Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

1
phpBB [video]
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

2
18 λεπτα ολη την ωρα λεει τα ιδια και τα ιδια αλλα δεν πειθει με τα λεγομενα του αντιθετος λεει ασυναρτησιες..

Δε λεω καλη και η πιστη καλο και να τα συνδυαζει ενας παπας τα προβληματα με την εκκλησια αλλα καλο ειναι να μη ξεφευγει απο το θεμα να μη χανει την ουσια του θεματος να μη τα βλεπει ολα μονο απο τη δικη του πλευρα γιατι τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Ενας ανθρωπος δε νιωθει μονος και αδειος επειδη δεν εχει το αγιο πνευμα μεσα του.

Ενας ανθρωπος οταν εχει πιστεψει πολυ σε κατι εχει ρισκαρει τα παντα γι αυτο και τελικα το βλεπει να φευγει απο τα χερια του χωρις να μπορει να κανει τιποτα για το επαναφερει νιοθωντας οτι η ελπιδα γι αυτο το πραγμα η γι αυτον τον ανθρωπο εχει χαθει τοτε ναι νιωθει αδειος νιωθει σα να εχει χαθει η ελπιδα σα να μην ερχεται το τελος καθε ωρα καθε λεπτο που περναει ειναι σα μια ατελειωτη και βασανιστικη αιωνιοτητα πικρας και πονου.
Ψυχικου ομως πονου γιατι ο σωματικος ο πονος θεραπευεται ο ψυχικος πολυ δυσκολα εως καθολου..
Τοτε ναι οπως ειπα νιωθει αδειος.

Οταν ο ανθρωπος εχει αναγκη απο καποιον εινα σε δυσκολη περιοδο στη ζωη του κι ολοι του κλεινουν τη πορτα φιλοι γνωστοι οικογενεια ανθρωπους που πιστεψε πολυ σε αυτους τοτε ναι νιωθει μονος.

Κι οταν ενας ανθρωπος τα εχει και τα 2 μαζι αυτα τοτε νιωθει μονος και αδειος.

Το αγιο πνευμα γεμιζει τον ανθρωπο οταν αυτος πιστευει αλλα οσο κι αν τον γεμιζει το αγιο πνευμα οσο κι αν ο θεος χριστος ειναι κοντα του τουλαχιστον οσο ζει σε αυτη τη ζωη που ο νους φυλακιζει τη ψυχη μας τοτε θα νιωθει μονος και αδειος.

Προφανος η επομενη ζωη να ειναι καλυτερη μπορει και χειροτερη αυτο θα το μαθουμε οταν ομως ερθει αυτη η ωρα..

Re: Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

3
Kατά την γνώμη μου ,δεν λέει ασυναρτησίες,μια χαρά τα λέει,εμεις δεν καταλαβαίνουμε μάλλον τι θέλει να πει.

Όλες αυτές οι περιπτώσεις που ανέφερες ναι είναι ανθρώπινες και συμβαίνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό των άνθρώπων,αν οχι σε όλο.Αλλά όλες αυτές οι περιπτώσεις,στηρίζονται είτε στις σχεσεις μας με τους άλλους ανθρώπους,όπου προσδοκάμε και περιμένουμε κάτι απο αυτούς,είτε σε όνειρα που αγωνιζόμαστε,αλλά τελικά δεν βγαίνουν και οδηγούμαστε στην απελπισία και απο την απελπισία στην μοναξιά και νιώθουμε άδειοι,μόνοι και κενοί.

Οπότε λέει ο πάτερ,άμα είχες το Άγιο Πνεύμα μέσα σου,ακόμα και αν γινόντουσαν όλα τα προηγούμενα,δεν θα έχανες την ελπίδα σου,άρα δεν θα απελπιζόσουνα,αλλά θα πολεμούσες και την μοναξιά και την κενότητα στην ψυχή σου,γιατί αυτήν την κενότητα ,θα στην γέμιζε το Άγιο Πνεύμα.

