Re:

28
Γιώργος έγραψε:Μεσες-ακρες,ξερω,αλλα θελω καποιος να το πει επιγραμματικα.....
Η θρησκεία του Αντίχριστου!

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

29
Πάντως αν μου επιτρέπεται να πω κάτι και αν έχω καταλάβει καλα κάποια πράγματα,η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, ΔΕΝ μπορεί να βρίσκεται σε αίρεση.

Σε πλάνη ή αίρεση βρίσκεται ένας πιστός,ένας παπάς,ένας πατριάρχης,μια σύνοδος.
Εφόσον λοιπόν βρίσκεται σε αίρεση ,δεν αποτελεί πλέον κανονικό μέλος της Εκκλησίας.

Η εκκλησία δεν αιρετίζει,για αυτό και πάλι αν έχω καταλάβει καλά,αν κάποιος αποτειχιστεί,αποτειχίζεται απο τον αιρετικό παπά ή μητροπολίτη,ή πατριάρχη ή σύνοδο,δεν αποτειχίζεται απο την εκκλησία της Ελλάδας ,αλλά παραμένει μέλος της.

Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος ο καθένας που αποτειχίζεται απο την εκκλησία επειδή την θεωρεί αιρετική να φτιάχνει δική του εκκλησία,επειδή δεν δύναται να μην υπάρχει εκκλησία και να καταλήξουμε σαν τους Προτεστάντες.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

30
dominique έγραψε:Πάντως αν μου επιτρέπεται να πω κάτι και αν έχω καταλάβει καλα κάποια πράγματα,η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, ΔΕΝ μπορεί να βρίσκεται σε αίρεση.

Σε πλάνη ή αίρεση βρίσκεται ένας πιστός,ένας παπάς,ένας πατριάρχης,μια σύνοδος.
Εφόσον λοιπόν βρίσκεται σε αίρεση ,δεν αποτελεί πλέον κανονικό μέλος της Εκκλησίας.

Η εκκλησία δεν αιρετίζει,για αυτό και πάλι αν έχω καταλάβει καλά,αν κάποιος αποτειχιστεί,αποτειχίζεται απο τον αιρετικό παπά ή μητροπολίτη,ή πατριάρχη ή σύνοδο,δεν αποτειχίζεται απο την εκκλησία της Ελλάδας ,αλλά παραμένει μέλος της.

Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος ο καθένας που αποτειχίζεται απο την εκκλησία επειδή την θεωρεί αιρετική να φτιάχνει δική του εκκλησία,επειδή δεν δύναται να μην υπάρχει εκκλησία και να καταλήξουμε σαν τους Προτεστάντες.
Το έχουμε πεί ήδη πολλές φορές αλλά αρνείσαι να μπείς σε αυτόν τον ''κόπο''.

Η εκκλησία βρίσκεται μόνο με την αλήθεια, έστω κι άν αυτή εκπροσωπείται απο ένα μόνο άνθρωπο, όπως τον Νώε εν καιρώ!

31
Εννοω,τι πρεσβευει ο Οικουμενισμος για να είναι θρησκεια του Αντιχριστου!

Re:

32
Γιώργος έγραψε:Εννοω,τι πρεσβευει ο Οικουμενισμος για να είναι θρησκεια του Αντιχριστου!
Πρεσβεύει στην αλήθεια του ''κόσμου του ψεύδους'' και συμβιβάστηκε με αυτήν!

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

33
Αετέ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις,αν και δεν πειράζει,εφόσον συμφωνούμε.

Απλά κατέθεσα την άποψη μου,λόγω και του τίτλου του θέματος και του γεγονότος οτι υπήρχαν αναφορές οτι η εκκλησία έχει πέσει σε πλάνη.

Δεν θεωρώ σωστό να λέμε οτι η Εκκλησία της Ελλάδας έχει πέσει σε πλάνη ή αιρεση.
Να τα ξεκαθαρίζουμε για όσους δεν το ξέρουν και για να ξεκινάμε και απο σωστή βάση.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

34
dominique έγραψε:Αετέ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις,αν και δεν πειράζει,εφόσον συμφωνούμε.

Απλά κατέθεσα την άποψη μου,λόγω και του τίτλου του θέματος και του γεγονότος οτι υπήρχαν αναφορές οτι η εκκλησία έχει πέσει σε πλάνη.

Δεν θεωρώ σωστό να λέμε οτι η Εκκλησία της Ελλάδας έχει πέσει σε πλάνη ή αιρεση.
Να τα ξεκαθαρίζουμε για όσους δεν το ξέρουν και για να ξεκινάμε και απο σωστή βάση.
Συμφωνούμε, η εκκλησία δεν έπεσε σε πλάνη, η πλάνη έπεσε στα κτήρια της εκκλησίας, όχι στην εκκλησία, αυτή έφυγε στην ''έρημο'', στην αποτείχιση!

35
Αφου δεν απαντατε,κοιταξτε λιγο τι λεει το Αντιαιρετικον Εγκολπιον:

''Οικουμενισμος είναι μια κινηση που διακηρυσσει ότι εχει ως σκοπο την ενοτητα του διαιρεμένου χριστιανικου κόσμου''(Ορθοδοξων,Καθολικων,Προτεσταντων)

http://www.egolpion.net/ecumenism.el.aspx

Και ρωταω τωρα εγω:Τι το κακο εχει,να ενωθει ο Χριστιανικος Κοσμος;Να γινουν ολοι Ορθοδοξοι;

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

36
dominique, θεολογικα, δεν μιλαμε για Εκκλησια της Ελλαδος, αλλα εκκλησια στην Ελλαδα.
οταν μιλαμε για μια εκκληση πιστων, τοτε μπορουμε να πουμε η εκκλησια της Ελλαδος.
αλλα τωρα μιλαμε για Την Εκκλησια ως σωμα Χριστου.

η Εκκλησια ως εκ τουτου λοιπον ειναι μια.

συνοδοι της Εκκλησιας μπορει να υπαρχουν χιλιαδες.

κανεις διαχωρισμο της Ορθοδοξου συνοδου της Ελλαδος απο την Εκκλησια της Ελλαδος.

δεν μπορω να σε καταλαβω.

η Εκκλησια προφανως και δεν αιρετιζει. πως ειναι δυνατον κατι τετοιο ;
οποιος αιρετιζει βγαζει εαυτον απο την Εκκλησια. δεν προβληματιζεται η Εκκλησια αλλα ο ανθρωπος.

αιρετιζει ενας ανθρωπος. αιρετιζει μια συνοδος.

οταν ενας ανθρωπος η μια ολοκληρη συνοδος αιρετιζουν τοτε δεν ανοικουν στην Εκκλησια του Χριστου.

οσον αφορα την κρατουσα συνοδο της Ελλαδος λοιπον, δεν αιρετιζει ;
και δεν μιλαμε για καινοφανης αιρεσεις (υπαρχει βεβαιως κιαυτο), αλλα κατεγνωσμενες και ορισμενες απο Οικ. Συνοδους.

και οταν καποιος αποτειχιστει απο την συνοδο που ειναι αιρετικη, δεν θα μνημονευσει υπαρχοντα Ορθοδοξο Επισκοπο ;

δεν μιλαμε για εναν επισκοπο που ειναι αιρετικος και αποτειχιζομαστε απο αυτον εως οτου να τον κρινει η υπολοιπη συνοδος, αλλα αποτειχιζομαστε απο ολοκληρη την συνοδο αφου ικανη για να κρινει την συνοδο ειναι μια Πανορθοδοξη συνοδος.
τοτε λοιπον, μνημονευουμε οποιονδηποτε Ορθοδοξο επισκοπο εως οτου επελθει αυτη η Πανορθοδοξη συνοδος και καταδικασει την συνοδο αυτην και ορισει νεα συνοδο, ητε υπαρχουσα, ητε εξολοκληρου νεα.

ακομη και αυτο ομως προυποθετει η Πανορθοδοξη συνοδος να αναγνωρισει τα Δογματα της Ορθοδοξου Εκκλησιας και οχι να ειναι ληστρικη. ειδαλως δεν γινεται υπακοη ουτε σε αυτην.

Επιστροφή στο “Οικουμενισμός - Πανθρησκεία”