Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

46
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Λάπτονα, φοβάμαι πως δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε σε αυτό το θέμα.
Μπα δε το πιστεύω αυτό, όταν υπάρχει καλή θέληση υπάρχει και συνεννόηση.
aetos64 έγραψε: Δεν θα πίστευα ποτέ, άν δεν διάβαζα εδώ, πόσο έχει προχωρίσει αυτή η παναίρεση που χαιδεύει αυτιά των (συγνώμη για την έκφραση) κομπλεξικών, με σύνδρομο κατοτερότητας ελλήνων (εδώ δεν εννοώ εσένα, εσύ το πας στρατηγικά το θέμα, εκεί σε έπιασε ο πονηρός) που αισθάνονται κάποιοι απο την στιγμή που συλειτουργούν με τον καταραμένο Πάπα!
Με συγχωρείς αλλά δε κατάλαβα τι εννοείς.
Ενοώ, πως οι σημερινοί Έλληνες καταντήσαμε να έχουμε ανάγκη την αναγνώριση του Πάπα, για να αισθανθούμε πως έχουμε αξία.
aetos64 έγραψε: Δεν πιστεύω πως πράγματι πιστεύετε πως πρόκειται μόνο για ένωση των τριών μεγάλων χριστιανικών θρησκειών!
Laptonas έγραψε:Το αν αυτό αργότερα αποτελέσει τη βάση για την παν θρησκεία είναι άλλο θέμα. Όπως είδες σύσσωμη η εκκλησιαστική γνώμη ορίζει τον οικουμενισμό ως ένωση των χριστιανικών εκκλησιών.
Πραγματικά τώρα, δεν έχεις δεί πως συμπροσεύχοντε με βουδιστές και όλους σχεδόν.
aetos64 έγραψε: Δε με ενδιαφέρει να αποδείξω τα αυτονόητα και είπα πως αποχωρώ απο τις συζητήσεις!
Δεν μπορώ να καταλάβω την αντίδραση αυτή. Όποιος αποχωρεί το κάνει χωρίς να το λέει (εις διπλούν) χ2. Αν το λες για να ακούσεις σχόλια τύπου :
Λάπτονα, πραγματικά, δεν ήθελα να μπω σε συζήτηση, η domonique με ρώτησε κάτι.
Αυτό, όχι γιατί δεν θέλω να διευκρινίσω και αποδείξω κάτι, αλλά γιατί το θεωρώ τόσο ξεκάθαρο και δεδομένο που γελεοιοποιείτε το πράγμα. Ο Άγιος Κοσμάς δεν είπε ''τον Πάπα να καταράσθε''; Δεν είναι γνωστό πως ο Πάπας θεωρεί τον εαυτό του αλάθητο; Δεν σας έβαλα βίντεο με το ιστορικό των Ιησουιτών όπου ο Πάπας ήταν επικεφαλής πριν γίνει Πάπας, όπου αποδεικνύει ότι πρόκειται περί σατανισμού;
Laptonas έγραψε:"μη σε παρακαλώ Αετούλη μου κάθισε !" μη περιμένεις... αλλά πάντως το ότι η γνώμη σου είναι σεβαστή εδώ νομίζω ότι πρέπει να το έχεις καταλάβει, τουλάχιστον εγώ τη θεωρώ αξιόλογη, ασχέτως αν διαφωνώ με πολλά από όσα λες.
Δεν πρόκειται περί αυτού, αλλά όταν αφιερώνεις τόσο χρόνο για να αναπτύξεις τόσο δύσκολα πράγματα, και δεν αναγνωρίζεται, και τα ακούς απο πάνω, αγανακτάς.
Laptonas έγραψε:Επίσης αν δεν θες να τεκμηριώσεις τα αυτονόητα, τότε πολύ απλά θα σου πω ότι έτσι δεν κάνεις τίποτα. Αυτά που είναι αυτονόητα σε σένα για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι. Αν σε ενδιαφέρει να βοηθήσεις τότε τεκμηριώνεις. Αν σε ενδιαφέρει να πορεύεσαι με την αυτονόητη θέση σου τότε δεν βοηθάς. Αυτό οι ραγιάδας το ονομάζουν ως εξής : δεν έχεις μπέσα.
Επαναλαμβάνω πως δεν είναι σωστός ο τρόπος, που θεωρείτε πράγματα αυτονόητα, τα οποία ώς και 2-3 χρόνια πρίν ήταν γενικά για όλους καταδικαστέα.
Εγώ βλέπω τις μεγάλες αυτές αλλαγές στην νοοτροπία μας, μετά την κρίση. Πρίν ήταν γιά την συντριπτική πλειοψηφία αυτονόητα κατά την δική μου έννοια!

