Ταξίδια - Μέρη για επίσκεψη Ελλήνων Χριστιανών

1
Αυτό το θέμα διαχωρίστηκε από το αρχικό στο οποίο αντικείμενο συζήτησης ήταν η Πανθρησκία και ο νέος Μεσσίας.

[Στην συζήτηση τέθηκε το ζήτημα του Αντίχριστου, και κατά πόσο οι Αγιορείτες Πατέρες αναμένουν την Πανθρησκεία. Γενικώς είναι καλό να ταξιδέψει ένας Χριστιανός και να ακούσει από κοντά τι έχουν να πουν οι γέροντες, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν πολύ ενεργά την εκκλησία μας, στις διάφορες μονές και σκήτες ανά το κόσμο, από το Όρος Σινά ως την Αμερική, από το Άγιο Όρος ως το πηγάδι του Ιακώβ.]
emman έγραψε:Διοτι κάποιοι είναι ψευδοχρηστοι,κάποιοι άλλοι ψευδοπροφήτες,κάποιοι πλανεμένοι απο τους ψευδοπροφητες και τους ψευδοχρηστους,κάποιοι απλώς δεν γνωρίζουν κάποια πράγματα ή δεν θέλουν να πιστεψουν ότι ζούμε στα χρόνια του Αντιχριστου..... ....κάποιοι διαβάζουν αλλοιωμένες προφητείες και λόγια απο Αγίους και Πατέρες της Ορθοδοξίας.
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
emman έγραψε: τι εχει το νικ μου; εγω το βρισκω πολυ χαριτωμενο...ασε που παει σε καθε προταση μας πλεον...
:dance:
http://www.youtube.com/watch?v=lBQ-agVFLOg
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

2
LAPTONAS έγραψε:
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
Πήγαινε και θα δεις... Πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη άμα θες, δεν νομίζω ότι στερείσαι στοιχειώδους διάκρισης...
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

3
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
Πήγαινε και θα δεις... Πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη άμα θες, δεν νομίζω ότι στερείσαι στοιχειώδους διάκρισης...
Το θέλω, αλλά δεν είναι εύκολο, κάνω οικονομίες αλλά δεν βγαίνει εύκολα, και αν μπορούσα θα πήγαινα πρώτα στο Σινά. Γιαυτό προς το παρόν ρωτάω όσους έχουν πάει. Λοιπόν ; εσύ έχεις πάει ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

4
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
Πήγαινε και θα δεις... Πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη άμα θες, δεν νομίζω ότι στερείσαι στοιχειώδους διάκρισης...
Το θέλω, αλλά δεν είναι εύκολο, κάνω οικονομίες αλλά δεν βγαίνει εύκολα, και αν μπορούσα θα πήγαινα πρώτα στο Σινά. Γιαυτό προς το παρόν ρωτάω όσους έχουν πάει. Λοιπόν ; εσύ έχεις πάει ;
Έχω πάει ναι. Γιατί θα πήγαινες πρώτα στο Σινά;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

5
Για πολλούς λόγους, μερικοί από αυτούς είναι για να μελετήσω από πρώτο χέρι την μεγαλύτερη έλληνο0ρθόδοξη βιβλιοθήκη στο κόσμο στην Ι.Μ. της Αγ. Αικατερίνης, όπως και για να δω τα αρχαία ελληνικά χειρόγραφα που σώζονται, επίσης για να πάω στη κορυφή του (επίσης άγιου) Όρους του Μωυσή, για να πάω στις πυραμίδες, για να δω την Αλεξάνδρεια, το Ελληνο - Ρωμαϊκό Μουσείο, Το Νείλο και για να μιλήσω με ανθρώπους που προέρχονται από διαφορετικές βάσεις, για να δω τις ιδέες τους... και τέλος για να δω τι λένε σχετικά με τον Νέο Μεσσία. Προφανώς εκεί που μαζεύονται Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί από όλο το κόσμο και Εβραίοι θα ακούσω πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις. Πάντως για να ήμαστε και εντός θέματος Spartan, αφού πήγες στον Άγιο Όρος, τι παρατήρησες ; Είδες να γίνονται κινήσεις σχετικά με την παγκόσμια θρησκεία, τον αναμενόμενο Μεσσία ; Ή μήπως να δεχτούμε ότι το άγιο Όρος αναμένει τον "Ιωάννη" με ανοιχτές αγκάλες ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

6
Eγω δεν νομίζω οτι κρύβεται τίποτα οργανωμένο γύρω απο την πίστη πολλων γεροντάδων για την αναλαμπη της ορθοδοξίας και τον μαρμαρωμένο....Απλώς,διαβάζουν τις οικειες προφητείες και τις πιστεύουν!

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

7
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;

Εννοείται πως όχι όλοι..... είπε κανείς για όλους?


Το ποιοι ειναι σωστοι και ποιοι όχι πως ακριβώς θέλεις να στο απαντησουμε?
Δυσκολη απαντηση.....

Το θέλω, αλλά δεν είναι εύκολο, κάνω οικονομίες αλλά δεν βγαίνει εύκολα, και αν μπορούσα θα πήγαινα πρώτα στο Σινά. Γιαυτό προς το παρόν ρωτάω όσους έχουν πάει. Λοιπόν ; εσύ έχεις πάει ;
Για πολλούς λόγους, μερικοί από αυτούς είναι για να μελετήσω από πρώτο χέρι την μεγαλύτερη έλληνο0ρθόδοξη βιβλιοθήκη στο κόσμο στην Ι.Μ. της Αγ. Αικατερίνης, όπως και για να δω τα αρχαία ελληνικά χειρόγραφα που σώζονται, επίσης για να πάω στη κορυφή του (επίσης άγιου) Όρους του Μωυσή, για να πάω στις πυραμίδες, για να δω την Αλεξάνδρεια, το Ελληνο - Ρωμαϊκό Μουσείο, Το Νείλο και για να μιλήσω με ανθρώπους που προέρχονται από διαφορετικές βάσεις, για να δω τις ιδέες τους... και τέλος για να δω τι λένε σχετικά με τον Νέο Μεσσία. Προφανώς εκεί που μαζεύονται Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί από όλο το κόσμο και Εβραίοι θα ακούσω πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις. Πάντως για να ήμαστε και εντός θέματος Spartan, αφού πήγες στον Άγιο Όρος, τι παρατήρησες ; Είδες να γίνονται κινήσεις σχετικά με την παγκόσμια θρησκεία, τον αναμενόμενο Μεσσία ; Ή μήπως να δεχτούμε ότι το άγιο Όρος αναμένει τον "Ιωάννη" με ανοιχτές αγκάλες ;
Αν ειναι δυσκολο και δεν μπορείς να πας στο Αγιο όρος με τις οικονομίες που κάνεις,τότε σε βλέπω να πηγαίνεις στο Σινά σε κάμποσα χρονάκια και εάν. :cooll


Ενταξει ενα τριημερο στο Αγιο Όρος θα σου στοιχισει για ολα μαζί περίπου στα 150 ευρώ.
Για το Σινά και όλα τα συναφή που ανέφερες δεν το συζηταμε κάν.....πολλά τα λεφτά!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

8
Κι αυτό οργανωμένο είναι - > γιατί αν επίτηδες δεν τους ανοίγουν να μάτια (σε όσους πιστεύουν) αλλά τους έχουν να πιστεύουν σε Βυζαντινούς θρύλους τότε είναι σαν να είναι οργανωμένο. Το θέμα είναι ότι όσο και να θες να εθελοτυφλείς (γενικά μιλάω), δεν μπορείς να αγνοήσεις ότι όλος ο κόσμος περιμένει έναν Μεσσία, που θα διδάξει την πανθρησκεία σε ολόκληρο το κόσμο και από την άλλη να αναμένεις έναν πέτρινο Βυζαντινό αυτοκράτορα ο οποίος θα διδάξει την Ορθοδοξία σε όλο το κόσμο. Είναι προφανές ότι όλοι οι ψευδοχριστοί θα πρέπει να ταυτίζονται σε ένα πρόσωπο και σε μία θρησκεία. Mahdi, Metreya, Kalki, Future true man, Messiah και κάποιος ψευδό- Χριστός όλοι μαζί είτε θα συ βασιλέψουν ως ένα συμβούλιο με αρχηγό τον αντίχριστο, είτε θα ταυτιστούν όλοι σε ένα πρόσωπο. Το συγκεκριμένο βίντεο το έχω βάλει πολλές ίσως φορές αλλά το βάζω και εδώ για να μη ξεχνιόμαστε :

phpBB [video]
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”