ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

1
ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

Εικόνα

Γράφει ο Θύμιος Παπανικολάου
("Ρεσάλτο")

Η πολιτική είναι επίμονη και τιμωρεί σκληρά όσους την περιφρονούν. Μπορεί να γυρίζεις την πλάτη στην πολιτική, αλλά η πολιτική δεν γυρνάει την πλάτη σε κανέναν…
Μέσα στις ανθρώπινες κοινωνίες δεν υπάρχει τίποτα πέραν και έξω από την πολιτική, ούτε η Εκκλησία, το σώμα της και τα ιερατεία της…
Όσοι τοποθετούν της Εκκλησία έξω από την πολιτική είναι και αυτό πολιτική δολιότητα. Η Εκκλησία ΕΞΩ από την πολιτική σημαίνει η Εκκλησία να ασκεί την ΠΟΛΙΤΙΚΗ του καθεστώτος…
Γι’ αυτό και πλέον δόλιοι και υστερικοί εχθροί της Ορθοδοξίας,
αυτοί που απεγνωσμένα αγωνίζονται, σήμερα, να υπονομεύσουν και να αλώσουν την Ορθόδοξη Εκκλησία, ΦΩΝΑΣΚΟΥΝ αγρίως εναντίον του κλήρου, όταν τολμήσει να διατυπώνει κοινωνικό Λόγο που ξεφεύγει από τα καθεστωτικά καλούπια.


Καταλαμβάνονται από υστερία, όλοι αυτοί οι προοδευτικούληδες και ποικιλόχρωμοι υπάλληλοι του καθεστώτος γιατί γνωρίζουν ότι ο Λόγος της Εκκλησίας είναι ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Γνωρίζουν ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει λαϊκές ρίζες, είναι λαϊκή δύναμη, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ μέσα στην κοινωνία.


Αυτή τη δυναμική πολιτική λειτουργία της Ορθοδοξίας θέλουν να ξεδοντιάσουν, να αλώσουν και να υποτάξουν οι δυνάμεις και οι μηχανισμοί του πλανητικού ιμπεριαλισμού, οι μαφίες του χρήματος: Η Νέα Τάξη.


Αυτές οι δυνάμεις, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ δυνάμεις, έχουν βάλει στο στόχαστρο την Ορθοδοξία.


Να, λοιπόν, που αποδεικνύεται από τα ίδια τα πράγματα ότι η Ορθοδοξία δεν είναι πέραν και ΕΞΩ από την ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Η Πολιτική ασχολείται επίμονα, δραστικά, συστηματικά και καθημερινά μαζί της…


Και η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της Νέας Τάξης, σήμερα, είναι άγρια και επιθετική εναντίον της Εκκλησίας, είναι ύπουλη και δόλια υπονομευτική, είναι βιαστική και μοχθηρή: Θέλει το ταχύτερο δυνατόν να αλώσει αυτό το «κάστρο» της ΣΥΝΟΧΗΣ και της ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ της ελληνικής κοινωνίας…


Η Ελλάδα, σήμερα, βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα. Η Νέα Τάξη έχει επιβάλλει την ανοικτή δικτατορία της στον τόπο μας και τους πλέον πωρωμένους δωσίλογους.


ΕΧΕΙ υπό τον έλεγχό της όλους τους μηχανισμούς του κράτους, των κοινοβουλευτικών θεσμών και των κομμάτων. Έχει αλώσει τα πάντα…
Εικόνα
ΤΩΡΑ προχωρεί ανοικτά, προκλητικά και εξίσου δικτατορικά να αλώσει την Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Εκκλησιαστικής γραφειοκρατίας που έχει διαβρώσει και υποτάξει.

Αποκατέστησε και την Τάξη με την εκλογή του Ιερώνυμου.
Εικόνα
ΓΑΠ από τη μια και Ιερώνυμος από την άλλη αποτελούν τις πλέον μοχθηρές δικτατορικές αιχμές της Νέας Τάξης, τους ιμάντες του ακραίου δοσιλογισμού.


