Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ (ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

1
Εικόνα



Όταν το αφεντικό μου φτάνει στο σημείο να μου ζητήσει να του κλείσω ένα εισιτήριο καλύτερα για τις 20 Δεκέμβρη κι όχι στις 21 όπως είχε αρχικά σχεδιάσει «γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται» (γελάκι πονηρό) , τότε αρχίζω να σκέφτομαι πως όντως έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για κάτι! Αν συνδυάσω το γεγονός πως η γηραιά μητέρα μου, πολύ σκεπτική χτες μου είπε «βρε παιδί μου, τι είναι αυτή η καταστροφή που λένε για το 2012?» και οι δυο συναδέλφισες οι οποίες οι συνήθεις συζητήσεις τους επεκτείνονται από κομμωτήριο μέχρι τι έχει λιγότερες θερμίδες με ρώτησαν «εσύ τα πιστεύεις όλα αυτά για το 2012? (δηλαδή μέχρι κι αυτές το είχαν πάρει πρέφα!) τότε όντως πρέπει να είναι μακράν η πιο επιτυχημένη ιστορία συνωμοσίας.

Και μη βιαστεί κάποιος να πει και ποιος σου είπε πως είναι συνωμοσία κι όχι όντως κάτι που θα μας αφήσει όλους κάγκελο, να πω, πως για μένα μου προκαλεί μια ιδιαίτερη αίσθηση όλο αυτό το σκηνικό όχι γιατί θα γίνει ή δεν θα γίνει κάτι, αλλά γιατί θεωρώ πως με το σούσουρο της προφητείας των Μάγια κλπ, ξαφνικά δεν μπορώ να βρω τα περιοδικά μου στο περίπτερο – εκείνα τα περίεργα που μου έκλεινε το μάτι ο περιπτεράς λέγοντας «ε ψιτ, ήρθε...» Ξαφνικά φίλοι ενδιαφέρονται για εκείνα τα αλλόκοτα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου και μου λένε με τρόπο (μη πάρουμε και θάρρος) έχεις τίποτα που να λέει για τους μασόνους, τη συνωμοσία της λέσχης Μπίλντεμπεργκ, τα ερπετοειδή, τους έψιλον, τα διατροφικά σκάνδαλα, τη συνωμοσία των φαρμακοβιομηχανιών, τις μυστικές εταιρείες..... και ο κατάλογος συνεχίζεται σε απίστευτες ερωτήσεις και ίντριγκες , τόσο που πλέον μπορώ να αναφωνήσω ελεύθερα.

Δεν ξέρω αν το 2012 σηματοδοτεί την άφιξη εξωγήινων, του Αντίχριστου, των στρατών του Ουρανού, του Κάπτεν Αμέρικα ή του Μπάτμαν, αλλά το σίγουρο είναι ένα. Εξ΄αιτίας αυτού του συνεχόμενου βομβαρδισμού για την οποιαδήποτε επερχόμενη καταστροφή σε συνδυασμό με το δαιμονικό διαδίκτυο και τους νέους τρόπους άμεσης εναλλακτικής πληροφόρησης, ακόμα και τα φυτά μπήκαν στη πρίζα να μάθουν κάτι περισσότερο από το τι event έχει το κλαμπάκι το βράδυ και ποιος τα έφτιαξε με ποίον....

