Re: Aπορίες και προβλήματα

11
το code ειναι για να βαζεις καποιο λινκ π.χ. οταν δεν θελεις να κανει κάποιος κλικ ,απλά να υπάρχει σαν λινκ.

π.χ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.filoumenos.com
Πώς να κάνω το κείμενο μου έντονο, πλάγιο και υπογραμμισμένο

Το BBCode περιλαμβάνει εντολές οι οποίες επιτρέπουν με γρήγορο τρόπο να αλλάξουμε τον βασικό χαρακτήρα του κειμένου. Αυτό το πετυχαίνουμε με τους εξής τρόπους:

* Για να πετύχετε έντονο κείμενο περικλείστε το με τα

Κώδικας: Επιλογή όλων

[b][/b]
, πχ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

   [b]Γεια σας[/b]
θα εμφανίζεται: Γεια σας
* Για υπογραμμισμένο κείμενο χρησιμοποιήστε

Κώδικας: Επιλογή όλων

[u][/u]
, για παράδειγμα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[u]Καλή μέρα[/u]
θα εμφανίζεται: Καλή μέρα
* Για πλάγια γραφή
, π.χ.

Αυτό είναι

Κώδικας: Επιλογή όλων

[i]Καταπληκτικό![/i]
θα εμφανισθεί ως: Αυτό είναι Καταπληκτικό!

Σύνδεσμος για άλλη διεύθυνση


Ο BBCode της phpBB υποστηρίζει διάφορους τρόπους δημιουργίας συνδέσμων (URLs).

* Ο πρώτος από αυτούς χρησιμοποιεί τις εντολές

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url][/url]
, οτιδήποτε και αν πληκτρολογήσετε μετά το = θα το αναγκάσει να συμπεριφέρεται ως σύνδεσμος (URL). Ως παράδειγμα, για να δημιουργήσουμε σύνδεσμο για το phpBB.com χρησιμοποιήστε :

Κώδικας: Επιλογή όλων

   [url=http://www.phpbb.com/]Επισκεφτείτε την ομάδα phpBB![/url]
Αυτή η γραμμή θα εμφανιστεί ως, Επισκεφτείτε την ομάδα phpBB Θα προσέξετε ότι ο σύνδεσμος ανοίγει ένα νέο παράθυρο, με αυτόν τον τρόπο το μέλος μπορεί να συνεχίσει την περιήγηση του στην Δ. Συζήτηση εφόσον το επιθυμεί.
* Εάν θέλετε ο σύνδεσμος να εμφανίζεται πλήρης συντακτικά, απλά γράψτε:

http://www.phpbb.com/[/ url] Αυτ ... phpbb.com/
* Επιπρόσθετα οι δυνατότητες του phpBB προσφέρουν μια δυνατότητα η οποία ονομάζετε Magic Links, με αυτήν την δυνατότητα μπορούμε να μετατρέψουμε τις συντακτικά σωστά γραμμένες τοποθεσίες σε σύνδεσμο (URL) χωρίς να χρειάζεται να ορίζουμε επιπλέον εντολές ούτε καν το πρόθεμα http://. Για παράδειγμα γράφοντας http://www.phpbb.com μέσα στο μήνυμα σας αυτόματα σας οδηγεί στη διεύθυνση http://www.phpbb.com ως σύνδεσμος διαβάζοντας το μήνυμα σας.
* Η δυνατότητα αυτή εφαρμόζετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και για τις email διευθύνσεις, για παράδειγμα:

no_one@domain.gr




» Δημιουργία λίστας χωρίς αρίθμηση
Το BBCode υποστηρίζει δύο τύπους λίστας με αρίθμηση ή με κουκκίδες. Οι εντολές αυτές είναι πανομοιότυπες με τις αντίστοιχες εντολές της HTML. Μια λίστα με κουκκίδες εμφανίζει τις γραμμές του κειμένου την μία κάτω από την άλλη έχοντας μπροστά της μια κουκκίδα. Η δημιουργία της επιτυγχάνεται με την εντολή
    διαχωρίζοντας το κάθε τμήμα της λίστας με το [*]. Ως παράδειγμα, θέλουμε μια λίστα με τα αγαπημένα μας χρώματα:

    Κώδικας: Επιλογή όλων

    [list]
    [*]Κόκκινο
    [*]Μπλε
    [*]Κίτρινο[/list]
    Θα εμφανίζεται ως εξής:
    • Κόκκινο
    • Μπλε
    • Κίτρινο