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

47
aetos64 έγραψε: Ενοώ, πως οι σημερινοί Έλληνες καταντήσαμε να έχουμε ανάγκη την αναγνώριση του Πάπα, για να αισθανθούμε πως έχουμε αξία.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Πιστεύεις ότι αν πάει κανείς στο Άγιο Όρος για παράδειγμα θα δει τους μοναχούς εκεί να έχουν ανάγκη αναγνώρισης πρώτον και δεύτερον ανάγκη από το Πάπα ;

Προφανώς μιλάς για τους Ορθόδοξους Χριστιανούς που ζουν στην Γερμανία ;
aetos64 έγραψε: Λάπτονα, πραγματικά, δεν ήθελα να μπω σε συζήτηση, η domonique με ρώτησε κάτι. Αυτό, όχι γιατί δεν θέλω να διευκρινίσω και αποδείξω κάτι, αλλά γιατί το θεωρώ τόσο ξεκάθαρο και δεδομένο που γελεοιοποιείτε το πράγμα. Ο Άγιος Κοσμάς δεν είπε ''τον Πάπα να καταράσθε''; Δεν είναι γνωστό πως ο Πάπας θεωρεί τον εαυτό του αλάθητο; Δεν σας έβαλα βίντεο με το ιστορικό των Ιησουιτών όπου ο Πάπας ήταν επικεφαλής πριν γίνει Πάπας, όπου αποδεικνύει ότι πρόκειται περί σατανισμού;
Δεν σας έφτιαξα θέμα που δείχνει ότι οι Παλαιολόγοι είχαν ξεπουλήσει τη πίστη μας ήδη από το 1439 στο Πάπα δίνοντας του τη πρωτοκαθεδρία επί της γης ; http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... F%84%CE%BF

Κακώς προδικάζεις ότι είναι αυτονόητο για όλους. Ίσως να πρόκειται περί βαρηκοΐας επίσης. Ίσως ο λήθαργος να είναι τόσο μεγάλος που να πρέπει κάποιες φορές να το κάνεις θέμα για να ξυπνήσει κανείς.
aetos64 έγραψε: Δεν πρόκειται περί αυτού, αλλά όταν αφιερώνεις τόσο χρόνο για να αναπτύξεις τόσο δύσκολα πράγματα, και δεν αναγνωρίζεται, και τα ακούς απο πάνω, αγανακτάς.
και να ήξερες τι έχω ακούσει εγώ. Ποιος σε μάλωσε να τον μαλώσω ; Βρε μη μασάς.
Εικόνα
aetos64 έγραψε: Επαναλαμβάνω πως δεν είναι σωστός ο τρόπος, που θεωρείτε πράγματα αυτονόητα, τα οποία ώς και 2-3 χρόνια πρίν ήταν γενικά για όλους καταδικαστέα. Εγώ βλέπω τις μεγάλες αυτές αλλαγές στην νοοτροπία μας, μετά την κρίση. Πρίν ήταν γιά την συντριπτική πλειοψηφία αυτονόητα κατά την δική μου έννοια!
Είδες ότι είναι κακό να βλέπει κανείς τα πράγματα αυτονόητα; Γιαυτό ξεκίνησα το θέμα για να πιάσουμε από την αρχή. Λοιπόν, εγώ κάνω την ενορχήστρωση, κοινό έχουμε, μόνο το πρώτο βιολί λείπει.
_____

Το ερώτημα είναι απλό αλλά χωράει συζήτηση η οποία μπορεί να είναι ευχάριστη και να αποδώσει και πολύτιμους καρπούς. Όποιος θέλει συμμετέχει , όποιος θέλει ξεκουράζεται και παρακολουθεί.

Είναι στην πλάνη του οικουμενισμού η Ορθ. εκκλησία της Ελλάδος ;

Ως οικουμενισμός είπαμε ότι ορίζεται η συνένωση των χριστιανικών εκκλησιών. Ως πλάνη θεωρούμε την λανθασμένη γνώμη, τη πίστη σε κάτι ψευδές. Ως Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδος εννοούμε την κοσμική εκκλησία που ιεραρχείται με κοσμικούς εκκλησιαστικούς τίτλους και κεφαλή το Πατριάρχη και όχι με ιεραρχία αγιότητας επί των Ουρανών και κεφαλή τον Ιησού Χριστό.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

48
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ενοώ, πως οι σημερινοί Έλληνες καταντήσαμε να έχουμε ανάγκη την αναγνώριση του Πάπα, για να αισθανθούμε πως έχουμε αξία.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Πιστεύεις ότι αν πάει κανείς στο Άγιο Όρος για παράδειγμα θα δει τους μοναχούς εκεί να έχουν ανάγκη αναγνώρισης πρώτον και δεύτερον ανάγκη από το Πάπα ;

Προφανώς μιλάς για τους Ορθόδοξους Χριστιανούς που ζουν στην Γερμανία ;
Νομίζω Λάπτονα στη ξενιτιά λόγω έλειψης της πατρίδας οι Έλληνες είναι πιό κατεδαφισμένοι, δεν έχουν κατ' αρχήν αυτήν την ξενομανία. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που νομίζουν πως έχουν εξελιχθεί και δεν είναι πιά αμόρφωτοι, πονηροί και τσαπατσούληδες! Δεν συμφωνώ πως αυτά τα στερεότυπα είναι αμιγές.

