Re: Η αγάπη είναι ανώτερη από τη γνώση

10
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:Αποκτώντας την Αγάπη, αποκτάς τον παράδεισο. Είναι εφικτό. Και τι ανώτερο; Ενώ να αποκτήσεις την Γνώση (τη Θεϊκή) είναι αδύνατον.

(ο Λακωνίζων)
ποιος είναι ο Λακωνίζων ;
Εγώ, δεν βλέπεις το γνωμικό μου;


Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής, Κεφάλαια Περί Αγάπης
http://ahdoni.blogspot.gr/p/blog-page.html

1. Η αγάπη είναι μια αγαθή διάθεση της ψυχής, η οποία την κάνει να μην προτιμά κανένα από τα όντα περισσότερο από τη γνώση του Θεού. Είναι όμως αδύνατο να φτάσει ν’ αποκτήσει σταθερά αυτή την αγάπη όποιος έχει κάποια εμπαθή κλίση σε κάτι από τα γήινα.

4. Εκείνος που αγαπά το Θεό, πάνω από όλα τα κτίσματά Του προτιμά την γνώση Του κι αδιάλειπτα με πόθο την προσμένει.

9. Αν η ζωή του νου είναι ο φωτισμός που δίνει η πνευματική γνώση, κι αυτόν τον γεννά η αγάπη προς τον Θεό, ορθά έχει λεχθεί πως δεν είναι τίποτε πιο μεγάλο από τη θεία αγάπη.
Αυτό ακριβώς!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η αγάπη είναι ανώτερη από τη γνώση

12
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:Αποκτώντας την Αγάπη, αποκτάς τον παράδεισο. Είναι εφικτό. Και τι ανώτερο; Ενώ να αποκτήσεις την Γνώση (τη Θεϊκή) είναι αδύνατον.

(ο Λακωνίζων)
ποιος είναι ο Λακωνίζων ;
Εγώ, δεν βλέπεις το γνωμικό μου;


Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής, Κεφάλαια Περί Αγάπης
http://ahdoni.blogspot.gr/p/blog-page.html

1. Η αγάπη είναι μια αγαθή διάθεση της ψυχής, η οποία την κάνει να μην προτιμά κανένα από τα όντα περισσότερο από τη γνώση του Θεού. Είναι όμως αδύνατο να φτάσει ν’ αποκτήσει σταθερά αυτή την αγάπη όποιος έχει κάποια εμπαθή κλίση σε κάτι από τα γήινα.

4. Εκείνος που αγαπά το Θεό, πάνω από όλα τα κτίσματά Του προτιμά την γνώση Του κι αδιάλειπτα με πόθο την προσμένει.

9. Αν η ζωή του νου είναι ο φωτισμός που δίνει η πνευματική γνώση, κι αυτόν τον γεννά η αγάπη προς τον Θεό, ορθά έχει λεχθεί πως δεν είναι τίποτε πιο μεγάλο από τη θεία αγάπη.
Αυτό ακριβώς!
Και ποιος είπε ότι υπάρχει ανώτερο από την θεία αγάπη ; εγώ είπα ότι αυτά όλα στο ζύγι είναι ίσα :happy2 και φυσικά εξίσου δύσκολα να τα αποκτήσει κανείς. και όταν τα αποκτάει τότε μετέχει σε όλα, δεν γίνεται να μετέχει μόνο στην αγάπη Του και όχι στην γνώση Του....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η αγάπη είναι ανώτερη από τη γνώση

14
Spartan έγραψε:Το θέμα είναι ποιο ανοίγει το δρόμο στα υπόλοιπα. Η Αγάπη το κάνει σίγουρα. Γι αυτό είπε "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι".
Μη ξεχνάς ότι ο Εωσφόρος κατείχε Θεία Γνώση...
άρα πως γίνεται από την Αγάπη να πας στην Γνώση ; αν η Αγάπη οδηγεί στην Γνώση τότε ο Εωσφόρος που είχε την Γνώση θα είχε και την Αγάπη.

Άλλωστε έχεις αγαπήσει εσύ ποτέ καμία χωρίς να την γνωρίσεις πρώτα ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η αγάπη είναι ανώτερη από τη γνώση

15
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:Το θέμα είναι ποιο ανοίγει το δρόμο στα υπόλοιπα. Η Αγάπη το κάνει σίγουρα. Γι αυτό είπε "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι".
Μη ξεχνάς ότι ο Εωσφόρος κατείχε Θεία Γνώση...
άρα πως γίνεται από την Αγάπη να πας στην Γνώση ; αν η Αγάπη οδηγεί στην Γνώση τότε ο Εωσφόρος που είχε την Γνώση θα είχε και την Αγάπη.

Δεν είχε Αγάπη όπως απεδείχθη, είχε υπερηφάνεια.
Άλλωστε έχεις αγαπήσει εσύ ποτέ καμία χωρίς να την γνωρίσεις πρώτα ;
Αμέ! :dance2:
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η αγάπη είναι ανώτερη από τη γνώση

18
Η αγάπη που προσφέρεις με την μικρότερη δυνατή γνώση (η γνώση ισοδυναμεί με εξουσία)
είναι ανώτερη από την αγάπη που προσφέρεις έχοντας αποκτήσει γνώσεις
μετά τα γεγονότα δεν θα έχει τόση αξία δεν μας λένε οι γέροντες :D
και η γνώση του Μωσαϊκού νόμου δεν είχε τόση δύναμη ώστε να σωθεί ο Ισραήλ
Ματθαίου ιη΄\n18 Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὅσα ἐὰν δήσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται δεδεμένα ἐν τῷ οὐρανῷ, καὶ ὅσα ἐὰν λύσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται λελυμένα ἐν τῷ οὐρανῷ.\n
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”