Κουτσοί, στραβοί όλοι στον επερχόμενο πόλεμο των κόσμων. Οπλισμένοι με τη φαντασία να χτυπάει κόκκινο και την ανία από μια ζωή που έχει μεταλλαχθεί σε μια μέρα της μαρμότας, ακόμα κι οι άνθρωποι που δεν ήξεραν ούτε τι κόμματα έχει η ελληνική Βουλή, ξεψαχνίζουν να δουν πόσες μυστικές λέσχες έχει ο πλανήτης. Κοιτάνε ειδήσεις και λένε χμ... αυτός εκεί του ρίχνουν έτσι το φως γιατί αν κοιτάξεις καλύτερα φαίνονται τα λέπια! Παρακολουθούν το πλανητάρχη και κοιτάνε πίσω από τη πλάτη μήπως έχει σκάσει μύτη κανένα ΟΥΦΟ! Μπαίνουν στο σούπερ μάρκετ κι έχουν το κατάλογο με τα μεταλλαγμένα από κοντά! Μπαίνεις σε ταξιτζήδες που γνωρίζουν από την ευθυγράμμιση πάνω από τις πυραμίδες μέχρι τις υπόγειες στοές της Ανταρκτικής. Πας στη θείτσα στο χωριό και σου λέει εμάς εδώ πάνω ευτυχώς δεν μας ψεκάζουν παιδάκι μου!!

Που μας οδηγούν όλα αυτά? Ποιος μου έκλεψε τον Λάβκραφτ από το ράφι χωρίς να το καταλάβω? Ποιος έσκισε το μεσαίο φύλλο από το ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ και το έχωσε στο πορτοφόλι του στα γρήγορα? Γιατί ο Μήτσος έβαλε το έψιλον θέμα στον υπολογιστή του? Τι τους έχει πιάσει το Τάσο και τη Μαίρη να ανεβαίνουν στη ταράτσα το βράδυ με νυχτερινές λήψεις? Μα κι ο χασάπης μου να μου λέει μη φοβάσαι αυτό είναι από κρεατάκι αγνό δεν είναι από κείνο με μολυσμένα άλευρα. Κι η γειτόνισσα να λέει πάρε νερό με όζον και θα με θυμηθείς!

Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει . Εντελώς. Όλοι μας. Ίσως οι πιο ψύχραιμοι αυτή τη στιγμή να είναι όλοι εκείνοι – σαν κι εμένα – που μιλάγαμε για όλα αυτά όταν εισπράτταμε αυτόματα το παράσημο του παρανοϊκού γραφικού που υποφέρει από μανία καταδίωξης! Ίσως γιατί έχουμε ήδη ξεσκαρτάρει τόνους από ιστορίες που είναι μάπα, κι έχουμε εστιάσει σε μερικές ζουμερές οι οποίες επιβεβαιώνονται μόλις τώρα, ενώ οι ανυποψίαστοι πρέπει να τα καταπιούν όλα με τη μία. Δόση δηλητήριο για τα μυαλά. Κάψιμο αυτόματο.

Το κοινό σημείο τομής των ανθρώπινων μυαλών σήμερα εστιάζεται σε μια φράση. Δεν πιστεύω κανέναν και τίποτα. Το τέλος του 2012 συντελείται ήδη μια τεράστια καταστροφή. Το κάψιμο της αθωότητας. Το τέλος του παραμυθιάσματος. Το ξύπνημα στην αισχρή πραγματικότητα. Ξαφνικά ο άνθρωπος συνειδητοποιεί πως ΚΑΠΟΙΟΙ τον δουλεύουν συνέχεια. ΚΑΠΟΙΟΙ παίζουν ασύστολα με τη ζωή του. ΚΑΠΟΙΟΙ δρουν παρανοϊκά και απάνθρωπα κι είναι διατεθειμένοι να βυθίσουν την ανθρωπότητα στο μεγαλύτερο σκοτάδι που έχει γνωρίσει μέχρι σήμερα (η που τουλάχιστον ξέρει από την ιστορία που θυμάται...)

Αυτό το ΚΑΠΟΙΟΙ είναι ουσιαστικά αδιευκρίνιστο. Κι αυτή η αοριστία ανοίγει τις πόρτες να φαντάζεται ο καθένας οτιδήποτε. Όχι γιατί δεν υποπτεύεται αλλά γιατί η κατάντια, η πνευματική εξαθλίωση, ο παγκόσμιος εγκλωβισμός σε μια παρανοϊκή κι εγκληματική τάξη πραγμάτων είναι τόσο μεγάλη που οι απλοί άνθρωποι θέλουν να πιστέψουν στα τέρατα, στους βρυκόλακες, στα ζόμπι, στους δαίμονες για να απαλύνει μέσα τους η ενοχή πως μ΄αυτά τα τέρατα είναι μια φάτσα και μια ράτσα. Πως είμαστε σαν άνθρωποι όλοι εν δυνάμει εγκληματίες, διεφθαρμένοι, αρρωστημένα ματαιόδοξοι...

Ο άνθρωπος θέλει να ελπίσει μονομιάς σε κάτι άλλο. Κάτι που υπερβαίνει τις δυνατότητές του και μπορεί να γκρεμίσει όλο αυτό το σκουπιδαριό με το κούνημα ενός μαγικού ραβδιού. Δεν μπορεί να παραβγεί σαν μαχόμενος πολίτης πλέον με τα συνηθισμένα του όπλα απέναντι στους δυνάστες του. Δεν αρκεί να συσπειρωθεί σε πολιτικές παρατάξεις, σε σωματεία, σε ομάδες αντίστασης, γιατί και σ΄αυτά δεν έχει εμπιστοσύνη όχι για μόνο για την ειλικρίνειά τους αλλά και για την δυνατότητά τους να πολεμήσουν αυτά τα τέρατα που έχουν αποκτήσει τεράστιες διαστάσεις και πλοκάμια παντού.

Τι να προφυλαχτείς και από ποιον? Τον μολυσμένο αέρα, τη βιασμένη και μπολιασμένη με δηλητήρια γη, τα ταλαίπωρα ζώα που μεγαλώνουν ανώμαλα και σφαγιάζονται χωρίς έλεος? Τα φάρμακα που μπορεί να είναι ψεύτικα? Τα προϊόντα που βάζεις στο σπίτι που μπορεί να σε σκοτώνουν? Την ενέργεια που σου ρουφάνε σε μια ζωή χωρίς όνειρα και μεγάλες ιδέες και χαπακώνεσαι με χίλια δυο σκατά για να μπορεί να σέρνεις τα πόδια σου? Τη πληροφόρηση που έχει μετατραπεί σε μια πρόζα χωρίς προηγούμενο? ΤΙς ρίζες που νοιώθει ο καθένας να ξεριζώνονται και να γίνεται παρελθόν όλα εκείνα που διδάχτηκε από παππούδες και πατεράδες? Το αδυναμία να βρεις εναλλακτική λύση από όλα αυτά που σε σκοτώνουν?

Ένας ιστός τεράστιος με την ανθρωπότητα εγκλωβισμένη μέσα όπου όλα μπαίνουν πια στο τραπέζι της δυσπιστίας. Η καταστροφολογία του 2012 έπιασε, κι έχει ήδη ξεκινήσει μια μαζική υστερία σε διάφορα σημεία του πλανήτη, γιατί ο άνθρωπος σε αντίθεση με άλλες εποχές, νοιώθει στο πετσί του πως αυτό που βιώνει αναγκαστικά φτάνει στο τέλος. Κάποτε το τέλος του κόσμου ήταν ένα σενάριο για τρελαμένους , τσαρλατάνους ή αποτυχημένους προφήτες. Τώρα το τέλος αυτού του κόσμου που γνωρίζουμε δεν το φοβόμαστε. Κατά βάθος το ευχόμαστε.

Οι άνθρωποι δεν είναι ούτε στα ψέμματα ευτυχισμένοι πλέον. Δεν ικανοποιούνται να δημιουργούν τα προσωπικά τους παραμυθιάσματα. Είναι αντιμέτωποι για πρώτη φορά με μεγάλες αλήθειες που βγαίνουν στη φόρα. Πρέπει να αντιμετωπίσουν τη πραγματικότητα χωρίς φτιασίδια και κουκουλώματα. Το νοιώθουν κοιτάζοντας τα κράτη τους να συρρικνώνονται και να μετατρέπονται σε εργαστήρια όπου οι ίδιο είναι τα πειραματόζωα. Βλέπουν όσα πίστευαν να πέφτουν σαν τις μάσκες μετά το γλέντι του καρναβαλιού που στοιβάζονται στα σκουπίδια. Αρχίζουν να βλέπουν πως ότι έχουν μέσα στη ζωή τους δεν είναι αγαθά αλλά σκουπίδια. Όπου πριν έβγαινε άρωμα, τώρα βγαίνει βρώμα.

