Μπορεί ένας Χριστιανός να εμπορεύεται αιρετικά βιβλία;

1
Μπορεί τις μυθιστορίες με τους λοσδέχ και τη Λιλιθ να τις ξεπεράσω.(τα νεφιλίμ άλλωστε τα έψαχνα μια δεκαετία πριν τα μυριστεί ο λιακό)
Μπορεί κάποια δογματικά του λάθη να τα ξεπεράσω.
Μπορεί τη διασπορά και προσπαθεια επιβολής του Τραχωνίου (αν και με δυσκολία για το τόσο κακό που έκανε τόσα χρόνια) να το ξεπεράσω.
Μπορεί τις εμπορικές κολεγιές με τον τεξε μαρς και alex jones να τα ξεπεράσω (αντε και αυτούς τους παρακολουθούσα χρόνια πριν τα βρει μαζί τους ο λιακο).

Αλλά άνθρωπος που και καλά πιστεύει στον Ιησού Χριστό, να πουλάει και προωθεί βιβλία όπως τα :

- Το ευαγγέλιο των μαγισσών
- εισαγωγή στην τάντρα
- δυναμη των συμβολων, ρούνοι, ταρώ, βουντου...
- ερμητικά κείμενα - ερμής ο τρισμέγιστος
κ.α.

δεν μπορώ να το ξεπεράσω.

Υπάρχει κάπου μια διαχωριστική γραμμή. Δεν γίνεται και με το Θεό και με τον Ερμή τον τρισμέγιστο και το ευαγγέλιο των μαγισσών και τους αλχημιστές στο βωμό του κέρδους.

κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

3
Spartan έγραψε:Που τα είδες αυτά τα βιβλία που λες φίλε μου; Μπορείς να μου τα δείξεις κι εμένα;
Στο μαγαζάκι αδελφέ. Λιακοshop!


http://shop.liako.gr/components/com_vir ... f7f529.jpg

http://shop.liako.gr/components/com_vir ... fc3c3e.jpg

http://shop.liako.gr/components/com_vir ... b38dca.jpg εκδόσεις Λιακό

http://shop.liako.gr/components/com_vir ... 9e8c75.jpg



Ξέχασα την ιερή τέχνη της αστρολογίας
http://shop.liako.gr/components/com_vir ... 1d71a5.jpg

Μαγικοί αριθμοί, μαγική μεταμόρφωση, ρεικι, γιόγκι
http://shop.liako.gr/components/com_vir ... 3e7700.jpg

Πεντάλφα, Ταρώ, σφραγίδα σολομώντα, τα βεβε της βουντου
http://shop.liako.gr/components/com_vir ... 47788b.jpg

Οτι πάρεις πέντε ευρώ! Το δικό του 10

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

4
Λοιπόν, επιτέλους ένα καλό επιχείρημα εναντίον του Λιακόπουλου!
Με εξέπληξε η αποκάλυψή σου αυτή φίλε M__ , πρέπει να το παραδεχτώ.
Το λιγότερο ατόπημα του Λιακό μπορώ να το χαρακτηρίσω.
Βέβαια δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει και αν είναι ενήμερος ο ίδιος για τα συγκεκριμένα βιβλία, και το λέω αυτό επειδή είναι άλλων εκδόσεων εκτός από το " Η δύναμη της γνώσης " , αλλά το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ και τόσο "κακό".
Για τα υπόλοιπα όμως... πρέπει να απολογηθεί διότι έρχονται σε αντίθεση με τη Χριστιανική εικόνα που βγάζει στις εκπομπές και τα βιβλία του.
Του καταλογίζω σαφέστατα ευθύνη, ακόμα και στη (μικρή) περίπτωση που δεν γνώριζε για τα συγκεκριμένα βιβλία και θα προσπαθήσω να πάρω απαντήσεις από τον ίδιο ή τουλάχιστον από τους συνεργάτες του. Να δούμε τι θα μου πουν!
Ευχαριστώ για την υπόδειξη.
:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

6
επισης, ο λιακο δινει 3 ΨΕΥΤΟεπιχειρηματα απολυτης διαστρεβλωσης (ως απολυτος διαστρεβλωτης που ειναι) τα οποια εξαγει απο την Καινη Διαθηκη.

σε προκαλω, με την καλη εννοια, να τα παραθεσεις ωστε να δουμε ολοι το τι λεει ο λιακο, και ποια ειναι η πραγματικοτητα...

αντε να δουμε λοιπον !

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

7
sarotos έγραψε:spartan, εξακριβωσες τελικα τον λογο που ο λιακο πουλαει μεταξυ των υπολοιπων αιρεσεων, και σατανικα βιβλια ?

το θεμα εχει μεινει αναπαντητο..
Αν έκανες τον κόπο να διαβάζεις πιο εκτενώς φίλε μου θα έβλεπες ότι έχω απαντήσει στην απορία σου εδώ:
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 3&start=54
Όσον αφορά τα διάφορα βιβλία που εκδίδονται από το Λιακό, έχω να πω πως δεν σημαίνει ότι όλα είναι καλά και χρυσά.
Δεν είναι κανας άγιος ο Λιακό, ούτε απόστολος για να γράφει και να εκδίδει ευαγγέλια. Αυτά γράφτηκαν, πάει.
Όμως πιστεύω δεν πρέπει να σκανδαλιζόμαστε υπερβολικά ούτε να ελέγχουμε τον άνθρωπο τόσο εξονυχιστικά απαιτώντας να είναι καθ' όλα άψογος και να ενεργεί πάντα άψογα και άριστα. Σίγουρα κάνει και λάθη, άνθρωπος είναι κι αυτός.

Προσωπικά δεν πιστεύω όμως ότι ενεργεί εκ του πονηρού, εξ όσων έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής.
Το ότι κάποια βιβλία των εκδόσεών του έχουν παράξενους τίτλους ή περιέχουν αποσπάσματα από μη Ορθόδοξους συγγραφείς ή ασχολούνται με "παράξενα" θέματα δεν σημαίνει ότι τα εκδίδει επειδή θέλει να προτρέψει τον κόσμο σε σκοτεινά μονοπάτια. Πιστεύω ότι το κάνει απλά για να δείξει την πραγματική ύπαρξη κάποιων θεμάτων που θεωρούνται "ταμπού" από τους περισσότερους "ορθολογιστικά σκεπτόμενους ανθρώπους της εποχής μας" , όπως πχ η μαγεία κλπ. Διαβάζοντας κάποιος ας πούμε για τις μάγισσες του μεσαίωνα, ή για τον αποκρυφισμό, τη σχέση διαλογισμού-δαιμόνων και άλλα πολλά, δεν σημαίνει ότι μυείται κιόλας σ' αυτά.
Η ενημέρωση και η εισαγωγή της υποψίας και της καλής ανησυχίας στον αναγνώστη-μελετητή ίσως συμβάλλουν στην αφύπνισή του και στη διάνοιξη νέων οριζόντων σκέψης.
Ειδικά κάποιος που συνδυάζει τη μελέτη τέτοιων "παράξενων" βιβλίων και της σειράς "Γιατί και πως ζουν ανάμεσά μας" πιστεύω ότι έχει πολλά να αποκομίσει και να διαπιστώσει , που αλλιώς ίσως να μην τα έβλεπε και καταλάβαινε ποτέ.
Πάντα προσωπική μου άποψη, και πάντα μέχρι στιγμής.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

8
sarotos έγραψε:επισης, ο λιακο δινει 3 ΨΕΥΤΟεπιχειρηματα απολυτης διαστρεβλωσης (ως απολυτος διαστρεβλωτης που ειναι) τα οποια εξαγει απο την Καινη Διαθηκη.

σε προκαλω, με την καλη εννοια, να τα παραθεσεις ωστε να δουμε ολοι το τι λεει ο λιακο, και ποια ειναι η πραγματικοτητα...

αντε να δουμε λοιπον !
Τι εννοείς; :blue
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

9
εκανα τον κοπο και διαβασα την απαντηση σου επι των σατανικων βιβλιων που πουλαει ο λιακοπουλος, και για αυτο ακριβως λεω πως το θεμα εχει μεινει αναπαντητο, διοτι δεν εχει δοθει ακομη απαντηση..
εδωσες μια δικη σου απαντηση, προσπαθωντας να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.
και μην πεις σε παρακαλω "ρωτα τον", διοτι εσυ εισαι αυτος εδωμεσα φιλε μου που αμυνεται και πραγματευεται τα λεγομενα του.

εαν δουμε ομως την δικη σου προσπαθεια να δικαιολογησεις τον σατανισμο που πουλαει ο λιακοπουλος, ειπες τα εξης απιστευτα..