Σίγουρα πιστεύω πως έχουν αλλοιωθεί οι αγιορείτες, εφόσον πιστεύω το χειρόγραφο του Άγιου Νείλου του Μυροβλήτη ώς αληθινό και όποιος είναι ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτεί πως όσα γράφει έχουν επαληθευτεί εις το ακέραιον.

Διάβασε και ένα ωραίο ποίημα που έγραψε κάποιος και αναλύει τι επικρατεί στο περιβόλι της Παναγίας.
ΠΟΙΗΜΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Στῆς Παναγιᾶς τὸ περιβόλι,
ἡ Πίστη στέρεψε θαρεῖς,
δὲν εἶναι πιὰ τὰ Μοναστήρια ,
ὅπως τὰ ξέραμε ἐμεῖς.
Δὲν εἶν'ἐκεῖνα ποὺ μὲ δέος,
σὰν πήγαινες προσκυνητής,
θαύμαζες τὸ μεγαλεῖο,
τῆς Ἁγιορείτικης ψυχῆς.
Σήμερα εἶναι πλανεμένα ,
σήμερα εἶναι σκοτεινά,
ἀπὸ ἔνα πέπλο ἀνομίας,
μὲ μιὰ ψυχῆ τοῦ μαμωνᾶ.
Χρῆμα μασονικό ἐπῆραν,
καὶ χρίσμα δέχτηκαν αἰρετικό,
καὶ κοινωνοῦν κακοδοξία,
μὰ δὲν φοβοῦνται τὸν Θεό;
Τὴν Παναγιά μας τὴν ξεχάσαν,
γιὰ τὴς Εὐρώπης τὰ λεφτά,
στοῦς μασώνους ξεπουλήσαν,
τῆς πίστης μας τα Ἰερά!
Τῶρα ἀπόμεινε σκοτάδι ,
ανίερο σιχαμερό,
κι ἀς ἔχουν τόσα φῶτα ,
ἀπὸ ρεῦμα ἡλεκτρικό.
Μὰ μέσα σὲ ὅλο τὸ σκοτάδι ,
μέσ'ἀπ'τὴν νεκρική σιγή,
μιὰ Μονῆ φεγγοβολάει,
ἔχει τῆς Μάνας τὴν εὐχή.
Δίχως λαμπτήρες δίχως ρεῦμα,
δίχως τοῦ κόσμου τ'ἀγαθᾶ,
μὰ μόνο μ'ἔνα καντηλάκι,
τὸ Φῶς σκορπᾶ ἡ Παναγιά.
Ἕνα εἶν'τὸ Μοναστήρι ,
μιὰ εἶναι καὶ ἡ Παναγιά,
καὶ εἰς τὴν Δόξα τοῦ Κυρίου,
μιὰ εἶναι καὶ ἡ Ἐκκλησιά.
Τῶρα γιὰ χάρη τοῦ ἀντιχρίστου,
τοῦς διώκουνε αἰρετικοί,
μὰ δὲν θ'ἀφήσει ἡ Παναγιά μας,
τὸ περιβόλι νὰ χαθεῖ.
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟ,
αὐτοὶ βροντοφωνάζουν
στὴν βία τῶν τρισάθλιων ,
καθόλου δὲν τρομάζουν.
Πατέρες μου ἀγαπητοί,
τὴν Πίστη γερά κρατάτε,
καὶ τὴν ἀλήθεια τοῦ Χριστοῦ ,
πάντα νὰ ὀμολογάτε.

Συνάθης Ἀθανάσιος
http://agiosioannisotheologoskavalas.bl ... st_49.html
aetos64 έγραψε: Λάπτονα, πραγματικά, δεν ήθελα να μπω σε συζήτηση, η domonique με ρώτησε κάτι. Αυτό, όχι γιατί δεν θέλω να διευκρινίσω και αποδείξω κάτι, αλλά γιατί το θεωρώ τόσο ξεκάθαρο και δεδομένο που γελεοιοποιείτε το πράγμα. Ο Άγιος Κοσμάς δεν είπε ''τον Πάπα να καταράσθε''; Δεν είναι γνωστό πως ο Πάπας θεωρεί τον εαυτό του αλάθητο; Δεν σας έβαλα βίντεο με το ιστορικό των Ιησουιτών όπου ο Πάπας ήταν επικεφαλής πριν γίνει Πάπας, όπου αποδεικνύει ότι πρόκειται περί σατανισμού;
LAPTONAS έγραψε:Δεν σας έφτιαξα θέμα που δείχνει ότι οι Παλαιολόγοι είχαν ξεπουλήσει τη πίστη μας ήδη από το 1439 στο Πάπα δίνοντας του τη πρωτοκαθεδρία επί της γης ; http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... F%84%CE%BF

Κακώς προδικάζεις ότι είναι αυτονόητο για όλους. Ίσως να πρόκειται περί βαρηκοΐας επίσης. Ίσως ο λήθαργος να είναι τόσο μεγάλος που να πρέπει κάποιες φορές να το κάνεις θέμα για να ξυπνήσει κανείς.
Ωραία πράγματι απάντηση Λάπτονα, άς δούνε λοιπόν το βίντεο περί Ιησουιτών και άς βγάλουν συμπεράσματα.


phpBB [video]


Δείτε και ότι αποφεύγει τον σταυρό.


phpBB [video]


Μάθετε και τι σημαίνει η λέξη Ιησουίτης:
δολοπλόκος και υποκριτής.
[λόγ. Iησού(ς) -ίτης (“μοναχός της Εταιρείας του Iησού”) μτφρδ. ιταλ. Gesuita ή γαλλ. Jésuite· ιησουίτ(ης) -ισσα] http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... %CF%82&dq=
aetos64 έγραψε: Δεν πρόκειται περί αυτού, αλλά όταν αφιερώνεις τόσο χρόνο για να αναπτύξεις τόσο δύσκολα πράγματα, και δεν αναγνωρίζεται, και τα ακούς απο πάνω, αγανακτάς.
LAPTONAS έγραψε:και να ήξερες τι έχω ακούσει εγώ. Ποιος σε μάλωσε να τον μαλώσω ; Βρε μη μασάς.
Εικόνα
Δεν μας καταλαβαίνουν όσοι δεν έχουν αυτό τον πόθο της φιλοσοφίας δυστυχώς Λάπτονα.
Της εμφιτευμένης φιλοσοφίας απο τον Θεό!

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

49
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ενοώ, πως οι σημερινοί Έλληνες καταντήσαμε να έχουμε ανάγκη την αναγνώριση του Πάπα, για να αισθανθούμε πως έχουμε αξία.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Πιστεύεις ότι αν πάει κανείς στο Άγιο Όρος για παράδειγμα θα δει τους μοναχούς εκεί να έχουν ανάγκη αναγνώρισης πρώτον και δεύτερον ανάγκη από το Πάπα ;

Προφανώς μιλάς για τους Ορθόδοξους Χριστιανούς που ζουν στην Γερμανία ;
Νομίζω Λάπτονα στη ξενιτιά λόγω έλειψης της πατρίδας οι Έλληνες είναι πιό κατεδαφισμένοι, δεν έχουν κατ' αρχήν αυτήν την ξενομανία. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που νομίζουν πως έχουν εξελιχθεί και δεν είναι πιά αμόρφωτοι, πονηροί και τσαπατσούληδες! Δεν συμφωνώ πως αυτά τα στερεότυπα είναι αμιγές.

Σίγουρα πιστεύω πως έχουν αλλοιωθεί οι αγιορείτες, εφόσον πιστεύω το χειρόγραφο του Άγιου Νείλου του Μυροβλήτη ώς αληθινό και όποιος είναι ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτεί πως όσα γράφει έχουν επαληθευτεί εις το ακέραιον.

Διάβασε και ένα ωραίο ποίημα που έγραψε κάποιος και αναλύει τι επικρατεί στο περιβόλι της Παναγίας.
ΠΟΙΗΜΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Στῆς Παναγιᾶς τὸ περιβόλι,
ἡ Πίστη στέρεψε θαρεῖς,
δὲν εἶναι πιὰ τὰ Μοναστήρια ,
ὅπως τὰ ξέραμε ἐμεῖς.
Δὲν εἶν'ἐκεῖνα ποὺ μὲ δέος,
σὰν πήγαινες προσκυνητής,
θαύμαζες τὸ μεγαλεῖο,
τῆς Ἁγιορείτικης ψυχῆς.
Σήμερα εἶναι πλανεμένα ,
σήμερα εἶναι σκοτεινά,
ἀπὸ ἔνα πέπλο ἀνομίας,
μὲ μιὰ ψυχῆ τοῦ μαμωνᾶ.
Χρῆμα μασονικό ἐπῆραν,
καὶ χρίσμα δέχτηκαν αἰρετικό,
καὶ κοινωνοῦν κακοδοξία,
μὰ δὲν φοβοῦνται τὸν Θεό;
Τὴν Παναγιά μας τὴν ξεχάσαν,
γιὰ τὴς Εὐρώπης τὰ λεφτά,
στοῦς μασώνους ξεπουλήσαν,
τῆς πίστης μας τα Ἰερά!
Τῶρα ἀπόμεινε σκοτάδι ,
ανίερο σιχαμερό,
κι ἀς ἔχουν τόσα φῶτα ,
ἀπὸ ρεῦμα ἡλεκτρικό.
Μὰ μέσα σὲ ὅλο τὸ σκοτάδι ,
μέσ'ἀπ'τὴν νεκρική σιγή,
μιὰ Μονῆ φεγγοβολάει,
ἔχει τῆς Μάνας τὴν εὐχή.
Δίχως λαμπτήρες δίχως ρεῦμα,
δίχως τοῦ κόσμου τ'ἀγαθᾶ,
μὰ μόνο μ'ἔνα καντηλάκι,
τὸ Φῶς σκορπᾶ ἡ Παναγιά.
Ἕνα εἶν'τὸ Μοναστήρι ,
μιὰ εἶναι καὶ ἡ Παναγιά,
καὶ εἰς τὴν Δόξα τοῦ Κυρίου,
μιὰ εἶναι καὶ ἡ Ἐκκλησιά.
Τῶρα γιὰ χάρη τοῦ ἀντιχρίστου,
τοῦς διώκουνε αἰρετικοί,
μὰ δὲν θ'ἀφήσει ἡ Παναγιά μας,
τὸ περιβόλι νὰ χαθεῖ.
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟ,
αὐτοὶ βροντοφωνάζουν
στὴν βία τῶν τρισάθλιων ,
καθόλου δὲν τρομάζουν.
Πατέρες μου ἀγαπητοί,
τὴν Πίστη γερά κρατάτε,
καὶ τὴν ἀλήθεια τοῦ Χριστοῦ ,
πάντα νὰ ὀμολογάτε.