Όπως στο τραγικό ήρωα του Πιραντέλο, στο ΕΝΑΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ, ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ, ανακαλύπτουν ξαφνικά πως αυτό που βλέπουν αυτοί δεν είναι αυτό που βλέπουν οι άλλοι. Κι όπως τους βλέπουν οι άλλοι δεν είναι αυτό που νόμιζαν για τον εαυτό τους. Ο καθρέφτης αρχίζει και κάνει παράξενα παιχνίδια. Δυσάρεστα...

Η θείτσα στο χωριό δεν είναι πια ήσυχη αγρότισσα ανάμεσα στα προβατάκια της, κι ο εργάτης της μολυσμένης μεγαλούπολης δεν ξέρει με τι να παλέψει. Κουβέντες όπως ο καπιταλισμός μοιάζουν λίγες και αόριστες. Κουβέντες όπως οι φτωχοί κι οι πλούσιοι δεν αρκούν. Κουβέντες όπως το καλό και το κακό είναι πολύ γενικόλογες. Ο καπιταλισμός σήμερα, η αριστοκρατία παλιότερα, οι φεουδάρχες, οι ηγεμόνες οι κάθε είδους δυνάστες αλλάζουν πρόσωπα όπως πρόσωπα αλλάζουν οι δυνάμεις που αντιστέκονται. Οι κατά καιρούς επαναστάσεις, ξεσηκωμοί ενάντια στο άδικο, που στο τέλος αποτυχαίνουν, μεταλλάσσονται, εξαφανίζονται από το χάρτη και το νήμα της ντροπής ξετυλίγεται πάλι με τον ίδιο τρόπο, πάλι με την ίδια αρρώστια να κατατρώει τις ανθρώπινες ψυχές και πάλι νέους ελπιδοφόρους επαναστάτες να ελπίζουν, μάταια γιατί στο τέλος... Αλήθεια γιατί?

Ποιος είναι επί τέλους αυτός ο ανίκητος εχθρός που ορίζει τα νήματα στο λαβύρινθο της ανθρώπινης ύπαρξης από τότε που άνοιξε τα μάτια του στο σύμπαν αυτή η τραγική φιγούρα που λέγεται άνθρωπος και που μετά από εκατομμύρια χρόνια προσπαθεί να ανακαλύψει αν είναι τελικά λίγο χώμα που στάθηκε στα δυο πόδια ή υπάρχει ένα μεγαλείο μέσα στη λάσπη που πρέπει να το φτάσει?
Ο άνθρωπος ήρθε η στιγμή να ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ που το αφουγκραζόταν μέσα του αλλά δεν του είχε δώσει ποτέ πρόσωπο και όνομα. Οι συλλογικές οντότητες που συγκλόνισαν την ανθρωπότητα στο παρελθόν (μέχρι και πρόσφατα) είναι γριές και κουρασμένες. Αποσύρονται στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όσο και να προσπαθούν να τις αναστήσουν οι εναπομείναντες πιστοί τους.

Μια νέα μορφή σχηματίζεται πάνω από το πλανήτη. Ελάχιστα μπορούμε να δούμε το περίγραμμά της. Μόλις τώρα αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε την αιτία που τη γέννησε. Κανείς δεν ξέρει τι θα κάνει όταν μεγαλώσει και πόσο γρήγορα θα μεγαλώσει. Ίσως τελικά καταστραφούμε , ίσως όχι. Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι πως ένα ένα θα καταστραφούν όλα όσα ξέραμε. Από αυτή την άποψη, η αποκάλυψη έχει ήδη ξεκινήσει.

το ειδα εδω : http://vasiliskos2.blogspot.gr/

http://upogia-taxi.blogspot.gr/2012/12/ ... _5017.html
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ (ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

2
Εξ΄αιτίας αυτού του συνεχόμενου βομβαρδισμού για την οποιαδήποτε επερχόμενη καταστροφή σε συνδυασμό με το δαιμονικό διαδίκτυο και τους νέους τρόπους άμεσης εναλλακτικής πληροφόρησης, ακόμα και τα φυτά μπήκαν στη πρίζα να μάθουν κάτι περισσότερο από το τι event έχει το κλαμπάκι το βράδυ και ποιος τα έφτιαξε με ποίον....
Προσωπικά διαφωνώ,το ιντερνετ δεν ειναι δαιμονικό,κακός είναι ο τρόπος χρήσης του,τόσο απο εμας τους ίδιους ,όσο και απο τους άλλους.
Κάποιος μπορεί να θέλει να πληροφορήσει τους άλλους και άλλος μπορεί να θέλει να προωθήσει την προπαγάνδα του,δεδομένου οτι τα τελευταία χρόνια οι συνομωσίες έχουν γίνει μόδα,εύκολα μπορεί κάποιος να προωθήσει αυτά που θέλει και να αναρτηθούν απόλα τα μπλογκ.
Η πληροφόρηση δεν είναι κακή,άλλωστε αυτό δεν θέλουμε ..τα "φυτά" να καταλάβουν τι γίνεται;
Οταν καταλαβαίνεις τον εχθρό σου,μαθαίνεις να τον αντιμετωπίζεις.Κανείς εχθρός δεν είναι ανίκητος,ειδικά οταν έχεις σύμμαχους πιο ισχυρούς.

Η άλογη υπερπληροφόρηση,χωρίς φίλτρα,όπου πιστεύουμε και δεχόμαστε οτι λέει ο καθένας και μετά βλέπουμε συνομωσίες παντού,οπου καταλήγουμε στο συμπέρασμα ,να φοβόμαστε και την σκιά μας,να μην έχουμε εμπιστοσύνη σε κανέναν και να μην πιστεύουμε κανέναν και τίποτα.



Παντως το τελικό συμπέρσαμα του άρθρου,είναι φουλ στην αισιοδοξία!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ (ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

3
Το άρθρο στα δικά μου μάτια μοιάζει να είναι γραμμένο ή από άνθρωπο που δεν έχει για "οδηγό" του τον Χριστό και το Ευαγγέλιο (όσα δίδαξε ο Χριστός και οι Απόστολοι και γενικά η Ορθοδοξία (την ΜΗ διαστρεβλωμένη ορθοδοξία - δηλαδή την ορθοδοξία ΠΡΙΝ το 1924 εννοώ).

Αυτοί που έχουν για οδηγό τους το Χριστό, ΔΕΝ ΜΑΣΑΝΕ από τις καταστροφολογίες των ΝΕΟ-ΕΠΟΧΙΤΩΝ που βγάζουν λέρες και παραπληροφορίσεις παντού για να χλευάσουν τον Χριστό (και τις προφητείες της Ορθοδοξίας) και να οδηγήσουν την ανθρωπότητα στην απώλεια.

Ο Χριστός με λίγα λόγια είναι η ΠΥΞΙΔΑ στην φουρτουνιασμένη θάλασσα της παραπληροφόρισης (Ευαγγέλιο --> μην πιστέψετε όταν ακούσετε "εδώ είναι ο Χριστός ή εκεί είναι ο Χριστός"...κλπ - "θα υπάρξουν πολλοί ψευδοπροφήτες" ...πολλοί αντίχριστοι...κλπ).
Ήρθε η εποχή που οι άνθρωποι του Χριστού, αυτοί που θέλουν να δουλεύουν για τον Χριστό/Θεό που έπλασε το ανθρώπινο γένος και τα ΠΑΝΤΑ (και όχι για τον διάολο), αυτοί που επιθυμούν την σωτηρία τους και παλαίβουν για αυτήν ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ (Ούτε Πόρνοι, ούτε μαλακοί, ούτε φαρμακοί, ούτε αρσενοκοίτες, ούτε πλεονέκτες, ούτε λοιδωροί ...κλπ...δεν θα κληρονομήσουν την βασιλεία του Θεού λέει ο Χριστός....!!! Καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει), ήρθε λοιπόν η ώρα, όλοι αυτοί οι "εκλεκτοί" του Θεού, να ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ...και να ανοίξουν τα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ τους ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ (με την βοήθεια του Θεού) και να αφεθούν στα χέρια του Χριστού να οδηγηθούν στην ΨΥΧΙΚΗ τους σωτηρία και να ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ την παραπληροφόριση και την ΑΠΩΛΕΙΑ.

Τα βιολογικά μας μάτια και αυτιά, ακούνε την ΠΛΑΝΗ. Τα πνευματικά μας μάτια και αυτιά - ΔΙΑΜΕΣΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ - είναι αυτά που θα μας οδηγήσουν λοιπόν...!!!

Τέτοιου τύπου "άρθρα" αντηχούν στα αυτιά μου σαν παραφωνίες πλάνης και με κάνουν να λυπούμαι βαθύτατα για όσους πραγματικά την νιώθουν έτσι την κατάσταση...!!!

Το τέλος του κόσμου ΘΑ ΓΙΝΕΙ. (η "συντέλεια του αιώνος").
Μόνο που θα γίνει με την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού και όχι με τα παραμύθια των μασόνων και με τις παραπληροφορίσεις τους.
Σεναριό πολεμου μεγαλου κλπ, οκ, υπάρχει. (μας ειναι γνωστοποιημένα όλα διαμέσω της ορθοδοξίας και των προφητειών της). Να πάνε ολοί για εξομολόγιση ή/και να γινουν ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ (ορθόδοξοι χωρίς εισαγωγικά) όσο προλαβαινουν για να μην κολαστούν αν πεθανούν.
'Οσοι είναι κοντά στον Χριστό ΞΕΡΟΥΝ οτι ο Χριστός ΔΕΝ θα έρθει πρωτού έλθει η αποστασία (ήρθε η αποστασία) και πρωτού εμφανιστεί ο Υιός της Απώλειας, το Βδέλυγμα της Ερημώσεως (ο Αντίχριστος) και πρωτού σφραγιστεί η ανθρωπότητα.
Όλα αυτά ΚΟΝΤΑ είναι όπως δείχνουν τα πράγματα.
Θα αντέξουμε άραγε τις πνευματικές και σωματικές δοκιμασίες που θα έρθουν???
Μόνοι μας, με την καμία. ΔΕΝ θα αντέξουμε.
Με την βοήθεια του Χριστού όμως, ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορούμε να καταφέρουμε.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ διότι οι καιροί είναι ΥΠΟΥΛΟΙ...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ (ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

4
Kατ' αρχάς το παραπάνω κείμενο δεν γράφτηκε για να δώσει αισιοδοξία ούτε και θρησκευτική καθοδήγηση, η αποκάλυψη που αναφέρει δεν είναι τύπου Ιωάννη με καβαλάρηδες και σφραγίδες αλλά μια αποκάλυψη που θα γίνει απ’τον άνθρωπο και ήδη έχει ξεκινήσει, είναι τυφλός αυτός που δεν βλέπει πως συντελείται μια ολοκληρωτική αλλαγή στον κόσμο μας και σε λίγο ο "Θαυμαστός νέος κόσμος"(του Χάξλευ) θα είναι πραγματικότητα.