Δεν είναι κανας άγιος ο Λιακό....
Όμως πιστεύω δεν πρέπει να σκανδαλιζόμαστε υπερβολικά ούτε να ελέγχουμε τον άνθρωπο τόσο εξονυχιστικά....
Προσωπικά δεν πιστεύω όμως ότι ενεργεί εκ του πονηρού....
Το ότι κάποια βιβλία των εκδόσεών του έχουν παράξενους τίτλους ή περιέχουν αποσπάσματα από μη Ορθόδοξους συγγραφείς....
Πιστεύω ότι το κάνει απλά για να δείξει την πραγματική ύπαρξη κάποιων θεμάτων που θεωρούνται "ταμπού"....


υστερα απο ολα τα παραπανω, λες το εξης ανεκδιηγητο !!!

Η ενημέρωση και η εισαγωγή της υποψίας και της καλής ανησυχίας στον αναγνώστη-μελετητή ίσως συμβάλλουν στην αφύπνισή του και στη διάνοιξη νέων οριζόντων σκέψης....

μενω καταπληκτος, αναρωτομενος αν πραγματι πιστευεις οτι εχεις καποια σχεση με τον χριστιανισμο βρε σπαρταν...
Δεν είναι κανας άγιος ο Λιακό
καλα, αυτο εννοειται..
δεν ειναι καν χριστιανος, αφου πουλαει σατανικα βιλβια..
Όμως πιστεύω δεν πρέπει να σκανδαλιζόμαστε υπερβολικά ούτε να ελέγχουμε τον άνθρωπο τόσο εξονυχιστικά
δεν νομιζω να σκανδαλιζομαστε εμεις με τον λιακοπουλο, καθως ο καθε ενας μπορει να ειναι οτι θελει, σκανδαλιζομαι εγω προσωπικα, οταν ανθρωποι νομιζουν και λενε οτι ειναι χριστιανοι και πιστευουν σε αυτα που λεει ο λιακο
Προσωπικά δεν πιστεύω όμως ότι ενεργεί εκ του πονηρού..
καθολου βρε.. μονο τα βιβλια του πουλαει !
Το ότι κάποια βιβλία των εκδόσεών του έχουν παράξενους τίτλους ή περιέχουν αποσπάσματα από μη Ορθόδοξους συγγραφείς....
γιατι δεν λες βρε σπαρταν τα πραγματα με το ονομα τους και θελεις να υπεκφευγεις?

δεν εχουν ουτε "περιεργα" ονοματα¨, ουτε περιεχουν αποσπασματα απο "μη Ορθοδοξους συγγραφεις".

ΕΙΝΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΑ. ανοικουν στον ΣΑΤΑΝΑ

τι να πεις...
Πιστεύω ότι το κάνει απλά για να δείξει την πραγματική ύπαρξη κάποιων θεμάτων που θεωρούνται "ταμπού"....
ε βεβαια, διοτι ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ για τον χριστιανισμο ειναι "ταμπου"
πως λεμε "οι γυναικες δεν κλανουν"



και τωρα, παμε και στο τελευταιο ! το χειροτερο ολων !
Η ενημέρωση και η εισαγωγή της υποψίας και της καλής ανησυχίας στον αναγνώστη-μελετητή ίσως συμβάλλουν στην αφύπνισή του και στη διάνοιξη νέων οριζόντων σκέψης....
δεν εχει κανενας να γραψει κατι πανω σε αυτο που λες, καθως απο μονο του ειναι τοσο....................

το μονο που θα κανω ειναι να προσθεσω μια σημαντικη λεξη μεσα στην προταση σου, ωστε να κατανοησουμε καλυτερα τι γραφεις.

Η ενημέρωση και η εισαγωγή της υποψίας και της καλής ανησυχίας στον αναγνώστη-μελετητή ΠΕΡΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ίσως συμβάλλουν στην αφύπνισή του και στη διάνοιξη νέων οριζόντων σκέψης....

τωρα ειναι ολοκληρωμενη η προταση σου..
ΕΥΓΕ !






Τι εννοείς;
ο λιακοπουλος, μεσα στο βιντεο παραθετει 3 επιχειρηματα απο την Αγια Γραφη, περι της υπαρξης ενσωματων αγγελων.

εσυ λοιπον, μας παρεθεσες ενα βιντεο.

σου ζηταω να μας παραθεσεις ενγγραφως, τα 3 επιχειρηματα που λεει ο λιακοπουλος στο βιντεο αυτο.

με παραπομπες απο την Αγια Γραφη στα συγκεκριμενα εδαφια που αναφερεται

αναμενω φιλε μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”