Με αυτό το καθεστώς της απροκάλυπτης νεοταξικής, δικτατορικής αχρειότητας,οι πυλώνες της Νέας Τάξης στο εσωτερικό της Ορθόδοξης Εκκλησίας (Βαρθολομαίος- Ιερώνυμος) προωθούν ανενδοίαστα και κυνικά, με δικτατορική αυθάδεια προκλητική, την ισοπέδωση της Ορθόδοξης Εκκλησίας με διαλυτικές προσμίξεις και ύπουλες συζητήσεις με το νεοταξικό οικουμενισμό και το κοσμικό του κράτος: Τον παπισμό!!!


Ο Ιερώνυμος εκτελεί και αυτός, όπως και ο άλλος αξιοθρήνητος δούλος των μηχανισμών του χρήματος, ο ΓΑΠ, «Συμβόλαια θανάτου»: Τα συμβόλαια θανάτου της Ορθόδοξης Εκκλησίας…


Γι’ αυτό προωθήθηκε τόσο σκανδαλωδώς και ωμά ο «μαφιόζος» της Νέας Τάξης: Ο δόλια μοχθηρός δεσπότης Μεσσηνίας…
Εικόνα
Γι’ αυτό ΓΑΠ και Ιερώνυμος έχουν αναπτύξει τέτοιο «έρωτα»: Είναι οι εκλεκτοί και πωρωμένοι «εκτελεστές» των σχεδίων της Νέας Ιμπεριαλιστικής Τάξης…


Άκου ο ΓΑΠ, ο μέγας εχθρός της Εκκλησίας, ο «Αντίχριστος», αγκαλιά με την κορυφή της εκκλησιαστικής πυραμίδας!!!


ΦΥΣΙΚΑ και τα δύο αυτά «ερωτευμένα» και δωσίλογα τέκνα της Νέας Τάξης θα ηττηθούν και θα φύγουν νύχτα και ξεσκούφωτα..


Εκεί, όμως που θα συντριβούν παταγωδώς οι νεοταξικοί σχεδιασμοί θα είναι στο χώρο της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Οι τεχνοκράτες της εξουσίας δεν έχουν, εδώ, υπολογίσει σωστά.


Η Ορθοδοξία δεν αλώνετε ούτε με δικτατορικά διατάγματα, ούτε με δόλιες υπονομεύσεις, ούτε με πραξικοπήματα της γραφειοκρατικής της ιεραρχίας.


ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος για να έρθει η ήττα των δημίων μας μια ώρα αρχύτερα…


ΟΧΙ άλλες αναβολές!!!


ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΩΣ να ηχήσουν οι σάλπιγγες του αγώνα και της πολιτικής αφύπνισης…

Αναρτήθηκε από ΚΛΑΣΣΙΚΟΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

2
Μα που είναι επιτέλους; Με το χαμό του Χριστόδουλου μονολογούσα "θα μας λείψει στα χρόνια που έρχονται" κι ας γνώριζα όλα όσα του είχαν προσάψει....Δε θα κατέβαζε όλο τον κόσμο στους δρόμους;Θα πέρναγε η τρόικα και το μνημόνιο τόσο εύκολα; Αμέσως αφού είχε εκλεγεί ο Ιερώνυμος τον άκουσα στην τηλεόραση να απαντάει σε κάποια ερώτηση ότι "η εκκλησία δεν είναι ηθικοπλαστικό ίδρυμα" και σκέφτηκα "άιντε άρχισαν τα όργανα"... Ας μη χάνουμε όμως την ελπίδα και το θάρρος μας,το πρώτο βήμα έγινε κι αυτό δεν είναι άλλο από την ορθή "μετάφραση" της πραγματικότητας που μας περιβάλλει.Όντως ήρθε ο καιρός να αναλλάβουν δράση οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος....Μόνο που θα με κάνουν ν'αναρωτηθώ "μα που είναι επιτέλους και κυρίως ποιοι είναι;".....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

3
Μόνο που θα με κάνουν ν'αναρωτηθώ "μα που είναι επιτέλους και κυρίως ποιοι είναι;".....
Εμεις Τηλέμαχε ,εμεις.Και οσοι απο τον κληρο δεν εχουν προσκυνήσει.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

