"Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

1
"Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδόνων Φιλίππου στο Μοναστήρι."





Εικόνα




Εικόνα



Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα





Δημοσιεύουμε φωτογραφίες από το μνημείο-πλατεία που διαμορφώνουν οι Σκοπιανοί στο Μοναστήρι (Μπίτολα το ονομάζουν) Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται η πλατεία (με 2 σειρές ασπίδων δεξιά και αριστερά του μνημείου). Στα δεξιά υπάρχει το τζαμί (διακρίνεται ο μιναρές)! Και αν προσέξετε, το "χρυσό" στεφάνι στην πρόσοψη του μνημείου.
Και κανα παγκάκι και ένα μοντέρνο συντριβάνι...
Αληθινός αχταρμάς!Από τη μια είναι να γελάει κανείς όταν ένα τεχνητό μόρφωμα-συνοθήλευμα όπως είναι το κράτος των Σκοπίων προσπαθεί να αποκτήσει εθνική υπόσταση παραχαράσοντας την ιστορία.

από την άλλη ...

που είναι οι αντιδράσεις της επίσημης ελληνικής πολιτείας (Κυβέρνησης και πολιτικών κομμάτων);
Το Μοναστήρι (Μπίτολα) απέχει μόλις λίγα χιλιόμετρα από τα ελληνοσκοπιανά σύνορα (φυλάκιο της Νίκης στη Φλώρινα) και η πλατεία τους συνεχίζει να είναι υπό διαμόρφωση (φαίνονται οι σκαλωσιές).
Ας κάνουν τον κόπο και οι ίδιοι να διαπιστώσουν την αυθεντικότητα των παραπάνω φωτογραφιών.


Η Σκοπιανή ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΗ-ΑΛΥΤΡΩΤΙΚΗ προπαγάνδα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.
Οι έλληνες πολιτικοί συνεχίζουν να προσπάθειες εξεύρεσης λύσης για το όνομα με "σύνθετη ονομασία" που θα περιέχει και τον όρο Μακεδονία (απλά εμείς θα λέμε ότι ο προσδιορισμός είναι γεωγραφικός!)


Παρεπιπτόντως ακόμη να βρεθεί χώρος για την τοποθέτηση του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου από το Δήμο Αθηναίων.
Οι εκλογές αργά ή γρήγορα θα γίνουν κύριοι της ΝΔ (και των λοιπών κομμάτων της "συναίνεσης").
Όλα εδώ πληρώνονται.



http://antiparakmi.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

2
emman έγραψε:"Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδόνων Φιλίππου στο Μοναστήρι."





Εικόνα




Εικόνα



Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα





Δημοσιεύουμε φωτογραφίες από το μνημείο-πλατεία που διαμορφώνουν οι Σκοπιανοί στο Μοναστήρι (Μπίτολα το ονομάζουν) Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται η πλατεία (με 2 σειρές ασπίδων δεξιά και αριστερά του μνημείου). Στα δεξιά υπάρχει το τζαμί (διακρίνεται ο μιναρές)! Και αν προσέξετε, το "χρυσό" στεφάνι στην πρόσοψη του μνημείου.
Και κανα παγκάκι και ένα μοντέρνο συντριβάνι...
Αληθινός αχταρμάς!Από τη μια είναι να γελάει κανείς όταν ένα τεχνητό μόρφωμα-συνοθήλευμα όπως είναι το κράτος των Σκοπίων προσπαθεί να αποκτήσει εθνική υπόσταση παραχαράσοντας την ιστορία.

από την άλλη ...

που είναι οι αντιδράσεις της επίσημης ελληνικής πολιτείας (Κυβέρνησης και πολιτικών κομμάτων);
Το Μοναστήρι (Μπίτολα) απέχει μόλις λίγα χιλιόμετρα από τα ελληνοσκοπιανά σύνορα (φυλάκιο της Νίκης στη Φλώρινα) και η πλατεία τους συνεχίζει να είναι υπό διαμόρφωση (φαίνονται οι σκαλωσιές).
Ας κάνουν τον κόπο και οι ίδιοι να διαπιστώσουν την αυθεντικότητα των παραπάνω φωτογραφιών.


