Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

28
1)Εχεις βρει κανενα πνευματικο που δινει ευλογια στο να παρουμε τα οπλα και να σκοτωσουμε αυτους που θεωρουμε απο το πολιτικο κοσμο οτι φταινε ;
Είπα κάτι τετοιο,αν είναι να μην καταλαβαινόμαστε,καλύτερα να μην συζητάμε.

Σου ξαναβάζω τι είπα
Δεν ξέρω τι έχει γράψει ο άλλος που αναφέρεις,ούτε λέω να βγάλουμε τα όπλα και να σκοτώνουμε,ούτε να βγούνε οι κρεμάλες που λένε οι άλλοι,για να μην παρεξηγηθώ ,αλλά πιστεύω οτι έχουμε φτάσει στην άλλη άκρη της απόλυτης χλιαρότητας...
george1 έγραψε: 2)Εχεις δει την εκκλησια να ευλογει ενα τετοιο αγωνα οπως εκανε το 1821 που επικαλεισαι ;
Συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα σε καθε δημοσιευση που κανω βλεπω το ποσο τεραστιο ειναι το προβλημα που παρουσιαζω.
Μην βγάζεις συμπεράσματα.

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... E%B5%CE%AF

Ο κανόνας ιγ΄ (13), «Περί των εν πολέμοις φονευσάντων», αφορά σαφώς αμυντικούς πολέμους και γράφει: «Τους εν πολέμοις φόνους οι Πατέρες ημών εν τοις φόνοις ουκ ελογίσαντο, εμοί δοκεί συγγνώμην διδόντες τοις υπέρ σωφροσύνης και ευσεβείας αμυνομένοις. Τάχα δε καλώς έχει συμβουλεύειν, ως τας χείρας μη καθαρούς, τριών ετών της κοινωνίας μόνης απέχεσθαι».



Γράφει λοιπόν ο άγιος: «τους φόνους σε πολέμους, οι Πατέρες μας δεν τους συμπεριέλαβαν στους φόνους, κατά τη γνώμη μου δίνοντας συγγνώμη στους αμυνόμενους υπέρ της αγνότητας και της ευσέβειας». Παρόλα αυτά, συμβουλεύει τριετή αποχή από τη θεία Μετάληψη σ’ εκείνον του έχει διαπράξει τέτοιο φόνο.

Γενικότερα,εσυ τι λες George,να καθόμαστε να περιμένουμε σωτήρες ή να αντιδράσουμε,ξαναλέω δεν μιλάω για όπλα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

30
george1 έγραψε:
Η εκκλησία μας σε δύο περιπτώσεις δίνει το ελεύθερο για πόλεμο , η μία είναι για πόλεμο άμυνας σε έναν εισβολέα (π.χ. Γερμανία επί κατοχής ), ή άλλη είναι για την απελευθέρωση από κάποιον εισβολέα (π.χ. Τουρκία)

Συνεπώς θα ήθελα να προσθέσω σε αυτό το άτομο που το είπε αυτό τις παραπάνω δύο εκκλησιαστικές θέσεις για να ενισχύσω τη θέση του όπως επίσης να αναφέρω ότι ο πόλεμος που δεχόμαστε στις μέρες μας δεν είναι ένοπλος αλλά πνευματικός γιαυτό το λόγο τα όπλα που πρέπει να αναπτυχθούν πρέπει να είναι πνευματικά. Τέλος θα ήθελα να μου δώσεις το νήμα του συγκεκριμένου θέματος για να του δώσω συγχαρητήρια γιατί παρά το γεγονός ότι δεν έχει θεολογικές βάσεις (πτυχίο θεολογίας) εκφράζει αυτά που νιώθει με το θάρρος της γνώμης του απέναντι σε ένα χειροπιαστό πρόβλημα αντί να υποσκάπτει τη πραγματικότητα και αυτό είναι πολύ αξιόλογο.
Ειλικρινα απορω αν καταλαβαινεις τι γραφεις ;
Αυτό το ύφος προσβάλλει τη νοημοσύνη μου. Εσύ τι λες να μη καταλαβαίνω τι γράφω; Γιατί λοιπόν κάνεις μία τέτοια ερώτηση ;
george1 έγραψε: Λες οτι ο πολεμος που δεχομαστε ειναι πνευματικος και ομως θες να τον συγχαρεις επειδη προτρεπει να παρουμε τα οπλα.
Η άνωθεν διατύπωση είναι άκυρη. Διαστρεβλώνεις αυτά που είπα με το να τα διατυπώνεις διαφορετικά. Αν το έκανες κατά λάθος συμμορφώσου. Ο λόγος που είπα ότι θα του δώσω συγχαρητήρια είναι ο ακόλουθος :

