Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

10
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Περίμενα,η αλήθεια είναι, μία πιο......εμπορική-οικονομική απάντηση,αλλά δε πειράζει.
Όμως....ο σουλτάνος έρντο εμάς (δε ξέρω εσείς ποιοι είστε) ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΙ (ούτε σε ανέκδοτο). Η ήπια δε, στάση που αναφέρεις δεν είναι χαρακτηριστικό της σημερινής πεφωτισμένης κυβέρνησης αλλά μόνιμο δεδομένο των τελευταίων δεκαετιών....Τώρα αν περιμένεις "ανάσταση" από την υπάρχουσα εθνομηδενιστική κυβέρνηση μάλλον θα την βιώσεις μόνος (ευτυχώς)......
Κοίταξε, έχω μία πολύ ιδιότυπη προσέγγιση.
Δεν θεωρώ πως οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις μας κατέστρεψαν, αυτό που θεωρώ είναι πως δεν ανταποκρίθηκαν στην κρίση.
Δηλαδή η Ελλάδα βρίσκεται σταθερά σε πορεία πρωταγωνιστή στα ευρωπαικά δεδομένα και αν το δεί κάποιος ανεξάρττα απο το τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια σχετικά με την οικονομική κρίση θα το καταλάβει. Ας κοιτάξουμε τις κρίσεις που περάσαμε να το δούμε. Η Ελλάδα πρίν 100 χρόνια δεν ήταν ούτε η μισή της σημερινής!

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

11
Αγαπητέ κοίταξε,
Δεν υπήρχε κρίση για να ανταποκριθούν οι νεότερες κυβερνήσεις όταν ήρθαν "στα πράματα" (συνειδητά δεν χρησιμοποιώ τον όρο μεταπολίτευση).Δείξε μου μόνο ένα όμως......Που η Ελλάδα βρίσκεται σταθερά σε πορεία πρωταγωνιστή στα ευρωπαικά δεδομένα;....
Όσον αφορά στο τι ήταν ή Ελλάδα (με Βενιζέλο ή Βασιλιά) είναι άλλη ιστορία......
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

12
Θερμή παράκληση.......μην ξεφύγουμε από τα LIDL
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

13
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Αγαπητέ κοίταξε,
Δεν υπήρχε κρίση για να ανταποκριθούν οι νεότερες κυβερνήσεις όταν ήρθαν "στα πράματα" (συνειδητά δεν χρησιμοποιώ τον όρο μεταπολίτευση).Δείξε μου μόνο ένα όμως......Που η Ελλάδα βρίσκεται σταθερά σε πορεία πρωταγωνιστή στα ευρωπαικά δεδομένα;....
Όσον αφορά στο τι ήταν ή Ελλάδα (με Βενιζέλο ή Βασιλιά) είναι άλλη ιστορία......
Η Ελλάδα αποτελεί ισότιμο πρωταγωνιστικό μέλος και φωτεινό παράδειγμα του αντίπαλο πόλου του ευρωπαικού κατεστημένου που λυμαίνεται τις ευρωπαικές αξίες και επιβάλει νοοτροπίες βάρβαρες και ξένες στον ευρωπαικό πολιτισμό και φέρει τον μεσαίωνα! Για άλλη μιά φορά!

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

14
Η Ελλάδα αποτελεί ισότιμο πρωταγωνιστικό μέλος και φωτεινό παράδειγμα του αντίπαλο πόλου του ευρωπαικού κατεστημένου που λυμαίνεται τις ευρωπαικές αξίες και επιβάλει νοοτροπίες βάρβαρες και ξένες στον ευρωπαικό πολιτισμό και φέρει τον μεσαίωνα! Για άλλη μιά φορά!
Αυτό,ναι,συμφωνούμε θα έπρεπε να ισχύει......αλλά ακόμα περιμένω περιπτώσεις στις οποίες ισχύει.Έχεις κάποιες να μου αναφέρεις;
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

15
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
Η Ελλάδα αποτελεί ισότιμο πρωταγωνιστικό μέλος και φωτεινό παράδειγμα του αντίπαλο πόλου του ευρωπαικού κατεστημένου που λυμαίνεται τις ευρωπαικές αξίες και επιβάλει νοοτροπίες βάρβαρες και ξένες στον ευρωπαικό πολιτισμό και φέρει τον μεσαίωνα! Για άλλη μιά φορά!
Αυτό,ναι,συμφωνούμε θα έπρεπε να ισχύει......αλλά ακόμα περιμένω περιπτώσεις στις οποίες ισχύει.Έχεις κάποιες να μου αναφέρεις;
Τι εννοείς θα έπρεπε; Ισχυρή θεωρώ την Ελλάδα σε αυτή τη θέση έναντι του ''σκότους των αγωρών''

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

16
Ο Ελληνισμός συρρικνώνεται συνεχώς εδώ και αιώνες κι εμείς είμαστε ευτυχείς (ως γύφτικα σκεπάρνια ή ηλίθιοι πίθηκοι) με την περίεργη (τουλάχιστον) και αμφιλεγόμενη ιδέα της Ευρωπαικής ενοποίησης.Όμως πες μου σε παρακαλώ πως εξαργυρώνεται αυτό με εθνικά κριτήρια,εφόσον θεωρείς ότι όλα είναι καλά ειδικά με την παρούσα κυβέρνηση.Σε παρακαλώ όμως,όχι άλλη γενικολογία-θεωρητικολογία.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

17
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Ο Ελληνισμός συρρικνώνεται συνεχώς εδώ και αιώνες κι εμείς είμαστε ευτυχείς (ως γύφτικα σκεπάρνια ή ηλίθιοι πίθηκοι) με την περίεργη (τουλάχιστον) και αμφιλεγόμενη ιδέα της Ευρωπαικής ενοποίησης.Όμως πες μου σε παρακαλώ πως εξαργυρώνεται αυτό με εθνικά κριτήρια,εφόσον θεωρείς ότι όλα είναι καλά ειδικά με την παρούσα κυβέρνηση.Σε παρακαλώ όμως,όχι άλλη γενικολογία-θεωρητικολογία.
Με το γεγονός πως βρισκόμαστε νηφάλιοι σε πολιτικά σταθερή κατάσταση, ειδικά αποδεικνύοντάς το με την κρίση που περνάμε, γνωρίζοντας τις δυνατότητές μας αλλά και τους κινδύνους που ελοχεύουν, και αυτό είναι αξία που θα εξαργυρωθεί κάποια στιγμή νομοτελειακά! Καί εξαργυρώνεται ήδη με τη ραγδαία αύξηση του τουρισμού!

Re: MΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ LIDL - ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

18
Φεύγοντας στο εξωτερικό η αφρόκρεμα,μην επιτρέποντας στην εδώ αφρόκρεμα να παράξει, και με κάποια αρκετά δις που χρωστάει το κράτος στους ιδιώτες (αλλά συγχρόνως απαιτεί από τους ίδιους να πληρώνουν κανονικά) πρέπει να νοιώθουμε νηφάλια ευτυχισμένοι:Κι αν μας "κεράσει" ο γείτονας μία κρίση, εμείς θα του πούμε ότι είμαστε πολύ ισχυροί λόγω τουρισμού,που θα εξαφανιστεί όμως άμεσα μαζί με τις επενδύσεις........
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιντεάκια για τη Νέα Τάξη”