;
Σίγουρος δεν είμαι για τίποτε από αυτά, αλλά ο συγκεκριμένος τρόπος απεικόνισης της Αγίας και του τριβολάκου αυτό μου λέει. Πρόσεξε πως ο δαίμονας πιάνει την Αγία από το ένδυμα και πως η Αγία χαϊδεύει το κεφάλι του. Σαν να ήταν μικρό παιδί ένα πράμα.
Δε βλέπω διάθεση του καλλιτέχνη να δείξει επιβολή της Αγίας στο δαίμονα όπως λες.
Για το άλλο που λες, όντως χτίστηκαν εκκλησίες πάνω σε ναούς, όπως επίσης και πάνω σε ανοίγματα (σπηλιές, κλπ) όπου δεν υπήρχαν αρχαίοι ναοί. Όσο για το τί πιστεύω, δεν πιστεύω κάτι από αυτά ακράδαντα, όμως θεωρώ ότι όλα είναι πιθανά και πρέπει να τα εξετάζουμε. Εδώ εξετάζουμε την περίπτωση να εξέρχονταν όντα υλικής φύσεως. Τα πνεύματα δε χρειάζονται νομίζω εισόδους και εξόδους, ή κι αν χρειάζονται, θα αρκούσε ένας Σταυρός ή κάτι τέτοιο για να σφραγίσεις την είσοδο. Όμως βλέπουμε σιδεριές και μπετό ή άλλους τρόπους "σφραγίσματος" ακόμα και μέσα σε εκκλησίες.
Στη Κνωσσό , ο "λαβύρινθος" δεν είναι κάτω από το αρχαιολογικό μνημείο που πάνε οι τουρίστες αλλά στη περιοχή Τζούτσουρα ........ όπου εικάζεται ότι είναι και ο τάφος του Μίνωα...... και άλλη μία "πύλη" στο Άδη.......
Ο λαβύρινθος του Μινώταυρου βρίσκεται στην Κνωσσό. Έχω πάει κι έχω φωτογραφήσει ο ίδιος τις σχάρες που αποτρέπουν την είσοδο σε αυτόν. Μιλάμε για δεκάδες τετραγωνικά μέτρα από σιδεριές. Αν δε σε πείθω κάνε ένα ψαχτήρι μόνος σου και δες κι εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE% ... E%BF%CF%82
Ο Τσούτσουρας που λες είναι στη νότια Κρήτη (καμία σχέση με Κνωσσό), πράγματι λένε ότι εκεί βρίσκεται ο τάφος του Μίνωα, και πράγματι υπάρχει κι εκεί μυστηριώδες δίκτυο σπηλαίων. Όμως όχι ο λαβύρινθος του Μινώταυρου, κάτι άλλο.
Δες κι εδώ:
http://thiseas-labyrinth.blogspot.gr/20 ... st_18.html

Υπάρχει πάντως και για τον Τσούτσουρα σχετική νεομυθολογία και αν ψάξεις θα βρεις πολλά παράξενα.
Εικόνα
Τσούτσουρας.Μία ακόμα είσοδος με σιδερόπορτες.

Λαβύρινθος υπάρχει στη Γόρτυνα, περιοχή κοντά στον Τσούτσουρα. Μάλλον αυτόν έχεις υπ' όψη σου. Επίσης πολύ μυστηριώδες μέρος, έχει εξερευνηθεί και χαρτογραφηθεί, όμως όχι εξολοκλήρου επειδή σε κάποια σημεία έχει κατακρυμνησθεί το έδαφος και έχει φράξει τη συνέχεια του λαβυρίνθου που ποιος ξέρει τι άλλο κρύβει.

Είχε κάνει σχετική εκπομπή κι ο Χαρδατρέλας. Την είδα, και μπορώ να σου πω ότι σε μερικά σημεία παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον. Ειδικά για το λαβύρινθο της Γόρτυνας αναφέρεται και έχει αξιόλογο οπτικό υλικό στο ε' μέρος του βίντεο.
Εδώ το α' μέρος:

phpBB [video]

Δέχομαι ότι τα περισσότερα τα κλείνουν -περιορίζουν για πολλούς λόγους. Εσύ πιστεύεις ότι τα κλείνουν για να μην κατέβει κανείς στο Κάτω κόσμο; ή για να μην ανέβει κανείς από το Κάτω κόσμο; . Αν κάποιος πέσει κατά λάθος και κατασκοτωθεί θα θεωρήσουμε επιτυχημένη την κάθοδο του στον Άλλο κόσμο;

Αν τέλος κατέβει κάποιος σε ένα από αυτά τα σπήλαια... τι πιστεύεις ότι θα βρει ; "Πύλη"; Νεφελίμ; Σημεία υπερεξελιγμένου πολιτισμού; ή δεν το έχεις ψάξει ...;


Δεν μπορώ να ξέρω γιατί τα κλείνουν, μπορεί για να μην συμβαίνουν ατυχήματα, μπορεί όμως αυτό να λειτουργεί και ως κάλυψη για κάτι άλλο. Γενικώς υπάρχει μια τάση απόκρυψης όσον αφορά τις "περίεργες" θεωρίες από τους επίσημους φορείς και αποτροπής προς την έρευνα, και δεν είναι το μόνο πεδίο τα σπήλαια, νομίζω ότι συμφωνείς σε αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartan την 19 Ιουν 2013, 01:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

126
Nα κάνω μία παρένθεση για την Αγια Μαρίνα.

Αν διαβάσετε για την ζωή της Αγίας Μαρίνας θα καταλάβετε και γιατί αυτός ο τρόπος απεικόνισης της απο διάφορους Αγιογράφους.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανεξήγητα,μυστήρια και παράξενα φαινόμενα.”