να του δώσω συγχαρητήρια γιατί παρά το γεγονός ότι δεν έχει θεολογικές βάσεις (πτυχίο θεολογίας) εκφράζει αυτά που νιώθει με το θάρρος της γνώμης του απέναντι σε ένα χειροπιαστό πρόβλημα αντί να υποσκάπτει τη πραγματικότητα και αυτό είναι πολύ αξιόλογο.

Το αν τα όπλα είναι σωστό ή λάθος , κατ εμένα είναι λάθος, αφού ο πόλεμος είναι πνευματικός , όπως είπα πρώτα.
george1 έγραψε: Τι σχεση εχουν οι δυο περιπτωσεις με αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα ;

Δηλαδη λες οτι χωρις ευλογια πνευματικου η της εκκλησιας να παιρνει ο καθενας το οπλο του κατα το δοκουν.
Να παίρνει ο καθένας τα πνευματικά του όπλα.
george1 έγραψε: Τελικα μηπως εχουμε μεταλαχθει ως χριστιανοι και γιναμε πνευματικοι του ευατου μας. Μηπως τελικα μας αξιζουν απολυτα αυτα που συμβαινουν στη πατριδα μας ; Ο Θεος να βαλει το χερι Του. Αν δεν εχει κανεις πνευματικα αντισωματα ειναι επικινδυνο να παρακολουθει καποιες αποψεις.
ε τίνος να ήμαστε αν όχι του εαυτού μας ; Μας αξίζουν γιατί ήμαστε κουφιοκέφαλοι, αλλά η ελπίδα ότι θα ξυπνήσουμε υπάρχει.

Συν Αθηνά και χείρα κινείς. - Αρχαίο ρητό
george1 έγραψε: Να θυμισω οτι καποιοι στον εφυλιο που πηραν τα οπλα κατα το δοκουν προκαλεσαν πιο πολλα θυματα απο τον ιδιο τον εισβολεα.
έχεις ιστορικές αποδείξεις ; αν ναι τότε κάνε ένα νέο θέμα και τοποθετήσου να το αναλύσουμε. Ξεκίνα σχετικά με το τι λύση προτείνεις, απέναντι στα χειροπιαστά προβλήματα της Ελλάδος. Διότι το πρόβλημα φίλε μου, το αληθινό πρόβλημα της Ελλάδος .... δεν είναι τα φόρουμ , ασχέτως αν έχουν παγίδες ...

τα αληθινά προβλήματα της Ελλάδος είναι αυτά που βιώνουμε όλοι οι Έλληνες έξω στην Ζωή.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

31
Γιώργος έγραψε:Πως να αντιδράσεις dominique;Τι μπορείς άραγε να κάνεις;Εχεις ένα νόμιμο μέσο,την ψήφο!Την χρησιμοποίησες και έβγαλες..τρόικα για άλλα 4 χρόνια!Ας το βουλώσουμε λοιπόν γιατί τα θέλει ο πισινός μας!!!
Αυτή είναι άποψη παραιτημένου, ή καθεστωτικού. Διάλεξε και πάρε...
Alea jacta est.\nΟ κύβος ερίφθη.

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

33
Aυτο το αντιλαμβάνεσαι ως κατι κακό;
Τωρα σε λίγες μέρες εορτάζουμε το 1821,έτσι δεν είναι;
Ένοπλο αγώνα δεν έκαναν;
Αιμα έχυσαν ,είτε ελληνικό είναι,είτε τουρκικο,είτε αλβανικό.
Dominique , την απαντηση σου την ξεκινησες με αυτο το τροπο . Στη συνεχεια εγραψες κατι διαφορετικο. Ο τροπος ομως που ειναι γραμμενες οι πρωτες σειρες μου εδωσε το δικαιωμα να απαντησω. Δεν φταιω εγω αν σε παρεξηγησα.
Γενικότερα,εσυ τι λες George,να καθόμαστε να περιμένουμε σωτήρες ή να αντιδράσουμε,ξαναλέω δεν μιλάω για όπλα.
Το ερωτημα σου αυτο ειναι εκτος τοπικ. Δεν μπορω να επεκταθω εδω αλλα συμφωνω με το κειμενο του Σοφρωνιου Σαχαρωφ και με τον Laptonas
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

34
Αυτή είναι άποψη παραιτημένου, ή καθεστωτικού. Διάλεξε και πάρε...
Παραιτημένου ασφαλώς....Δεν θεωρω οτι για την κατάσταση στην Ελλάδα μπορεί να αλλάξει τίποτα,αλλοι αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς....Το παιχνίδι το χάσαμε στις προηγουμενες εκλογές,το 2012...Εκεί ήταν η μοναδικη ευκαιρία να γυρίσουμε το κουμπί και να απαλλαχτούμε απο τα δεινά...Το 2016 δεν θα έχει μείνει τίποτα που να παίρνει αλλαγή,θα έχει παγιώσει η πολυ άσχημη φάση που περνάει η χώρα μας,και δεν θα αλλάζει εύκολα τίποτα προς το καλύτερο.....

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

35
LAPTONAS έγραψε:george σε μερικές μέρες γιορτάζουμε κάτι , ξέρεις τι είναι αυτό ;
Εσυ τωρα μηπως υποτιμας τι νοημοσυνη μου ;

Πες μου ομως τι σχεση εχει αυτο που εγινε τοτε και ειχε την ευλογια της εκκλησιας απεναντι στους Τουρκους, με τα σημερινα δεδομενα ;

Φανταζομαι ομως οτι το ερωτημα για το αν πρεπει να παρουμε τα οπλα το εχεις ηδη απαντησει.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Κινδυνοι και παγιδες στα ορθοδοξα forum

36
otikatsei έγραψε:
george1 έγραψε:
otikatsei έγραψε:Μα καλά, σε ενοχλεί που κάποιος παρότρυνε να ξεσηκωθεί ο κόσμος εναντίον των δυναστών του; ΄Η σε ενοχλεί που αυτός ο κάποιος ήταν συντονιστής στο φόρουμ που το έγραψε; Και εντάξει, ο εκάστοτε συντονιστής δεν έχει δικαίωμα σε κάποια άποψη; Ή μήπως επειδή είναι συντονιστής δεν πρέπει να έχει άποψη;


Αχ και νά 'ξερες πόσοι πνευματικοί παροτρύνουν σε αντίσταση... Απλά το κάνουν με διάκριση στα πνευματικά τους τέκνα. Δεν είναι όλοι για το ίδιο πράγμα. Άλλοι θα κάνουν προσευχή και κομποσχοίνι κι άλλοι θα πάρουν τα όπλα (πάντα έτσι γινότανε και πάντα έτσι θα γίνεται)
Μπορεις να βρεις εστω ενα πνευματικο σε ολη την Ελλαδα που να εδωσε ευλογια να παρουν τα πνευματικα τους παιδια οπλα για να ξεφορτωθουν αυτους που θεωρουν ενοχους ;

Για να στο λέω, να ξέρεις ότι έχω υπόψη μου κάποιον που έδωσε ευλογία στα πνευματικά του παιδιά να έχουν όπλα και σε περίπτωση εσωτερικής αναστάτωσης να τα χρησιμοποιήσουν (ακόμα και εναντίον εγκάθετων). Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να αποκαλύψω περισσότερα.
Το ερωτημα ηταν, αν επιτρεπεται να παρει κανεις οπλα για να απαλλαγουμε απο πολιτικους που επιλεγουμε κατα το δοκουν. Δεν εχει καμια σχεση με αυτο που απαντησες περι εσωτερικης αναστατωσης. Ειναι εκτος θεματος. Πανω στο συγκεκριμενο θεμα με ενδιαφερει αν εχει δωσει πνευματικος ευλογια και οχι για αλλα θεματα.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”