Όποτε σε αυτήν την ζωή,όπου ο πονηρός επηρεάζει τον νου και τον φυλακίζει σε σκέψεις απελπισίας ,εμείς με την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος πρέπει να πολεμάμε αυτές τις σκέψεις και να τις διώχνουμε,όσο γίνεται.
Φαντάσου λοιπόν,να μην έχει κάποιος το Άγιο Πνευμα ,πως θα τα πολεμήσει να τα διώξει;;

Πάρε παράδειγμα τους γέροντες,μόνοι τους σε σκήτες,μοναξιά απο ανθρώπους και όμως είναι μες στην χαρά που και κάποιος απελπισμένος να πάει δίπλα τους ,αλλάζει αμέσως η ψυχική του κατάσταση.
Και μεις μες στον κόσμο με τόσους ανθρώπους και όμως μέσα στην απελπισία.

Άρα κατι μας λείπει εμάς,κάτι που έχουν οι γέροντες.

Άρα χωρις τον Θεό ,δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

4
Οπότε λέει ο πάτερ,άμα είχες το Άγιο Πνεύμα μέσα σου,ακόμα και αν γινόντουσαν όλα τα προηγούμενα,δεν θα έχανες την ελπίδα σου,άρα δεν θα απελπιζόσουνα,αλλά θα πολεμούσες και την μοναξιά και την κενότητα στην ψυχή σου,γιατί αυτήν την κενότητα ,θα στην γέμιζε το Άγιο Πνεύμα.
Ο πατερ ειναι λιγο στο κοσμο του και βλεπει τα πραγματα διαφορετικα απ οτι ειναι η εξηγηση που κανει απεχει απο τη πραγματικοτητα και τα προβληματα αρκετων ανθρωπων λεει πραγματα που δε στεκουν η κενοδοξια δεν εχει να κανει με τη μοναξια και το ψυχικο πονο.

Δε βοηθαει και μαλιστα καθολου..
Όποτε σε αυτήν την ζωή,όπου ο πονηρός επηρεάζει τον νου και τον φυλακίζει σε σκέψεις απελπισίας ,εμείς με την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος πρέπει να πολεμάμε αυτές τις σκέψεις και να τις διώχνουμε,όσο γίνεται.
Φαντάσου λοιπόν,να μην έχει κάποιος το Άγιο Πνευμα ,πως θα τα πολεμήσει να τα διώξει;;
Ο Πονηρος μας δελεαζει με πειρασμους αλλα δε μπαινει στη σκεψη μας εμεις σκεφτομαστε με το τροπο που θελουμε.

Δε πιστευω οτι το αγιο πνευμα μπορει να μας βοηθησει σε αυτη τη ζωη ισως στην επομενη σε αυτη τη ζωη το αγιο πνευμα ο φυλακας αγγελος μας εχει προσβαση σ εμας κυριως τις τελευταιες μερες της ζωης μας οπου και μας εκπληρωνει τις τελευταιες μας επιθημιες πριν απο το μεγαλο ταξιδι.
Και δεν ειναι αρλουμπες εγω το εχω ζησει αυτο δε θα θελα ομως να μπω σε λεπτομερειες.
Φυσικα πρεπει να αφησουμε το αγιο πνευμα να μεινει κοντα μας δε μπαινει στη σκεψη μας αλλα μενει κοντα μας.
Πάρε παράδειγμα τους γέροντες,μόνοι τους σε σκήτες,μοναξιά απο ανθρώπους και όμως είναι μες στην χαρά που και κάποιος απελπισμένος να πάει δίπλα τους ,αλλάζει αμέσως η ψυχική του κατάσταση.
Και μεις μες στον κόσμο με τόσους ανθρώπους και όμως μέσα στην απελπισία.
Ηταν η επιλογη τους αυτη να φυγουν απο το κοσμο το πραγματικο και να γινουν οτι γιναν οπου ναι εκει δε τους νοιαζει τιποτα κλεινονται στον εαυτο τους ο μονος κοσμος που βλεπουν ειναι οι αλλοι μοναχοι κι απλα χαιρονται που ακομα ζουν αφιερωνουν τη ζωη τους στο θεο ισως να προσπαθησουν ν αναλυσουν καποια γραφη κι ως εκει.

Το αγιο ορος ειναι πολιτεια που δεν εχει καμια σχεση με το κρατος.
Άρα χωρις τον Θεό ,δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.


Μπορουμε γιατι μας εχει αφησει ελευθερους να κανουμε οτι θελουμε ετσι και το αγιο πνευμα δε μπαινει στη σκεψη μας οσο κι αν το θελουμε για να μας αφησει να πραξουμε οπως θελουμε.

Κι επειδη δε μπαινει στη ζωη μας και στη σκεψη μας γι αυτο υπαρχουν τοσο χαλια και κακοι ανθρωποι που λενε οτι πιστευουνε και πανε σε μνημοσηνα στην εκκλησια απο δω κι απο εκει αλλα στην ουσια το μονο που θελουν ειναι να κανουν κακο στο πλησιον τους και ειναι φιδια μεσα τους..

Ταινιες βλεπεις??

Δες τη μικρα αγγλια για εκεινη τη μανα που πηγαινε στα μνημοσηνα σ εκκλησιες γιορτες προσευχοταν φυσικα και δεν εχανε τιποτα αλλα τα παιδεια της κι οχι μονο τα καταστρεψε ψυχικα φυσικα ηταν καλη "χριστιανη"
Οσο για τη ταινεια την εχω δει κι ο ιδιος στη πραγματικοτητα..



Χαιρομαι που υπαρχει πλεον ανεξιθρησκεια να εχει ο καθενας να διαλεξει αυτο που πιστευει η οχι μπας και ξεβρωμισει ο τοπος απο "χριστιανους" πριν την επομενη ζωη..

Εγω δε πιστευω επειδη βαφτιστικα αλλα για δικους μου λογους που και παλι δε θελω ν αναφερω..

Ο θεος δεν μας επηρεαζει οχι σε αυτη τη ζωη καταλαβετε το επιτελους εγω το εχω καταλαβει αυτο ασχετα αν δε θελω να το πιστεψω -ειμαι ομως ουτος η αλλος δυσκολοπιστος- ζηταω τη βοηθεια του οποτε μπορω προσευχες κτλπ..

Re: Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

5
Ο πατερ ειναι λιγο στο κοσμο του και βλεπει τα πραγματα διαφορετικα απ οτι ειναι η εξηγηση που κανει απεχει απο τη πραγματικοτητα και τα προβληματα αρκετων ανθρωπων λεει πραγματα που δε στεκουν η κενοδοξια δεν εχει να κανει με τη μοναξια και το ψυχικο πονο.
Ο πάτερ,νομίζω οτι έχει δει 1000αδες περιπτώσεις και ξέρει τι λέει γιατι βλέπει πνευματικά τα πράγματα,όπως και πρέπει να τα βλέπουμε όλοι,οπότε ας αναρωτηθούμε ποια είναι η πραγματικότητα,αυτή που έχουμε ζήσει εμείς μακριά απο τον Θεό ή αυτή που μας λέει ο πάτερ;
Πες οτι ο πάτερ βλέπει τα πραγματα λίγο παραπέρα,πέρα απο οτι εσυ ή εγω μπορούμε να δούμε για την ώρα,ίσως αργότερα να τα καταλάβουμε καλύτερα.
Οπότε εμας τώρα μπορεί να μας φαίνονται οτι δεν στέκουν και οτι λέει τρελά πράγματα,αλλά δεν είναι.

Ακου και αυτό

phpBB [video]


Εγω στα βάζω,άκου τα και οτι μπορείς κράτα.

Ο Πονηρος μας δελεαζει με πειρασμους αλλα δε μπαινει στη σκεψη μας εμεις σκεφτομαστε με το τροπο που θελουμε.

Δε πιστευω οτι το αγιο πνευμα μπορει να μας βοηθησει σε αυτη τη ζωη ισως στην επομενη σε αυτη τη ζωη το αγιο πνευμα ο φυλακας αγγελος μας εχει προσβαση σ εμας κυριως τις τελευταιες μερες της ζωης μας οπου και μας εκπληρωνει τις τελευταιες μας επιθημιες πριν απο το μεγαλο ταξιδι.
Κάνε τον κόπο αν θες και διάβασε αυτό.

Ο Διάβολος στο μυαλό - Η πάλη με τους λογισμούς
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Γιατί μερικές φορές αισθανόμαστε τόσο άδειοι και τόσο μοναξιά

6
Εγω στα βάζω,άκου τα και οτι μπορείς κράτα.
Δε το ακουσα ακομα ολο αλλα ακουσα μεχρι στιγμης τα πρωτα 35 λεπτα και τα υπολοιπα ισως καποια αλλη στιγμη ομως ηδη στα πρωτα λεπτα ειπε αυτο που ηθελα εψαχνα ισως εδω και πολυ καιρο ν ακουσω που δε περιμενα ποτε απο παπα ν ακουσω.


Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”

cron