Η Σκοπιανή ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΗ-ΑΛΥΤΡΩΤΙΚΗ προπαγάνδα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.
Οι έλληνες πολιτικοί συνεχίζουν να προσπάθειες εξεύρεσης λύσης για το όνομα με "σύνθετη ονομασία" που θα περιέχει και τον όρο Μακεδονία (απλά εμείς θα λέμε ότι ο προσδιορισμός είναι γεωγραφικός!)


Παρεπιπτόντως ακόμη να βρεθεί χώρος για την τοποθέτηση του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου από το Δήμο Αθηναίων.
Οι εκλογές αργά ή γρήγορα θα γίνουν κύριοι της ΝΔ (και των λοιπών κομμάτων της "συναίνεσης").
Όλα εδώ πληρώνονται.



http://antiparakmi.blogspot.com
Φτάνει πια με τις ανόητες αντιδράσεις μας. :x

Αφήστε τους ανθρώπους να μας υμνήσουν, κάνοντάς μνημεία, εκδηλώσεις, παρελάσεις και ότι άλλο νομίζουν...Καθήστε χαλαρά και απολαύστε το! :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

3
KostasL έγραψε: Φτάνει πια με τις ανόητες αντιδράσεις μας. :x

Αφήστε τους ανθρώπους να μας υμνήσουν, κάνοντάς μνημεία, εκδηλώσεις, παρελάσεις και ότι άλλο νομίζουν...Καθήστε χαλαρά και απολαύστε το! :cooll
Tι εννοείς KostasL;
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

4
Λέων έγραψε:
KostasL έγραψε: Φτάνει πια με τις ανόητες αντιδράσεις μας. :x

Αφήστε τους ανθρώπους να μας υμνήσουν, κάνοντάς μνημεία, εκδηλώσεις, παρελάσεις και ότι άλλο νομίζουν...Καθήστε χαλαρά και απολαύστε το! :cooll
Tι εννοείς KostasL;
Εννοώ ότι ένα μνημείο προς τιμήν του Έλληνα Φιλίππου δε με χαλάει. :541

Οι άνθρωποι είναι μεγάλοι θαυμαστές μας !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

5
Ούτε εμένα με χαλάει ,αρκει να μην το οικειοποιούνται για δικό τους,πραγμα που είναι και ο σκοπός αυτού του μνημείου,άλλωστε η κάθε χώρα κανει μνημεία των ηρώων της ,σπανίως κάνει αγάλματα και μνημεία ηρώων άλλης χώρας,άρα να υποθέσουμε οτι θεωρούν τον Φίλιππο..δικο τους??
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

6
Σίγουρα τον θεωρούν δικό τους Δομινίκη....Και αυτό είναι κλοπή της Ιστορίας μας.
Πιστεύω ότι εάν ρωτούσαμε οποιοδήποτε άνθρωπο οποιουδήποτε έθνους εάν θαυμάζουνε τον Μ.Αλέξανδρο ή και την αρχαία Ελληνική Ιστορία,σίγουρα θα μας λέγανε ΝΑΙ...Δεν βλέπω όμως άλλο κράτος να στήνει μνημεία δικά μας προς τιμήν μας....
Εγω διαφωνώ απόλυτα μαζί σου ΚostasL,και να ξέρεις ότι δεν χαλάρωνω καθόλου με αυτά που γίνονται στη γείτονα χώρα..Τσιτώνομαι πάρα πολύ...

Εάν δεν σε πειράζει μπορείς να με πείς απο πού είσαι??
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

7
Λέων έγραψε:Σίγουρα τον θεωρούν δικό τους Δομινίκη....Και αυτό είναι κλοπή της Ιστορίας μας.
Πιστεύω ότι εάν ρωτούσαμε οποιοδήποτε άνθρωπο οποιουδήποτε έθνους εάν θαυμάζουνε τον Μ.Αλέξανδρο ή και την αρχαία Ελληνική Ιστορία,σίγουρα θα μας λέγανε ΝΑΙ...Δεν βλέπω όμως άλλο κράτος να στήνει μνημεία δικά μας προς τιμήν μας....
Δε βλέπω με ποιόν τρόπο θα αφελληνίσουν το Φίλιππο. Η ιστορία ναι, διαστρεβλώνεται αλλά τόσο πολύ δύσκολο... :no :flag
Εγω διαφωνώ απόλυτα μαζί σου ΚostasL,και να ξέρεις ότι δεν χαλάρωνω καθόλου με αυτά που γίνονται στη γείτονα χώρα..Τσιτώνομαι πάρα πολύ...
Πως γίνεται εσύ να διαφωνείς απόλυτα μαζί μου, ενώ εγώ συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί σου ? :hmmm

