Re: Περί των λεγομένων «Σιβυλλικών χρησμών».

10
Για κανένα κτίσμα δεν λάλησε το Πνεύμα το Αγιον τέτοια λόγια,ουτε για αγγέλους,παρά μόνον για τον άνθρωπο...
θα τον βάλει να καθίσει ο Κύριος δίπλα στο θρόνο Του.
Αυτό και μόνον αποδεικνύει τη διαφορά του ανθρώπου σε σχέση με τα άλλα κτίσματα.
΄΄Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω΄΄.



19 ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω· ζήλευε οὖν καὶ μετανόησον. 20 ἰδοὺ ἕστηκα ἐπὶ τὴν θύραν καὶ κρούω· ἐάν τις ἀκούσῃ τῆς φωνῆς μου καὶ ἀνοίξῃ τὴν θύραν, καὶ εἰσελεύσομαι πρὸς αὐτὸν καὶ δειπνήσω μετ' αὐτοῦ καὶ αὐτὸς μετ' ἐμοῦ. 21 Ὁ νικῶν, δώσω αὐτῷ καθίσαι μετ' ἐμοῦ ἐν τῷ θρόνῳ μου, ὡς κἀγὼ ἐνίκησα καὶ ἐκάθισα μετὰ τοῦ πατρός μου ἐν τῷ θρόνῳ αὐτοῦ. 22 Ὁ ἔχων οὖς ἀκουσάτω τί τὸ Πνεῦμα λέγει ταῖς ἐκκλησίαις.
(Αποκ.3/19)
Εικόνα

Re: Περί των λεγομένων «Σιβυλλικών χρησμών».

11
GLADIATOR έγραψε:Για κανένα κτίσμα δεν λάλησε το Πνεύμα το Αγιον τέτοια λόγια,( Ὁ νικῶν, δώσω αὐτῷ καθίσαι μετ' ἐμοῦ ἐν τῷ θρόνῳ μου)
ουτε για αγγέλους,παρά μόνον για τον άνθρωπο...
θα τον βάλει να καθίσει ο Κύριος δίπλα στο θρόνο Του.
Αυτό και μόνον αποδεικνύει τη διαφορά του ανθρώπου σε σχέση με τα άλλα κτίσματα.
΄΄Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω΄΄.



19 ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω· ζήλευε οὖν καὶ μετανόησον. 20 ἰδοὺ ἕστηκα ἐπὶ τὴν θύραν καὶ κρούω· ἐάν τις ἀκούσῃ τῆς φωνῆς μου καὶ ἀνοίξῃ τὴν θύραν, καὶ εἰσελεύσομαι πρὸς αὐτὸν καὶ δειπνήσω μετ' αὐτοῦ καὶ αὐτὸς μετ' ἐμοῦ. 21 Ὁ νικῶν, δώσω αὐτῷ καθίσαι μετ' ἐμοῦ ἐν τῷ θρόνῳ μου, ὡς κἀγὼ ἐνίκησα καὶ ἐκάθισα μετὰ τοῦ πατρός μου ἐν τῷ θρόνῳ αὐτοῦ. 22 Ὁ ἔχων οὖς ἀκουσάτω τί τὸ Πνεῦμα λέγει ταῖς ἐκκλησίαις.
(Αποκ.3/19)
Εικόνα

Re: Διαφορές μεταξύ ανθρώπων και Αγγέλων

12
Εντάξει διαφωνούμε, εγώ θεωρώ ότι ο Δαμασκηνός αναφέρεται μόνο στο θνητό μέρος του ανθρώπου. Αν λάβεις υπόψη σου τα ίδια τα λεγόμενα του Δαμασκηνού όταν περιγράφει την ψυχή , θα δεις ότι αναφέρεται για αυτή με τα ίδια χαρακτηριστικά. Απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”