Συνάθης Ἀθανάσιος
http://agiosioannisotheologoskavalas.bl ... st_49.html
aetos64 έγραψε: Λάπτονα, πραγματικά, δεν ήθελα να μπω σε συζήτηση, η domonique με ρώτησε κάτι. Αυτό, όχι γιατί δεν θέλω να διευκρινίσω και αποδείξω κάτι, αλλά γιατί το θεωρώ τόσο ξεκάθαρο και δεδομένο που γελεοιοποιείτε το πράγμα. Ο Άγιος Κοσμάς δεν είπε ''τον Πάπα να καταράσθε''; Δεν είναι γνωστό πως ο Πάπας θεωρεί τον εαυτό του αλάθητο; Δεν σας έβαλα βίντεο με το ιστορικό των Ιησουιτών όπου ο Πάπας ήταν επικεφαλής πριν γίνει Πάπας, όπου αποδεικνύει ότι πρόκειται περί σατανισμού;
LAPTONAS έγραψε:Δεν σας έφτιαξα θέμα που δείχνει ότι οι Παλαιολόγοι είχαν ξεπουλήσει τη πίστη μας ήδη από το 1439 στο Πάπα δίνοντας του τη πρωτοκαθεδρία επί της γης ; http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... F%84%CE%BF

Κακώς προδικάζεις ότι είναι αυτονόητο για όλους. Ίσως να πρόκειται περί βαρηκοΐας επίσης. Ίσως ο λήθαργος να είναι τόσο μεγάλος που να πρέπει κάποιες φορές να το κάνεις θέμα για να ξυπνήσει κανείς.
Ωραία πράγματι απάντηση Λάπτονα, άς δούνε λοιπόν το βίντεο περί Ιησουιτών και άς βγάλουν συμπεράσματα.


phpBB [video]


Δείτε και ότι αποφεύγει τον σταυρό.


phpBB [video]


Μάθετε και τι σημαίνει η λέξη Ιησουίτης:
δολοπλόκος και υποκριτής.
[λόγ. Iησού(ς) -ίτης (“μοναχός της Εταιρείας του Iησού”) μτφρδ. ιταλ. Gesuita ή γαλλ. Jésuite· Ιησουίτ(ης) -ισσα] http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... %CF%82&dq=
Ωραία στοιχεία, θα μπορούσες να το είχες φτιάξει και ως ξεχωριστό θέμα.

Να υποθέσω ότι αυτό που θέλεις να πεις (η θέση σου) είναι ότι επειδή είναι Ιησουίτης ο Πάπας άρα δεν είναι καθόλου άξιος εμπιστοσύνης. Άρα είναι πλάνη να πιστεύει ο Πατριάρχης μας ότι μπορεί να συζητάει περί ένωσης της Ορθ. Εκκλησίας της Ελλάδος με κάποιον όπως αυτόν και ταυτόχρονα υποδεικνύεις ότι παίζεται ένα παγκόσμιο θέατρο μπροστά μας.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά στα ΠΣΕ ιδρυτικό μέλος είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδος και όχι η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία. Οι τελευταίοι θεωρούν ότι δεν μπορούμε να ανήκουμε στο ίδιο ύψος με αυτούς (εφόσον μας θεωρούν αίρεση) επομένως είναι εκτός ΠΣΕ τη στιγμή που οι δικοί μας όχι απλά είναι εντός αλλά το συντονίζουν κιόλας. . . http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 61&t=15865
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