4
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Μα που είναι επιτέλους; Με το χαμό του Χριστόδουλου μονολογούσα "θα μας λείψει στα χρόνια που έρχονται" κι ας γνώριζα όλα όσα του είχαν προσάψει....Δε θα κατέβαζε όλο τον κόσμο στους δρόμους;Θα πέρναγε η τρόικα και το μνημόνιο τόσο εύκολα; Αμέσως αφού είχε εκλεγεί ο Ιερώνυμος τον άκουσα στην τηλεόραση να απαντάει σε κάποια ερώτηση ότι "η εκκλησία δεν είναι ηθικοπλαστικό ίδρυμα" και σκέφτηκα "άιντε άρχισαν τα όργανα"... Ας μη χάνουμε όμως την ελπίδα και το θάρρος μας,το πρώτο βήμα έγινε κι αυτό δεν είναι άλλο από την ορθή "μετάφραση" της πραγματικότητας που μας περιβάλλει.Όντως ήρθε ο καιρός να αναλλάβουν δράση οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος....Μόνο που θα με κάνουν ν'αναρωτηθώ "μα που είναι επιτέλους και κυρίως ποιοι είναι;".....
ΦΙΛΕ ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΜΕ .ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ ΨΑΧΝΟ .

ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ,ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΙ;;;

ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΓΟΝΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ .

ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΞΥΡΑΦΙ ΜΕ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΞΥΔΙ. ΕΧΩ ΚΑΠΙΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΛΕΣ;

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΗ Ο ΆΛΟΣ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ .

ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ,ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΥΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ .
ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ .

ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ :esc1 :esc2 :tit :help
ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΠΥΓΜΗ \nΤΑΜΠΟΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΙΩΠΗΛΟΙ\nΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΝΤΣΕΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ \nΠΟΛΕΜΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΤΟ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ \nΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΛΗΚΤΡΑ ΣΤΟ ΙΣΧΥΡΟ \nΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ \nΕΧΘΡΟΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ\nΤΟ ΚΡΟΤΑΛΙΣΜΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ \nΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ

Re: ΗΡΘΕ ο καιρός να ενεργοποιηθούν οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος

5
ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Μα που είναι επιτέλους; Με το χαμό του Χριστόδουλου μονολογούσα "θα μας λείψει στα χρόνια που έρχονται" κι ας γνώριζα όλα όσα του είχαν προσάψει....Δε θα κατέβαζε όλο τον κόσμο στους δρόμους;Θα πέρναγε η τρόικα και το μνημόνιο τόσο εύκολα; Αμέσως αφού είχε εκλεγεί ο Ιερώνυμος τον άκουσα στην τηλεόραση να απαντάει σε κάποια ερώτηση ότι "η εκκλησία δεν είναι ηθικοπλαστικό ίδρυμα" και σκέφτηκα "άιντε άρχισαν τα όργανα"... Ας μη χάνουμε όμως την ελπίδα και το θάρρος μας,το πρώτο βήμα έγινε κι αυτό δεν είναι άλλο από την ορθή "μετάφραση" της πραγματικότητας που μας περιβάλλει.Όντως ήρθε ο καιρός να αναλλάβουν δράση οι αγωνιστές του Ορθόδοξου σώματος....Μόνο που θα με κάνουν ν'αναρωτηθώ "μα που είναι επιτέλους και κυρίως ποιοι είναι;".....
ΦΙΛΕ ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΜΕ .ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ ΨΑΧΝΟ .

ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ,ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΙ;;;


ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΓΟΝΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ .

ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΞΥΡΑΦΙ ΜΕ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΞΥΔΙ. ΕΧΩ ΚΑΠΙΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΛΕΣ;

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΗ Ο ΆΛΟΣ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ .

ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ,ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΥΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ .
ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ .

ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ :esc1 :esc2 :tit :help
Οφείλουμε να είμαστε σε εγρήγορση,να περιμένουμε,να ελπίζουμε αλλά και να ανασύρουμε από μέσα μας όλες αυτές τις ιδιότητες του γένους μας,που το έφτασαν ως εδώ.
Η ιστορία μας έχει δείξει ότι από ευ-λαβείς θρήσκοι μπορούμε να μεταβληθούμε σε άριστους......οικοδεσπότες με περισσή φροντίδα στους μουσαφίρ-ηδες.....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικουμενισμός - Πανθρησκεία”