Κι εγώ τσιτωμένος είμαι. Γενικώς, όχι μόνον για το Σκοπιανό ζήτημα.
Το θέμα, συνέλληνα Λέοντα δεν είναι να μη χαλαρώνεις με αυτά που γίνονται στα Σκόπια. Να μη χαλαρώνουμε με αυτά που γίνονται στη χώρα μας είναι όλο το θέμα.
Από μέσα θα πέσει και αυτό το κάστρο.
Εάν δεν σε πειράζει μπορείς να με πείς απο πού είσαι??
Θα σου πω. :cooll
Μένω στη Θεσσαλονίκη, κέντρο, Ροτόντα.
Είμαι από την Κατερίνη. Σε καλύπτει αυτό ?

Εσύ από πού είσαι ? :cooll (αν και το βασικό ερώτημα θα ήταν, τι ψηφίζεις ?)
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

8
Δε βλέπω με ποιόν τρόπο θα αφελληνίσουν το Φίλιππο
Μου επιτρέπεις να σου πω εγω...οπως το καταλαβαινω εγω τουλάχιστον.
Οταν κάνεις ενα αγαλμα ενος ηρωα που δεν είναι της χωρας σου....συνηθως γράφεις ποιος ειναι και απο που καταγεται, σωστα??

Οπως αλλωστε έχουν κάνει και στην επιγραφη.Οταν ομως παντου διακυρρησουν οτι αυτοί είναι οι Μακεδονες και ο Φιλιππος και ο Αλεξανδρος δεν είναι Ελληνες αλλα Μακεδονες,λες και οι Μακεδονες ειναι μια μη Ελληνικη φυλη,λογικο δεν ειανι να επέρχεται ο αφελληνισμος....σαν την ερωτηση που ειχαν κανει σε τηλεοπτικο παιχνίδι στην Αγγλια(αν θυμάμαι καλα),που ρώταγε ποια είναι η καταγωγή του Μεγαλου Αλεξάνδρου...και οι παίχτες απάντησαν..Ελληνική...και τους είπαν λάθος...Μακεδονική..... :ex :ex

Ο αφελληνισμος επέρχεται σιγα σιγα....αν και τώρα οπως έχουν γίνει τα πράγματα ,θα διαμαρτυρομαστε και θα μας λέμε και ρατσιστες!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Οι Σκοπιανοί χτίζουν πλατεία-μνημείο του Βασιλέα των Μακεδό

9
dominique έγραψε: Οταν ομως παντου διακυρρησουν οτι αυτοί είναι οι Μακεδονες και ο Φιλιππος και ο Αλεξανδρος δεν είναι Ελληνες αλλα Μακεδονες,λες και οι Μακεδονες ειναι μια μη Ελληνικη φυλη,λογικο δεν ειανι να επέρχεται ο αφελληνισμος....σαν την ερωτηση που ειχαν κανει σε τηλεοπτικο παιχνίδι στην Αγγλια(αν θυμάμαι καλα),που ρώταγε ποια είναι η καταγωγή του Μεγαλου Αλεξάνδρου...και οι παίχτες απάντησαν..Ελληνική...και τους είπαν λάθος...Μακεδονική..... :ex :ex
Γι'αυτό κι εγώ επιδοκίμασα τη Χολυγουντιανή ταινία "Μέγας Αλέξανδρος" του Όλιβερ Στόουν. Κάποιοι διαμαρτύρονταν και αποδοκίμαζαν. Εγώ πολύ το χάρηκα που δηλώνει ο "Μέγας Αλέξανδρος" Κόλιν Φαρέλ δύο φορές πεντακάθαρα : "Είμαι Έλληνας !!!".

Μακάρι η δύναμη της προπαγάνδας του Χόλυγουντ να χρησιμοποιούνταν για τέτοιους καλούς σκοπούς.

Η ιστορία και η αλήθεια όντως είναι αρκετά ευάλωτες. Σε λίγο ίσως δε μιλάμε καθόλου για ιστορία αλλά για διαμόρφωση κοινής γνώμης για ιστορικά θέματα (βλέπε και "ολοκαύτωμα") μέσω τηλεόρασης, κινηματογράφου και διαδικτύου.
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοσκοπιανά”