Re: Πως βλέπουν τους ανθρώπους οι Άγγελοι και οι δαίμονες;

19
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Ωραία, οι δαίμονες προσεγγίζουν αυτούς που δεν είναι με το μέρος τους και τους ενοχλούν, όπως π.χ. κάνουν με αυτούς που προσεύχονται. Οι άγγελοι ποιους προσεγγίζουν ; Ή μήπως αυτοί δεν προσεγγίζουν κανένα;
Όλους τους ανθρώπους, αδιάκριτα πόσο αμετανόητοι είναι τους προστατεύουν!
Θα μπορούσαμε να ήμαστε λίγο ποιο συγκεκριμένοι ;
Πως μας προστατεύουν οι άγγελοι ; Στην προσευχή προς τον Φύλακα άγγελο λέει για παράδειγμα : καὶ ὁδήγησόν με εἰς ὁδὸν σωτηρίας. Πως ακριβώς μας οδηγεί ένας άγγελος ;
Απο την βοήθεια που έχει ανάγκη ο καθένας Λάπτονα, απο αυτό που ζητάει αλλά και απο αυτό που έχει ανάγκη αλλά δεν γνωρίζει να ζητήσει ο προσευχόμενος!
Άγιε Άγγελε, εσύ που είσαι φύλακας (προστάτης) της αθλίας ψυχής μου και της ταλαίπωρης ζωής μου, μή με εγκαταλείψης τον αμαρτωλό, μήτε να απομακρυνθής από μένα εξ αιτίας της χαυνότητός μου. Μή επιτρέψης στον πονηρό δαίμονα να κυριαρχήσει επάνω μου κατατυραννώντας αυτό το θνητό μου σώμα. Κράτησε το ταλαίπωρο και παράλυτο χέρι μου και οδήγησέ με στην οδό της σωτηρίας. Ναι, άγιε Άγγελε του Θεού, εσύ που είσαι φύλακας και σκεπαστής της αθλίας ψυχής μου και του αθλίου σώματός μου, συγχώρησέ με για όλα εκείνα με τα οποία σε ελύπησα όλες τις ημέρες της ζωής μου, και για όσα αμάρτησα την σημερινή ημέρα. Σκέπασέ με και τούτη τη νύκτα και διαφύλαξέ με από κάθε επήρεια του αντιπάλου διαβόλου, για να μή παροργίσω τον Θεό με κάποιο αμάρτημα. Και συνάμα πρέσβευε για χάρι μου προς τον Κύριο, να με στερεώση στον θείο φόβο (=σεβασμό) και να με κάνη δούλο άξιο της αγαθότητός του. Αμήν.
http://www.saint.gr/318/texts.aspx
Δεκτόν, αλλά πως γίνεται αυτό ; Ας πούμε, θέλουμε να κάνουμε κάτι το οποίο είναι ωφέλιμο, π.χ. να μάθουμε μία τέχνη που βοηθάει το κόσμο. Πως ακριβώς οι άγγελοι και οι δαίμονες μας επηρεάζουν ; Οι άγγελοι π.χ. από όσο ξέρω υπηρετούν το Θεό μεταφέροντας μηνύματα (άγγελοι= αγγελιοφόροι). Πως όμως μας βοηθούν όταν θέλουμε να ασκήσουμε κάτι θεάρεστο ;

Οι δαίμονες π.χ. αν λάβουμε υπόψη τα λόγια της προσευχής λένε "Μή επιτρέψης στον πονηρό δαίμονα να κυριαρχήσει επάνω μου κατατυραννώντας αυτό το θνητό μου σώμα." συνεπώς αν θέλουν να πας αποτρέψουν από το να πετύχουμε κάτι θεάρεστο δεν έχουν παρά να μας δείξουν κάτι που θέλει το θνητό στοιχείο μας.

Πως όμως το κάνουν αυτό οι άγγελοι και οι αντίθετοι τους;
Η τέχνη που βοηθάει τον κόσμο είναι μόνο αυτή της υπακοής στο θέλημα του Θεού.
Το θέλημα του Θεού είναι η βοήθειά μας και αυτό κατανοείται μόνο αν πάψουμε να βλέπουμε εγωκεντρικά τον κόσμο. Η βοήθειά μας δηλαδή εξαρτάται απο το σύνολο, αυτό όμως αδυνατούμε να το παραδεχτούμε!
Οι άγγελοι μας δυναμόνουν μέσω της θείας οικονομίας ώστε να ανταπεξέλθουμε στις θεολογικές μας υποχρεώσεις γιατί μόνοι μας δεν έχουμε την δύναμη να αντισταθούμε στις υλικές επιθυμίες! «Άνευ εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν»

Οι δαίμονες απεναντίας πρεσβεύουν τα ανεπαρκεί για την σωτηρία μας, υποδεέστερα υλικά οφέλη σε συνδυασμό με πνευματική παραπλάνηση, με σκοπό την προσπάθεια ανατροπής του έργου του Θεού!

Re: Πως βλέπουν τους ανθρώπους οι Άγγελοι και οι δαίμονες;

20
Όχι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνετε αυτό πρακτικά. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.

