Μπορούμε να φανταστούμε τη 10η Διάσταση;

1
Μπορούμε να φανταστούμε τη 10η Διάσταση;

Κι όμως, όσο δύσκολο και αν ακούγεται αυτό, διάφοροι φυσικοί προτείνουν τρόπους για να το καταφέρουμε. Βέβαια, οι φιλοσοφικές προεκτάσεις που έχει ο τρόπος που προτείνει το ακόλουθο βίντεο, είναι πάρα πολλές και πάρα πολύ παράξενες.

Μια από αυτές τις προεκτάσεις --που δεν χωράνε σε καμιά μέχρι τώρα φιλοσοφία της ανθρωπότητας-- είναι ότι για να καταλάβουμε το σύμπαν μας, δεν φτάνει να πάρουμε υπόψη μας όλες τις πιθανότητές του, αλλά και όλες τις πιθανές αλληλεπιδράσεις του με άλλα... πιθανά σύμπαντα.

Ακούγεται τελείως τρελό και απίστευτο; Το ξέρω πως ναι, αλλά σύμφωνα με τη μοντέρνα φυσική, μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε μια λογική θεωρία που να περιγράφει με «απλό τρόπο» (πόσο βέβαια θα μπορούσε να θεωρηθεί «απλός τρόπος», μια θεωρία που μιλάει για 10 ή 11 διαστάσεις όλες τις φυσικές λειτουργίες του υποατομικού (μικροσκοπικού) αλλά και του αστρικού (μακροσκοπικού) κόσμου. Ναι, χρειάζονται τουλάχιστον 10 ή 11 διαστάσεις!
Δείτε το βίντεο και κάποτε θα συζητήσουμε τις διάφορες προεκτάσεις...



Σαν πρώτη προέκταση θα ήθελα να προσέξετε ότι σε έναν κόσμο 6 ή 7 διαστάσεων, αν δεχτούμε ότι η 4η διάσταση είναι η χρονική, συνυπάρχουμε με όλους τους πιθανούς εαυτούς μας...

Με άλλα λόγια, εσύ που διαβάζεις αυτό το κείμενο, συνυπάρχεις, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, με αμέτρητους κλώνους σου που κάπου στο πολυδιαστασιακό σύμπαν ζούνε τις δικές τους ζωές, αλλά εξακολουθούνε να είναι «εσύ»...

Είναι άραγε πραγματικά δύσκολο να το καταλάβουμε αυτό; Μήπως όμως το ζούμε ήδη;
Ούτως ή άλλως, όλοι οι «άλλοι» άνθρωποι, δεν είναι εκδοχές του «Εγώ» μας;
Δεν ζούμε παρέα με αμέτρητες εκδοχές μας;
Δεν είσαι Εγώ και δεν είμαι Εσύ;

Άραγε, τι παράξενα φιλοσοφικά μυστικά κρύβονται σ' αυτές τις σκέψεις; Ποιος θα μπορέσει κάποτε να τα βάλει σε λόγια; Θα υπάρχει άραγε σε κάποιο απροσδιόριστο μέλλον μια ανθρωπότητα που θα ζει βάσει αυτών των σκέψεων;
Αν ναι, τι άποψη θα είχε αυτή η ανθρωπότητα για εμάς, που ζούμε αποκομμένοι από τους εαυτούς μας;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επιστήμες”