Ο άνθρωπος για πρώτη φορά στην ιστορία του δεν μπορεί να καταλάβει ποιος πραγματικά είναι ο εχθρός και για πρώτη φορά νιώθει πως είναι μόνος απέναντι σε μια κάστα ανθρώπων χωρίς μορφή και χωρίς όνομα και κάποιοι κοιτάνε τον ουρανό να δουν τους Ελ να έρχονται ή τον πλανήτη χ ή τον μετεωρίτη που θα πέσει στα κεφάλια μας, και κάποιοι άλλοι προσεύχονται γονυπετείς να σωθούνε οι ίδιοι και οι δικοί τους απ ‘την επερχόμενη Αποκάλυψη που ετοιμάζει ο Ύψιστος.
Ο χρόνος τρέχει πιο γρήγορα όπως και τα γεγονότα, δεν έχει σημασία να στο πει κάποιος, σημασία έχει να το νοιώσεις καθαρά από ένστικτο, εκείνο το χαμένο ένστικτο της επιβίωσης ότι κάτι δεν πάει καλά, σ'αυτό βοηθάει και το ίντερνετ που μας έχει παγκοσμιοποιήσει κατά κάποιον τρόπο και εκτός από μέσο επικοινωνίας και τεράστια πηγή γνώσης έχει συντελέσει στο γεγονός να αρχίσει ο άνθρωπος να χάνει την ικανότητα του να σκέφτεται, μην ξεχνάτε όμως πως είναι το μόνο που μας ξεχωρίζει απ' το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο και οι εχρθοί μας όποιοι και να είναι αυτοί τρίβουν τα χέρια τους απ' αυτο το κατόρθωμά τους!!!
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ (ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΜΕ) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

5
Mε συγχωρείς Χριστινάκι,αλλά κάθε κείμενο πρέπει να δίνει εστω και λίγη ελπίδα.Ωραία λέμε οτι επικραττεί μαύρη μαυρίλα,το φως πού είναι όμως;
Ή δεν υπάρχει για αυτούς ή δεν κάνει να το λέμε;

Το κείμενο,οπως το καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον εχει πολλές αντιφάσεις και παραφωνίες που είπε και ο Omg


Ανίκητος εχθρος;Που ορίζει τα νήματα της ανθρώπινης ύπαρξης εξαρχής;Και ομως τον αναφέρει αργότερα ως μια νέα μορφή που σχηματίζεται;

Την μονη αλλαγή που βλέπω,είναι οτι τοσα χρόνια ζούσαμε σαν ήρεμα πρόβατα προς σφαγη(και εννοώ την καθημερινότητα,το χρήμα και τα υλικά αγαθά) και τωρα αντιληφθήκαμε(οσοι το αντιλήφθηκανε) οτι είμασταν πρόβατα, εξαρτημένοι και ελεγχόμενοι και χάσαμε τον κόσμο κάτω απο τα πόδια μας,υποτίθεται.Και αυτό δεν το βλέπω ως κάτι κακό.Το να αντιλαμβάνεσαι τα λάθη σου είναι σημαντικό,σημαντικότερο όμως είναι να διορθωθείς,να αγωνιστείς και να παλέψεις.
Για κάποιον που πιστεύει,έχει την ελπίδα του στον Θεό και θα αγωνιστεί με την βοήθεια Του.

Το θέμα είναι οτι υπάρχει γενικότερα σύγχυση απο κάθε άποψη.Σημείο των καιρών;Μάλλον!
Αλλά νομίζω στο χερι μας είναι πόσο θα αφεθούμε να είμαστε ευαλωτοι και ευαίσθητοι σε όλη αυτή την σύγχυση.Δεν νομίζω οτι το ιντερνετ έκανε τους ανθρώπους να μην σκέφτονται,ίσως κάποιους.Η υπερπληροφόρηση και η άπλετη προσφορά "γνώσης",αναγκαστικά οδηγεί στο να βλέπει κάποιος παντού εχθρούς και να μην πιστεύει τίποτα πλεόν.Μια σύγχρονη Βαβελ.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”