Έστω ότι θέλεις να κάνεις κάτι που είναι κοινώς αποδεκτό ως κάτι καλό και ωφέλιμο για όλους. Αν κατά την προσπάθεια συνεργαστείς με έναν άνθρωπο ο οποίος έχει ιδιοτελή συμφέροντα είναι πολύ πιθανό να μην πετύχεις το επιθυμητό. Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως σε όλες τις φάσεις που συνεργάζεσαι μαζί του αυτός έχει άλλο σκοπό.

Κάτι παρόμοιο παθαίνουν και οι μάγοι. Συνεργάζονται για παράδειγμα με ένα πνεύμα νομίζοντας ότι κάνουν κάτι , όμως το πνεύμα έχει τους δικούς του σκοπούς τους οποίους συνήθως οι μάγοι δεν διακρίνουν. Στην περίπτωση των μάγων αυτοί έχουν άμεση επικοινωνία με τα πνεύματα. Συνεπώς ο τρόπος με τον οποίο γίνετε ότι γίνετε ειναι προφανής. Οι κοινοί άνθρωποι πάνε στον μάγο, ο μάγος ως αυτουργός τους καθοδηγεί σε λάθος δρόμο, συνεπώς πρακτικά οι δαίμονες διαμέσου των μάγων βλάπτουν τους ανθρώπους.

Σε εμάς όμως, με ποιο τρόπο μας βοηθούν οι άγγελοι ; Το μόνο που μπορώ να υποθέσω με βάση το προηγούμενο παράδειγμα είναι ότι στους πνευματικούς γέροντες οι οποίοι είναι λειτουργοι του Θεού, φανερώνονται οι άγγελοι άμεσα. Εμείς πάμε στους γέροντες και αυτοί μεσολαβούν για εμάς, φανερόνοντας σε εμάς είτε καθοδήγηση, είτε άλλα τα οποία είναι ψυχοφελή. Συνεπώς οι άγγελοι μας βοηθούν διαμέσου των πνευματικών λειτουργών του Θεού.

Το παραπάνω παράδειγμα δείχνει πως οι άγγελοι και οι δαίμονες αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους διαμέσου λειτουργών. Υπάρχει και άλλος τρόπος με τον οποίο αλληλεπιδρούν ;

Στο άλλο θέμα διαβάζει κανείς "ὑποβάλλουν εἰς τὸν ἄνθρωπον λογισμὸν" και μετά κατασκοπεύουν για να δουν τις αντιδράσεις μας. Συνεπώς μπορούν άμεσα να μας "φυτεύουν" λογισμούς αν το θέλουν. Αυτό είναι ένα δεύτερο παράδειγμα. Το ίδιο θεωρητικά κάνουν και οι άγγελοι.
Οι άγγελοι μας δυναμόνουν μέσω της θείας οικονομίας
Πως γίνετε αυτό ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πως βλέπουν τους ανθρώπους οι Άγγελοι και οι δαίμονες;

21
LAPTONAS έγραψε: Έστω ότι θέλεις να κάνεις κάτι που είναι κοινώς αποδεκτό ως κάτι καλό και ωφέλιμο για όλους. Αν κατά την προσπάθεια συνεργαστείς με έναν άνθρωπο ο οποίος έχει ιδιοτελή συμφέροντα είναι πολύ πιθανό να μην πετύχεις το επιθυμητό. Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως σε όλες τις φάσεις που συνεργάζεσαι μαζί του αυτός έχει άλλο σκοπό.

Κάτι παρόμοιο παθαίνουν και οι μάγοι. Συνεργάζονται για παράδειγμα με ένα πνεύμα νομίζοντας ότι κάνουν κάτι , όμως το πνεύμα έχει τους δικούς του σκοπούς τους οποίους συνήθως οι μάγοι δεν διακρίνουν. Στην περίπτωση των μάγων αυτοί έχουν άμεση επικοινωνία με τα πνεύματα. Συνεπώς ο τρόπος με τον οποίο γίνετε ότι γίνετε ειναι προφανής. Οι κοινοί άνθρωποι πάνε στον μάγο, ο μάγος ως αυτουργός τους καθοδηγεί σε λάθος δρόμο, συνεπώς πρακτικά οι δαίμονες διαμέσου των μάγων βλάπτουν τους ανθρώπους.
Πολύ σωστά, το χειρότερο είναι πως οι μεγαλύτερες παγίδες κρύβονται σε ''ορθοδόξους'' πλανεμένους....
Οι άγγελοι μας δυναμόνουν μέσω της θείας οικονομίας
LAPTONAS έγραψε:Πως γίνετε αυτό ;
Οι άγγελοι ώς λειτουργοί της θείας οικονομίας, μας ωθούν μέ διάφορους τρόπους σε μετάνοια, πχ. προστασία απο θανατηφόρο ατύχημα, απο διάφορες δοκιμασίες προς διαπαιδαγωγήση, και άλλους πολλούς τρόπους.


phpBB [video]

Re: Πως βλέπουν τους ανθρώπους οι Άγγελοι και οι δαίμονες;

22
Οι άγγελοι μας δυναμόνουν μέσω της θείας οικονομίας ώστε να ανταπεξέλθουμε στις θεολογικές μας υποχρεώσεις γιατί μόνοι μας δεν έχουμε την δύναμη να αντισταθούμε στις υλικές επιθυμίες! «Άνευ εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν»

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 271#p51271
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα”