Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

2
:good
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

4
Ο φίλος Μυκονιάτο μάλλον δεν ήθελε να αναρτήσουμε το βίντεό του!
Ακολουθήστε το λίνκ για να το δείτε στο youtube!
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

6
Ο φίλος Μυκονιάτο μάλλον δεν ήθελε να αναρτήσουμε το βίντεό του!
Ακολουθήστε το λίνκ για να το δείτε στο youtube!


Αυτα ειναι που δεν μου αρεσουν και με κανουν να απορω. Σκοπος ολων μας ειναι να μαθει οσο περισσοτερος κοσμος γινεται ολα οσα μας κρυβουν οι κυβερνωντες. Οσο περισσοτερο κυκλοφορουν τα βιντεακια τοσο περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να πληροφορηθουμε τα καθεκαστα. Αυτος ο περιορισμος της αποκλειστικοτητας δεν βοηθα!
Τον φιλο Μυκονιατο και την Vasoula2908 δεν τους εμαθα απο το youtube αλλα απο blogs! Μετα ψαχτηκα και ειδα ολα τους τα βιντεο.
Οι πρωτοι που θα τσιπαριστουν θα ειναι οι παππαδες!

Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

7
Δεν το απενεργιοιησε ο mykoniato αλλα το youtube.

Δειτε στα σχολια του βιντεου τι γραφει:
δεν την έβγαλα, μου το απαγόρεψε το youtube epeiδή έχει copyrtight claim. Εαν δεν θες να δωσεις το url τότε να το ανεβάσω αλλου και να σου στείλω κωδικα
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

8
Αναλογίζομαι το παρελθόν (όχι και τόσο μακρινό) όπου, όντως, όποιος τολμούσε ν’αναφερθεί σε τέτοιου είδους ζητήματα,αντιμετώπιζε την χλεύη της ομήγυρης και την μοναξιά του γραφικού.
Οι περισσότεροι από μας (πέρι των 40 ετών) έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με τα αποτελέσματα μιας παιδείας,όπου η αγάπη προς την Πατρίδα θεωρείται φασισμός και ρατσισμός.
Έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι με την γελοιοποίηση,που επιβάλλουν τα καθεστωτικά ΜΜΕ μέσω κάθε σκηνοθετίσκου,των αξιών της Ιστορίας μας και της Πίστης μας στο Θεό,ως πολιτικά ορθές επιλογές.
Το τοπίο από τότε έχει αλλάξει προς το καλίτερο(;)…
Πανσπερμία πληροφοριών (βιβλία,blogs κλπ) είχαν σαν αποτέλεσμα την δημιουργία πολιτών περισσότερο «ψιλιασμένων».
Η πολυπόθητη αφύπνιση ίσως και να είναι σήμερα γεγονός (πάντα τηρουμένων των αναλογιών).
Πιο πολύ όμως θα ήθελα να σταθώ στην μετά-αφύπνισης εποχή.
Στην εποχή αυτή λοιπόν απουσιάζει κάτι τόσο σημαντικό όσο και βασικό:
Πρωτίστως λείπει αυτή η φωνή που θα δηλώσει το σύνολο της αντίδρασης των πολιτών με κριτήρια εθνικά και μόνο.
Λείπει ο άνθρωπος,εκείνος – σαφώς και οραματίζομαι έναν χαρισματικό ηγέτη – ο οποίος θα καταφέρει να εκφράσει την πίκρα και την απογοήτευση του ελληνικού λαού.
Εκείνος που θα καταφέρει να ενώσει όλες τις δημιουργικές φωνές προσδίδοντας έτσι στη λέξη «ελπίδα» ρεαλισμό και αισιοδοξία.
Μόνο μία καθαρή και ενωτική φωνή θα ξεριζώσει μεμιάς ό,τι οι επίβουλοι τόσα χρόνια έσπερναν.
Στο μυαλό μου έρχεται η μορφή του Αρχ. Χριστόδουλου ως του τελευταίου (;) χαρισματικού ηγέτη πατριώτη.
Λόγια και φράσεις του παίρνουν ξεχωριστή σημασία και αποκτούν άλλη βαρύτητα..ενόσω, εμείς έχουμε γίνει θεατές αλλά και πρωταγωνιστές στον σημερινό παραλογισμό.
Την ημέρα που εκοιμήθη είχα ψιθυρίσει μονολογώντας : «θα μας λείψει»….



Ίσως κι λίγο εκτός θέματος,αλλά θα έσκαζα αν δε τα έγραφα.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Ποιές είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όταν θέλουμε να αφυπνίσουμε κάποιον;

9
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Αναλογίζομαι το παρελθόν (όχι και τόσο μακρινό) όπου, όντως, όποιος τολμούσε ν’αναφερθεί σε τέτοιου είδους ζητήματα,αντιμετώπιζε την χλεύη της ομήγυρης και την μοναξιά του γραφικού.
Οι περισσότεροι από μας (πέρι των 40 ετών) έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με τα αποτελέσματα μιας παιδείας,όπου η αγάπη προς την Πατρίδα θεωρείται φασισμός και ρατσισμός.
Ρε συ, εγώ 'ημουν "αριστεριστής" και φλερτάριζα με τον "αναρχικό" χώρο, "οικολόγος" από τα 14, "αντιρατσιστής" από τότε επίσης...και πάει λέγοντας...

Και να'μαι σήμερα εδώ, ενώ έπρεπε να είμαι σε καμμιά ΜΚΟ και να καθοδηγώ αφελείς νεαρούς "ιδεολόγους"...
Πιο πολύ όμως θα ήθελα να σταθώ στην μετά-αφύπνισης εποχή.
Στην εποχή αυτή λοιπόν απουσιάζει κάτι τόσο σημαντικό όσο και βασικό:
Πρωτίστως λείπει αυτή η φωνή που θα δηλώσει το σύνολο της αντίδρασης των πολιτών με κριτήρια εθνικά και μόνο.
Λείπει ο άνθρωπος,εκείνος – σαφώς και οραματίζομαι έναν χαρισματικό ηγέτη – ο οποίος θα καταφέρει να εκφράσει την πίκρα και την απογοήτευση του ελληνικού λαού.
Εκείνος που θα καταφέρει να ενώσει όλες τις δημιουργικές φωνές προσδίδοντας έτσι στη λέξη «ελπίδα» ρεαλισμό και αισιοδοξία.
Μόνο μία καθαρή και ενωτική φωνή θα ξεριζώσει μεμιάς ό,τι οι επίβουλοι τόσα χρόνια έσπερναν.
Πολύ σωστά εντόπισες, το βασικότερο πρόβλημα που έχουμε...

Το κακό είναι ότι ο ανιψιός μου, αν και έχει τα προσόντα και προορίζεται για ηγέτης, είναι μόλις 5 μηνών...Υπομονή...Μπορεί να βρεθεί κάποιος που θα γεφυρώσει αυτό το μοιραίο χρονικό χάσμα... :cooll
Στο μυαλό μου έρχεται η μορφή του Αρχ. Χριστόδουλου ως του τελευταίου (;) χαρισματικού ηγέτη πατριώτη.
Λόγια και φράσεις του παίρνουν ξεχωριστή σημασία και αποκτούν άλλη βαρύτητα..ενόσω, εμείς έχουμε γίνει θεατές αλλά και πρωταγωνιστές στον σημερινό παραλογισμό.
Την ημέρα που εκοιμήθη είχα ψιθυρίσει μονολογώντας : «θα μας λείψει»….
Ο Χριστόδουλος στην αρχή μου την έσπαγε και τον αμφισβητούσα...Τότε ακόμη έτρωγα και κάμποση από την προπαγάνδα, αμάσητη...

Τελικά κι εγώ εκείνη την ημέρα, πρόσθεσα το δικό μου ψίθυρο σε αυτό το βουητό..."Θα μας λείψει"...Μας λείπει...Και νομίζω ότι θα μας λείψει περισσότερο στο μέλλον...Κρίμα γιατί δεν ήταν πολύ μεγάλος θα μπορούσε να είναι κοντά μας για 20 τουλάχιστον χρόνια ακόμη...
Ίσως κι λίγο εκτός θέματος,αλλά θα έσκαζα αν δε τα έγραφα.
Όταν σε σκάει κάτι να το γράφεις...Συνήθως σκάει κι εμάς... :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιντεάκια για τη Νέα Τάξη”