50
LAPTONAS έγραψε: Ωραία στοιχεία, θα μπορούσες να το είχες φτιάξει και ως ξεχωριστό θέμα.

Να υποθέσω ότι αυτό που θέλεις να πεις (η θέση σου) είναι ότι επειδή είναι Ιησουίτης ο Πάπας άρα δεν είναι καθόλου άξιος εμπιστοσύνης.
Θέλω να πώ πως ήρθε η ώρα της χειρότερης μορφής του Παπισμού, αυτής που φυλασσόταν για αυτή την έσχατη ώρα, για την χαριστική βολή.
Άρα είναι πλάνη να πιστεύει ο Πατριάρχης μας ότι μπορεί να συζητάει περί ένωσης της Ορθ. Εκκλησίας της Ελλάδος με κάποιον όπως αυτόν και ταυτόχρονα υποδεικνύεις ότι παίζεται ένα παγκόσμιο θέατρο μπροστά μας.
Δεν πιστεύω ότι πιστεύει σε κάτι ο Πατριάρχης καί όλοι σχεδόν οι Ιερείς και όλοι ανεξαιρέτως οι Αρχιερείς. Πάρε παράδειγμα απο τους πολιτικούς, το ίδιο συμβαίνει και στο ιερατείο.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά στα ΠΣΕ ιδρυτικό μέλος είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδος και όχι η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία.
Δεν το γνώριζα αλλά δεν με εκπλήσσει κιόλας, το ''ελληνικό δαιμόνιο''!
Οι τελευταίοι θεωρούν ότι δεν μπορούμε να ανήκουμε στο ίδιο ύψος με αυτούς (εφόσον μας θεωρούν αίρεση) επομένως είναι εκτός ΠΣΕ τη στιγμή που οι δικοί μας όχι απλά είναι εντός αλλά το συντονίζουν κιόλας. . .
Καί βέβαια θεωρώ εμάς πολύ χειρότερους απο αυτούς! Αλλά σε μικρότερης ισχύς αμάρτημα, αυτό της υποκρισίας! Έχουν δίκαιο, ενώ υπογράψαμε ένωση θεωρούμε αυτούς αιρετικούς, ενώ ισχυριζόμαστε πως είμαστε ορθόδοξοι, ξητάμε συνεχώς ευεργεσίες απο τους ''αιρετικούς'', ενώ είμαστε οι μεγαλύτεροι υποκριτές δείχνουμε με το δάχτυλο τους αιρετικούς!
Αυτά βέβαια ισχύουν για την πλειοψηφία των Ελλήνων, όχι για όλους!


Καί ένα σημείο απο τον Θεό για τον Πάπα:

phpBB [video]

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

51
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: Ωραία στοιχεία, θα μπορούσες να το είχες φτιάξει και ως ξεχωριστό θέμα.

Να υποθέσω ότι αυτό που θέλεις να πεις (η θέση σου) είναι ότι επειδή είναι Ιησουίτης ο Πάπας άρα δεν είναι καθόλου άξιος εμπιστοσύνης.
Θέλω να πώ πως ήρθε η ώρα της χειρότερης μορφής του Παπισμού, αυτής που φυλασσόταν για αυτή την έσχατη ώρα, για την χαριστική βολή.
Άρα είναι πλάνη να πιστεύει ο Πατριάρχης μας ότι μπορεί να συζητάει περί ένωσης της Ορθ. Εκκλησίας της Ελλάδος με κάποιον όπως αυτόν και ταυτόχρονα υποδεικνύεις ότι παίζεται ένα παγκόσμιο θέατρο μπροστά μας.
Δεν πιστεύω ότι πιστεύει σε κάτι ο Πατριάρχης καί όλοι σχεδόν οι Ιερείς και όλοι ανεξαιρέτως οι Αρχιερείς. Πάρε παράδειγμα απο τους πολιτικούς, το ίδιο συμβαίνει και στο ιερατείο.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά στα ΠΣΕ ιδρυτικό μέλος είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδος και όχι η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία.
Δεν το γνώριζα αλλά δεν με εκπλήσσει κιόλας, το ''ελληνικό δαιμόνιο''!
Οι τελευταίοι θεωρούν ότι δεν μπορούμε να ανήκουμε στο ίδιο ύψος με αυτούς (εφόσον μας θεωρούν αίρεση) επομένως είναι εκτός ΠΣΕ τη στιγμή που οι δικοί μας όχι απλά είναι εντός αλλά το συντονίζουν κιόλας. . .
Καί βέβαια θεωρώ εμάς πολύ χειρότερους απο αυτούς! Αλλά σε μικρότερης ισχύς αμάρτημα, αυτό της υποκρισίας! Έχουν δίκαιο, ενώ υπογράψαμε ένωση θεωρούμε αυτούς αιρετικούς, ενώ ισχυριζόμαστε πως είμαστε ορθόδοξοι, ξητάμε συνεχώς ευεργεσίες απο τους ''αιρετικούς'', ενώ είμαστε οι μεγαλύτεροι υποκριτές δείχνουμε με το δάχτυλο τους αιρετικούς!
Αυτά βέβαια ισχύουν για την πλειοψηφία των Ελλήνων, όχι για όλους!
Δεν θα μπορούσαν να συμφωνήσω περισσότερο.
aetos64 έγραψε: Καί ένα σημείο απο τον Θεό για τον Πάπα:

phpBB [video]
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 16&t=15769

Αν θες κατέθεσε τη γνώμη σου εδώ :
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 16&t=15769

Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε τώρα και στο ερώτημα που θέτει ο Γιώργος :
Γιώργος έγραψε: Και ρωταω τωρα εγω:Τι το κακο εχει,να ενωθει ο Χριστιανικος Κοσμος;Να γινουν ολοι Ορθοδοξοι;
Νομίζω παιδιά πως ο οικουμενισμός (και διορθώστε με αν κάνω λάθος), όταν πρόκειται να γίνει ένωση υπέρ την Ορθοδοξίας , τότε δεν είναι κακός. Διότι τι κακό μπορει να υπάρχει στο να γίνουμε όλοι αληθινοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί;

Το κακό είναι ότι ο οικουμενισμός υλοποιείται υπέρ του Πάπα και του Παπισμού. Μας σέρνει δηλαδή προς αυτόν με αποτέλεσμα όχι να γίνουμε όλοι Ορθόδοξοι αλλά το ακριβώς αντίθετο. Γιαυτό το λόγο έχουν δίκαιο όσοι λένε ότι "Φραγκεύεται" η Ορθοδοξία με τις οικουμενιστικές κινήσεις.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

52
LAPTONAS έγραψε:
Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε τώρα και στο ερώτημα που θέτει ο Γιώργος :
Γιώργος έγραψε: Και ρωταω τωρα εγω:Τι το κακο εχει,να ενωθει ο Χριστιανικος Κοσμος;Να γινουν ολοι Ορθοδοξοι;
Νομίζω παιδιά πως ο οικουμενισμός (και διορθώστε με αν κάνω λάθος), όταν πρόκειται να γίνει ένωση υπέρ την Ορθοδοξίας , τότε δεν είναι κακός. Διότι τι κακό μπορει να υπάρχει στο να γίνουμε όλοι αληθινοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί;

Το κακό είναι ότι ο οικουμενισμός υλοποιείται υπέρ του Πάπα και του Παπισμού. Μας σέρνει δηλαδή προς αυτόν με αποτέλεσμα όχι να γίνουμε όλοι Ορθόδοξοι αλλά το ακριβώς αντίθετο. Γιαυτό το λόγο έχουν δίκαιο όσοι λένε ότι "Φραγκεύεται" η Ορθοδοξία με τις οικουμενιστικές κινήσεις.

Λάπτονα, απο την στιγμή που συμφωνήσαμε πως η Ορθόδοξη Εκκλησία βρίσκεται σε πλάνη και οι Αρχιερείς δεν πιστεύουνε σε τίποτα εκτός απο την γήινη δόξα, την κενοδοξία, πως ευελπιστείς απο αυτή την κατάσταση να βγεί κάτι καλό;
Αυτό που αναμένεις, να γίνουμε όλοι αληθινοί χριστιανοί, είναι ακριβώς η αυτία του κακού που λέει ο Πατροκοσμάς! Αληθινοί χριστιανοί μπορούμε να γίνουμε μόνο εάν μετανοήσουμε! Δεν μετανοούμε όμως όπως βλέπεις αλλά περιμένουμε τον απο μηχανής Μαρμαρωμένο να μας σώσει!

Έχουμε λοιπόν τον Μαρμαρωμένο και τον Καταραμένο ως αντίπαλα δέοι!
Καμία σχέση με χριστιανικό φρόνημα!!!

Ο Πάπας λοιπόν, αυτός ο ''Ιησουίτης'' θα υποταχτεί στην Ορθοδοξία, την αποστατημένη Ορθοδοξία ώστε να πλανήσει την ανθρωπότητα πως τάχα γυρίζει η κατάσταση προς το καλό, και να προσκινηθεί το Θηρίο!!! Αυτό είναι η αιτία του κακού!!!

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

53
Με συγχωρείς αλλά είχα λήψει λίγο καιρό και δεν απάντησα.
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε τώρα και στο ερώτημα που θέτει ο Γιώργος :
Γιώργος έγραψε: Και ρωταω τωρα εγω:Τι το κακο εχει,να ενωθει ο Χριστιανικος Κοσμος;Να γινουν ολοι Ορθοδοξοι;
Νομίζω παιδιά πως ο οικουμενισμός (και διορθώστε με αν κάνω λάθος), όταν πρόκειται να γίνει ένωση υπέρ την Ορθοδοξίας , τότε δεν είναι κακός. Διότι τι κακό μπορει να υπάρχει στο να γίνουμε όλοι αληθινοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί;

Το κακό είναι ότι ο οικουμενισμός υλοποιείται υπέρ του Πάπα και του Παπισμού. Μας σέρνει δηλαδή προς αυτόν με αποτέλεσμα όχι να γίνουμε όλοι Ορθόδοξοι αλλά το ακριβώς αντίθετο. Γιαυτό το λόγο έχουν δίκαιο όσοι λένε ότι "Φραγκεύεται" η Ορθοδοξία με τις οικουμενιστικές κινήσεις.

