Ταξίδια - Μέρη για επίσκεψη Ελλήνων Χριστιανών

12
Τόποι με ενδιαφέρον για έναν Έλληνα Χριστιανό Ορθόδοξο που μπορεί να πάει κανείς ...και τι μπορεί να κάνει.

Άγιο Όρος
Εικόνα


Το Άγιο Όρος αποτελεί αυτοδιοίκητο τμήμα του Ελληνικού Κράτους, που βρίσκεται στη χερσόνησο του Άθω της Χαλκιδικής στη Μακεδονία. Περιλαμβάνει είκοσι Ιερές Μονές και άλλα μοναστικά ιδρύματα και ανεπίσημα χαρακτηρίζεται ως "Αυτόνομη Μοναστική Πολιτεία". Αποτελεί το κέντρο του Ορθόδοξου χριστιανικού μοναχισμού με μνημεία μεγάλης εθνικής, ιστορικής, θρησκευτικής, γραμματειακής και πολιτισμικής αξίας σε παγκόσμια κλίμακα. Από το 1988 συγκαταλέγεται στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Όρος Σινά
Εικόνα
Η Χερσόνησος του Σινά ή το Σινά (αραβικά: سينا‎ ​) είναι μια τριγωνικού σχήματος ασιατική χερσόνησος περίπου 65.000 τετραγωνικών χιλιομέτρων που συνδέει την Ασία με την Αφρική και πολιτικά ανήκει στην Αίγυπτο.H χερσόνησος του Σινά είναι τριπλάσια σε έκταση της Πελοποννήσου, χώρα κατάξερη ορεινή και αμμώδης. Ειδικότερα το νότιο τμήμα αυτής αποτελεί ένα σύμπλεγμα ορεινών όγκων, το υψηλότερο των οποίων είναι το όρος Σινά ή Τζεμπέλ Κατερίν με υψόμετρο περίπου 2.650 μ. στους πρόποδες του οποίου και βρίσκεται η ιστορική και σπουδαία Μονή του Σινά. Άλλες κορυφές του ίδιου ορεινού όγκου είναι το Ντζεμπέλ Μούσα (= όρος του Μωυσή), με υψόμετρο 2.990μ. και το Ντζεμπέλ Σερβέλ ύψους 2.060 μ. Η περιοχή αυτή είναι και η πλέον σεισμόπληκτη απ΄ όλη την ευρύτερη περιοχή.Η Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης στο Όρος Σινά (ή Ιερά Μονή Θεοβαδίστου Όρους Σινά όπως αποκαλείται επίσημα), είναι κτισμένη στις παρυφές του όρους Σινά, στην ομώνυμη χερσόνησο. Η Μονή αποτελεί Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ουνέσκο. Σύμφωνα με μαρτυρίες, θεωρείται η παλαιότερη χριστιανική μονή στον κόσμο, παρόλο που και η Ιερά Μονή του Αγίου Αντωνίου κοντά στο Κάιρο, θεωρείται ότι κατέχει ανάλογη διάκριση. Η βιβλιοθήκη της μονής διατηρεί την δεύτερη μεγαλύτερη συλλογή χειρογράφων και εγχειριδίων της πρωτοχριστιανικής περιόδου, μετά από αυτή του Βατικανού. Ο «Σιναϊτικός κώδικας», που βρίσκονταν αρχικά στη μονή ως τον 19ο αιώνα, τώρα βρίσκεται στο Βρετανικό Μουσείο του Λονδίνου.

Ιερουσαλήμ
Εικόνα
Ο όρος Άγιοι Τόποι αναφέρεται στις περιοχές της Παλαιστίνης σήμερα και του Ισραήλ που έχουν ιστορική και θρησκευτική αξία κυρίως για το Χριστιανισμό, αλλά και για τον Ιουδαϊσμό και τον Ισλαμισμό. Σε αυτούς περιλαμβάνονται οι τόποι εκείνοι στους οποίους διαδραματίσθηκαν τα εις τη Καινή Διαθήκη αναφερόμενα γεγονότα και ειδικότερα τα "Αγιοταφικά προσκυνήματα" όπως καθιερώθηκε να λέγονται τα επίσημα αρχαία μνημεία του Χριστιανισμού και όχι μόνο. Σπουδαιότερα δε αυτών είναι ο Πανάγιος Τάφος και ο Γολγοθάς στην Ιερουσαλήμ, το Σπήλαιο και η Φάτνη στη Βασιλική της Γεννήσεως στη Βηθλεέμ, το όρος των Ελαιών όπου αναλήφθηκε ο Κύριος, η Γεσθημανή όπου κοιμήθηκε η Θεοτόκος, η Βηθανία όπου αναστήθηκε ο Λάζαρος, η Ναζαρέτ όπου και έλαβε χώρα ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου, το Θαβώρ, η Κανά, ο Ιορδάνης ποταμός και άλλες πόλεις και τοποθεσίες. Επίσης, συμπεριλαμβάνονται σε αυτά η Κολυμβήθρα του Σιλωάμ δίπλα στον χείμαρρο των Κέδρων, ο τάφος του Προφήτη Ησαΐα κ.ά.

Έχετε πάει ή σκεφτόσαστε να πάτε κάπου ; Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ταξίδια - Μέρη για επίσκεψη Ελλήνων Χριστιανών

13
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
Πήγαινε και θα δεις... Πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη άμα θες, δεν νομίζω ότι στερείσαι στοιχειώδους διάκρισης...
Το θέλω, αλλά δεν είναι εύκολο, κάνω οικονομίες αλλά δεν βγαίνει εύκολα, και αν μπορούσα θα πήγαινα πρώτα στο Σινά. Γιαυτό προς το παρόν ρωτάω όσους έχουν πάει. Λοιπόν ; εσύ έχεις πάει ;
Έχω πάει ναι. Γιατί θα πήγαινες πρώτα στο Σινά;
LAPTONAS έγραψε:Για πολλούς λόγους, μερικοί από αυτούς είναι για να μελετήσω από πρώτο χέρι την μεγαλύτερη έλληνο0ρθόδοξη βιβλιοθήκη στο κόσμο στην Ι.Μ. της Αγ. Αικατερίνης, όπως και για να δω τα αρχαία ελληνικά χειρόγραφα που σώζονται, επίσης για να πάω στη κορυφή του (επίσης άγιου) Όρους του Μωυσή, για να πάω στις πυραμίδες, για να δω την Αλεξάνδρεια, το Ελληνο - Ρωμαϊκό Μουσείο, Το Νείλο και για να μιλήσω με ανθρώπους που προέρχονται από διαφορετικές βάσεις, για να δω τις ιδέες τους... και τέλος για να δω τι λένε σχετικά με τον Νέο Μεσσία. Προφανώς εκεί που μαζεύονται Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί από όλο το κόσμο και Εβραίοι θα ακούσω πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις.
emman έγραψε: Αν ειναι δυσκολο και δεν μπορείς να πας στο Αγιο όρος με τις οικονομίες που κάνεις,τότε σε βλέπω να πηγαίνεις στο Σινά σε κάμποσα χρονάκια και εάν. :cooll

Ενταξει ενα τριημερο στο Αγιο Όρος θα σου στοιχισει για ολα μαζί περίπου στα 150 ευρώ.
Για το Σινά και όλα τα συναφή που ανέφερες δεν το συζηταμε κάν.....πολλά τα λεφτά!
Όταν λες 150 ευρώ όλα μαζί εννοείς προφανώς έξοδα από Αθήνα προς Άγιο Όρος συν πρόσθετα - αλλά νομίζω ότι μέσα στο Άγιο Όρος δεν έχει έξοδα....

Για Σινά γιατί είναι πολλά ; τα πακέτα ξεκινάνε από 300/άτομο + φόροι κτλ 500 πες για ένα 4ήμερο. Αν πας συστημένος μένεις όσο θες στους ξενώνες.

Οικονομίες κάνω όχι γιατί σκοπεύω να πάω για 2-3 μέρες - την έχω αυτή τη δυνατότητα , αλλά σε περίπτωση που θέλω να μείνω περισσότερο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

14
:D

emman έγραψε:
Εδώ συμφωνώ, άρα όχι όλοι. Άρα Στο Άγιο Όρος θα βρούμε και σωστούς και λάθους ; εκεί καταλήγουμε; το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι ποιοι είναι σωστοί και ποιοι λάθος ;
Εννοείται πως όχι όλοι..... είπε κανείς για όλους?
Το ποιοι ειναι σωστοι και ποιοι όχι πως ακριβώς θέλεις να στο απαντησουμε?
Δυσκολη απαντηση.....
Το ξέρω, γιαυτό προσωπικά δεν επιμένω. Αλλά το ερώτημα παραμένει αναπάντητο :
Αστα Να Πανε έγραψε:απορω ομως, οι γεροντες στο Αγιο Ορος ειναι σχεδον σιγουροι οτι θα εμφανιστει αυτος ο "αγιος", οτι μαλιστα τον ξερουν στο ΑΟ οι γεροντες κ περιμενει την "καταλληλη" στιγμη να εμφανιστει! :hmmm κ η απορια μου ειναι η εξης: εαν ειναι πλανη ολο αυτο τοτε οι γεροντες στο ΑΟ τι ρολο παιζουν κ για ποιο λογο διαδιδουν ολα αυτα; :scratch_one-s_head:
Προφανώς κάποιοι τα διαδίδουν , όχι όλοι , αλλά φαίνεται έτσι στον έξω κόσμο.

Σχετικά με το Σινά Άγιο Όρος εδώ

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 614#p61614
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

15
LAPTONAS έγραψε:Spartan, αφού πήγες στον Άγιο Όρος, τι παρατήρησες ; Είδες να γίνονται κινήσεις σχετικά με την παγκόσμια θρησκεία, τον αναμενόμενο Μεσσία ; Ή μήπως να δεχτούμε ότι το άγιο Όρος αναμένει τον "Ιωάννη" με ανοιχτές αγκάλες ;
Πολύ περιληπτικά θα σου πω ότι όχι, δεν είδα κινήσεις σχετικά με την παγκόσμια θρησκεία και τον αναμενόμενο "Μεσσία", ούτε αντιλήφθηκα ανοιχτές αγκάλες για τον "Ιωάννη".
Είδα όμως βαθιά θρησκευόμενους και πνευματικούς ανθρώπους, με την ευτυχία και τη χαρά στα πρόσωπά τους οι περισσότεροι,θα τολμούσα να πω ότι είδα και κάποιους Αγίους (ειδικά μία περίπτωση με συγκλόνισε) οι οποίοι ασχολούνται όλη μέρα κι όλη νύχτα με το Χριστό και το καλό γενικώς είτε είναι αυτό εργασία, είτε εργόχειρο, είτε μελέτη, είτε φιλοξενία, είτε βοήθεια στο συνάνθρωπο και πάρα πολλά άλλα ωραία πράγματα. Εμένα με απορρόφησε αυτή η όψη του Όρους και μέχρι να σκεφτώ να ρωτήσω άλλα πράγματα που είχα στο μυαλό μου , πέρασαν 7 μέρες χωρίς καλά καλά να καταλάβω πως. Το όφελος βέβαια που αποκόμισα σε προσωπικό επίπεδο ήταν ανεκτίμητο, όμως για θέματα όπως Αντίχριστος, Μαρμαρωμένος κλπ συζήτησα μόλις μια φορά και για λίγη ώρα.
Δεν ξέρω τι θα μάθαινα αν επέμενα περισσότερο και αναζητούσα απαντήσεις σε αυτά τα θέματα που λες.
Σίγουρα ξέρουν οι γέροντες ότι είμαστε κοντά σε γεγονότα και διέκρινα μια "λύπη" θα έλεγα από πολλούς, όμως παράλληλα είδα ότι δεν χάνουν σε καμία περίπτωση την πίστη και το ηθικό τους και ελπίζουν πάντα στο Θεό, ακόμα κι αν δουν να συμβαίνουν τα χειρότερα.
Από κει και πέρα, εισέρχεται το ατομικό στοιχείο του καθενός, η προσωπικότητά του, μπορείς να δεις πολλούς τύπους ανθρώπων, όπως και έξω. Μόνο που εδώ ο "μέσος όρος ποιότητας" είναι πολύ υψηλός σε σχέση με την κοινωνία, σχεδόν όλοι έχουν να σου δώσουν κάτι καλό να θυμάσαι.(Και δεν λέω μόνο για το λουκουμάκι με το δροσερό νερό και τη ρακί).
Βέβαια, μη νομίσει κανείς ότι θα δει αγγέλους. Δεν αποκλείεται και αυτό, αλλά μπορεί να δει και τους "άλλους". Υπάρχουν και αυτοί στο Όρος.
Εξαρτάται τι ψάχνεις, ή αλλιώς "αν είσαι μέλισσα ή μύγα".
Το σίγουρο είναι ότι είναι πραγματικά δυνατή εμπειρία, και μακάρι να μπορεί κάποιος να πηγαίνει συχνά επειδή με μια-δυο επισκέψεις όπως καταλαβαίνεις δεν έχεις δει ούτε το 0,1%.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

16
Δηλαδή δεν ασχολούνται με το φαινόμενο ή αποφεύγουν να μιλήσουν για αυτό;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ταξίδια - Μέρη για επίσκεψη Ελλήνων Χριστιανών

17
Ωραίο ποστ! Προσωπικά βεβαίως και θέλω να πάω και στα Ιεροσόλυμα, και μάλιστα τις μέρες του Ορθόδοξου Πάσχα, αλλά και στο Σινά. Να δούμε πότε θα αξιωθώ! Επίσης θέλω να πάω στην Πάτμο, στην Κωνσταντινούπολη, στην Καππαδοκία (παππούς) και στην Προύσσα (γιαγιά).

Στο Ισραήλ βέβαια έχω πάει, αλλά όχι για θρησκευτικό τουρισμό, αλλά για...αθλητικό! :slap

phpBB [video]


http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... id=9600955


phpBB [video]



phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η Πανθρησκεία και ο νέος Μεσσίας- συνοπτική μελέτη

18
Απλά δεν έχουν "χώρο" και χρόνο για να ασχολούνται μ αυτά. Αυτό κατάλαβα. Δεν πρόκειται να τους δεις να ασχολούνται με αυτά φανερά όταν πας εκεί επισκέπτης. Τώρα τι κάνουν και τι λένε σε όλα τα χρόνια που ζουν εκεί, ε αυτό που να το ξέρει ένας επισκέπτης ολίγων ημερών. Δεν πρόκειται πάντως να σου ανοίξουν αυτοί κουβέντα για τέτοια. Αν εσύ ρωτήσεις βέβαια, θα σου πουν, αλλά πρώτα θα σου πουν για το Χριστό. Μάλλον με αυτό τον τρόπο ελαχιστοποιούνται οι περιπτώσεις των προσκυνητών που επιμένουν να μάθουν και για αυτά.
Μ εμένα πάντως μάλλον έπιασε το "κόλπο" τους!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”

cron