    » Δημιουργία λίστας με αρίθμηση
    Ο δεύτερος τύπος αρίθμησης σου δίνει τον έλεγχο στο τι εμφανίζεται στην αρχή της γραμμής της λίστας. Οι εντολή που χρησιμοποιούμε είναι η
      για να έχουμε αριθμητικό πρόθεμα ή αντίστοιχα
        για να έχουμε αλφαβητικό πρόθεμα. Χρησιμοποιούμε όπως και στην λίστα χωρίς αρίθμηση τις εντολές [*]για να ορίσουμε τα τμήματα του κειμένου τα οποία δημιουργούν την λίστα. Για παράδειγμα:

        Κώδικας: Επιλογή όλων

        [list= 1]
        [*]Να πληρώσω τον λογαριασμό
        [*]Να αγοράσω γάλα του παιδιού
        [*]Να πετάξω τον υπολογιστή μου[/list]
        θα εμφανίσει το ακόλουθο:
        1. Να πληρώσω τον λογαριασμό
        2. Να αγοράσω γάλα του παιδιού
        3. Να πετάξω τον υπολογιστή μου

        Στοίχιση

        align,οπου μετα το = στο tag

        Κώδικας: Επιλογή όλων

        [align=][/align]
        βαζεις center,left,right

        Στο κεντρο test αριστερα test δεξια test
        hsimg

        Oταν μια εικόνα ειναι πολυ μεγάλη αντι να βαζεις τα Tag

        Κώδικας: Επιλογή όλων

        [img][/img]
        ,βάζεις τα

        Κώδικας: Επιλογή όλων

        [hsimg][/hsimg]
        ετσι η εικόνα μικραίνει και σου βγάζει να κάνεις zoοm για να την εμφανίσε ολοκληρη.

        scribd

        για να βάζεις κεμενα απο το http://www.scribd.com/

        [Scribd]Ταυτότητα εγγράφου# κλειδί#[/Scribd],Που την παίρνεις απο το embed doc στα αριστερα το βιβλίο,πατας wordpress Και σου βγαζει π.χ. αυτο [scribd id=47889118 key=key-18022bbfl7hmysh0j14 mode=list] στα tag[Scribd][/Scribd] αναμεσα βαζεις το id δηλαδη το 47889118,αφηνεις κενο και μετα βαζεις το Κey δηλαδη αυτό key-18022bbfl7hmysh0j14

        Παράδειγμα
        [scribd]47889118 key-18022bbfl7hmysh0j14[/scribd]
        Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
        Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
        Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
        Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

        Τεχνικό πρόβλημα - περίεργο

        13
        Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Από την Κυριακή και μετά δεν μπορώ να συνδεθώ στο φόρουμ από τη γραμμή του σπιτιού μου. Μου βγάζει το κλασσικό μήνυμα ενός σάιτ που είναι πεσμένο.

        Το τσεκάρω και από τις site down σελίδες μου το βγάζει επίσης κάτω.

        Επικοινώνησα με κανα δυο μέλη και μου είπαν ότι μπαίνουν κανονικά. Τώρα που είμαι εκτός σπιτιού από άλλο δίκτυο μπήκα κανονικά. μου φαίνεται πολύ παράξενο όλο αυτό. Ενημερωτικά μπαίνω με cyta. Μήπως έχουν μπλοκάρει κάποιες ip κατά λάθος?
        Σκέφτομαι να κάνω ένα reboot τον ρούτερ αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τί άλλο μπορεί να φταίει. Ενδεχομένως σε λίγο που θα φύγω από εδώ να μην μπορώ πάλι να μπω οπότε οποια σκέψη καλύτερα να μου σταλεί με μειλ.

        Ευχαριστώ

        Re: Aπορίες και προβλήματα

        15
        Προς τους διαχειριστές του φορουμ, κάτι συμβαίνει με τον λογαριασμό μου στο φόρουμ σας και με πετάει συνεχώς έξω, η σύνδεση μου εδώ και πολύ καιρό κάθε φορά που μπαίνω πρέπει να κάνω τουλάχιστον 4-5 φορές Login μέχρι να τελειώσω την περιήγηση μου, δείτε το σας παρακαλώ, ευχαριστώ.

        Re: Aπορίες και προβλήματα

        16
        Όποιος άλλος έχει κάποιο πρόβλημα ας το αναφέρει εδω.
        Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
        Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
        Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
        Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

        Re: Aπορίες και προβλήματα

        18
        Αφου συνδεθείς,έχει κουμπί που λέει μεταφόρτωση,αν δεν στο ανεβάζει,πρέπει να σου γραφει τον λόγο.
        Τι σου γράφει.
        Eπίσης εξαρτάται τι μέγεθος έχει το βίντεο και αν ο λογαριασμός σου έχει την δυνατότητα να ανεβάζει πάνω απο 15 λεπτά βίντεο.
        Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
        Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
        Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
        Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
        Απάντηση

        Επιστροφή στο “Πίνακας ανακοινώσεων”

        cron