π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

1
ο πατέρας Ευάγγελος μιλάει για το θέμα της Κιβωτού και τη δίκη του π. Αντωνίου



για να δείτε τι πόλεμο μπορεί να κάνει το δημοσιογραφικό κατεστημένο σε έναν άνθρωπο αν αυτό εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

2
Πολύ υποστήριξη στον πάτερ Αντώνιο υπάρχει αλλά εξήγηση για την ακόλουθη κατηγορία δεν βρίσκω.

Κιβωτός του Κόσμου: Οκτώ χρόνια ανέπαφος ο λογαριασμός μισθοδοσίας του πατέρα Αντωνίου

Στον συγκεκριμένο λογαριασμό εντοπίστηκαν συνολικά 120.000 ευρώ - Οι έρευνες στα οικονομικά τής «Κιβωτού του Κόσμου» και των υπευθύνων της συνεχίζονται και οι εκπλήξεις διαδέχονται η μία την άλλη.

Ουδεμία ανάληψη έκανε από το λογαριασμό μισθοδοσίας του ο πατέρας Αντώνιος την τελευταία οκταετία, όπως προκύπτει από τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή της η Αρχή για το Ξέπλυμα Μαύρου Χρήματος, εν μέσω ραγδαίων εξελίξεων στην υπόθεση της «Κιβωτού του Κόσμου».

https://www.in.gr/2022/11/29/greece/kiv ... oniou/amp/
 

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

3
Τα είχε σε λογαριασμό χωρίς να τα χρησιμοποιεί. Από εκεί φαίνεται και ότι δεν είναι κερδοσκόπος όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι, διότι οποιοσδήποτε με στοιχειώδη γνώση οικονομικών γνωρίζει ότι όταν έχεις τα λεφτά σου στην τράπεζα στα τρώει ο πληθωρισμός. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

4
LAPTONAS έγραψε: 11 Απρ 2024, 03:34 Τα είχε σε λογαριασμό χωρίς να τα χρησιμοποιεί. Από εκεί φαίνεται και ότι δεν είναι κερδοσκόπος όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι, διότι οποιοσδήποτε με στοιχειώδη γνώση οικονομικών γνωρίζει ότι όταν έχεις τα λεφτά σου στην τράπεζα στα τρώει ο πληθωρισμός. 
Δεν απαντάται όμως με τι χρήματα ζούσε τα 8 χρόνια ο πάτερ Αντώνιος. 
Δεν πειράζει όμως, έτσι κι έτσι είχα πάψει να ασχολούμαι και καλά έκανα όπως αποδυκνειεται και παλι. Θα περιμένω να κριθεί από την δικαιοσύνη. 

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

5
aetos64 έγραψε: 11 Απρ 2024, 09:40
LAPTONAS έγραψε: 11 Απρ 2024, 03:34 Τα είχε σε λογαριασμό χωρίς να τα χρησιμοποιεί. Από εκεί φαίνεται και ότι δεν είναι κερδοσκόπος όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι, διότι οποιοσδήποτε με στοιχειώδη γνώση οικονομικών γνωρίζει ότι όταν έχεις τα λεφτά σου στην τράπεζα στα τρώει ο πληθωρισμός. 
Δεν απαντάται όμως με τι χρήματα ζούσε τα 8 χρόνια ο πάτερ Αντώνιος. 
Δεν πειράζει όμως, έτσι κι έτσι είχα πάψει να ασχολούμαι και καλά έκανα όπως αποδυκνειεται και παλι. Θα περιμένω να κριθεί από την δικαιοσύνη. 
Αν είναι μισθωτός, όπως όλοι οι ιερείς, τότε από το μισθό του. Ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα Αετέ. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

7
Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μόνη πηγή εισοδήματος είναι ο κρατικός μισθοδοσίας. Ένας ιερέας μπορεί να λαμβάνει και χρήματα σε μετρητά,  ως φιλοδώρημα, και να ζει από αυτά. Αυτό εννοούν όταν λένε για ξέπλυμα μαύρου χρήματος ; Γιατί δε νομίζω να λάμβανε χρήματα για οτιδήποτε άλλο, θα το είχαν δημοσιεύσει τα κανάλια. Υπάρχει καμία απόδειξη στις κατηγορίες που το γίνονται ότι είχε εισοδήματα από παράνομες δραστηριότητες;

 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

8
LAPTONAS έγραψε: 12 Απρ 2024, 13:09 Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μόνη πηγή εισοδήματος είναι ο κρατικός μισθοδοσίας. Ένας ιερέας μπορεί να λαμβάνει και χρήματα σε μετρητά,  ως φιλοδώρημα, και να ζει από αυτά. Αυτό εννοούν όταν λένε για ξέπλυμα μαύρου χρήματος ; Γιατί δε νομίζω να λάμβανε χρήματα για οτιδήποτε άλλο, θα το είχαν δημοσιεύσει τα κανάλια. Υπάρχει καμία απόδειξη στις κατηγορίες που το γίνονται ότι είχε εισοδήματα από παράνομες δραστηριότητες;


 
Εμένα προσωπικά μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως διαχειριζόταν τόσα χρήματα και δεν έβαλε χέρι σε αυτά. Εδώ σε μια εκκλησία με τους επιτρόπους ο Πάπας δεν δίνει λογαριασμό πέραν του παγκαρίου και δεν ανοίγει ρουθούνι..

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

9
aetos64 έγραψε: 12 Απρ 2024, 13:36
LAPTONAS έγραψε: 12 Απρ 2024, 13:09 Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μόνη πηγή εισοδήματος είναι ο κρατικός μισθοδοσίας. Ένας ιερέας μπορεί να λαμβάνει και χρήματα σε μετρητά,  ως φιλοδώρημα, και να ζει από αυτά. Αυτό εννοούν όταν λένε για ξέπλυμα μαύρου χρήματος ; Γιατί δε νομίζω να λάμβανε χρήματα για οτιδήποτε άλλο, θα το είχαν δημοσιεύσει τα κανάλια. Υπάρχει καμία απόδειξη στις κατηγορίες που το γίνονται ότι είχε εισοδήματα από παράνομες δραστηριότητες;




 
Εμένα προσωπικά μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως διαχειριζόταν τόσα χρήματα και δεν έβαλε χέρι σε αυτά. Εδώ σε μια εκκλησία με τους επιτρόπους ο Πάπας δεν δίνει λογαριασμό πέραν του παγκαρίου και δεν ανοίγει ρουθούνι..
 
 
Για παράδειγμα μια σωστή παρουσίαση της διαχείρισης μιας ενορίας είναι όπως αυτή εδώ
Πόσες από τις μικρές ενορίες το κάνουν; 
Εδώ κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξουν μεγαλύτεροι έλεγχοι από το κράτος. Να μην τους αφήσουν σε χλωρό κλαρί..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube video-Συλλογή”

cron