Λάπτονα, απο την στιγμή που συμφωνήσαμε πως η Ορθόδοξη Εκκλησία βρίσκεται σε πλάνη και οι Αρχιερείς δεν πιστεύουνε σε τίποτα εκτός απο την γήινη δόξα, την κενοδοξία, πως ευελπιστείς απο αυτή την κατάσταση να βγεί κάτι καλό;
Αυτό που αναμένεις, να γίνουμε όλοι αληθινοί χριστιανοί, είναι ακριβώς η αυτία του κακού που λέει ο Πατροκοσμάς! Αληθινοί χριστιανοί μπορούμε να γίνουμε μόνο εάν μετανοήσουμε! Δεν μετανοούμε όμως όπως βλέπεις αλλά περιμένουμε τον απο μηχανής Μαρμαρωμένο να μας σώσει!

Έχουμε λοιπόν τον Μαρμαρωμένο και τον Καταραμένο ως αντίπαλα δέοι!
Καμία σχέση με χριστιανικό φρόνημα!!!

Ο Πάπας λοιπόν, αυτός ο ''Ιησουίτης'' θα υποταχτεί στην Ορθοδοξία, την αποστατημένη Ορθοδοξία ώστε να πλανήσει την ανθρωπότητα πως τάχα γυρίζει η κατάσταση προς το καλό, και να προσκινηθεί το Θηρίο!!! Αυτό είναι η αιτία του κακού!!!
Συμφωνούμε πως ένα μέρος την Ορθόδοξης εκκλησίας έχει εκφυλιστεί από την πλάνη του οικουμενισμού - σύμφωνα με όσα είπαμε ως τώρα. Όχι όμως ολόκληρη η εκκλησία διότι υπάρχουν μέλη που διαφωνούν με αυτές τις πρακτικές.

Όπως είπες και εσύ :
ενώ υπογράψαμε ένωση θεωρούμε αυτούς αιρετικούς, ενώ ισχυριζόμαστε πως είμαστε ορθόδοξοι, ξητάμε συνεχώς ευεργεσίες απο τους ''αιρετικούς'', ενώ είμαστε οι μεγαλύτεροι υποκριτές δείχνουμε με το δάχτυλο τους αιρετικούς!
Αυτά βέβαια ισχύουν για την πλειοψηφία των Ελλήνων, όχι για όλους!
Το τι πρέπει να γίνει για το πρόβλημα του οικουμενισμού δεν είναι κάτι εύκολο να απαντηθεί, πάντως όσο αναφορά την αποτείχιση το συζητάμε εδώ : http://filoumenos.com/forum/viewtopic.php?f=61&t=16523
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Ορθόδοξη Εκκλησία Ελλάδος στη πλάνη του οικουμενισμού ή όχι ;

54
LAPTONAS έγραψε: Συμφωνούμε πως ένα μέρος την Ορθόδοξης εκκλησίας έχει εκφυλιστεί από την πλάνη του οικουμενισμού - σύμφωνα με όσα είπαμε ως τώρα. Όχι όμως ολόκληρη η εκκλησία διότι υπάρχουν μέλη που διαφωνούν με αυτές τις πρακτικές.

Όπως είπες και εσύ :
ενώ υπογράψαμε ένωση θεωρούμε αυτούς αιρετικούς, ενώ ισχυριζόμαστε πως είμαστε ορθόδοξοι, ξητάμε συνεχώς ευεργεσίες απο τους ''αιρετικούς'', ενώ είμαστε οι μεγαλύτεροι υποκριτές δείχνουμε με το δάχτυλο τους αιρετικούς!
Αυτά βέβαια ισχύουν για την πλειοψηφία των Ελλήνων, όχι για όλους!
Λάπτονα, κανένας αρχιερέας δεν αντιστέκεται σε αυτή την προδοσία!
Ένας μόνο είναι η ελπίδα πως αντιστέκεται, ο Πειραιώς, αλλά για όσους είναι ειλικρινείς και αυτός είναι όργανο του αντιχρίστου!

Αυτά έχουν συζητηθεί στα ακόλουθα λίνκ:
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 823#p73823

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 601#p73601

Έφόσον λοιπόν κανένας αρχιερέας δεν αντιστέκεται και ελάχιστοι λαικοί αποτειχίζονται, πώς μπορούμε να λέμε πως η εκκλησία κρατάει την πίστη στον Χριστό;
Άν κρατούσε την πίστη και πίστευε στην κόλαση δεν θα ενεργούσε έτσι!
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Οικουμενισμός - Πανθρησκεία”