Re: ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ;

10
Κύριε Αριστοτέλη, επιτρέψατέ μου την μομφήν.

Ωστόσο, οι ξένοι δεν πιάνουν τόσο υψηλές έννοιες κι έτσι προτιμήθηκε το MACEDONIA IS IN GREECE, το οποίο είναι επίσης ορθό, εάν σκεφτεί κανείς γεωγραφικά διαμερίσματα και σφετερισμούς των Σκοπιανών.

Ορθόν είπατε; Ως προς τι, αγαπητέ; Δεν με εννοήσατε. Αναφέροντας πως εν γεωγραφικόν διαμέρισμα ανήκει εις στην επικράτεια τινός χώρας, δεν αποκλείετε την ύπαρξη δικαίων/αδίκων φωνών περί ανεξαρτησίας. Δια τον μη σκανδαλισμό σας, δεν θα αναφερθώ στην ΤΔΒΚ, αλλά στο κρατίδιο της Βορείου Ιρλανδίας, το οποίον βρίσκεται εντός της Μεγάλης Βρεττάνιας - ορθόν ή σφαλερόν, είπατε;


Μη προτρεχέτω η γλώττα του νοός αγαπητέ. Διότι η γλώττα αυτή, ιδίως των ανίδεων, τείνει πλέον του δέοντος να λασπολογεί

Πλέον "το δέον", προσφιλέστατε γνωμοδότα. Πρόκειται δια κοινότοπον σφάλμα.
Ένας φιλόλογος με πτυχίο Πανεπιστημίου και όχι "εργαστηρίου ελευθέρων σπουδών" θα σας πείσει.
Επί τον υπολοίπων λεχθέντων παρ' υμων, δεν μπορώ παρά να ανταπαντήσω
"'Ώδινεν όρος, έτεκεν... μυν".
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ;

11
Κρίνατε το καταληκτικό κείμενο, χαρακτηρίζοντας το ως λαδόκολλα στο πιο ακριβό πιάτο του εστιατορίου.

Σας ρώτησα λοιπόν έαν έχετε διαβάσει τα πρωτότυπα ελληνικά και Αγγλικά κείμενα, εάν γνωρίζετε από ποιούς συντάχθηκαν, ποιοί τα έλεγξαν πριν δημοσιευθούν, και άλλες παρεμφερείς λεπτομέρειες.

Σας εξήγησα επίσης ότι τα γραφόμενα στην Ελληνική αφίσσα (όπως πχ απόσπασμα από κείμενο του Ίωνα Δραγούμη) είναι άγνωστα στους ξένους, και επειδή ακριβώς στην ενημέρωση αυτών αποσκοπεί η αφίσσα και όχι στην ενημέρωση των Ελλήνων - διότι δε νοείται Έλληνας που να μη γνωρίζει την ιστορία του - προτιμήθηκε εν τέλει το MACEDONIA IS IN GREECE.

Όχι μόνο δεν απαντήσατε στην ερώτηση μου, όχι μόνο δεν έχετε γνώση των αρχικών κειμένων, ωστόσο ως μάρτυρας του Ιεχωβά αποσυναρμολογείτε τα σχόλια μου για να δικαιολογήσετε τις λασπολογίες σας και να βαυκαλίσετε το εγώ σας.

Τα περί Ηνωμένου Βασιλείου (και όχι Μεγάλης Βρετανίας) καλύτερα να τα πείτε σε παιδάκια του νηπιαγωγείου. Μην ξεχάσετε να τους αναφέρετε και για περί Κίνας και Ταιβάν. Είναι βέβαιο ότι ανάμεσα σε αυτά (τα παιδάκια του νηπιαγωγείου) θα βρεθείτε σε γνώριμο έδαφος.

Σε ό,τι αφορά το "δέον", θα σας παραπέμψω σε Σοφοκλή, Ξενοφώντα και Θουκυδίδη.

Τέλος, βουνό που κοιλοπονεί και γεννάει ποντίκια, δεν είναι βουνό. Κάπως αλλιώς το λένε..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοσκοπιανά”